Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

86; Λήξη το Μάιο του 80 δε γράφουν; Πάντως αν προσέξετε, το μέταλλο σχεδόν αναλλοίωτο ! Σκεφτείτε πόσο συνέφερε τότε να φτιάχνονται τέτοιες συσκευασίες, αντί της σημερινής πλαστικούρας. Αλλά βέβαια, και πόσα παιδικά δάχτυλα δε θα είχαν κοπεί σ΄αυτά τα κουτιά, στην προσπάθεια μιας "καταδρομικής" επιχείρησης !
 
Ωραίος φίλε greekeagle12!!! Ούτε εγώ θα άφηνα τέτοιες ρετρό συσκευασίες αν τις έβρισκα!! :bow:

Έχω βρει σε μπακάλικο 2 μεταλλικές συσκευασίες χαλβά της δεκαετίας του 50. Ο Παππούς που το έχει είναι 85 ετών! Να δω αν τον καταφέρω να μου δώσει ένα!
 
Βλέπω και τα παλιά Μιράντα που ήταν απλώς ριγέ (τη διακόσμηση του πάνω μέρους των Μιράντα τη συζητήσαμε λίγο καιρό πριν)
 
ΦΖΠ1 είπε:
86; Λήξη το Μάιο του 80 δε γράφουν; Πάντως αν προσέξετε, το μέταλλο σχεδόν αναλλοίωτο ! Σκεφτείτε πόσο συνέφερε τότε να φτιάχνονται τέτοιες συσκευασίες, αντί της σημερινής πλαστικούρας. Αλλά βέβαια, και πόσα παιδικά δάχτυλα δε θα είχαν κοπεί σ΄αυτά τα κουτιά, στην προσπάθεια μιας "καταδρομικής" επιχείρησης !
Στο μικρό κουτί Νο3 γράφει λήξη 5/1980 αλλά στο μεγάλο Νο2 του 1 kgr κάπου γράφει 1986 και δεν υπάρχει η ημερομηνία λήξης. Μάλλον το 1986 είναι της παρασκευής.
 
greekeagle12 είπε:
Σήμερα στο παζάρι στην Ιερά οδό...
...πέραν της τρυφερής κυριακάτικης νοσταλγικής εμπειρίας (...πρέπει να ένοιωσες ως άλλος Dominique Bretodeau φαντάζομαι...) που μας μετέφερες, μήπως ξέρεις να πεις εάν το παζάρι των ρακοσυλλεκτών γίνεται ΚΑΙ Σάββατο; Γιατί κάτι τέτοιο βλέπω (αν και είναι περσινή η ανάρτηση...) στο μπλογκ του "Ερμή" και με ενδιαφέρει...

Επίσης, για πρόσβαση με Μετρό, βολεύει καλύτερα η αποβίβαση στον Ελαιώνα; Ή Θησείο και ποδαράτο; (Είναι "απλωμένοι" οι μικροπωλητές κατά μήκος της Ιεράς Οδού, ή είναι συγκεντρωμένοι σε κάποιον υπαίθριο χώρο όπως παλιότερα στον ευρύτερο χώρο έξω από το Μουσείο Του Κεραμεικού; Για να δω αν αξίζει και από ποιά μεριά, ο ποδαρόδρομος...)
 
@washcloud Aν και είμαστε off topic.... το παζάρι γίνεται σε ανοιχτή αλάνα (χωρίς σκέπαστρο, οπότε όταν βρέχει υπάρχει πρόβλημα) στην Αγίου Πολυκάρπου, παράλληλη της Ιερά Οδού και κάθετη της Αγίας Άννης, κάθε Κυριακή και μόνο.

Οι πωλητές είναι εκεί από πολύ νωρίς το πρωί.

Εξυπηρετεί ο σταθμός μετρό Ελαιώνα και μετά ποδαρόδρομο καμιά 500αριά μέτρα.

Η βόλτα, καθότι εγώ για βόλτα πάω να χαζέψω κυρίως και συνήθως παίρνω κάποιο μικροπράγμα αν μου κάνει "κλικ", θα πρέπει να έχει και αρκετή υπομονή καθότι αρκετοί από τους Έλληνες ή αθίγγανους από όσο είδα και χθες έχουν λιγάκι ξεφύγει σε θράσος και ύφος... βέβαια με τους περισσότερους έχεις άψογη συνεννόηση αλλά με κάποιους ίσως φτάσεις σε σημείο να αρπαχτείς με την αγενή συμπεριφορά τους.

Λυπάμαι που το λέω αλλά το καλοκαίρι δεν ήταν καθόλου έτσι.

Ισως η κρίση φέρνει και νεύρα, τι να πω...

Από εκεί και πέρα κατά τις 13:00 με 15:30 το αργότερο αρχίζουν να μαζεύουν.

Θα βρεις από πράγματα συλλεκτικά που άλλες φορές ίσως τα πληρώσεις διπλάσια τιμή ίσως και μισή τιμή, εώς καθημερινά είδη.

Π.χ χθες είχε πάρα πολλά παλιά περιοδικά, μπλεκ, 100άδες κατερίνες και μίκυ μάους, κτλ. εγκυκλοπαίδειες, κρυστάλλινα είδη, δίσκους, πολλά μπομπινόφωνα, παλιά εργαλεία, μεταχ. κινητά, pc parts, κτλ κτλ κτλ..

Προσοχή στους πορτοφολάδες και επίσης πάνω στην Αγία Άννης όπως πηγαίνεις για το παζάρι πιο κάτω ευθεία έχουν μαζευτεί και άλλοι πλανόδιοι που πουλάνε πολλά και διάφορα. Είναι κάτι σαν ανεπίσημο 2ο παζάρι και εκεί μπορείς να παζαρέψεις πολύ καλύτερα στις τιμές και αφού είναι στο δρόμο σου ρίχνεις και μια ματιά.

Καλή βόλτα σε όποιον πάει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου είσαι θεός, με πήγες πίσω 34 χρόνια καθώς αυτή ακριβώς την συσκευασία την έχουμε κάπου στο εξοχικό και έφαγα τρελή φλασιά.

Για την ιστορία να πούμε ότι προμηθευτής της εταιρίας μπισκότων στα μεταλλικά της κουτιά είναι επί δεκαετίες τώρα μεγάλος κατασκευαστής και εξαγωγέας λευκοσιδηρών δοχείων, Έλσα.
 
Τις ριγες δεν τις θυμαμαι. Ισως τα ετρωγα τοσο γρηγορα που δεν εβλεπα μπροστα μου :fafoutis: :fafoutis:

Ακομα και τωρα ειμαι cookie monster, γι αυτο δεν αγοραζω γιατι τα εξαφανιζω...
 
Μια κ δεν ειδα να εχει αναφερθει ,θυμαται κανεις κατι ζαχαρωτα κουφια μπαλακια με περιτυλιγμα χρωματιστο αλουμινοχαρτο; Οταν εβγαζες το αλουμινοχαρτο ηταν 2 κοιλα ζαχαρωτα ημισφαιρια που μεσα ειχαν ενα μικρο πλαστικο δωρακι.
 
Μάλλον είναι εκτός ορίων του forum, τη δεκαετία του 90 είχαν κυκλοφορήσει πατατάκια LAYS ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ, έτσι λεγόταν το προιόν, ήταν πατατάκια κομμένα σε ραβδάκια, πολύ λεπτά, μπορούσες να τα φας από τη συσκευασία ή να τα ζεστάνεις λίγο στο φούρνο.
 
BETTY BOOP είπε:
Μάλλον είναι εκτός ορίων του forum, τη δεκαετία του 90 είχαν κυκλοφορήσει πατατάκια LAYS ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ, έτσι λεγόταν το προιόν, ήταν πατατάκια κομμένα σε ραβδάκια, πολύ λεπτά, μπορούσες να τα φας από τη συσκευασία ή να τα ζεστάνεις λίγο στο φούρνο.
Δε νομίζω ότι ανήκουν καν στη δεκαετία του 1990, μιας και το προϊόν εμφανίστηκε για πρώτη φορά το 2007, σύμφωνα με την πηγή.
 
Άρα να παρακαλέσω να ξαναμπούμε εντός χρονολογικών ορίων του φόρουμ? (μέχρι 1995) :)
 
Τα κρουασάν 7DAYS που είχαν κυκλοφορήσει τη δεκαετία του 90 (και κυκλοφορούν στις μέρες μας) με γέμιση κακάο και βανίλια και επικάλυψη σοκολάτας γάλακτος, είναι εκτός ορίων του forum; Τα είχα τιμήσει με το παραπάνω!
 
BETTY BOOP είπε:
Τα κρουασάν 7DAYS που είχαν κυκλοφορήσει τη δεκαετία του 90 (και κυκλοφορούν στις μέρες μας) με γέμιση κακάο και βανίλια και επικάλυψη σοκολάτας γάλακτος, είναι εκτός ορίων του forum; Τα είχα τιμήσει με το παραπάνω!
Tα χρονολογικά όρια του φόρουμ ΄καλύπτουν μέχρι και το έτος 1995. Ότι είναι μετά από αυτό είναι εκτός ορίων
 
attachment.php
φωτο του Vagelis Sidiro μελος του facebook group retromaniax10409511_1484527945158564_3769395000971872763_n.jpg
 
Μήπως θυμάται κανείς κάτι έτοιμα φύλλα για σφολιάτα που κυκλοφορούσαν στα σουπερμάρκετ; Θυμάμαι μόνο να γράφουν "τρίγωνα/σφολιάτα", ήταν σε μπλε τετράγωνο κουτί και έδειχναν απέξω μία σαν χωριατοπούλα με μαντήλι στο κεφάλι νομίζω. Ήταν τριγωνικά σφολιατάκια που τα γέμιζες μόνος σου και έβγαιναν υπέροχα. Επίσης, αυτά τα πλαστικά, κίτρινα λεμονάκια που έμοιαζαν σαν κανονικό λεμόνι και μέσα είχαν μία ωραία λεμονάδα. Κι αυτά τα ψάχνω χρόνια, και μία φορά τα είδα εδώ που είμαι και τρελάθηκα, γιατί νόμιζα ότι ήταν όπως εκείνα τότε. Όταν όμως τα δοκίμασα έπαθα σοκ, γιατί αντί για την ωραία, γλυκιά λεμονάδα που θυμόμουν, αυτά ήταν γεμάτα με...σκέτο χυμό λεμονιού :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Μήπως θυμάται κανείς κάτι έτοιμα φύλλα για σφολιάτα που κυκλοφορούσαν στα σουπερμάρκετ; Θυμάμαι μόνο να γράφουν "τρίγωνα/σφολιάτα", ήταν σε μπλε τετράγωνο κουτί και έδειχναν απέξω μία σαν χωριατοπούλα με μαντήλι στο κεφάλι νομίζω. Ήταν τριγωνικά σφολιατάκια που τα γέμιζες μόνος σου και έβγαιναν υπέροχα. Επίσης, αυτά τα πλαστικά, κίτρινα λεμονάκια που έμοιαζαν σαν κανονικό λεμόνι και μέσα είχαν μία ωραία λεμονάδα. Κι αυτά τα ψάχνω χρόνια, και μία φορά τα είδα εδώ που είμαι και τρελάθηκα, γιατί νόμιζα ότι ήταν όπως εκείνα τότε. Όταν όμως τα δοκίμασα έπαθα σοκ, γιατί αντί για την ωραία, γλυκιά λεμονάδα που θυμόμουν, αυτά ήταν γεμάτα με...σκέτο χυμό λεμονιού :eek:
τα πλαστικά ''λεμονάκια'' που αναφέρεις υπάρχουν και στις μέρες μας και περιέχουν χυμό λεμονιού. Είναι βολικές οι συσκευασίες όταν δεν υπάρχει λεμόνι στο σπίτι κι έτσι χρησιμοποιείται ο χυμός της συσκευασίας...
 
BETTY BOOP είπε:
τα πλαστικά ''λεμονάκια'' που αναφέρεις υπάρχουν και στις μέρες μας και περιέχουν χυμό λεμονιού. Είναι βολικές οι συσκευασίες όταν δεν υπάρχει λεμόνι στο σπίτι κι έτσι χρησιμοποιείται ο χυμός της συσκευασίας...
Ναι, εσύ λες όπως αυτά που βρήκα εδώ. Εγώ όμως λέω για εκείνα που τα ζουλούσες και είχαν κανονική γλυκιά λεμονάδα, μπορεί να μην τα θυμάται κανείς.
 
Πίσω
Μπλουζα