Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Το συγκεκριμενο προιον ειναι κρεμα ζαχαροπλαστικης. Δεν το γνωριζα και συνεχιζω να μην το εχω ξαναδει ποτε!

Το ανακαλυψα σε ενα παλιο παντωπολειο στην Φλωρινα καποια Πρωτοχροναι του 2003 που εκανα διακοπες και ειχα παρει 5-6 συσκευασιες για σουβενιρ

Απο το εικαστικο δειχνει οτι πρεπει να ειναι σιγουρα retro τωρα του ποτε θα σας γελΚρεμα Ζαχαροπλασ&#964.jpgασω...

Αν γνωριζει κανεις τιποτα περισοτερο ας μας πει...
 
Καστερ παουντερ??

Καμια νοικοκυρα να μας βοηθησει?
 
Ευχαρίστως :) Το custard powder είναι όπως είναι το άνθος αραβοσίτου (cornflour) αλλά μοσχοβολάει βανίλια και συνήθως το ανακατεύουμε με γάλα για να φτιάξουμε κρέμες για γλυκά. Ζει και βασιλεύει στα ράφια των super markets με ένα μωράκι φωτογραφία στο κουτί. Ίσως υπάρχει ακόμα και το Sante. Δεν είμαι σίγουρη γι' αυτό.
 
και μονο με την ονομασια του που διαβασα τωρα μου ρθε και η μυρωδια του.
 
Τελικα ο ελευθερος χρονος μου ειναι καθημερινες 9-5
icon_biggrin.gif
icon_biggrin.gif


Τα βραδια στο σπιτι, το μονο που κανω σαν ξεκουραση κ κατι που με χαλαρωνει κ μ αρεσει πολυ ειναι να ξαπλωνω κ να διαβαζω εφημεριδες κ βιβλία.

www.order2com.com



2009



puma

 
Επισης ειμαι της αποψης οτι το graffiti πρεπει να γινεται αποκλειστικα σε τοιχους δημοσιους και μαντρες και οχι σε σπιτια (εξαιρουμενων φυσικα των πλουσιων οπου εκει οχι μονο γραφιτι αλλα πολλα αλλα να γινονται
devil.gif
)

www.order2com.com



2009



puma

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Slice....

To Slice είναι κοκτέηλ μανταρίνι

το Slice είναι απόλαυση γλυκιά....

στην μπλε/πορτοκαλί κονσέρβα

Καλκίτος με τα τατουάζ....

Γάλα ΑΓΝΟ στην χαρακτηριστική συσκευασία, όπως και-για τους Θεσσαλονικείς-γάλα αμερικανικής γεωργικής σχολής, αυτό στο γυάλινο διαφανές ή πράσινο μπουκάλι...το μοναδικό γάλα εκτός καρνέησον πού έπινα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα γαριδάκια "φατσούλες" που ήταν στρογγυλά,πλακέ και είχαν τρύπες για μάτια και στόμα, άλλα ήταν χαμογελαστά και άλλα λυπημένα, σαν τις μάσκες του θέατρου. Μπορεί και να τα διαφήμιζε ο Π. Κοντογιαννίδης. Πάντως στην διαφήμηση έλεγε "ουουουου.... φατσούουουλες..." :p

ακόμη η παλιά συσκευασία των δρακουλινίων, (πρέπει να έγραφε 10 δρχ, κάπου εκεί πάντως) με ένα παιδί με μεγάλο κεφάλι, μυτερά δόντια και ανοιχτό στόμα, που μέσα του φαινόταν τα δρακουλίνια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ελπίζω να είμαι "ον-τόπικ" δεν νομίζω να είδα να έχει αναφερθεί κάπου,

όταν ήμασταν στο δημοτικό στις ημερίσιες εκδρομές πάντα μας έδινε η μαμά μας μαζί ατομικούς χυμούς ribena φραγκοστάφυλλο...

πρέπει να κυκλοφορούν ακόμη, αλλά όχι με την παλία -λευκή με λίγο μόβ- συσκευασία...!!

και επίσης στην Θεσσαλονίκη λιώναμε τους χυμούς Φλώρινα..!!

fl.jpg
 
ambu_dare είπε:
Τα FOFIKO είναι η ψύχωση μου... ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ.
Τί στο καλό τους έπιασε και τα σταμάτησαν (ενώ έχουν κρατήσει άλλα τελείως άγευστα, χώρια τους πειραματισμούς με τα νέα σνακ που κάνουν ανά περιόδους).
Και εμενα τα FOFIKO ηταν τα καλυτερα!! Και μετα απο πολλα πολλα χρονια παντρευτηκα μια Φωφη και την φωναζω Φωφικο!!!!!!

Ευζωνοι απο ζαχαρη..Ηταν σε μεσα σε χρωματιστες διαφανες ζελατινες και ηταν απο ασπρη ζαχαρη σε σχημα στρατιωτη. Ενα πλακε κομματακι ζαχαρη και μας εκανε να περιμενουμε το διαλλειμα στο δημοτικο για να ξεχυθουμε στο κυλικειο να το αγορασουμε!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, η διαφήμιση έλεγε: "Δρακουμέλ, Ουουου! Φατσούλες!".
 
Παγωτό σε κυπελλάκι με γευση καιμάκι της Ατεν. Δεν ήταν απλά τέλειο?

Όπως και το παγωτό Βανιλια ξυλάκι επίσης της Ατεν.

Η μικρή συσκευασία των μιράντα.

Ξέρει κανεις αν υπαρχουν ακόμη?
 
Επίσης να θυμίσω την γκοφρέτα Λάιον με την καραμέλα τύπου Μαρσ, τα μικρά στρογγυλά γλειφιτζούρια με τον αρλεκίνο πάνω στο χαρτάκι, τις τσίχλες φυλλαράκι brooklyn.
 
Επίσης κατά τη δεκαετία του 90 είχαν κυκλοφορήσει και οι πίτσες Φαραώ (!) σε συσκευασία με ταψάκι, έτοιμες για ψήσιμο στο φούρνο...
 
BETTY BOOP είπε:
Επίσης κατά τη δεκαετία του 90 είχαν κυκλοφορήσει και οι πίτσες Φαραώ (!) σε συσκευασία με ταψάκι, έτοιμες για ψήσιμο στο φούρνο...
Να προσθέσω και τα μακαρόνια με καρότο (!!!) (con carroti) που είχαν κυκλοφορήσει κάπου στις αρχές τις δεκαετίας του 90...
 
Stratulator είπε:
Μαλακες καραμελιτσες ΜΑΟΑΜ με γευσεις φρουτων. Choco bloom γκοφρετα(Αλατινη). Καραμελες πολυχρωμες περασμενες σε λαστιχακι,που τα κοριτσια το φοραγαν σαν βραχιολι...
Οι καραμελιτσες ΜΑΟΑΜ και η γκοφρετα choco bloom κυκλοφορουν ακομα
 
Πίσω
Μπλουζα