Ρετρό προβλήματα!

Rinus Cesar είπε:
Ωπ, παρέλειψα έναν από τους ... μεγαλύτερους "εφηβικούς προβληματισμούς" εκεί στα 80ς :
- Τελικά οι Bon Jovi είναι ή δεν είναι χέβι μέταλ συγκρότημα ???
Hard Rock νομίζω πρέπει να είναι :flower:
 
Οτι και να ναι τους αγαπαμε και ας μας δουλευαν στο σχολειο μικρα!

Ωραια ακουγεται η σκλαβα Ιζαουρα αλλα εμεις βλεπεμε φανατικα Μαγκαιβερ που και εμενα μου αρεσε και ετσι δεν γνωρισα ποτε τον Τομπιας!

Αλλα ρετρο προβληματα κοριτσιστικης και εφηβικης εμφανισης

-Πως να κανω την ποδια να μοιαζει με κατι σχετικα κομψο?

-Γιατι πρασινησε η χενα? (ψυχραιμη διαπιστωση πριν ακολουθησει εντρομο ουρλιαχτο)

-Πώς περπατανε με δαυτα χωρις να σπασουν τον αστραγαλο? (πρωτη φορα με τακουνια)

-Ποτε θα αγορασω Wonderbra ωστε να με κοιτανε και εμενα στα ματια (᾽στα ματια ειπα!᾽)?

-Πως αποφευγω να βαλω φορμα και αθλητικα στο μαθημα της γυμναστικης χωρις να παρω απουσια? (βαζω την φορμα πανω απο το τζην και αθλητικα ισα μεχρι να με δει ο γυμναστης)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stanfromgreece είπε:
Κάλά κάνει το παιδί και θέλει να δεί τον Μαγκάιβερ!!!Αυτό το άλλο (Σκλάβα Ιζάουρα)... παίζει ούτε να το έχω δεί ποτέ μου, αλλά ούτε και να το έχω ακούσει!!!
Μεγάλο πρόβλημα. Καλοκαίρι στο χωριό, στην μοναδική τηλεόραση της γειτονιάς, μαζέυονταν όλες οι γειτόνισες στο σπίτι μας να δούνε την "Σκλάβα Ιζάουρα". Την ίδια ώρα εμείς πιτσιρικάδες δυστηχώς χάναμε τον "Μαγκάιβερ" λόγω υπέρτερων δυνάμεων του εχθρού.
 
- Δε μπορώ να τον πετύχω ποτέ στο σπίτι / δε μπορώ να τον πάρω τώρα μην τον ξυπνήσω (και μετά ήρθαν τα κινητά και τα SMS)

- Δεν έχει "απλή" το βενζινάδικο στο νησί, και πρέπει να φουλάρω από την Αθήνα... (και μετά ήρθε η αμόλυβδη)

- Θα είναι ανοιχτό το φωτογραφείο μόλις γυρίσω από τις διακοπές ή θα έχει κλείσει για άδεια; (και μετά ήρθαν οι ψηφιακές).

- Θα βγούν καλές οι φωτογραφίες ή θα έχει καεί το μισό φιλμ; (ομοίως)

- Θα προλάβει το φωτοτυπείο να βγάλει τα σχέδια και το courrier να τα παραλάβει για να φύγουν; (και μετά ήρθαν τα mail και τα "ανεβάσματα" σε FTP...)

- Θα προλάβω την (καθημερινή) εφημερίδα ή θα έχει τελειώσει; (και μετά ήρθαν οι τηλεοπτικές ειδήσεις και τα ενημερωτικά portals...)


- Θα ευκαιρήσω να πάω από την προηγούμενη να βγάλω εισητήρια για θέατρο/σινεμά/συναλία ή θα κάθομαι τελευταία ώρα στην ουρά;
(και μετά ήρθαν οι online κρατήσεις)

- Θα έχει ουρά στο ταχυδρομείο για να στείλω τη δήλωση; (και μετά ήρθε η ηλεκτρονική υποβολή)

- Λες να μου την πέσουν που θα κουβαλάω τη μισθοδοσία της εταιρίας από την τράπεζα στο γραφείο; (και μετά ήρθαν οι πληρωμές στους λογαριασμούς)

- Που χάθηκε αυτό το σημαντικό χαρτί, και δεν έχω κι άλλο; (Και μετά ήρθε η φωτοτυπία)


- Ποιός δε βαριέται, να πάει να πάρει σουβλάκια;
(Και μετά ήρθε το delivery)

- Να πάρω τηλέφωνο ένα φιλαράκι που ξέρει από μουσική, να μας πεί τον τίτλο αυτού του τραγουδιού (και μετά ήρθε το youtube και το discogs)

- Καλά το ψήνει το φαϊ ο Κώστας ο φούρναρης, αλλά όλο και τσιμπάει καμιά μερίδα (και μετά ήρθε η ηλεκτρική κουζίνα)

- Μετά το μεσημεριανό φαϊ, άντε να ξαναφεύγεις από το σπίτι να κατέβεις στη δουλειά (και μετά ήρθε το συνεχές ωράριο)

- Αυτή η ταμίας στο σούπερ μάρκετ κάνει μια ώρα να χτυπήσει τις τιμές κι αλίμονό μου να πέσω σ' αυτήν... Άσε που την άλλη φορά, μου είχε χτυπήσει λάθος ! (και μετά ήρθαν τα barcodes)

- Είναι καλός φαναρτζής, έχει "καλό μάτι" και ούτε που θα καταλάβεις ότι το φτερό είναι ξαναβαμμένο (και μετά ήρθε ο φασματογράφος και οι εργοστασιακοί κωδικοί χρωμάτων)

- Που δεν πάντρεψε και δεν έχτισε σπίτι, δεν ξέρει τίποτα από ζωή ! (και μετά ήρθε ο πολιτικός γάμος και το στεγαστικό δάνειο)

- Ωχ ! Δεν έχω επάνω μου τηλεφωνικό κέρμα ! (χωρίς σχόλιο...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ντάλα καλοκαίρι

τι να αγοράσω στο περίπτερο? Γαριδάκια/ πατατακια ή παγωτό?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
- Να παίζω Commodore 64 στην τηλεόραση και να θέλει ο αδερφός μου να δει ποδόσφαιρο (τότε που είχαμε μόνο μία τηλεόραση).

- Να μπαίνω μετά τις 11 το βράδυ στο ίντερνετ για να έχω καλύτερες ταχύτητες και να μην θέλει κανείς να τηλεφωνήσει.

- Να ακούω ένα τραγούδι που μου αρέσει στο ραδιόφωνο και να περιμένω κάθε μέρα την ίδια εκπομπή για να το ξανακούσω και να το γράψω σε κασέτα (και να εύχομαι να μην μιλάει ο ραδιοπαραγωγός για να το γράψω ολόκληρο).

- Να αγοράζω δίσκο βινυλίου και να εύχομαι να έχει το τραγούδι που μου αρέσει στην εκτέλεση που άκουσα στο ραδιόφωνο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
- Να πισσάρουμε περιοδικά το πάτωμα του αυτοκινήτου για να μη σκουριάσει... Φαινόταν μάλιστα και μια χαρακτηριστική μαύρη φάσα, στο μαρσπιέ...

- Να φοβάμαι μην κουνηθεί η βελόνα από το ραδιόφωνο, και χαθεί ο σταθμός...

- Να σηκώνομαι για να αλλάξω κανάλι στην τηλεόραση, όπως και για τη φωνή, το ανοιγοκλείσιμο κλπ.
 
- Να φοβάμαι μην κουνηθεί η βελόνα από το ραδιόφωνο, και χαθεί ο σταθμός...
Να μην κουνηθώ και να μην πλησιάσει κανείς το ραδιόφωνο όσο γράφω τραγούδι στην κασέτα, μήπως χαθεί το σήμα.
 
Να με παίρνουν τηλέφωνο και στο τελος να μην κλείνουν σωστά το τηλέφωνο, και να μένει η γραμμή μου μπλοκαρισμένη.
 
Να παίρνεις το Μαράκι τηλέφωνο και να το σηκώνει η μητέρα της.. (σε έναν κόσμο χωρίς κινητά)

Να παίρνεις τηλ. και να το σηκώνει η μάνα από την άλλη (''ντουμπλ φας'' κι έτς :fafoutis: )

Η μέρα που ερχόταν να ρωτήσει στο σχολείο τους καθηγητές για την πρόοδό μου..

Η φράση - μαχαιριά στην καρδιά - ''βγάλτε μια κόλλα χαρτί, διαγώνισμα!''
 
Ως προς τη ρετρο-τηλεόραση στις αρχές των '70ς:

1. Η αλλαγή καναλιών! Για να αλλάξεις κανάλι μεταξύ ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ, εκτός από το κουμπί που έπρεπε να σηκωθείς και να πατήσεις στην τηλεόραση, έπρεπε να αλλάξεις θέση και στον ευμεγέθη διακόπτη 2 θέσεων (μοχλάκι το λέγαμε τότε). Μια και δεν υπήρχαν ακόμη μείκτες για τον ιστό της κεραίας, κατέβαιναν από την ταράτσα 2 καλώδια, ένα από την κεραία της ΕΙΡΤ και ένα από την κεραία της ΥΕΝΕΔ. Μπαίνοντας συνήθως από τρύπα στο κούφωμα του παραθύρου, κατέληγαν στο.... μοχλάκι που ήταν καρφωμένο στο κούφωμα, από το οποίο έφευγε πλέον ένα καλώδιο για να μπει στην σχετική υποδοχή της τηλεόρασης. Η αλλαγή καναλιού ήταν βάσανο, μέχρι που ήρθαν οι μείκτες και γλυτώσαμε τουλάχιστον από το.... μοχλάκι. Να σημειώσω ότι όταν το αδρανοποιήσαμε, έμεινε στο κούφωμα του παραθύρου για χρόνια και λυπάμαι τώρα που δεν κράτησα σαν ενθύμιο την... υψηλή αυτή τεχνολογία της εποχής εκείνης.....

2. Τα χιόνια στην οθόνη (χαρακτηριστικός και δόκιμος ο όρος για ασπρόμαυρη τηλεόραση) και το συντόνισμα που προκαλούσαν. Πολύ συχνά στην επαρχιακή πόλη που ζούσα, είχαμε αδύνατο σήμα, οπότε άκουγες μεν ήχο, αλλά η οθόνη γέμιζε χιόνα. Με δυσκολία έβλεπε κανείς, σαν σκιές φαινόταν ο Άγνωστος Πόλεμος, οπότε ρίχνονταν οι τηλεθεατές στη μάχη του "συντονίσματος" για λίγη βελτίωση. Στη δική μας περίπτωση της Grundig (ελληνικής κατασκευής 24 ιντσών που είναι αποθηκευμένη) υπήρχε η ροδέλλα στον πίνακα με τα κανάλια, που γυρνούσαμε κάθε λίγο μπας και δούμε λίγο καλύτερα..... Βλέπω τώρα τα κανάλια σε έγχρωμο HD και την άνεση του τηλεκοντρόλ και ομολογουμένως δεν με πιάνει καμία νοσταλγία.
 
  • Like
Reactions: PT8
-Τα τρυπημένα αυτιά, έχουν γίνει σαν κολοκύθες από τον ερεθισμό που έχουν προκαλέσει οι χρωματιστοί συνδετήρες που έβαζες αντί για σκουλαρίκια.

-Τί στο κόρακα κρατάει επιτέλους ο Ναπολέων? Πότε θα μπει η συνέχεια της διαφήμισης με τη λύση του μυστηρίου???

- Έδωσα το λεύκωμά μου ως Κτήτωρ να μου γράψει σε ένα παιδί που δεν το ήξερα καλά και αυτός/ή έχει εξαφανιστεί μαζί με το λεύκωμα...

- Το τζιν παντελόνι έλιωσε τελικά γιατί το άφησες παραπάνω στη χλωρίνη ώστε να αποκτήσει αυτά τα μοδάτα ξεβαψίματα.
 
  • Like
Reactions: PT8
αετε1 κι εγώ τα πρόλαβα (εν μέρει) αυτά τα της ρετρό τηλεόρασης. Εμάς μας είχε χαρίσει η νονά μου την παλιά Α/Μ τηλεόραση της πεθεράς της με λυχνίες (!!!) μέσα των '80ς και το πιο κουφό είναι ότι υπήρχαν ανταλλακτικά γι αυτήν καθώς και μάστορας...δυο λεπτά να ζεσταθεί, να σηκωθείς να αλλάξεις κανάλι, διαχωριστής να χωρίζει την κοινή κάθοδο σε VHF & UHF, μονοκάναλες κεραίες όπως πολύ σωστά είπες (μια για ΕΡΤ μια για ΥΕΝΕΔ) μετά ήρθαν οι πολυκάναλες, σκεφτείτε να είχαμε μια για κάθε κανάλι!! Όταν πήγα να πάρω τον διαχωριστή, στο μαγαζί των ηλεκτρονικών, λέω "έναν διαχωριστή παρακαλώ" και λέει ο αφεντικός!"Μήηητσο φέερε τις μπανάανες"!

(off topic mode off)

-θα φτάσει το χαρτζιλίκι μου να πάρω όλα τα περιοδικά που μ αρέσουν και καμία σοκολάτα ή παγωτό;

-θα με προσέξει το κορίτσι που μ αρέσει;

-πότε θα πάω στον φίλο μου να δούμε τηλεόραση και να παίξουμε commodore 64;

-θα έχω αρκετό καιρό να παίξω με την αδερφή μου κάστρα & πολιορκητές;

-πότε θα μαζευτεί η παρέα να παίξουμε καμιά ξεγυρισμένη μονόπολη;
 
Η ταχυδρομική αποστολή της δήλωσης.Που ήθελε απόδειξη συστημένου για να θεωρείται εμπρόθεσμη.Ή το άλλο κασκαντεριλίκι. η παράδοσή της, ιδιόχειρα στην Εφορία...Που σε έλουζε κρύος ιδρώτας μην τυχόν ανοίξει κάνεις και αρχίσει να σκαλίζει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποια στιγμή γίνονταν κάποιος τις σκάλιζε και ξεκινούσε η εκκαθάριση...
 
Θα χωρέσει το 8ο τραγούδι στην Α' πλευρά της 60άρας κασέτας, ή θα μου το κόψει? Και μετά τι θα κάνω, θα το αφήσω μισό, ή θα αφήσω 2 λεπτά κενό στο τέλος της πλευράς?
 
Πίσω
Μπλουζα