Ρετρό τρόφιμα - Αναμνήσεις!

Candy4ever είπε:
ετσι απλα? Ξερεις ποια λεω...εκεινα με το μπλε πλαστικο που τραβουσες απο κάτω για να αλλάζεις τόνο..

θυμάμαι μια γευση μονο coca cola που ηταν πορτοκαλί το περιτυλιγμα!
 
Τα θυμάμαι... Ήσαν κάτι σαν κι αυτά :

aimg09800mrof5.jpg


Πολύ απλά, δώστε "retro candy" στο Google και περιπλανηθείτε στον κόσμο της Retro γλύκας!
 
Kambia είπε:
Τις καραμελες POLO με την τρυπα στη μεση τις θυμαστε?
Πω! πω! πω!

Τι είπες τώρα!!!

Οι αγαπημένες μου... Μου ήρθε η γεύση τους στο στόμα!!!

Είχαν διάφορα χρώματα σε κάθε πακετάκι... οι καλύτερες ήταν οι κόκκινες!!!
 
Melody Pops ήταν η μάρκα από τα γλυφιτζούρια που σφυρίζανε, επίσης αν τράβαγες το εσωτερικό από το "ξυλάκι" σφύριζανε σε διαφορετική τονικότητα. Οπως και στη φωτογραφία των whistle, το ένα είναι τραβηγμένο
 
Καραμέλες CERTS! Σε τρεις γεύσεις: κεράσι, δυόσμος, μέντα...

Τις καραμελες POLO με την τρυπα στη μεση τις θυμαστε?
Τι υπέροχες καραμέλες!

Στο εξωτερικό κυκλοφορούν ακόμα!

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Και αυτό για τη MamaMyrto :thumbup:

[edit] Dead imageshack pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nessie είπε:
Καραμέλες CERTS! Σε τρεις γεύσεις: κεράσι, δυόσμος, μέντα...


Τι υπέροχες καραμέλες!

Στο εξωτερικό κυκλοφορούν ακόμα!

0603lifesaversil6.jpg


Και αυτό για τη MamaMyrto :thumbup:

lifesavers215fa5.gif
Την Γλύκα τους να'χεις!!! Ευχαριστώ πολύ!!!
 
nessie είπε:
Καραμέλες CERTS! Σε τρεις γεύσεις: κεράσι, δυόσμος, μέντα...


Τι υπέροχες καραμέλες!

Στο εξωτερικό κυκλοφορούν ακόμα!

[edit] Dead imageshack pic [edit]
Delivery κανουν ????:biglaugh:
 
crimson ευχαριστω :) . Θα τις τιμησω
 
CERTS?????????ποπο τις ειχα ξεχασει!!!!! απλα φοβερές!!!
 
με χαρα διαπιστωνω οτι το γλυφειτζουρι-κοκορακι υπαρχει ακομα.
 
malvina είπε:
βρε παιδιά, τί θυμήθηκα...?
Εκείνες τις κινητές βιτρινούλες με τα συρταρωτά παραθύρια

(νομίζω ήταν 6 κουτιά με τζάμι μπροστά-γιαυτό τα λέω βιτρινούλες)

στα ζαχαροπλαστεία, τα σούπερ Μάρκετς-ή στα "ενημερωμένα" ψιλικατζίδικα που πουλούσαν χύμα Πτι Μπερ.

Πόσοι από σας τα προλάβατε?

Αποσύρθηκαν όταν ο Παπαδόπουλος αποφάσισε να τα πουλάει συσκευασμένα πια.

Αρχές δεκαετίας '80 πρέπει να υπήρχαν ακόμα κάποια -πολύ λίγα- ξεχασμένα σε μπακάλικα της επαρχίας.

Όσοι γεννηθήκατε τέλη δεκαετίας 70 ή αρχές 80 και μετά, μην προσπαθήσετε να θυμηθείτε, είναι μάταιο.

:)

Malvina τα θυμάμαι πολύ καλά και μάλιστα επειδή υπήρχαν και απώλειες :D δηλαδή σπάγανε πολλά μπισκότα, πολλές φορές θυμάμαι τον μπακάλη να μας κερνάει τα σπασμένα.
 
Η απόλυτη ρετρο τροφη παντως (δεν ξερω αν εχει αναφερθει βεβαια) ήταν το βιοχυμ, ο αγαπημένος χυμός πορτοκάλι ή βύσσινο που έπρεπε να το διαλύσεις σε νερό.
 
Επειδή το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν τα φοφικο(τα θέλω πάλι ρε γαμώτο!) αλλά ήταν και το πρώτο του δημιουργού το thread θα προσθέσω 2 δικές μου γλυκές αναμνήσεις...

1) Τις μπομπονέλες τις θυμάστε;;; Ότι μας περίσσευε από τα κουλουράκια ή τις τυρόπιτες της εποχής(ναι ήταν τριγωνικές και στην Αθήνα και στο πρώτο διάλειμμα στηνόμασταν σε ουρές για να τις φάμε...). Οι μπομπονέλες λοιπόν ήταν η αιτία που τα παιδάκια της εποχής πηγαίναμε σπίτι με ..χρωματισμένες μπλούζες από σάλια και μπομπονέλα. Μάλιστα είχα επιχειρήσει να κάνω και homemade με πορτοκαλάδα Ηβη σε γυάλινο μπουκάλι που αραιώνονταν με νερό βάζοντας την στην κατάψυξη σε μικρές πλαστικές φόρμες...

Τέλος σας θυμίζω τις γρανίτες χαιντι με γεύση φράουλα και σχήμα που για κάποιους σήμερα θα πρόσβαλε την δημοσία αιδώ...ξέρετε με τι έμοιαζαν :)

Φυσικά θα προσθέσω και τις καραμελίτσες μέσα σε καλαμάκι που συνοδεύονταν από φιγούρα του καραγκιόζη και τελείωναν σε δευτερόλεπτα...

Αμυδρά θυμάμαι και κάτι πελώριες σοκολάτες με δωράκια στο εσωτερικό. Όποιος θυμάται τι ήταν ακριβώς ας μου το θυμίσει... ξεχνάω πλέον τώρα που έχω τα χρόνια του Χριστού... :)

Υ.Γ. Άσχετο...θυμάστε τους χυμούς ροδάκινο που μας έδιναν στα σχολεία για να μην καταλήξουν στις χωματερές λόγω τότε ΕΟΚ; Ήταν σε μεγάλες αλουμινένιες κυλινδρικές κονσέρβες και παίρναμε όσες μπορούσαμε να σηκώσουμε... Νομίζω ότι αυτό σταμάτησε περίπου το 1985. Μετά τις πέταγαν ή τις πούλαγαν στις εταιρείες "μαύρα"...
 
να προσθεσω και τα ζαχαρωτα ευζωνακια, τυλιγμενα σε πολυχρωμες ζελατινες, τις οποιες φορουσαμε ως μασκες και βλεπαμε τον κοσμο με αλλα ματια χωρις.... UV.
 
Να προσθέσω μερικά ακόμα:

Γεμιστά μπισκότα Αλατίνη σε δύο γεύσεις σοκολάτα και βανίλια σε συσκευασία των 5 ή 6 μπισκότων.

Παγωτό βανίλια από την έβγα σε πλαστικό κυπελάκι σε σχήμα χωνιού που στο τέλος είχε και μία τσιχλόφουσκα με κόκκινο χρώμα. Ίσως το πρώτο 2 σε 1 προϊόν της Ελληνικής αγοράς :D :D:D:D

Τσιχλόφουσκες που είχαν μέσα ένα χαρτάκι με ένα σχέδιο και θυμάμαι σαλιώναμε το χαρτάκι το κολάγαμε στο χέρι μας και αποτυπωνόταν το σχέδιο σαν τατουάζ.

Επίσης θυμάμαι κάτι πολύχρωμες καραμέλες σε πλαστικές συσκευασίες σε σχήμα παραλληλογράμμου που είχαν στην επάνω όψη ένα ανάγλυφο σχέδιο με ήρωες του disney.

Θυμάμαι ότι τρώγαμε τις καραμέλες εν ριπή οφαλμού :D και μετά γεμίζαμε τη συσκευασία με γύψο και φιάχναμε καδράκια με τους αγαπημένους μας ήρωες.
 
Ξεχνάτε το Lucky Cap την τρελοπατούσα και το Τόνγκο παγωτό μπανάνα, Τόνγκο ξυλάκι εβγα! Θέλω κι εγώ Foficooooooooooooooo!!!!!!!

Χμ... μόλις είδα πως τα έχετε πει αυτά!! :eek:

Γλυφιτζούρια Κότζακ έχουμε πει?? #)
 
Επίσης στην Κρήτη είχαμε και παγωτά Λύρα, δυστηχώς δεν ξερω αμα υπάρχουν ακόμα, αν και δεν νομίζω...
 
Πίσω
Μπλουζα