Ρετρό ταμπέλες που υπάρχουν ακόμα

johnny19818 είπε:
Το 2010 το γνωρίζω πάρα πολύ καλά αφού (και) εκεί ξημεροβραδιαζόμουν φοιτητής (late '80s και κάποια '90s) και ήταν φουλ με ηλεκτρονικά και μάλιστα μεταγενέστερα είχε 2 εισόδους μία από την Σβώλου και η δεύτερη από την Απελλού απέναντι από το καφέ Γαλέριος. Μάλιστα το αγαπημένο μου ηλεκτρονικό ήταν το Pinball action (το βρήκα εσχάτως σε mame) και με ένα εικοσάδραχμο έκανα σύστημα και έπαιζα δύο παιχνίδια. Το μαγαζί είχε μέσα περί τα 30-40 μηχανήματα, εικάζω δε ότι δούλευε τουλάχιστον από τα μέσα των '80s. Αργότερα κατά το 2004-05 έγινε internet cafe ή μπιλιαρδάδικο και έχασε την παλιά του αίγλη. Λίγο αργότερα έκλεισε.

pinball action.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Δεν κατάλαβα που είναι το ρετρό της παραπάνω πινακίδας...Μου φαίνεται σχετικά καινούρια.
Μάλλον έχουμε διαφορετική αίσθηση για το τι είναι ρετρό.

Όλη η ταμπέλα απο τα πρόσωπα, το στήσημο, την γραμματοσειρά...

Χρονολογία 1990
 
ermis85 είπε:
Σε απίστευτα κεντρικό σημείο της ΑθήναςΠροβολή συνημμένου 122994

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!


:augenrollen::augenrollen::augenrollen::burn::burn::burn::burn::burn::animeek::animeek: :animeek::animeek:

Αυτος ο Γιωργος Μπουλουγουρας......ειναι Θειος μου!!!!!!!!!! :eek: o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O

Ειναι ξαδερφος της μανας μου!!!!!!!!!!!!!!!

Ειχε κανει μια επιτυχια παλια με το Χαμενη Πολιτεια!!!!!!!!!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΟΥΛΟΥΓΟΥΡΑΣ-ΧΑΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ.wmv



Χιλια ευχαριστω για την αναμνηση και την ρετροφλασια αδερφε...να 'σαι καλα!!!!!!!!!!

:bow: :bow: :bow: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
ARETARA είπε:
Το 2010 το γνωρίζω πάρα πολύ καλά αφού (και) εκεί ξημεροβραδιαζόμουν φοιτητής (late '80s και κάποια '90s) και ήταν φουλ με ηλεκτρονικά και μάλιστα μεταγενέστερα είχε 2 εισόδους μία από την Σβώλου και η δεύτερη από την Απελλού απέναντι από το καφέ Γαλέριος. Μάλιστα το αγαπημένο μου ηλεκτρονικό ήταν το Pinball action (το βρήκα εσχάτως σε mame) και με ένα εικοσάδραχμο έκανα σύστημα και έπαιζα δύο παιχνίδια. Το μαγαζί είχε μέσα περί τα 30-40 μηχανήματα, εικάζω δε ότι δούλευε τουλάχιστον από τα μέσα των '80s. Αργότερα κατά το 2004-05 έγινε internet cafe ή μπιλιαρδάδικο και έχασε την παλιά του αίγλη. Λίγο αργότερα έκλεισε.
Χαίρομαι για την απάντηση αυτή καθώς επιβεβαιώνει την παλαιότητα του συγκεκριμένου καταστήματος. Και όντως στην κάθετη στη Σβώλου οδό υπάρχει πινακίδα 2010 INTERNET αλλά δεν έκανα καν κόπο να φωτογραφήσω μιας και τη θεώρησα νεότερη.

ermis85 είπε:
Μάλλον έχουμε διαφορετική αίσθηση για το τι είναι ρετρό.Όλη η ταμπέλα απο τα πρόσωπα, το στήσημο, την γραμματοσειρά...

Χρονολογία 1990
Τελικά η ταμπέλα υπάρχει εκεί από το 1990 ή φτιάχτηκε τώρα τελευταία με τη γραμματοσειρά, τα πρόσωπα, το στήσιμο της εποχής εκείνης; Μπερδεύτηκα.
 
Τελικά η ταμπέλα υπάρχει εκεί από το 1990 ή φτιάχτηκε τώρα τελευταία με τη γραμματοσειρά, τα πρόσωπα, το στήσιμο της εποχής εκείνης; Μπερδεύτηκα.
Μια πιο μακρινή λήψη ίσως βοηθήσει

retro.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα μάλιστα. Το τοπίο ξεκαθάρισε! :thumbup:
 
Το ιντερνετ καφέ στο στενό υπήρχε σίγουρα το 1999-2000 δεν ξέρω πότε ακριβώς άνοιξε, αλλά έφαγα πολλές ώρες εκεί μέσα κάπου το 2000.
 
Θυμάσαι chris73 αν το 1999-2000 είχε συνενωθεί ακόμη το 2010 με το internet cafe; Έχω την εντύπωση πως όχι.
 
99.9% όχι, δεν θυμάμαι τέτοιο πράγμα, και μετά το 2001 περίπου σταμάτησα να πηγαίνω οπότε δεν ξέρω πότε ενώθηκε. Για την ακρίβεια τώρα το μαθαίνω ότι ενώθηκε...
 
stayros είπε:
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!
:augenrollen::augenrollen::augenrollen::burn::burn::burn::burn::burn::animeek::animeek: :animeek::animeek:

Αυτος ο Γιωργος Μπουλουγουρας......ειναι Θειος μου!!!!!!!!!! :eek: o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O

Ειναι ξαδερφος της μανας μου!!!!!!!!!!!!!!!

Ειχε κανει μια επιτυχια παλια με το Χαμενη Πολιτεια!!!!!!!!!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΠΟΥΛΟΥΓΟΥΡΑΣ-ΧΑΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ.wmv

Απαιτώ συνέντευξη!! Η Χαμένη Πολιτεία (τραγουδάρα από τα λίγα) στην πρώτη εκτέλεση του Γιώργου Μπουλουγουρά υπάρχει στο κινητό μου και γουστάρω τρελά. Exetlaios να αναλάβει παρακαλώ!
 
Χαμενη Πολιτεια, Δεν Υπαρχει Αλλη και λοιποι αδαμαντες

H ταμπελα πρεπει να συνδεεται με αυτη την εμφανιση

 
Maddog είπε:
Απαιτώ συνέντευξη!!
Βασιλη...το ιδιο σκεφτηκα!!!! :D

Και μην σου πω οτι αν και οποτε κανονιστει κατι,ειμαι μεσα! ;)

Θα ηταν τιμη μου,και γενικα και προσωπικα!!! :)
 
Απο βιτρίνα καταστήματος παιχνιδιών στη Κυψέλη (Η photo ειναι τραβηγμένη το 2011) Sega και γουστάρετε άπαντες..

147.jpg


147.jpg
 
Αυτά είναι Jackie! :thumbup:

O Σταύρος πως δεν το πήρε μυρωδιά ακόμη να κάνει τον ανάλογο πανηγυρισμό;
 
johnny19818 είπε:
O Σταύρος πως δεν το πήρε μυρωδιά ακόμη να κάνει τον ανάλογο πανηγυρισμό;
Το ειδα....αλλα ειπα να μην σχολιασω γιατι ξερω τι καθαρματα εισαστε..... :p
 
Μια ετικέτα αυτοκόλλητη που είχα χρόνια να δω πέτυχα τυχαία στην Ανατολική Θεσσαλονίκη στην περιοχή Χαριλάου. Το λογότυπο ΠΕΠΕΣΚΕ (Πανελλήνια Ένωση Παντοπωλειακών Εταιρειών Συνεταιρισμών Κοινοπραξιών Ελλάδας) ιδρύθηκε το 1975 σύμφωνα με αυτή την πηγή και εκπροσωπούσε τα μικρά παντοπωλεία.

pepeske.jpg
 
Πολύ παλιά ταμπέλα ΠΕΤΡΟΓΚΑΖ καταστήματος Γενικού Εμπορίου στη νήσο Κύθηρα στο χωριό Ποταμός

Ο περίπου 90 χρονών ιδιοκτήτης απεβίωσε φέτος το Φθινόπωρο και τα παιδιά του τα έβγαλαν όλα για πούλημα.

Η ταμπέλα ξηλώθηκε και πράγματα, κυρίως ψιλικά και παιχνίδια δεκαετιών που υπήρχαν στη αποθήκη δόθηκαν μπιρ παρά

attachment.php


Μεγάλη ταμπέλα με θέμα την εταιρία ΚΥΚΝΟΣ σε κάθετο της οδού Γούναρη στον Πειραιά

Η φωτογραφία πάρθηκε το Φθινόπωρο

attachment.php
 
Πανέμορφες οι ταμπέλες greekeagle. Ειδικά αυτή από τα Κύθηρα που είπες ότι υπήρχαν πράγματα μέσα από δεκαετίες θα είχε διαμαντάκια.
 
attachment.php


Πίσω από την λεωφόρο Αλεξάνδρας, στο ύψος του ΙΚΑ
 
Καλόοοο! Λοντρέτα από το Laundrette:thumbup:.
 
Πίσω
Μπλουζα