Ρετρό τηλεοπτικά σοκ

βαθύγαλάζιο είπε:
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Μου φτιάξατε τη μέρα με το χαρακτηρισμό του post μου, "εμπρηστικό" και "προσβλητικό".Μα δεν περίμενα να υποστηρίξετε εμένα, που είμαι καινούριο μέλος ή έστω ένα μέλος με ελάχιστα posts.

Δε δίνω συνέχεια, γιατί δεν έχει κανένα νόημα.
Επειδή ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να μεταφέρει πάντα με επιτυχία τα συναισθήματα επινοήσαμε τις φατσούλες αυτές που βλέπεις στην δεξιά μεριά όταν πληκτρολογείς ένα κείμενο.

Η στεναχωρημένη φατσούλα λοιπόν που έχει τοποθετηθεί στο τέλος του κειμένου δείχνει ότι ο συγγραφέας δεν ήθελε ούτε να σε ειρωνευτεί ούτε να μειώσει το δικό σου post αλλά να καταδείξει μια πραγματικότητα.

Κακώς πιστεύω ότι το εξέλαβες έτσι και κακώς που άρχισες αμέσως και να «πυροβολείς».

Χαλάρωσε λίγο.

Τα παραπάνω είναι η προσωπική άποψε ενώς εξίσου νέου μέλους με σένα και με εξίσου ολίγα ποστ στο φόρουμ...

Φιλικά.

Σόρρυ για το OT...

Εκείνο που έχει μείνει σε μένα είναι μια Κυριακή μεσημέρι (νομίζω) που η τηλεόραση διέκοξε τη ροή του προγράμματος για να ανακοινώσει την κύρυξη πολέμου από την Αγγλία στην Αργεντινή για την εισβολή στα Φώκλαντς.

Για κάποιο λόγο μου είχε φανεί πάρα πολύ σημαντικό και ξύπνησα τους γονείς μου για να τους το ανακοινώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο τηλεοπτικό σοκ το έπαθα όταν μεταδόθηκαν (για πρώτη φορά; πολύ πιθανό) στην τηλεόραση σκηνές του Πολυτεχνείου. Ναι, του γνωστού δικού μας Πολυτεχνείου. Πρέπει να ήτανε το '75 (?). Η εκπομπή-αναφορά ήτανε, προφανώς, επετειακή. Φυσικά, δεν θυμάμαι αν ήτανε στην Ε.Ι.Ρ.Τ. ή στην Υ.ΕΝ.Ε.Δ. Κι εγώ, για κάποιον λόγο, δεν την είδα από την αρχή κι έτσι νόμιζα πως επρόκειτο για γεγονότα της ημέρας εκείνης και... κατατρόμαξα! Για πάρα πολλά χρόνια, όταν άκουγα εκείνο το "εδώ Πολυτεχνείο, εδώ Πολυτεχνείο" ανατρίχιαζα στην ανάμνηση του σοκ αυτού.

Την επόμενη ημέρα δήλωσα στους γονείς μου με όλη τη σοβαρότητα των νηπιακών μου χρόνων πως δεν πρόκειται ποτέ μου να σπουδάσω στο Πολυτεχνείο. Κι όταν τους είπα τον λόγο, έσκασαν στα γέλια και μου εξήγησαν τα πάντα.

(Το κλου της υπόθεσης; Τελικά εκεί σπούδασα. :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
snoopy είπε:
Την επόμενη ημέρα δήλωσα στους γονείς μου με όλη τη σοβαρότητα των νηπιακών μου χρόνων πως δεν πρόκειται ποτέ μου να σπουδάσω στο Πολυτεχνείο. Κι όταν τους είπα τον λόγο, έσκασαν στα γέλια και μου εξήγησαν τα πάντα.

(Το κλου της υπόθεσης; Τελικά εκεί σπούδασα. :p )
Μ΄έστειλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:p Ειλικρινά δεν το θυμάμαι αυτό που περιγράφεις και σε σοκάρισε, μάλλον ήμουν πιο πιτσιρίκα από σένα.
 
snoopy είπε:
Το πρώτο τηλεοπτικό σοκ το έπαθα όταν μεταδόθηκαν (για πρώτη φορά; πολύ πιθανό) στην τηλεόραση σκηνές του Πολυτεχνείου. Ναι, του γνωστού δικού μας Πολυτεχνείου. Πρέπει να ήτανε το '75 (?). Η εκπομπή-αναφορά ήτανε, προφανώς, επετειακή. Φυσικά, δεν θυμάμαι αν ήτανε στην Ε.Ι.Ρ.Τ. ή στην Υ.ΕΝ.Ε.Δ. Κι εγώ, για κάποιον λόγο, δεν την είδα από την αρχή κι έτσι νόμιζα πως επρόκειτο για γεγονότα της ημέρας εκείνης και... κατατρόμαξα! Για πάρα πολλά χρόνια, όταν άκουγα εκείνο το "εδώ Πολυτεχνείο, εδώ Πολυτεχνείο" ανατρίχιαζα στην ανάμνηση του σοκ αυτού.
Την επόμενη ημέρα δήλωσα στους γονείς μου με όλη τη σοβαρότητα των νηπιακών μου χρόνων πως δεν πρόκειται ποτέ μου να σπουδάσω στο Πολυτεχνείο. Κι όταν τους είπα τον λόγο, έσκασαν στα γέλια και μου εξήγησαν τα πάντα.

(Το κλου της υπόθεσης; Τελικά εκεί σπούδασα. :p )
2nd ποστ of the year, να είσαι καλά μου βγήκε ο καφές από την μύτη.!

Αν με το καλημέρα μπαίνουν τα τανκ μέσα στο πολυτεχνείο φαντάσου τι γίνεται σε περίοδο εκλογών λεει λολ!
 
status είπε:
2nd ποστ of the year, να είσαι καλά μου βγήκε ο καφές από την μύτη.!
Αν με το καλημέρα μπαίνουν τα τανκ μέσα στο πολυτεχνείο φαντάσου τι γίνεται σε περίοδο εκλογών λεει λολ!
Χαχαχααχαχα! Είδες; φαινόμουν από τότε πως ήμουνα πανέξυπνο παιδάκι. :p :p:p:p:p
 
Αν και δεν ειναι ρετρο,ουτε ακριβως σοκ,εκτος ισως απο τον αρχικο τρομο του κυριου πετροχειλου,παρακατω παρατιθεται ενα ανεπαναληπτο τηλεοπτικο ατυχημα στον αερα προ ημερων.

Νομιζω ειναι απο τα εντυπωσιακοτερα σε ζωντανη εκπομπη στην ελληνικη τιβι που εχουν συμβει!

Βεβαια περισσοτερο σε αστειο παραπεμπει,αλλα εχει και μια δοση σοκ.

Ελπιζω να ταιριαζει εδω η αναρτηση,τουλαχιστον περισσοτερο απο αλλο νημα.

 
lol sarris και τελείως off topic :D

Ας μείνουμε όμως στο θέμα μας. Μην αρχίσουμε να ποστάρουμε παρόμοια βιντεάκια :)
 
sarris είπε:
Αν και δεν ειναι ρετρο,ουτε ακριβως σοκ,εκτος ισως απο τον αρχικο τρομο του κυριου πετροχειλου,παρακατω παρατιθεται ενα ανεπαναληπτο τηλεοπτικο ατυχημα στον αερα προ ημερων.
Νομιζω ειναι απο τα εντυπωσιακοτερα σε ζωντανη εκπομπη στην ελληνικη τιβι που εχουν συμβει!

Βεβαια περισσοτερο σε αστειο παραπεμπει,αλλα εχει και μια δοση σοκ.

Ελπιζω να ταιριαζει εδω η αναρτηση,τουλαχιστον περισσοτερο απο αλλο νημα.

Μα που κολλάει τώρα αυτό; Έχασα επεισόδια;

Σωστή η Kambia!
 
Συνέβει στους 9 στους 10 Αθηναίους το 1999:

Μεσημεράκι χαλαρά, αραχτοί, βλέπαμε επανάληψη το Beverly Hills. Ξαφνικά ακούστηκε μία "βοή" κ αμέσως άρχισε εκείνος ο τραγικός σεισμός......

