(Ρετρό) ραδιοφωνικοί σταθμοί που δεν υπάρχουν πια

Θυμάται κανείς στον ΚΛΙΚ FM κάθε φορά που διέκοπταν για δελτίο ειδήσεων ακουγόταν το παρακάτω : "We interrupt this broadcast to bring you a special new bulletin directly from our on-the-spot satellite"!

Θυμάται κανείς από που το είχαν ξεσηκώσει ή ήταν όντως δική τους έμπνευση?
 
σπριντ φμ αρχες 90s Και τα μυαλα στα καγκελα..

η ελιτ του Φιλαθλου στις επαλξεις...

φοβερες εκπομπες,ειδικα του μουντιαλ 1994..
 
aims είπε:
σπριντ φμ αρχες 90s Και τα μυαλα στα καγκελα..η ελιτ του Φιλαθλου στις επαλξεις...

φοβερες εκπομπες,ειδικα του μουντιαλ 1994..
Εκει πρωτοακουσα τον Γεωργιου προτου γινει γνωστος.

Εχω ηχογραφησει σε κασετα την εκπομπη του μετα την ηττα της εθνικης απο την Αργεντινη στο μουντιαλ του 94... τρελλες ατακες.

Επισης στον συγκεκριμενο σταθμο γυρω στο 95, ειχα πετυχει μια βραδυνη εκπομπη "ο προσκοπος της νυχτας" οπου μιλαγε ο καθε πικραμενος.

Ωραιες αναμνησεις
 
maryflor73 είπε:
Θυμάται κανείς στον ΚΛΙΚ FM κάθε φορά που διέκοπταν για δελτίο ειδήσεων ακουγόταν το παρακάτω : "We interrupt this broadcast to bring you a special new bulletin directly from our on-the-spot satellite"!
Θυμάται κανείς από που το είχαν ξεσηκώσει ή ήταν όντως δική τους έμπνευση?
Με κάθε επιφύλαξη...

Η φράση που παραθέτεις, αγαπητή Μαίρη, ακουγόταν σε διάφορες παραλλαγές στη θρυλική ραδιοφωνική εκπομπή-φάρσα σχετικά με υποτιθέμενη εισβολή εξωγήινων, που παρουσίασε προκαλώντας παναμερικανικό πανικό ο Όρσον Γουέλς το 1938.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F_%CE%A0%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%9A%CF%8C%CF%83%CE%BC%CF%89%CE%BD_%28%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B4%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%B1%29

Επειδή ο Γουέλς ήθελε να προσδώσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αληθοφάνεια στα φοβερά και τρομερά που παρουσίαζε ως γεγονότα που δήθεν συνέβαιναν εκείνη τη στιγμή, υποθέτω ότι ήταν κάτι σαν τυποποιημένη ραδιοφωνική έκφραση της εποχής (φυσικά, τότε ακόμα δεν υπήρχαν δορυφόροι, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να γίνεται αναφορά σε satellites).

Η φράση πιθανόν να διατηρήθηκε σε ευρεία χρήση και τις επόμενες δεκαετίες ('40 και '50), στις οποίες το ραδιόφωνο είχε ακόμα κυρίαρχο ρόλο στην πληροφόρηση της αμερικανικής κοινής γνώμης, πριν αντικατασταθεί από την τηλεόραση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ !

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσα χρόνια το είχα απορία!
 
giorgos.t είπε:
Εκει πρωτοακουσα τον Γεωργιου προτου γινει γνωστος.Εχω ηχογραφησει σε κασετα την εκπομπη του μετα την ηττα της εθνικης απο την Αργεντινη στο μουντιαλ του 94... τρελλες ατακες.
Αν το έχεις ακόμα θα άξιζε να το ανέβαζες στο youtube giorgos.t ...θα ήταν τρομερό ντοκουμέντο!!

Capital 96.3 ο σταθμός του Γιώργου Πολυχρονίου που έπαιζε κλασικό ροκ. Είχε ένα αρκετά ποιοτικό πρόγραμμα με γνωστούς και αξιόλογους παραγωγούς.

Εγώ άκουγα την εκπομπή του Αλέξανδρου Ριχάρδου και έμαθα πολλά περί μουσικής από αυτήν την εκπομπή.

Κάποια στιγμή πουλήθηκε η συχνότητα και ο σταθμός δεν υπάρχει πια.

Επίσης το Radio Gold (105 και κάτι νομίζω) του Μαστοράκη που έπαιζε oldies γενικά. Νομίζω υπάρχει ακόμα αλλά μόνο στο ίντερνετ.
 
giorgos.t είπε:
Εκει πρωτοακουσα τον Γεωργιου προτου γινει γνωστος.Εχω ηχογραφησει σε κασετα την εκπομπη του μετα την ηττα της εθνικης απο την Αργεντινη στο μουντιαλ του 94... τρελλες ατακες.

Επισης στον συγκεκριμενο σταθμο γυρω στο 95, ειχα πετυχει μια βραδυνη εκπομπη "ο προσκοπος της νυχτας" οπου μιλαγε ο καθε πικραμενος.

Ωραιες αναμνησεις
επικη εκπομπη!!!!!

φοβερη εποχη!
 
Έψαξα να απομαγνητοφωνήσω αυτό το "We interrupt this broadcast to bring you a special new bulletin directly from our on-the-spot satellite" του ΚΛΙΚ αλλά δεν τα κατάφερα. Πρέπει να ακούσω πάρα πολλές κασέτες που σίγουρα κάπου υπάρχει.

Βρήκα όμως και ανέβασα το σηματάκι του σταθμού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλά από τα ραδιόφωνα αυτά που λέει το ρεπορτάζ ίσως να μην υπάρχουν πια
 
Παιδιά στον 104,6 στην Αθήνα τι ήταν παλιά?Δεν ξέρω αν είναι retro αλλά ο Hot FM λειτουργούσε σίγουρα από το 2000 (ίσως και από το 1995) ως το 2010 και ήταν πολύ καλός σταθμός με non stop μουσική και ελάχιστες διαφημίσεις.Έπαιζε και πολύ Thalia και Enrique Iglesias,τα παλιά τους.Διάβασα κάπου ότι ήταν ο δεύτερος ξένος σταθμός σε ακροαματικότητα,μετά τον radio deejay.Όποιος γνωρίζει ας μας πει.Πάντως άνοιξε ξανά το 2013 και παίζει μουσική non-stop χωρίς διαφημίσεις.Φυσικά έχασε ακροαματικότητα γιατί άνοιξαν άλλοι τόσοι σταθμοί από το 2010 και μετά.

Ίσως με αυτό το ποστ να ξεπερνάω τα ρετρό όρια καθώς αναφέρομαι από το 2000 και μετά,αλλά με μικρή επιφύλαξη ο σταθμός υπήρχε από τα μέσα της δεκαετίας του 90.Όποιος γνωρίζει παραπάνω ας μας διαφωτίσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Παιδιά στον 104,6 στην Αθήνα τι ήταν παλιά?Δεν ξέρω αν είναι retro αλλά ο Hot FM λειτουργούσε σίγουρα από το 2000 (ίσως και από το 1995) ως το 2010 και ήταν πολύ καλός σταθμός με non stop μουσική και ελάχιστες διαφημίσεις.Έπαιζε και πολύ Thalia και Enrique Iglesias,τα παλιά τους.Διάβασα κάπου ότι ήταν ο δεύτερος ξένος σταθμός σε ακροαματικότητα,μετά τον radio deejay.Όποιος γνωρίζει ας μας πει.Πάντως άνοιξε ξανά το 2013 και παίζει μουσική non-stop χωρίς διαφημίσεις.Φυσικά έχασε ακροαματικότητα γιατί άνοιξαν άλλοι τόσοι σταθμοί από το 2010 και μετά.Ίσως με αυτό το ποστ να ξεπερνάω τα ρετρό όρια καθώς αναφέρομαι από το 2000 και μετά,αλλά με μικρή επιφύλαξη ο σταθμός υπήρχε από τα μέσα της δεκαετίας του 90.Όποιος γνωρίζει παραπάνω ας μας διαφωτίσει.
O Hot FM γύρω στο 1993 έπαιζε απο την συχνότητα 104,2. Το γνωρίζω καλά διότι εκείνη την εποχή δούλευα στον FLY FM 104 και συχνά πυκνά ο ένας σταθμός έπεφτε απάνω στον άλλο. Χαρακτηριστικός παραγωγός του Hot FM o Κώστας Μανωλοπουλος με ενα απίστευτο χιούμορ.

Σώτος Σώτος είπε:
Άνοιξη-Καλοκαίρι 1988, ΔΙΑΥΛΟΣ 10, εκπομπή "Χωρίς Ανάσα" με τον Κώστα Μυλωνά!!! Την άκουγα φανατικά κάθε απόγευμα...
Ο Δίαυλος 10 στην οδό Άγ. Νικολαου στο Ίλιον (Νέα Λιοσια τότε) ήταν καταπληκτικός σταθμός. Αν και ήμουν πιτσιρικάς τότε (12-13 χρόνων) πηγενα τακτικά στην εκπομπή του Κώστα Μυλωνα στο studio που γίνονταν το αδιαχώρητο... Μια μέρα που είχα παει ήταν καλεσμένη η Ελένη Φιλινη και εγώ μαγεμένος απο την ομορφιά της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Ράδιο Κύκλος". Στη συχνότητα 94,8, αλλά ήταν ένας ακόμα διαδημοτικός σταθμός πέντε Δήμων της Νοτιοανατολικής Αττικής (Νέα Σμύρνη, Άλιμος, Άγιος Δημήτριος. Υμηττός και Δάφνη, άντε να έχω κάνει λάθος έναν...). Εκεί προεξείχε ο Στέφανος Ληναίος. Έπαιζε πάρα πολύ έντεχνο δεκαετίας 60 (Θεοδωράκη, Χατζηδάκι, Ξαρχάκο), και την εποχή της επετείου του Πολυτεχνείου έκανε και αφιερώματα. Επίσης είχε και εκπομπές γύρω από το θέατρο.

Από αυτό το σταθμό πρωτοέμαθα όλους τους σπάνιους κύκλους τραγουδιών του Θεοδωράκη, όπως "Το τραγούδι του Νεκρού Αδελφού". Ακουγόταν σίγουρα μέχρι το 1995.

Ψάχνοντας, σε αυτή την πηγή (πρόκειται για εργασία των Ζ.Βασιλάκη, Ε.Ανδριπολούλου, Α.Γαζή) http://www.iom.gr/inst/iom/gallery/e...riexomenou.pdf

υπάρχει ένα σχετικό απόσπασμα, αλλά και αποσπάσματα για πάρα πολλούς άλλους σταθμούς που σας ενδιαφέρουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Fistikis!!!!
 
ΦΖΠ1 είπε:
"Ράδιο Κύκλος". Στη συχνότητα 94,8, αλλά ήταν ένας ακόμα διαδημοτικός σταθμός πέντε Δήμων της Νοτιοανατολικής Αττικής (Νέα Σμύρνη, Άλιμος, Άγιος Δημήτριος. Υμηττός και Δάφνη, άντε να έχω κάνει λάθος έναν...). Εκεί προεξείχε ο Στέφανος Ληναίος. Έπαιζε πάρα πολύ έντεχνο δεκαετίας 60 (Θεοδωράκη, Χατζηδάκι, Ξαρχάκο), και την εποχή της επετείου του Πολυτεχνείου έκανε και αφιερώματα. Επίσης είχε και εκπομπές γύρω από το θέατρο.Από αυτό το σταθμό πρωτοέμαθα όλους τους σπάνιους κύκλους τραγουδιών του Θεοδωράκη, όπως "Το τραγούδι του Νεκρού Αδελφού". Ακουγόταν σίγουρα μέχρι το 1995.

Ψάχνοντας, σε αυτή την πηγή (πρόκειται για εργασία των Ζ.Βασιλάκη, Ε.Ανδριπολούλου, Α.Γαζή) http://www.iom.gr/inst/iom/gallery/e...riexomenou.pdf

υπάρχει ένα σχετικό απόσπασμα, αλλά και αποσπάσματα για πάρα πολλούς άλλους σταθμούς που σας ενδιαφέρουν.
Σήμερα είναι ο Ρυθμός 94.9
 
Υπηρχε και ο Κλικ fm 88 του Κωστοπουλου νομιζω.Στο νετ κυκλοφορει και ηχητικο ντοκουμεντο απο το καλοκαιρι του '91 με το intro του σταθμου σποτακια και το αποσπασμα μιας εκπομπης.

