Ρετρό μυρωδιές

Rygar είπε:
Και απ'έξω από το φυλάκιο, η μυρωδιά ενός βάλτου γεμάτου βατράχια....Η μόνη μου παρέα στη σκοπιά για κανά μήνα.
Αχααααα!!!! Ετσι εξηγείται............!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Η μυρωδια (ροδονερο) απο λουκουμακι το δεκαπενταυγουστο...
 
Το κόπερτον τα καλοκαίρια...
Αυτό το κόπερτον με άρωμα καρύδα,είναι σήμα κατατεθέν για τα 80's καλοκαίρια και παραμένει μια από τις διαχρονικότερες ρετρό μυρωδιές.Μπράβο Ήρα που το ανέφερες!!! :clap:
 
Το Ambre Solaire ηταν κλασεις μπροστα :biglaugh:
 
Στη μάρκα θα τα χαλάσουμε; :p

Σημασία έχει το άρωμα καρύδας...:rolleyes:
 
Πω πω jaguar-man χτύπησες ευαίσθητη χορδή!!!Το πρώτο αλκοολούχο ποτό που δοκίμασα μικρή και παραμένει το πιο αγαπημένο.Το πίναμε μαζί με πορτοκαλάδα και ήταν άψογο!!! :worship:

br_265.jpg



Τελικά αυτή η καρύδα μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά...
:whothehell:
 
candy είπε:
Πω πω jaguar-man χτύπησες ευαίσθητη χορδή!!!Το πρώτο αλκοολούχο ποτό που δοκίμασα μικρή και παραμένει το πιο αγαπημένο.Το πίναμε μαζί με πορτοκαλάδα και ήταν άψογο!!! :worship:
br_265.jpg



Τελικά αυτή η καρύδα μου έχει κάνει μεγάλη ζημιά...
:whothehell:
και απ'οτι θυμαμαι μετα το τριτο ποτηρι αρχιζαμε τα χαμογελα χωρις απολυτως κανεναν λογο:biglaugh::biglaugh:
 
jaguar-man είπε:
και απ'οτι θυμαμαι μετα το τριτο ποτηρι αρχιζαμε τα χαμογελα χωρις απολυτως κανεναν λογο:biglaugh::biglaugh:
Κλασική περίπτωση βλάβης!!! :D
 
α!!! και να μην ξεχναμε την θεικη-πεντανοστιμη μυρωδια απο τα μοναδικα φοφικο :)
 
εξτρα τυρογαριδακια! πανε πακετο!
 
Αμπούλα βρώμας σε σχολική τάξη.
 
Η αξεχαστή μυρωδιά της Big Babol
BigBabolgreek.jpg


και φυσικά τα βρεγμένα μαντιλάκια μαυτό το τέλειο άρωμα!! Η μυρωδιά του πλαστικού όταν άνοιγα για 1η φορά τις κονσόλες μου μικρός και ιδιαίτερα του Megadrive 2 και του Playstation..

Οι διαφορές μυρωδιές απ'τις σχολικές γόμες και απτά παιχνίδια μου.Η μυρωδιά των comics ,manga ,περιοδικών και των φωτοτυπιών που μόλις είχαν βγεί απτ'το μηχάνημα στο σχολείο!!

Η μυρωδιά που έχουν τα βότσαλα,η άμμος και η ακρογιαλιά σε συνδιασμό με τα δέντρα..αν και έχω πάνω από 8 χρόνια να πάω διακοπές δεν θα τα ξεχάσω ποτέ..αναπόσπαστο κομμάτι των αναμνήσεων της παιδικής μου ψυχής.

Τα καταπληκτικά καλιτσούνια,τσουρέκια,γλυκά,πίτες που εφτιαχνέ η γιαγιά μου και μοσχοβολούσε όλη η γειτονιά.

Η Αντιγόνη που καθοντάν δίπλα μου στα αγγλικά και ευωδίαζε σαν φρεσκανθισμένο κρίνο..πόσο την αγαπούσα τότε ,πόσα έγραψα για εκείνη...και δεν της έδειξα ούτε της είπα ποτέ τίποτα...

Και άλλα πολλά....
 
jumaru17 είπε:
Τα καταπληκτικά καλιτσούνια,τσουρέκια,γλυκά,πίτες που εφτιαχνέ η γιαγιά μου και μοσχοβολούσε όλη η γειτονιά.
Μμμμμμμμμ!!! Τσουρέκια! Δώστε μου τσουρέκια κάθε μέρα όλη μέρα!!!:hungry::hungry::hungry:

Jumaru17, μήπως έχεις τη συνταγή; (Να μια ιδέα : Retro συνταγές, αν δεν υπάρχει ήδη...)...

Είμαι τσουρεκάς, τι να κάνουμε;
 
Μυρωδιές

Αναμνήσεις ειναι και.. οι μυρωδιές.

Που τώρα, χρόνια μετα, οταν τις ξαναμυριζει κανεις, του φέρνουν στο μυαλο εκεινα τα παιδικά χρόνια

Χαρακτηριστικές μυρωδιές για μένα, ηταν αυτη των νέων βιβλίων και τετράδιων στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς. Το ίδιο συναίσθημα έχω ακόμη και σήμερα.

Η μυρωδιά του μανό (ή όζας) , γιατι είχα και μια τρέλα να βαφω να νύχια μου

Διάφορες λιχουδιές, όπως τσίχλες, γαριδάκια (φωφικο δρακουλίνια κτλ)

Σημ.. καιρο εχω να φαω :xm: ωρα να επισκεφτώ κανενα περίπτερο #)

Μυρωδιές απο αρώματα, οπως το δημοφιλές για χρόνια του λυκειου :white musk (νομιζω ετσι το λενε :p ). Το αρωμα της μαμας μου (δεν θυμαμαι ονομα, αλλα αν το μυρισω ξερω ποιο ειναι)

Ειναι και πολλες αλλες σιγουρα :wait2:
 
Ωραίο θέμα. εγώ θυμάμαι μου άρεσε πολύ όταν οι γονείς μου φώναζαν συνεργείο στο σπίτι και έτριβαν τα ξύλινα δάπεδα είχε μια μυρωδιά (το ξύλο) και το βερνίκι που βάζαν από πάνω. Βέβαια ακόμα θυμάμαι όταν έβλεπα καινούργια σπίτια πάντα μου άρεσε η μυρωδια

του καινούργιου ξύλινου δαπέδου.
 
Όταν έβρεχε το χώμα στους κήπους μύριζε τέλεια (τώρα μυρίζει απίστευτα άσχημα).

Νοσταλγώ τη μυρωδιά του αποσμητικού Mum και της τσίχλας Tsik america Tutti fruti καθώς και αυτή από τα γαριδάκια Μπόζο και Χοντρός Λιγνός.
 
Θυμάμαι την μυρωδιά απο κούκλες της El Greco όπως τον αγκαλίτσα μελισσακι που είχα.

Επίσης την μυρωδιά απο τα αρωματικά στυλό της εποχής και τα τετράδια με τα αρωματικά φύλλα
 
Θυμαμαι τη μυρωδια απο φρεσκοτυπωμενα κομικς :D
 
Πίσω
Μπλουζα