Το ξέρω οτί δεν είναι τηλεοπτικό σοκ, αλλά από τότε κ έπειτα, ποιος ξαναείδε Beverly σε επανάληψη....????
 
Φιλε butterfly, εχουμε βαλει ενα οριο (1995) στα θεματα που ασχολουμαστε στο φορουμ ;)
 
1981 σοκ αλλά και τρόμο (στο παιδικό μου μυαλό) μου προκαλούν σκηνές τις σειράς Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ με το κατασκευασμένο ατύχημα ενός μοτοσυκλετιστή

1983 σοκ μου προκαλεί το σκηνικό της δολοφονίας του Τζώρτζη Αθανασιάδη

1985 σοκ μου προκαλεί η εικόνα του νεκρού Μιχάλη Καλτεζά που προβάλλεται στην τηλεόραση και βγαίνει σε αφίσες την επομένη του θανάτου του. Επίσης τρόμο μου προκαλούν ΟΙ ΚΑΛΙΚΑΝΤΖΑΡΟΙ (μια μίνι σειρά του Μανουσάκη με γκροτέσκα σκίτσα ή κούκλες), η εισαγωγή και οι τίτλοι (μουσική παπαθανασίου μπρρρ) από το Παρασκήνιο (σειρά). Δέος επίσης μου προκαλούν Η ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ, καθώς και μια σειρά με θέμα τα ατυχήματα στους δρόμους (κάτι σαν ΣΟΚΥΜΑΝΤΕΡ).

1986 σοκ και τρόμο μου προκαλούν σκηνές της σειράς ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ καθώς και η διαφήμιση (η ορχηστρική μουσική πολύ εφιαλτική) του δίσκου "στο δρόμο για την ιθάκη". Επίσης την ίδια χρονία, σοκάρομαι ΚΑΙ τρομάζω με σκηνές της ταινίας ΘΕΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ (1973), ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ (1977), ΕΞΟΔΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥ (1980) και ΧΩΡΙΣ ΜΑΡΤΥΡΕΣ (1983). Επίσης στην ίδια χρονία (που ήτανε πολύ τρομακτική χαχαχα) τα σκηνικά του Τσέρνομπιλ και του Τσάλεντζερ και η δολοφονία του Ούλοφ Πάλμε.

1987 ΣΟΚ μου προκαλεί η δολοφονία της γυναίκας του Φραντζή (καθώς και η εικόνα του πτώματος). Καθώς και μια μίνι σειρά με θέμα την πυρηνική ενέργεια (κάτι σαν πολιτικό θρίλερ με έναν ήρωα που τα βάζει με το βρώμικο σύστημα)

1988 Σοκ μου προκαλεί η γαλλική μίνι σειρά ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠ' ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ (1985) καθώς και ένα ντοκυμανταιρ με θέμα τη δολοφονία του Κέννεντυ

θα επανέλθω με περισσότερα...ΣΟΚ που θυμάμαι
 
Την κραυγη των λυκων πως γινεται να τη θυμασαι ρε συ Dom ? Δεν ησουν ουτε 2 χρονων.
 
Κι όμως ήταν οι πρώτες μου τηλεοπτικές μνήμες, μαζί με το διαστημόπλοιο αργώ και τον παραμυθά
 
δεν θα ξεχασω ποτε να βλεπω τον μπομπαν γιανκοβιτς (r.i.p) να χτυπαει το κεφαλι του στην μπασκετα και να σωριαζεται κατω το ειχα δει Live και μετα στις ειδησεις ομως οσο και αν ςψαξα δεν βρηκα ποτε το βιντεο ισως καποιος αλλος να το χει επισης στις αρχες του 90 που ηταν οι μεγαλες απεργιες των λεωφορειων ειχε δει στο μεγκα νομιζω εναν κακομοιρη οδηγο να προσπαθει να ξεκινησει το λεωφορειο και κυριολεκτικα να τον πιανουν απ τα μαλλια και να τον περνανε απ το τζαμι της πορτας του οδηγου
 
Μολις θυμηθηκα για εκεινα τα λεωφορεια που ειχαν 'απαχθει' απο τρομοκρατες που ηθελαν να περασουν στα συνορα μάλλον της Αλβανιας (πριν μερικα χρονια ειχε γινει και ταινια με αυτο το θεμα με ονομα 'Σαλβαντόρ'). Τωρα λεπτομερειες, γιατί έγινε αυτό δεν θυμάμαι. Στα σύνορα όμως ένας επιβάτης-απαχθέντες με το που βγήκε απο το λεωφορειο τον περασαν για τρομοκρατη και τον εκτελεσαν.
 