[video=youtube;O-lYluVpeHg]

 
ntsmrtz είπε:
όχι και τόσο ρετρό αλλά πολύ αξιόλογος σταθμός, που έπαιζε μουσικές από όλη την ροκ σκηνή (garage, psyc, punk, post punk, new wave και 90ς) που όμως διήρκησε για πού λίγο (τέλη 94 με αρχές 97) ήταν ο "ρόδον 94,4"

Ρόδον 94,4!!!! Δεν έχει υπάρξει άλλος ραδιοφωνικός σταθμός που να έχω κολλήσει μαζί του τόσο πολύ.

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοθυμηθώ από αυτά τα 3 χρόνια που με συνόδευε κάθε μέρα - όλη μέρα - στην σχολή, στην δουλειά, στις βόλτες μου.

Καταπληκτική μουσική ποικιλία , φοβερές εκπομπές (και παραγωγοί) κάτι που την σήμερον ημέρα.... έχει εκλείψει από το ραδιόφωνο. (και όχι τα playlists που επαναλαμβάνονται ανά 24 ώρες είναι για γέλια, μαζί με τους ράδιο - "φονικούς" παραγωγούς του σήμερα (με το συμπάθιο).

Σε κάποια κασέτα λογικά υπάρχουν διάφορες εκπομπές που έγραφα κατά καιρούς στο σπίτι, με αποκορύφωμα την θρυλική εκπομπή (για τους μηχανόβιους) Bike It! (πιάσε πέτα σοκοφρέτα επτά λεπτά μοτοσυκλέτα, γκάζια γκάζια και άλλα γκάζια με βροχές και με χαλάζια... πήγαινε το intro) με Ντρενογιάννη και Τσακίρογλου (άτιμα γηρατειά...δεν θυμάμαι και πολύ καλά) που για 7 λεπτά εκπομπής με κάνανε και γέλαγα με τις ιστορίες τους για τους 2 τροχούς.

Πραγματικά μπορώ να γράφω για ώρες για αυτόν τον σταθμό, αλλά σταματάω εδώ με ένα λίνκ με τις τελευταίες εκπομπές του σταθμού από το 1997 που διασώθηκαν. Όσοι πιστοί προσέλθετε!!!!

https://www.mixcloud.com/discover/%C...%BF%CE%BD-944/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι η σημερινή ραδιοφωνία είναι ανάξια λόγου και εγώ μετάνιωσα που πήρα τιούνερ για το στερεοφωνικό μου, μιας και με αυτό το σεταπ ακούγονται όλες οι ατέλειες του ήχου, μιας και όπως είπες όλοι οι σταθμοί τώρα έχουν playlist που παίζει ο υπολογιστής τα mp3.αξέχαστες θα μου μείνουν οι εκπομπές του Νίκου Σφουγγαρά "ένα γράμμα στον αέρα" που διάβαζε στον αέρα διάφορα χιουμοριστικά γράμματα και έβαζε μουσική, συνήθως heavy metal. Τώρα απλώς μιλάνε πάνω στα τραγούδια και λένε διάφορες αμπελοφιλοσοφίες. Ο Σφουγγαράς δούλευε σε ένα δισκάδικο τον Αεράκη στο τμήμα χέβι μέταλ μετά μόλις το έκλεισε στην Virgin και μόλις έκλεισε κι αυτή δεν τον ξαναείδα. Είχα στείλει κι εγώ γράμμα, στην εκπομπή.Το χε διαβάσει κιόλας. Δεν θυμάμαι όμως τον σταθμό, Ράδιο Κάστρο ή κάτι τέτοιο.
 
@Βουρβούλακας

Αγαπημένος σταθμός..

Οσες εργασίες είχα τότε ως φοιτητής τις έκανα ακούγοντάς τον.

30 Νοεμβρίου & 01 Δεκεμβρίου '94 -στις πολύ αρχές του ο σταθμός- ο Μάκης Μηλάτος είχε κάνει δύο εκπομπές (μεσημβρινές) δίνοντας και το "στίγμα" του σταθμού προς το εναλλακτικό (φρέσκο τότε) με αφιέρωμα στο punk (βασιζόμενος σε λίστα του περιοδικού rolling stone)

Τις είχα γράψει σε κασσέτες και τις ακούω όποτε έχω λίγο χρόνο.
 
Πίσω
Μπλουζα