Ρετρό τηλεοπτικά σοκ

Δεν ξέρω πού αλλού να το κολλήσω. Λοιπόν βρείτε τι ανακάλυψα!!!

Βιβλίο: Η δευτέρα απουσία: έργον εις πέντε μικράς πράξεις. Συγγραφέας: Πάρης Τακόπουλος.

Κυκλοφόρησε το 1978 απο τις εκδόσεις Δαίδαλος.

Γιατί σας απασχολώ; Γιατί στο copyright πίσω από τη σελίδα τίτλου γράφει τα εξής: "Το παρόν αποτελεί ιδιοκτησία του συγγραφέως και απαγορεύεται η καθ' οιονδήποτε τρόπο δημοσίευσις, καθώς και η θεατρική ή κινηματογραφική ή τηλεοπτική παρουσίασίς του (και από τα δύο κανάλια ως και του εκκολαπτόμενου τρίτου) άνευ γραπτής αδείας του ιδίου"!!!!Τα λόγια είναι περιττά! Για διαφωτίστε μας τηλεορασολόγοι μας!!!!!
 
ασχετο με το θεμα βεβαια αλλα η ιστορια με τους διδυμους καπου..δεν μου γεμιζει το ματι.το 1983 καλοκαιρι στο τοτε ερτ2 .σαββατοβραδο ειχα δει μια ταινια/η νεκροκεφαλη που σκοτωνει/3-4 ηθοποιοι επαιζαν και τους κυνηγουσε η νεκροκεφαλη.ακομη το θυμαμαι παροτι τοτε 15αρης.
 
μπορει να μην ειναι ρετρο ομως σιγουρα δεν θα ξεχασω ποτε μου την χειροβομβιδα του σοριν ματει να σκαει σε ζωντανη συνδεση ενω απο την τηλεφωνικη γραμμη που ειχε απομεινει ανοιχτη ακουγονταν τα παντα
 
Εργαζόμουν στον ΣΚΑΙ εκείνη την περίοδο.

Το τηλεφώνημα γραφόταν ξεχωριστά σε ξεχωριστή κασέτα.

Ο ήχος ακούστηκε και από το λινκ από την απέναντι πολυκατοικία.

Ήταν ένα πραγματικά συγκλονιστικό απόγευμα.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Δεν ξέρω πού αλλού να το κολλήσω. Λοιπόν βρείτε τι ανακάλυψα!!!Βιβλίο: Η δευτέρα απουσία: έργον εις πέντε μικράς πράξεις. Συγγραφέας: Πάρης Τακόπουλος.

Κυκλοφόρησε το 1978 απο τις εκδόσεις Δαίδαλος.

Γιατί σας απασχολώ; Γιατί στο copyright πίσω από τη σελίδα τίτλου γράφει τα εξής: "Το παρόν αποτελεί ιδιοκτησία του συγγραφέως και απαγορεύεται η καθ' οιονδήποτε τρόπο δημοσίευσις, καθώς και η θεατρική ή κινηματογραφική ή τηλεοπτική παρουσίασίς του (και από τα δύο κανάλια ως και του εκκολαπτόμενου τρίτου) άνευ γραπτής αδείας του ιδίου"!!!!Τα λόγια είναι περιττά! Για διαφωτίστε μας τηλεορασολόγοι μας!!!!!
αυτο εννοει προφανως,λαμβανοντας υποψιν και το χρονικο σημειο..

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17502-%C9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%E7-%D4%E7%EB%E5%EF%F1%E1%F3%E7-%E7-%F0%F1%F9%F4%E7-%F0%F1%EF%F3%F0%E1%E8%E5%E9%E1
 
Τσαλλεντζερ,Τσερνομπιλ, Σισμικ και διάσημα εγκλήματα ειναι οντως συγκλονιστικά αλλά να σταθώ στο 1989 και τα σκάνδαλα με το Ειδικο Δικαστηριο και το θανατο του Μενιου Κουτσουγιωργια λάιβ (᾽Δεν δυναμαι κυριε πρόεδρε...᾽). Η οικογενεια μου ασχολιοταν με τα πολιτικά και ηταν πολύ στεναχωρημένοι καθως προσπαθουσαν να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα και να εξηγησουν τα ανεξηγητα. Το τελος της αθωότητας μιας ολοκληρης γενιάς (μεχρι τοτε ηταν αποδω οι κακοι απο κει οι καλοι). Επισης αυτη ηταν και η αφορμη που δοθηκε ωστε ολοι οι υπολοιποι ανεξαρτητως κομματος να ορμηξουν με λυσσα και μανια πεινασμένου αρπακτικού στο καλάθι με τα κουλούρια. Το τελος των ιδεολογιών και η αρχή για πολλούς ενος άγριου πάρτυ. Μετά η γενιά μας (25-40) καλειται να πληρώσει τον λογαριασμό στο σκυλάδικο που δεν μπηκαμε ποτέ. Τελος πάντων απαγορευεται να επεκταθώ αλλά νομίζω πως ειναι οριακο σημείο στην τηλεοραση με το Πανελληνιο να έχει μεινει άφωνο. Επισης το πρώτο (ακούσιο) ριάλιτι της ελληνικής τηλεόρασης. Η ενημέρωση έκανε στροφή και άρχισε να μοιάζει με αυτό που γνωρίζουμε τώρα σαν ειδήσεις.
 
Domenica είπε:
Η οικογενεια μου ασχολιοταν με τα πολιτικά και ηταν πολύ στεναχωρημένοι καθως προσπαθουσαν να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα και να εξηγησουν τα ανεξηγητα. Το τελος της αθωότητας μιας ολοκληρης γενιάς (μεχρι τοτε ηταν αποδω οι κακοι απο κει οι καλοι). Επισης αυτη ηταν και η αφορμη που δοθηκε ωστε ολοι οι υπολοιποι ανεξαρτητως κομματος να ορμηξουν με λυσσα και μανια πεινασμένου αρπακτικού στο καλάθι με τα κουλούρια. Το τελος των ιδεολογιών και η αρχή για πολλούς ενος άγριου πάρτυ.
Προκειται για πραγματικα ιστορικες στιγμες που εβλεπα και δεν καταλαβαινα. Τα συνοψιζεις πολυ πετυχημενα, απαντώντας σε διάφορα υπαρξιακά που έχουμε σήμερα :)
 
Σε κατι τετοια threads θυμαμαι τον ηρωικο Skylab και την πτωση του το καλοκαιρακι του 1979.

Αφου μας επρηξαν τα προηγουμενα χρονια για τη μεγαλη επιτυχια του προγραμματος και τη χρησιμοτητα ενος μικρου διαστημικου σταθμου - στο τελος, και μετα απο συνεχομενες βλαβες, τον παρατησαν. Τον ξεχασαμε και εμεις και ολα καλα.

Ελα ομως που το "τερατακι" αρνηθηκε να παραμεινει σε τροχια και νοσταλγησε (πεφτωντας) τον μητρικο πλανητη. Χαμος στα τηλεοπτικα δικτυα, πρωτοσελιδα στις εφημεριδες του τυπου "Πεφτει ο Skylab !! Παγκοσμια Καταστροφη !!!". Πρωτο θεμα στα τηλεοπτικα (2 τοτε) καναλια. Ειδικοι επι ειδικων να αναλυουν που και ποτε θα πεσει, υπολογισμους για πιθανα θυματα και καταστροφες, θεωριες πιθανης παγκοσμιας καταστροφης, ο κοσμος στις Εκκλησιες κλπ κλπ

Εκει καπου μαθαμε οτι δεν ηταν ενας ακομα τεχνητος δορυφορος αλλα ενας πραγματικος (μικρος ευτυχως) διαστημικος σταθμος 78 τοννων... που αποκλειεται να ελιωνε ολοκληρος κατα την εισοδο του στην ατμοσφαιρα. Η NASA υπολογισε αρχικα οτι θα επεφτε σε ενα καθετο αξονα απο τις Κεντρικες Πολιτειες Αμερικης εως τη Βραζιλια - και μολις αρχισαν οι Διεθνεις καταρες, εδωσε εντολη στον Skylab να κανει ακομα μια περιστροφη πριν πεσει - υπολογιζοντας εκ νεου οτι θα πεσει καπου στον Ατλαντικο...

Καινουργιες ομως φωνες διαμαρτυριας, αναγκασαν τη NASA να δωσει αλλη μια περιστροφη στον Skylab (κατι σαν μπαλλαρινα καταντησε στα τελευταια του) και να πεσει (ειπαν) καπου στην Ανατολικη και Νοτια Αφρικη. Αυτο ανακουφισε τον υπολοιπο "πολιτισμενο" κοσμο - μιας και στην Αφρικη τι να υπαρχει ? Αφρικανοι ? ε οκ δεν πειραζει, συνηθισμενοι ειναι αυτοι στις κακουχιες.....

Και αφου μας πεθαναν στις μεταδοσεις - στα εκτακτα (η ΥΕΝΕΔ στα φορτε της) - τελικα εκεινο το πρωινο του Ιουλη, ο κακομοιρος (sic) Διαστημικος Σταθμος επεσε καπου στα νοτια του Ινδικου μεχρι την Αυστραλια καταστρεφοντας 2-3 στανες και σκοτωνοντας μια αγελαδα...

Ετσι εληξε αδοξα αλλη μια Παγκοσμια "Κριση"..... αργοτερα ηρθε ο Αρμαγγεδων, αλλα εκει καθαρισε ο Μπρους Γουιλις, να ναι καλα.
 
takispapadakis είπε:
ασχετο με το θεμα βεβαια αλλα η ιστορια με τους διδυμους καπου..δεν μου γεμιζει το ματι.το 1983 καλοκαιρι στο τοτε ερτ2 .σαββατοβραδο ειχα δει μια ταινια/η νεκροκεφαλη που σκοτωνει/3-4 ηθοποιοι επαιζαν και τους κυνηγουσε η νεκροκεφαλη.ακομη το θυμαμαι παροτι τοτε 15αρης.
Κοίτα τι μου θύμησες! Δεν είδα την ταινία, αλλά και μόνο ο τίτλος που είδα και η περιγραφή σε ένα περιοδικό έφταναν για .... να μην την δω. Θυμάμαι ως σήμερα: "Η Τζέρι θα βρει στο ντουλάπι μια νεκροκεφαλή....." Μπρρρρ!!!!
 
λογω των ημερων,θυμηθηκα λοιπον την(πραγματικη...)απεργια πεινας του μαχητη του Iρλανδικου Δημοκρατικου Στρατου,Μπομπυ Σαντς..Επαιζε καθε μερα στα καναλια,ειχαμε ενημερωση για την φθινουσα πορεια της υγειας του,ωσπου εσβησε μετα απο 45 μερες περιπου..

επισης λογω ημερων,θυμηθηκα την δολοφονια του Ανουαρ Σαντατ στην Αιγυπτο,που τον εφαγαν λαιβ σε μια παρελαση..
 
Θυμάμαι ένα αρκετά μεταγενέστερο τηλεοπτικό σοκ απ'ό,τι επιτρέπει το φόρουμ, αλλά θα το αναφέρω. Το 2001 σε ένα γάμο στο Ισραήλ αν δεν κάνω λάθος κατέρρευσε το κτίριο την ώρα που γινόταν η δεξίωση και η κάμερα που κατέγραφε το γλέντι κατέγραψε και τη σοκαριστική αυτή σκηνή.
 
don dokken είπε:
λογω των ημερων,θυμηθηκα λοιπον την(πραγματικη...)απεργια πεινας του μαχητη του Iρλανδικου Δημοκρατικου Στρατου,Μπομπυ Σαντς..Επαιζε καθε μερα στα καναλια,ειχαμε ενημερωση για την φθινουσα πορεια της υγειας του,ωσπου εσβησε μετα απο 45 μερες περιπου..
Επι Θατσερ,ε;; Εγω πριν κατι μηνες εμαθα για τον Μπομπυ Σαντς απο αρθρο, σε σχεση με την προσφατη "απεργια"...
 
Ομολογώ ότι τον Bobbie Sands τον πρωτοάκουσα πριν 3-4 χρόνια, αλλά το ότι πέθανε από απεργία πείνας, το έμαθα και εγώ από άρθρο στο ιντερνετ

( Stratulator, μηπως διαβάζουμε τις ίδιες σελίδες ; ) και σοκαρίστηκα (έστω και με κάποιες δεκαετίες καθυστέρηση).

Είχα συνηθίσει στους δικούς μας απεργούς πείνας, που βαράνε 3-μηνα και 6-μηνα "νηστικοί" και πραγματικά σοκαρίστηκα

που κάποιος άνθρωπος ιδεολόγος, ΟΝΤΩΣ πέθανε από απεργία πείνας.

Αν δεν απατώμαι, πρέπει να ήταν και πολύ νέος.
 
Το 1999 στον σεισμο της ΑΘηνας δεν βλέπαμε Μπεβερλυ Χιλλς αλλα περιμεναμε να αρχισει .

Σοκ απο σειρες μου ειχε προκαλεσει η θεα των 3 δαχτυλών απο την περιφημη σειρα "περιεργες ιστοριες" "tales of the unexpexted" σε αυτο το επεισοδιο (man of the south)

http://www.youtube.com/watch?v=wDM9_NOsfV4.

(η εναρξη της σειρας

)

Απο πολιτικα η εναρξη των βομβαρδισμων στο ΙΡΑΚ το 1991 (διακοπηκε το προγραμμα κατα τι 2 τη νυχτα) και οι κραυγες του Χατζαρα οταν επεστρεφε ο Παπανδρεου απο το Χερφιλντ το 1989.

Επι ΕΡΤ τα γεγονοτα παρουσιαζονταν πιο καθυσηχαστικα . Η ελευση του (παλιου)ΣΚΑΙ δημιουργησε την σχολή της "καταστροφολογιας"
 
Mια και αναφερθηκαν,ας καταθεσω και γω τα οσα το αλτζχαιμερ μου επιτρεπει..

ΙΡΑΚ,ολοι ειχαν εκτακτα,το Μεγκα εδειχνε ..τοπια.

(αυτος ο πολεμος με σοκαρε πιο και απ την 11/9/2001...)

Παπανδρεου-Χαιρφηλντ-Μιμη...ΟΛΑ τα λεφτα η χειρονομια που κανε κατεβαινοντας απο το αεροσκαφος..Το βλεπαμε μεγαλη παρεα και μας επιασε υστερικο γελιο..
 
Η εκτέλεση του Τσαουσέσκου το 1989. Με το που αρχίζει το δελτίο, δείχνει σε κοντινό πλάνο το πτώμα...
 
Καπου στο 1995 η αρχαιολογος Σουλβατζη (και οι Αιγυπτιακες αρχαιολογικες Αρχες) ανακοινωσαν (αν θυμαμαι το ειχα παρακολουθησει στο δελτιο του ΑΝΤ1) οτι ειχε εντοπισει τον ταφο του Μεγαλου Αλεξανδρου. Δημιουργηθηκε μεγαλος ντορος που ομως (μαλλον για κακη της τυχη) συνεπεσε με εναν νεο γυρο Ελληνοσκοπιανων διαβουλευσεων περι ονοματος.

Να σημειωσω οτι μεχρι τοτε ολες οι αρχαιολογικες της προσπαθειες ειχαν χρηματοδοτηθει απο την ιδια!

Τον επομενο χρονο της αφαιρεθηκε η αδεια να ψαχνει στο σημειο εκεινο! Η ιδια καταγγελει, εως και σημερα, συγκεκριμενα προσωπα της Ελληνικης πολιτικης σκηνης οτι παρενεβησαν για να μην συνεχισει και περιγραφει οτι ακομα και οι Αιγυπτιοι αξιωματουχοι που της το ανακοινωσαν ηταν σοκαρισμενοι απο την εξελιξη...
 
Για τη Λιάνα Σουβαλτζή, να προσθέσω ότι όταν ανακοίνωσε ότι "ανακάλυψε τον τάφο του Μεγάλου Αλεξάνδρου" ,

όλοι οι αρχαιολόγοι του κόσμου είπαν "να δύμε, να το ψάξουμε, κλπ" , πλην των Ελλήνων που είπαν "αποκλείεται".

Άνευ σχολίων ...
 
Πίσω
Μπλουζα