Ο αμερικανικος βομβαρδισμος στη Λιβύη το 1986 που είχε αθώα θύματα. 'Ημουνα 10 χρονων τότε αλλά θυμάμαι οτι είχα θυμώσει και είχα πάει και ξεκολλήσει ένα αυτοκόλλητο με την αμερικάνικη σημαία που είχα στην βιβλιοθήκη μου...
 
Rakeesh είπε:
Μολις θυμηθηκα για εκεινα τα λεωφορεια που ειχαν 'απαχθει' απο τρομοκρατες που ηθελαν να περασουν στα συνορα μάλλον της Αλβανιας (πριν μερικα χρονια ειχε γινει και ταινια με αυτο το θεμα με ονομα 'Σαλβαντόρ'). Τωρα λεπτομερειες, γιατί έγινε αυτό δεν θυμάμαι. Στα σύνορα όμως ένας επιβάτης-απαχθέντες με το που βγήκε απο το λεωφορειο τον περασαν για τρομοκρατη και τον εκτελεσαν.
εχει γινει ταινια με το ονομα ομηρος οριστε το trailer

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θανος είπε:
δεν θα ξεχασω ποτε να βλεπω τον μπομπαν γιανκοβιτς (r.i.p) να χτυπαει το κεφαλι του στην μπασκετα και να σωριαζεται κατω το ειχα δει Live και μετα στις ειδησεις ομως οσο και αν ςψαξα δεν βρηκα ποτε το βιντεο ισως καποιος αλλος να το χει
Κι εγώ το είχα δει live, πραγματικά συγκλονιστική σκηνή. Θυμάμαι που πήρα αμέσως τηλέφωνο έναν φίλο μου, ο θείος του οποίου ήταν γιατρός και μου είπε ότι η πρώτη του λέξη όταν είδε τον τρόπο που έπεσε ο Μπόμπαν ήταν "τετραπληγία". Τον αγώνα (Πανιώνιος-Παναθηναϊκός, ημιτελικός πρωταθλήματος 1993 αν θυμάμαι καλά) πιθανότατα τον έχω αλλά ειλικρινά δεν έχω καμία απολύτως διάθεση να ξαναδώ τη συγκεκριμένη στιγμή, πόσο μάλλον να την ανεβάσω.
 
Θυμάμαι αρκετά έντονα την έκρηξη του Challenger. Είχα για καιρό μία φωτογραφία του πληρώματος κολλημένη πάνω από το γραφείο μου (νομίζω η μία γυναίκα από το πλήρωμα ήταν δασκάλα).

Θυμάμαι να τραβάει η κάμερα τον Δουρή στο παραθυράκι της κλούβας που θα τον πήγαινε στην Κέρκυρα και όσοι ήταν μέσα να τον χτυπάνε αλύπητα

Θυμάμαι τον Κουτσόγιωργα μόνιμα χλωμό στη γνωστή δίκη.

Δεν θα ξεχάσω το σοκ που έπαθα όταν είδα και έμαθα για τον Φρατζή. Είχα πάει στο γάμο του με την ξαδέλφη μου που ήταν συμμαθήτρια και των δύο παιδιών στο σχολείο.

Τέλος, για εμάς η 28η Απριλίου 1993 είναι μαύρη μέρα http://www.panthers.gr/panthers/index.php?option=com_content&view=article&id=13
 
Να αναφέρω επίσης και το σεισμό στο Αίγιο τον Ιούνιο του 1995 με τον μικρούλη διασωθέντα Ανδρέα Μπογδάνο (εκείνη την ώρα το star είχε την ταινία Goonies και είχε βάλει έκτακτο δελτίο ειδήσεων) καθώς και τη δολοφονία των Κυπρίων Σολωμού Σολωμού και Τάσου Ισαάκ τον Αύγουστο του 1996...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα