Ρετρό μυρωδιές

Death2Eliza είπε:
Υπεροχα ολα αυτα που θυμαστε! :)
για μενα ομως ενα ειναι το ρετροαγαπημενο σνιφαρισμα:

το να χωνω την μυτη μου στα παλια χαρτινα εξωφυλλα των βινυλιων μου κ να εισπνεω βαθια!!

αχχχχχχχχχχχ!! ερωτας!!τι αρωμα θεοι!
Να μην ξεχνάς όμως την βασική αρχή:Breathe in,breathe out!!! :D

miyagi-773738.jpg
 
Οι μυρωδιές από τα κανούργια σχολικά τετράδια, βιβλία, τσάντα. Χαίρομαι που ανακαλύπτω πως δεν ήμουν ο μόνος άνθρωπος που δεν σνίφαρα την μυρωδιά από τις κάκιστης ποιότητας εκτύπωσης σελίδες της Βαβούρας αλλά και από το Κόναν.
 
Death2Eliza είπε:
Υπεροχα ολα αυτα που θυμαστε! :)
για μενα ομως ενα ειναι το ρετροαγαπημενο σνιφαρισμα:

το να χωνω την μυτη μου στα παλια χαρτινα εξωφυλλα των βινυλιων μου κ να εισπνεω βαθια!!

αχχχχχχχχχχχ!! ερωτας!!τι αρωμα θεοι!


:indeed::indeed::mastoras:
 
μυρωδιά παστρουμά σε ένα παλιό σπίτι τύπου μικρού πύργου..

είχα πάει μικρός για δουλειά σαν βοηθός ξυλουργού.

η μυρωδιά αυτή μου έχει μείνει πολύ καλά τρυπωμένη ακόμα στη μύτη μου και στο μυαλό μου..

η μυρωδιά είχε ανακατευτεί με την οσμή που έβγαζαν τα παλιά ξυλα και ήταν κάτι το ξεχωριστό,

οι τύποι εκεί είχαν καταγωγή από την Αίγυπτο και κάνανε μονοι τους παστρουμά και τον κρεμούσανε ψιλά,αλλα είχε μυρίσει πια ολόκληρο το σπίτι.
 
Αααχχχχ!!! Αυτή η μυρωδιά του παστουρμά...

Εφόσον οι κάτοικοι του σπιτιού ήσαν από την Αίγυπτο, φαντάζομαι θα ξέρεις πως υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες ο παστουρμάς να ήταν από ΚΑΜΗΛΑ!!!:biglaugh:

Τι μας έκανες βραδιάτικα....και είναι και νηστεία σήμερα...
 
ευτυχως εχουν επιβιωσει καποιες ρετρο μυρωδιες μεχρι τις μερες μας..το μαλλι της γριας, το ποπκορν, το καλαμποκι των πλανοδιων..

αν κ απο οτι λετε κ εσεις, τελικα ο καθενας μας εχει αποθηκευσει στο κουτι των αναμνησεων του τα δικα βιωματα..

εχω προβλημα στο να εκφραστω σημερα..:whothehell:
 
Η μυρωδιά της ION που βρίσκεται πάνω στην Πειραιώς.
 
Η μυρωδιά των αρωματικών χαρτομάντιλων που δανειζόμαστε από τις συμμαθήτριες μας στο σχολείο!(Τα κορίτσια είχαν γούστο σε αυτά! Όχι σαν τα δικά μας που ήταν άοσμα και σκληρά σαν γυαλόχαρτα!) :biglaugh:

Το πρώτο φιλί με άρωμα ανάμεσα σε κάτι από τσιχλόφουσκα και Μάντισον (όπως Αμερική!).

Η μυρωδιά από το καλαθάκι μου του νηπιαγωγείου!(με μυρωδιά μολυβιών και παραωριμασμένου μήλου!)

Η μυρωδιά του Κριζάν για την πιτυρίδα!!!!! :biglaugh:

Η μυρωδιά των νερομπογιών μου!

Η μυρωδιά από τα καψούλια μετά από ακόμα μια μάχη με τους ινδιάνους!

Η μυρωδιά ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή μου απο τότε που άρχισε! :biglaugh:
 
η μυρωδιά του σεπτεμβρη είναι όλα τα λεφτά ειδικά όταν το πάει για βροχή... τι να πει κανείς είναι τόσα πολλά...
 
Σαν τη μυρωδιά τη ψειρόσκονης ........καμιά άλλη!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

......και άσε τι φαγούρα μετά...........:biglaugh::biglaugh:

Τι krizan και ............. !!!!!!
 
Eγω ειχα αδυναμια στην μυρωδια της...πλαστελινης!!Επισης θυμαμαι την μυρωδια των κηρομπογιων,την μυρωδια απο τα ξυσματα του μολυβιου(!),την μυρωδια της κιμωλιας και του σφουγγαριου(που σβηναμε τον πινακα),προσπαθω να θυμηθω την μυρωδια του wellapon(σαμπουαν)...

Επισης θυμαμαι την μυρωδια της...ντουλαπας (στην οποια πιτσιρικας κρυβομουν αρκετες φορες).

Και φυσικα την αξεπεραστη μυρωδια της κολλας UHU!! :)
 
dim είπε:
Eγω ειχα αδυναμια στην μυρωδια της...πλαστελινης!!Επισης θυμαμαι την μυρωδια των κηρομπογιων,την μυρωδια απο τα ξυσματα του μολυβιου(!),την μυρωδια της κιμωλιας και του σφουγγαριου(που σβηναμε τον πινακα),προσπαθω να θυμηθω την μυρωδια του wellapon(σαμπουαν)...
Επισης θυμαμαι την μυρωδια της...ντουλαπας (στην οποια πιτσιρικας κρυβομουν αρκετες φορες).

Και φυσικα την αξεπεραστη μυρωδια της κολλας UHU!! :) [/QUOTE]

απίστευτη! είχα καταντήσει τζάνκι της uhu στα νιάτα μου!!

Στα πολύ μικράτα μου στο Παλαιό Φάληρο, τις πρώτες μέρες στο σχολείο μοσχοβολούσαν οι φρεσκοβαμμενες αίθουσες κάτι σαν τσιχλόφουσκα... (δεν ξέρω τί σόι μπογιά ήταν αυτή).

Ρετρό ήταν και είναι το άρωμα της κλασσικής κρέμας ΝΙVEA (στο τσίγκινο κουτί) που μου θυμίζει μανούλα... (την έψηνα να αλείψει και μένα κάποιες φορές) το άρωμα του σαμπουάν OMOR στο σωληνάριο, πολύ αργότερα το βελαπόν άρωμα κεράσι. Το κόπερτον τα καλοκαίρια...

Σταθερή αξία η αποξηραμένη λεβάντα στα συρτάρια και στις ντουλάπες και η κλασσικότατη ναφθαλίνη στα μπαούλα. Σούπερ!
 
Η μυρωδιά του καμένου ξερού χόρτου μου θυμίζει πάντα το χωριό μου στα τέλη του 70.Εκεί μύριζες πραγματικά την φύση.Μερικά πράγματα χαράζονται στο μυαλό σου τόσο έντονα που δεν ξεθωριάζουν ποτέ!

dim είπε:
Eγω ειχα αδυναμια στην μυρωδια της...πλαστελινης!!
Βεβαίως και αυτή η μυρωδιά μου θυμίζει τα πρώτα μου σχολικά χρόνια.Είχα μεγάλη σχέση με την πλαστελίνη έφτιαχνα πληθώρα από ζωάκια!!!!
 
Foficos - Αξεπεραστη γευση αλλα και μυρωδια μετα απο λιγο μασουλημα
 
Η μυρωδιά απ'το φιδάκι...
 
Καρβουνάκι και λιβάνι, κάθε Κυριακή πρωί στο σπίτι της γιαγιάς.
 
DINO είπε:
Η μυρωδιά απ'το φιδάκι...
Ναι ρε!!! Στο στρατό ιδίως!! Πωωπω τί μου θύμησες. Και απ'έξω από το φυλάκιο, η μυρωδιά ενός βάλτου γεμάτου βατράχια....Η μόνη μου παρέα στη σκοπιά για κανά μήνα.
 
H μυρωδιά απ'τα ψηφοδέλτια! (επίκαιρο)...

Μυρίζουν;............Μπά!:biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα