Ρετρό ποτο-καταστάσεις !

Το Malibu έχει απίθανη γεύση (το προτιμώ με χυμό βερύκοκο αντί για ανανά)

Το Batida de coco κυκλοφορεί ακόμα; Δεν το ήξερα...
 
Θυμήθηκα κάποια ακόμη ξεπερασμένα ποτά:

1) DEMESTICHA (ρετσίνα Δεμέστιχα από την achaia clauss)

2) Γρεναδίνη, που συνόδευε χυμούς και αναψυκτικά.

3) Το "Κούβα" ήταν αλκοολούχο κοκτέιλ φρούτων σε πράσινο μπουκάλι.

4) Σαμπούκα-σφηνάκια, το ταχύτερο και διαρκέστερο μεθύσι της ζωής μου!

5) Διακοσμητικά κυρίως, λικέρ σε πολύ ψηλά μπουκάλια που περιείχαν

ζαχαρωμένα κλαδιά υλικού, το οποίο με την προσθήκη

νερού ,ξαναγινόταν το ίδιο ποτό!

(Επειδή το τελευταίο δεν το ξέρουν όλοι, αν κάποιος μας διαθέσει

φωτο. θα είναι διαφωτιστικότερη από την περιγραφή μου).
 
exetlaios είπε:
Θυμάμαι μια φορά πήγαμε με κάτι φίλους σε ένα μπαράκι.Οπότε παίζεται ο εξής διάλογος :

Μπάρμαν : Τι θα πάρετε παιδιά ;


Φίλος Α : Ένα Southern.



Φίλος Α : Ένα Dewars.



Φίλος Α : Ένα Johny.



Φίλος Α : Ένα Famous.



Εγώ : Ένα Malibu !


Έφαγα το κράξιμο της αρκούδας και από τότε το έκοψα το Malibu ! :(
Τουλάχιστον εσύ γνώριζες ότι έπινες ότι ζήτησες, οι άλλοι χμ...ότι τους πασάρανε για "Dewars","Southern","Johhny","Famous".

Εγώ γούσταρα τη μπύρα
2078831967_8e1e99937c.jpg
 
maxouli είπε:
Σε μια ταινία του 80 με σχολεία κλπ., νομίζω οτι έπαιζε ο Παύλος Ευαγγελόπουλος, είχε πάει η παρέα σε μια ντίσκο και έπιναν τα ποτά με το καλαμάκι. Δεν θυμάμαι την ταινία, πάντως ήταν από τις πρώιμες σχολειο-ταινίες. Ακου εκεί με το καλαμάκι
Εγώ πάντα με το καλαμάκι πίνω τα ποτά.... #)
 
ΡΕΤΣΙΝΑ ΚΟΥΡΤΑΚΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΟΡΤΗ!!!!!!!!!!!!!

Λικέρ ΕΟLIKI (δεν είμαι σίγουρι οτι το έγραψα σωστά) με γεύση παρφεταμουρ, πικραμύγδαλο κα.

λικέρ ΤΙΠΟΤΑ, τι θα πιείς? Βάλε΄1 ΤΙΠΟΤΑ!

ΜΕΤΑΞΗ ΜΑΣ............... ΜΕΤΑΧΑ!
 
Ακόμα γίνομαι με άπειρα Τούμπα Λίμπρε στις ταβέρνες...(Ρετσίνα με Coca Cola).
 
βρε πιδια sos που θα βρω βερμουτ γιατι το γουσταρω και εχω να πιω χρονια,οποιος ξερει μαγαζι στην Αττική ας μου στειλει pm.
 
electricchurch είπε:
βρε πιδια sos που θα βρω βερμουτ γιατι το γουσταρω και εχω να πιω χρονια,οποιος ξερει μαγαζι στην Αττική ας μου στειλει pm.
Στο σουπερμάρκετ. Τη μάρκα Martini!
 
α οκ δεν ηξερα οτι το μαρτινι ειναι το παλιο καλο βερμουτ
 
Εμενα μου αρέσουν τα λικέρ :D

Με διάφορες γέυσεις φρούτων, μια ελαφρα γλυκιά γεύση (για να βαραει καλα το κεφαλι :p ), ειναι απο τα ποτά που πίνω με ευχαρίστηση.
 
Μικρός είχα πιει με μπουκάλι ουίσκι,λίγο βέβαια,αλλά παραλίγο να με πάνε νοσοκομείο!
 
Amstel BOCK... ποσο κρατησε αραγε; 1-2 χρονια;;

Και μια ερωτηση μιας και αναφερθηκε πριν καιρο εδω το ψιλο καλαμακι για φραπε.

Υπαρχουν πουθενα τετοια;;;

Μου αρεσει πολυ ο φραπες με ψιλο καλαμακι. Εχω βρει κατι ψιλα μικρα, μαλλον για παιδια

τα προοριζαν, και την εχω καταβρει.
 
saboter είπε:
5) Διακοσμητικά κυρίως, λικέρ σε πολύ ψηλά μπουκάλια που περιείχαν

ζαχαρωμένα κλαδιά υλικού, το οποίο με την προσθήκη

νερού ,ξαναγινόταν το ίδιο ποτό!

(Επειδή το τελευταίο δεν το ξέρουν όλοι, αν κάποιος μας διαθέσει

φωτο. θα είναι διαφωτιστικότερη από την περιγραφή μου).
Είδα ένα τέτοιο πριν 2-3 χρόνια σε ένα σπίτι και ήταν ένα τοπικό λικέρ από κάποιο ελληνικό νησί ή πόλη, τύπου τοπικό προϊόν -σαν το λικέρ κουμ-κουάτ από την Κέρκυρα. Δεν θυμάμαι όνομα, μπορώ όμως να το βρω. Βασικά ήταν λικέρ με ένα ζαχαρωμένο κλαρί μέσα -το ότι βάζεις νερό και ξαναγίνεται δεν το ξέρω...

Από ποτά των '80s θυμάμαι (όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι)

-"φρουτ παντς" με/χωρίς αλκοόλ με ομπρελίτσες, κομμάτια φρούτα, πλαστικά μαϊμουδάκια, αναδευτήρες με τη φίρμα του μαγαζιού, φωτιές κλπ

-ούζο πορτοκάλι/σπράιτ/κόλα

-τεκίλα μπουμ μπουμ

-μπατίντα ντε κόκο (το έπινα με γρεναδίνη για να γίνεται ροζ)

και

-σκρουντράιβερ (δεν το λέγαμε τότε "βότκα-πορτοκάλι").

Επίσης θυμάμαι στο μπαρ τα 3 μπουκάλια με τα λικέρ "Galliano", αλλά δεν είχα δει κανέναν ποτέ να τα πίνει [-τα είχαν επειδή ήταν περίεργα και "ωραία" ως διακοσμητικά υποθέτω... ;) ]

Δεν υπάρχει ξεχωριστό θέμα για τα ρετρό αναψυκτικά;
 
Εχω να ακούσω εδώ και πολλά χρόνια για το CAMPARI αλλά δεν αξιιώθηκα ποτέ να το δοκιμάσω.Τι ποτό είναι αυτό?Γνωρίζετε?

campari.jpg
 
misha είπε:
Εχω να ακούσω εδώ και πολλά χρόνια για το CAMPARI αλλά δεν αξιιώθηκα ποτέ να το δοκιμάσω.Τι ποτό είναι αυτό?Γνωρίζετε?
campari.jpg
ψιλοαηδια την οποια πινει ο πατερας μου :D

@kyr86 southern-Galliano και γκαμον τα σφηνακια
 
misha είπε:
Εχω να ακούσω εδώ και πολλά χρόνια για το CAMPARI αλλά δεν αξιιώθηκα ποτέ να το δοκιμάσω.Τι ποτό είναι αυτό?Γνωρίζετε?
campari.jpg
Είναι γλυκόπικρο σε γεύση. Επειδή έχω δουλέψει χρόνια σε bar, το ποτό αυτό ή λατρεύεις ή το μισείς. Εγώ ανήκω στη 2η κατηγορία. :p
 
asemnos είπε:
Είναι γλυκόπικρο σε γεύση. Επειδή έχω δουλέψει χρόνια σε bar, το ποτό αυτό ή λατρεύεις ή το μισείς. Εγώ ανήκω στη 2η κατηγορία. :p
Εγώ είμαι σε άλλη κατηγορία που απλά μου αρέσει χωρίς να το ζητάω. Ευχάριστο είναι, αλλά όχι για συνέχεια.

Άλλο ρετρό ποτό που δε βασίλεψε στα 80's αλλά πολύ παλαιότερα είναι το Dry Martini Cocktail, ποτό των 40-50-60's.

James Bond, Bewitched, κ.α. (Δεν μπορώ να θυμηθώ άλλα) Χαρακτηριστικά ένα βράδυ η μητέρα της μάγισσας ζήτησε από το γαμπρό της ένα "μεσογειακό" Dry Martini: Τζιν από την Ισπανία, μαρτίνι από την Ιταλία και ελιές από την Ελλάδα!

Εντυπωσιακό είναι ότι το έπιναν συνεχώς τότε, απογεύματα στο σπίτι, πριν & μετά το φαγητό, ακόμα και στη δουλειά σε συναντήσεις, ενώ είναι ένα ποτό που σχεδόν έχεις μεθύσει με 1.
 
audiodee είπε:
Εγώ είμαι σε άλλη κατηγορία που απλά μου αρέσει χωρίς να το ζητάω. Ευχάριστο είναι, αλλά όχι για συνέχεια.
Άλλο ρετρό ποτό που δε βασίλεψε στα 80's αλλά πολύ παλαιότερα είναι το Dry Martini Cocktail, ποτό των 40-50-60's.

James Bond, Bewitched, κ.α. (Δεν μπορώ να θυμηθώ άλλα) Χαρακτηριστικά ένα βράδυ η μητέρα της μάγισσας ζήτησε από το γαμπρό της ένα "μεσογειακό" Dry Martini: Τζιν από την Ισπανία, μαρτίνι από την Ιταλία και ελιές από την Ελλάδα!

Εντυπωσιακό είναι ότι το έπιναν συνεχώς τότε, απογεύματα στο σπίτι, πριν & μετά το φαγητό, ακόμα και στη δουλειά σε συναντήσεις, ενώ είναι ένα ποτό που σχεδόν έχεις μεθύσει με 1.
καλα και στην ελληνικη τηλεοραση δειχνει να γυρνανε σπιτι και να πινουν ουισκια για ''να χαλαρωσουν'' αλλα δεν ξερω κανενα που να το κανει...
 
Παρεπιπτόντως, τι είχε ποτίσει η Ειρήνη την κυρία Σοφία και είχε γίνει γκολ και έλεγε "φέρτε μου τη γάτα να τη σκίσω!";

Και η Κατερίνα ανησυχούσε "τι κάνατε στη μανούλα μου!"...
 
Πίσω
Μπλουζα