Ρετρό "στοιχειωμένα" σπίτια !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Θυμάμαι μικρός, ότι κάθε "σοβαρή" γειτονιά, είχε και το "στοιχειωμένο" σπίτι της.

Εγώ μεγάλωσα στο Νέο Φάληρο, μια περιοχή γεμάτη νεοκλασσικά σπίτια, πολλά εξ αυτών εγκαταλειμένα.

Τώρα, αρκετά από αυτά έχουν αναπαλαιωθεί, αλλά τότε ήταν πολλά αυτά που είχαν αφεθεί στην τύχη τους.

Σχεδόν σε κάθε ένα-δύο τετράγωνα, υπήρχε και ένα "στοιχειωμένο" σπίτι.

Κανένα όμως δεν ήταν τρομακτικότερο, από αυτό της οδού Σμολένσκυ.

picture.php


Ακόμα και τώρα, όταν περνάω απ'έξω, το αντικρύζω με δέος και φόβο.

Δε νομίζω να έμπαινα μέσα μόνος μου, ούτε μέρα !

Ανέκαθεν αισθάνόμουν κάτι αρνητικό/τρομακτικό/αγχωτικό, όταν αντίκρυζα παλιά εγκατελειμένα σπίτια,

αλλά το συγκεκριμένο μου έβγαζε μια ιδιαίτερα αρνητική αύρα.

Στους κατοίκους του Νέου Φαλήρου, το σπίτι ήταν γνωστό ως "σπίτι του μαύρου λύκου" !

Είχα ρωτήξσει με απορία μικρός, γιατί αυτό το όνομα και μου είχαν απαντήσει ότι

" παλιά έμενε εκεί ένας τρελός, που είχε το παρατσούκλι << μαύρος λύκος >> " .

Ακόμα δε με έχει πείσει η συγκεκριμένη δικαιολογία, αλλά δυστυχώς δεν έχω μάθει κάποια άλλη πληροφορία.

Μάλιστα, "σκαλίζοντας" πρόσφατα το Διαδίκτυο, ανακάλυψα ότι θεωρείται ένα από τα γνωστότερα "στοιχειωμένα" σπίτια της Αττικής.

picture.php


Πρόσφατα, κάποιοι/κάποιος πραγματοποίησε μια πολύ ενδιαφέρουσα "εικαστική παρέμβαση" :

"Μετακόμισε" την "μάγισσα" από το εγκατελειμένο Λούνα Παρκ (ή τουλάχιστον ότι απέμεινε από αυτή),

και την τοποθέτησε "φρουρό", ώστε να κρατάει τους επίδοξους "κινυγούς φαντασμάτων", μακριά από το χώρο.

picture.php


picture.php


Εσείς, είχατε παρόμοια "στοιχειωμένα" σπίτια στη γειτονιά σας ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο θέμα Exetlaios...Φυσικά είχαμε και εμείς το απαραίτητο εγκαταλελειμμένο στοιχειωμένο σπίτι, στη γειτονία(καλαμάκι), αλλά δυστυχώς γκρεμίστηκε για να χτιστεί πολυκατοικία..Θυμάμαι μας αφήναν να περνάμε καν απ'έξω οι γονείς μας(όχι για τον φόβο του υπερφυσικού αλλά γιατι είχε γίνει στέκι για ναρκομανείς)...

Δίπλα στη γειτονία μου στο Π.Φαληρο υπάρχει ένα παλιό αρχοντικό το οποίο το έδειξε κάποτε και ο Χαρδαβέλας(οχι θα του γλίτωνε ;) ) το οποίο θεωρείτε κάργα στοιχειωμένο... Οτάν περάσω από εκεί και άν δεν έχει γίνει πολυκατοικία και αυτό, θα βγάλω φωτό να ανεβάσω...

Καλά η μάγισσα όλα τα λεφτά :diablotin: :diablotin: :diablotin: . Να την δεί κανας πιτσιρικάς να κατουρηθεί πάνω του :) :)!!
 
tanan είπε:
Καλά η μάγισσα όλα τα λεφτά :diablotin: :diablotin: :diablotin: . Να την δεί κανας πιτσιρικάς να κατουρηθεί πάνω του :) :)!!
Ομολογώ, ότι και εγώ (καθότι ελαφρώς μύωψ), μέχρι να πλησιάσω αρκετά και να καταλάβω τι παιζόταν, "σκιάχτηκα" ! Χα χα !
 
Τα περισσότερα από αυτά τα εγκαταλελειμένα σπίτια αποκτούσαν την φήμη του «στοιχειωμένου» μερικές φορές και από ανάγκη.

Όταν είμασταν πιτσιρίκια και το καλοκαίρι παίζαμε έξω, σε αντίθεση με το τώρα, οι γονείς μας δεν ήθελαν να πηγαίνουμε σε τέτοια μέρη για να μην μας πλακώσει κανένας τοίχος, να μην πέσουμε από κάνα τρύπιο πάτωμα ή να μην βρεθούμε μέσα σε κάποιο ξεχασμένο πηγάδι.

Έτσι μας έλεγαν τις ιστορίες για δήθεν τρελούς, γέρους ή μάγισσες για να μην πλησιάζουμε μετά από φόβο.
 
exetlaios είπε:
Ομολογώ, ότι και εγώ (καθότι ελαφρώς μύωψ), μέχρι να πλησιάσω αρκετά και να καταλάβω τι παιζόταν, "σκιάχτηκα" ! Χα χα !
Αστα αυτα! Παω στοιχημα οτι εσυ την μετεφερες :rofl: :rofl:
 
Το αρχοντικό πάντως είναι υπέροχο. Κρίμα που κατάντησε έτσι :( :(...

Καλά και δική μου γνώμη είναι οτι τις φήμες τις εβγαζαν οι γονείς για να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές. Γιατί θυμάμαι και στην περίπτωση του ''στοιχειωμένου'' στην γειτονία μου μεγάλοι μας είχαν πει οτι έχει φάντασμα κτλ κτλ ... Και ήταν η εποχή με τους σατανιστές...
 
Η Θεσσαλονίκη είναι η κατ'εξοχίν πόλη του μεταφυσικού...όταν μετακόμισα εδώ άρχισα τις μελέτες για τα φαινόμενα και φυσικά τα στοιχειωμένα σπίτια της πόλης!

Στην λεωφόρο Βασιλίσσης Όλγας 263 υπάρχει το λεγόμενο σπίτι του Εβραίου που το ακολουθεί ο μύθος πως όποιος το κατοικεί ή προσπαθεί θα το κατεδαφίσει πεθαίνει.Σήμερα στο ισόγειο υπάρχει μάντρα οικοδομικών υλικών που στο κεφάλι του όποιος εργάζεται από κάτω έχει ένα ετοιμόρροπο οίκημα.

Στην Αρετσού υπάρχει η βίλα Φιξ.Οι κάτοικοι είναι τόσο πεπεισμένοι πως είναι στοιχειωμένη που στα πορτοπαράθυρα έχουν κρεμάσει εικόνες αγίων για να ξορκίσουν το κακό.
 
Και σε χωριά συνέβαινε το ίδιο φαινόμενο. Είχαμε κάπου 400 μέτρα από το σπίτι μου ένα ... στοιχειωμένο σπίτι, παλαιότατο, εγκαταλελειμμένο. Από το σχολείο ακόμα υπήρχε ο μύθος ότι ανήκε σε μια μάγισσα, μετά έμαθα ότι κατοικούνταν από μια γιαγιά και μετά το θάνατό της ακουγόταν κάτι σαν... γκάρισμα γαϊδάρου. Το θέμα ήταν ότι δεν μπήκα ποτέ μέσα σε αυτό, καθώς φοβόμουν τα φίδια (και όχι τη.... "μάγισσα")!
 
Στοιχειωμένο σπίτι όχι αλλά έχω την σπηλιά Νταβέλη που είναι λίγο πιο πάνω από το σπίτι μου στο όρος Αιγάλεω. Οι φήμες ήθελαν να κατοικούν εκεί και διάφορα μεταφυσικά πλάσματα. Βέβαια, η πραγματικότητα ως συνήθως, χτυπάει άσχημα. Δεν επρόκειτο για τίποτα άλλο εκτός από μία τεχνητή στοά (πιθανόν ορυχείο). Τίποτα το μεταφυσικό εκτός βέβαια για τους ανθρώπους που πιστεύουν πως οι τρύπες στους βράχους και στο έδαφος έχουν δημιουργηθεί με "μαγικό" τρόπο...
 
leykh είπε:
Η Θεσσαλονίκη είναι η κατ'εξοχίν πόλη του μεταφυσικού...όταν μετακόμισα εδώ άρχισα τις μελέτες για τα φαινόμενα και φυσικά τα στοιχειωμένα σπίτια της πόλης!Στην λεωφόρο Βασιλίσσης Όλγας 263 υπάρχει το λεγόμενο σπίτι του Εβραίου που το ακολουθεί ο μύθος πως όποιος το κατοικεί ή προσπαθεί θα το κατεδαφίσει πεθαίνει.
Πραγματικά, αυτό είναι το πιο διάσημο "στοιχειωμένο" της θεσσαλονίκης! Παίζει μεγάλο ρόλο και η επιβλητική εμφάνιση του. Σε βάζει στο κλίμα...
 
Το πίσω μέρος του Παμπελοποννησιακού Σταδίου στην Πάτρα υπήρχε φήμη ότι ήταν στοιχειωμένο!Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ακόμα φήμη,πάντως ένας ξάδερφός μου που είχε πάει πριν 15 χρόνια εκδρομή με το σχολείο του,το είχε βρει ιδιαίτερα τρομακτικό (αν και ήταν μεσημέρι).Έχει ακουστεί ότι κάποια παιδιά που πήγαν βράδυ εκεί εξαφανίστηκαν.
 
Μικρος σουλατσαρα με τους υπολοιπους της παρεας στη βιλλα του Καζουλη (γνωστη και απο την ταινια "Υπολοχαγος Νατασα") στην εισοδο της Κηφησιας πριν αναπαλαιωθει φυσικα.

Υπαρχαν μυθοι για περιφερομενες ψυχες των βασανισθεντων επι κατοχης. Τεσπα, δεν συναντησαμε ποτε κανεναν.

Μαριε μιας και το εχω ακουσει πολλακις. Οι μισοι λενε οτι η σπηλια του Νταβελη ειναι αυτη στη Πεντελη (την οποια εχω επισκεφτει αμετρητες φορες) και αλλοι στο Αιγαλεω.

Προκειται για παρεξηγηση?
 
Σπήλαια που φέρουν το όνομα Νταβέλη υπάρχουν στη Πεντέλη, στη Πάρνηθα, στον Υμμητό, στο Αιγάλεω και γενικά σε όλα τα βουνά που βρίσκονται περιμετρικά στην Αθήνα. Το σπήλαιο Νταβέλη στην Πεντέλη είναι το πιο γνωστό. Άσχετα δε που κανένα σπήλαιο δεν έχει σχέση με τον πραγματικό λήσταρχο Νταβέλη. Ο μύθος θέλει όλες οι σπηλιές με την ονομασία Νταβέλη να συνδέονται μεταξύ τους. Πράγμα βέβαια που δεν είναι πραγματικότητα και ούτε ήταν ποτέ.
 
CNN BREAKING NEWS !

"Κλιμάκιο" του GRM, οργανώνει ήδη "φωτο-τσάρκα" με στόχο ακόμα περισσότερα "στoιχειωμένα" σπίτια από το Νέο Φάληρο.

Stay tuned ...
 
Όντας και φοιτητής φυσικής, θα μπορούσα να συνοδέψω τους θαρραλέους στις εξερευνήσεις τους σε τέτοια μέρη εάν φοβούνται μόνοι τους. Σημειωτέον, δεν ευθύνομαι για τυχών μολύνσεις και λοιπούς τραυματισμούς!
 
Πριν κατι ''αιωνες'' ειχα μια συναντηση με μεταφυσικες υπαρξεις, οπως συμφωνουσαν και οι αλλοι 2 που ειμασταν μαζι. Δυο φορες στο ιδιο σημειο. Περιττο να αναφερω οτι κλασαμε μεντες και καναμε ολυμπιακο ρεκορ στο σπριντ....
 
Κωνσταντινε να υποθεσω οτι το επομενο θεμα θα ειναι "Ρετρο παραξενα καπακια υπονομων"? :)

Αν κανονισετε κανα μεταφυσικο-ψυχοτρονικο quest, ριξε μια ειδοποιηση
 
Στη γενέτηρα μου, λεβεντογέννα Τρίπολη, το κλασικό στοιχειωμένο σπίτι είναι η βίλα Τουρκοβασίλη. Πρόκειται για νεοκλασικό κτήριο που ανήκε σε παλιό βουλευτή της περιοχής. Ακόμα και σήμερα όταν περνάω απέξω ανατριχίαζω. Πολύ creepy....
 
exetlaios είπε:
Θυμάμαι μικρός, ότι κάθε "σοβαρή" γειτονιά, είχε και το "στοιχειωμένο" σπίτι της.
Εγώ μεγάλωσα στο Νέο Φάληρο, μια περιοχή γεμάτη νεοκλασσικά σπίτια, πολλά εξ αυτών εγκαταλειμένα.

Τώρα, αρκετά από αυτά έχουν αναπαλαιωθεί, αλλά τότε ήταν πολλά αυτά που είχαν αφεθεί στην τύχη τους.

Σχεδόν σε κάθε ένα-δύο τετράγωνα, υπήρχε και ένα "στοιχειωμένο" σπίτι.

Κανένα όμως δεν ήταν τρομακτικότερο, από αυτό της οδού Σμολένσκυ.

picture.php


Ακόμα και τώρα, όταν περνάω απ'έξω, το αντικρύζω με δέος και φόβο.

Δε νομίζω να έμπαινα μέσα μόνος μου, ούτε μέρα !

Ανέκαθεν αισθάνόμουν κάτι αρνητικό/τρομακτικό/αγχωτικό, όταν αντίκρυζα παλιά εγκατελειμένα σπίτια,

αλλά το συγκεκριμένο μου έβγαζε μια ιδιαίτερα αρνητική αύρα.

Στους κατοίκους του Νέου Φαλήρου, το σπίτι ήταν γνωστό ως "σπίτι του μαύρου λύκου" !

Είχα ρωτήξσει με απορία μικρός, γιατί αυτό το όνομα και μου είχαν απαντήσει ότι

" παλιά έμενε εκεί ένας τρελός, που είχε το παρατσούκλι << μαύρος λύκος >> " .

Ακόμα δε με έχει πείσει η συγκεκριμένη δικαιολογία, αλλά δυστυχώς δεν έχω μάθει κάποια άλλη πληροφορία.

Μάλιστα, "σκαλίζοντας" πρόσφατα το Διαδίκτυο, ανακάλυψα ότι θεωρείται ένα από τα γνωστότερα "στοιχειωμένα" σπίτια της Αττικής.

picture.php


Πρόσφατα, κάποιοι/κάποιος πραγματοποίησε μια πολύ ενδιαφέρουσα "εικαστική παρέμβαση" :

"Μετακόμισε" την "μάγισσα" από το εγκατελειμένο Λούνα Παρκ (ή τουλάχιστον ότι απέμεινε από αυτή),

και την τοποθέτησε "φρουρό", ώστε να κρατάει τους επίδοξους "κινυγούς φαντασμάτων", μακριά από το χώρο.

picture.php


picture.php


Εσείς, είχατε παρόμοια "στοιχειωμένα" σπίτια στη γειτονιά σας ;
μενω στον ρεντη κ απο εκει περναγαμε πολλα βραδυα με τους φιλους μου μονο κ μονο για αυτο το σπιτι!!! πραγματι πολυ τρομακτικο ακομα κ τωρα που μεγαλωσα :p ........!!!! μου θυμησες παρα πολλα τωρα! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα