Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Αμ το γάλα ΝΟΥΝΟΥ; Είχα σιχαθεί πια αυτή τη διαφήμιση

"Μπαμπά διψάω θέλω ΚΙ ΑΛΛΟ γάλα!"

Χιλιοπαιγμένη, την είχαμε βαρεθεί, είχαμε κάνει ποιηματάκι τα λόγια του πρωταγωνιστή και τα λέγαμε μαζί του... "Εγώ εδώ... σπίτι... λοιπόν όπως είπαμε έτσι; Το γάλα σας και ύπνο...." (Τα νεύρα μουουουου)

 
Επίσης ένα άλλο κλασσικό που δεν έχει αναφερθεί ήταν η ΘΡΕΨΙΝΗ, η οποία αλειφόταν και στο ψωμί και τρωγόταν με το κουταλάκι. Α, και τα πατατάκια "ΩΡΑΙΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ".
Τα δε φουντούνια είχαν και διαφήμιση με τον Χάρυ Κλυν.

ξανά! Μόνο που, άγνωστο γιατί, παρεμβάλλεται ένα απόσπασμα από τη διαφήμιση του Χάρρυ Κλυνν με τα Φουντούνια (!!!)
 
Οπως και τα Gerber , που υπαρχουν ακομα κανονικα.

Αυτο που αρχιζει να χανεται σιγα σιγα ειναι το Carnation , ολο και λιγοτερα Super Markets το φερνουν.
 
asikamin είπε:
Κάτι φακελάκια με χρωματιστούς κόκκους που σκάγαν στη γλώσσα
Παιδιά μεγάλη ανάγκη, όποιος θυμάται την ονομασία τους ας την πει, έχω ρωτήσει τους πάντες και κανείς δεν θυμάται....
 
Αγαπημένη παρέα στο διάλειμμα του κινηματογράφου



αυτή είναι δυστυχώς η νέα συσκευασία, είναι όμως πολύ κοντά στην παλιά.. :)
 
Starbuck είπε:
Αγαπημένη παρέα στο διάλειμμα του κινηματογράφου


αυτή είναι δυστυχώς η νέα συσκευασία, είναι όμως πολύ κοντά στην παλιά.. :)
Μου θυμισες τον στρατο...πολυυυυυ αραπακι....
 
telamonas.stokos είπε:
Οπως και τα Gerber , που υπαρχουν ακομα κανονικα.
Αυτο που αρχιζει να χανεται σιγα σιγα ειναι το Carnation , ολο και λιγοτερα Super Markets το φερνουν.
τα Gerber σίγουρα πριν κάτι χρόνια υπήρχαν στα φαρμακεία μόνο. Το καρνέισον το βρίσκω ακόμα στο σούπερ μάρκετ (μόνο το σοκολατούχο με άνοιγμα σαν της κοκα κόλας)
 
Sofologiotatos, μπορείς να μου υποδείξεις κάποιο κατάστημα που πουλά Θρεψίνη? Έχω ψάξει σε πολλά μέρη και δεν βρίσκω!

Telamonas, έχεις δίκιο για το carnation. Και εγώ δυσκολεύομαι να το βρω. Στα σούπερ μάρκετ της γειτονίας βρίσκω μόνο τα σύγχρονα σοκολατούχα προϊόντα.
 
papamitsos είπε:
Παιδιά μεγάλη ανάγκη, όποιος θυμάται την ονομασία τους ας την πει, έχω ρωτήσει τους πάντες και κανείς δεν θυμάται....
Υπήρχαν 2 είδη

τα POPROCKS

και

τα PETAZETAS
 
theoritikos είπε:
Sofologiotatos, μπορείς να μου υποδείξεις κάποιο κατάστημα που πουλά Θρεψίνη? Έχω ψάξει σε πολλά μέρη και δεν βρίσκω!
Και δικαιολογημένα, όπως διαπιστώνω κι εγώ... Τη θρεψίνη που γεύτηκα πρόσφατα δεν την είχα αγοράσει εγώ, αλλά τη βρήκα στο σπίτι της μάνας μου. Την ρώτησα προχθές πού τη βρήκε, και μου είπε ότι την είχε αγοράσει από μία έκθεση κυπριακών προϊόντων. Βλέπω πάντως ότι μπορεί κανείς να την παραγγείλει εύκολα από το .
 
Επισης το Χρυσο Derby της ΙΟΝ!!!!!!!!!!!!!!

Το θυμαστε?

Η τις σοκολατες που ηταν σε χαρτινη συσκευασια μαγαλη και αμα κουνουσες ενα κομματι του κουτιου αλλαζανε παραστασεις οι ζωγραφιες στο κουτι!!!
 
periklis_sale είπε:
Η τις σοκολατες που ηταν σε χαρτινη συσκευασια μαγαλη και αμα κουνουσες ενα κομματι του κουτιου αλλαζανε παραστασεις οι ζωγραφιες στο κουτι!!!
Τι θυμήθηκες τώρα???

Συνήθως Χριστούγεννα μας φέρνανε τέτοιες σοκολάτες...
 
periklis_sale είπε:
Επισης το Χρυσο Derby της ΙΟΝ!!!!!!!!!!!!!!Το θυμαστε?
Το derby υπάρχει ακόμη στα περίπτερα. Είναι και από τα αγαπημένα μου. :)
 
AARDVARK είπε:
Δε θυμάμαι ακριβώς τα λόγια της διαφήμισης. Αλλά ήταν παραλλαγή του τραγουδιού του Πασχάλη() «Παραδόσου λοιπόν…»Να συμπληρωσω και εγω τα λογια του Πασχαλη <<Παραδοσου λοιπον στην απιθανη γευση....>> αυτο απο εμενα τα επομενα καποιος αλλος :D
Παραδωσου λοιπον

στην απιθανη γευση

στο πιο νοστιμο σνακ

στο "τι και τι" (δις)
 
Την αποθανη γευση να πινεις...

παντα σαν το καρναισον....

παντα σαν το καρναισον....

να γινεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
periklis_sale είπε:
Την αποθανη γευση να πινεις...παντα σαν το καρναισον....

παντα σαν το καρναισον....

να γινεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είχε και μια διαφήμιση μ' ένα κινούμενο σχέδιο:

Την Λόλα απ' την φωτιά ποιος θα την βγάλει;


Ο Τσοκολάτας που 'χει δύναμη μεγάλη!



Κάθε παιδί τον Τσοκολάτα τον θαυμάζει:



Ορμά στις φλόγες και το κορίτσι βγάζειιιιιιιι!


 


Δυνατός και Γερός για να γίνεις



Σοκολάτα Καρνέισον να πίνεις!
:acoustic:

το σατιρίζαμε σε μια σκωπτική παραλλαγή:

Την Λόλα απ' την φωτιά ποιος θα την βγάλει;


Ο Τσοκολάτας που την έχει και μεγάλη
(την καρδιά, φαντάζομαι ;) )
 
Ανεμόμυλος, με διάφανη κούφια λαβή.

Μέσα της υπήρχαν πολύχρωμα σοκολατένια τρουφάκια.
 
Θυμάται κανείς κάτι σοκολάτες που έβγαιναν μέσα σε καλούπι σε σχήμα αυτοκινήτου αντίκα;Τις αγόραζα από το σχολείο και αφού τις έτρωγα έφτιαχνα με το καλούπι αυτοκινητάκια από πλαστελίνη ή γύψο.

Επίσης θυμάμαι κάτι γλυφιτζούρια που επίσης τα έπαιρνα από το σχολείο τα οποία ήταν διάφορα δωράκια, παιχνιδάκια και τέτοια. Έτρωγες το γλυφιτζούρι και σου έμενε το δωράκι.

Και κάτι καραμελοτσιχλάκια πολύ γευστικά που τα έβαζες στο στόμα και έβραζαν σαν να έχουν ανθρακικό ή κάτι τέτοιο.

Τέλος, καραμέλες ΙΟΝ, όταν βγήκαν οι διάφορες γεύσεις και εκείνες οι καραμελίτσες που μάλλον βγαίνουν ακόμα με την ζαχαρίτσα από πάνω. Οι πράσινες που έκαιγαν, οι κόκκινες οι γλυκές και κάτι κουτάκια με ανάμεικτες γεύσεις...
 
Πίσω
Μπλουζα