Ρετρό φήμες για συμμαθητές

Θυμάμαι στο δημοτικό κάτι φήμες του στυλ

-Η "τάδε" το καλοκαίρι φιλήθηκε στην κατασκήνωση!!!

Μετά στο γυμνάσιο αγριέψανε τα πράγματα και οι φήμες περιφέρονταν γύρω από την σφαίρα της σολομωνικής, του σκληρού σεξ στις τουαλέτες (αποκλείεται να έκανε ποτέ κάποιος σεξ σ'εκείνες τις τρισάθλιες τουαλέτες) και των θρύλων περί ξύλου, κόντρες με μηχανάκια και φοβερές γκομενοιστορίες. Η σημερινή μας λογική λέει πως τίποτα απ'αυτά δεν μπορεί να ήταν αλήθεια γιατί δεν γίνεται 3 χρόνια στο ίδιο γυμνάσιο να μην μας συνέβαινε τίποτα μεταξύ μας και να γίνονται όλα το Σαβατοκύριακο με τα φοβερα και τρομερά μεγαλύτερα ξαδέρφια του καθένα (Ασε! το Σάββατο που είχα βγεί με τα ξαδέρφια μου πήγαμε σε ένα μέρος γεμάτο Σκινάδες και τους σκοτώσαμε στο ξύλο επειδή μας κοίταξαν!!!:eek:).

Τα ακόμη χειρότερα ήταν αυτά που ακούγονταν για καθηγητές ! Μια καθηγήτρια λυποθύμησε κάποτε στην τάξη... Την έβγαλαν από ναρκομανή μέχρι ότι μπέρδεψε τα ψυχοφάρμακά της!

Ο γυμνασιάρχης υποτίθεται ότι ζήταγε από τις κοπέλες που έμεναν μετεξεταστέες, να καθίσουν στα πόδια του για να τις περάσει(ποτέ καμιά δεν είπε ότι της το ζήτησε).

Μια άλλη κακομοίρα καθηγήτρια (λίγο πιο open mind από τους υπόλοιπους δεινόσαυρους) είχε αποτύχει με τον κομμωτή της και ήρθε στο σχολείο με 6 διαφορετικά χρώματα στο μαλλί. Χαμός!!! Παίρνει LSD!!!

Ο θρησκευτικός προσπάθησε να πιάσει μια κοπέλα που παραπάτησε στη σκάλα κι έπεφτε άτσαλα κι έπεσε κι αυτός ο κακομοίρης... ΤΗΝ ΧΟΥΦΤΩΣΕ ΠΑΝΤΟΥ!!!

Και πολλά πολλά άλλα φανταστικά σενάρια!

Όσο για μένα...στην δευτέρα λυκείου πήγα σε σχολείο άλλης περιοχής και μάλιστα ΤΕΧΝΙΚΟ:animeek:(οι φήμες για τα τεχνικά λύκεια από τα παιδιά των γενικών ήταν τραγηκές! μόνο για εμπόρει λευκής σαρκώς δεν είχα ακούσει)! Δεν ήξερα κανένα και δεν μίλαγα σε κανέναν από την τάξη μου (έκανα παρέα με μεγαλύτερα παιδιά από την περιοχή μου) για σχεδόν όλη την δευτέρα λυκείου. Οι φήμες οργίαζαν επίσης για την εκεντρική βαρεμμένη νεόφερτη στο σχολείο(η αλήθεια είναι ότι είχα μαύρο -μπλέ μαλλί , μαύρα βαμμένα νύχια, μαύρα ρούχα και καμιά φορά και μαύρο κραγιόν...ίσως και να δικαιολογούνται μιας και τότε ήταν της μόδας οι ρέηβερς και γινόταν χαμός από φλούο χρώματα στο dress code του σχολείου). Στην τρίτη (καθόμουν σ'ένα θρανείο μόνη μου και όχι στις 3 σειρές θρανείων που υπήρχαν...είχα τραβήξει και το θρανείο μου παραπέρα και ήμουν εντελώς ξέμπαρκη) έρχονται οι εκλογές πενταμελούς , και σκεύτηκα να βάλω υποψηφιότητα για να δω από περιέργεια πόσους ψήφους θα έπαιρνα (υπολόγιζα 3 μαζί με τον δικό μου) και βγαίνω πρόεδρος της τάξης με 33/34 ψήφους! Μόνο ο πρώην πρόεδρος δεν με ψήφησε! Από τότε άρχισα να μιλάω στα παιδιά και έμαθα και τις φήμες... και μου φύγαν τα μαλλιά απ'αυτά που άκουσα για μένα!!!

-Ρε'συ... κάποιος έλεγε πως έχεις ασχοληθεί με μαύρη μαγεία...είναι αλήθεια ότι κάνετε και θυσίες μωρών στις τελετές?(με ρώτησε ο απουσιολόγος πρώτος... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

-Ναι! Αλλά προτιμούμε απουσιολόγους που δεν σβήνουν απουσίες στην πρόεδρο της τάξης! :diablotin:
 
MamaMyrto είπε:
Όσο για μένα...στην δευτέρα λυκείου πήγα σε σχολείο άλλης περιοχής και μάλιστα ΤΕΧΝΙΚΟ:animeek:(οι φήμες για τα τεχνικά λύκεια από τα παιδιά των γενικών ήταν τραγηκές! μόνο για εμπόρει λευκής σαρκώς δεν είχα ακούσει)!
Υπάρχουν ακόμα "τεχνικά λύκεια" ;

Θυμάμαι στην τρίτη γυμνασίου, όσα παιδιά δεν τα πήγαιναν καλά στα μαθήματα,

κατά το καλοκαίρι, έσκυβαν δειλά το κεφάλι και "ομολογούσαν" :

"ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΟ" ! :icon_cry:

Τότε τα λυπόμοσταν τα παιδιά αυτά !

Λες και το μέλλον τους προδιαγραφόταν κατάμαυρο.

Τώρα φυσικά, μου φαίνεται απόλυτα λογικό και αδιάφορο.
 
gtsamour είπε:
από μικρή έπεσες στα βάσανα της αδερφομάνας :D :D
άστα να πάνε και σε δουλειά πολύ αργότερα πέτυχα μία (που ήθελε να με πετύχει....)

:supergrin:
 
Άλλο urban legend της Αθήνας -έως και σήμερα- είναι το πόσο "κακό" ήταν και είναι το λύκειο της Γκράβας....

Πολύ κακία ρε παιδί μου..!!
 
σωστα απο εκει ξεκινουσαν ολα ναρκωτικα, μηχανακια, καταληψεις κ.α.
 
Μια άλλη φήμη που έπαιζε σχεδόν καθημερινά την εποχή των πρώτων καταλήψεων είναι :

"Σήμερα θα γίνει απόπειρα να σπάσουν την κατάληψη, να επιτεθούν" κλπ.

Μα ΚΑΘΕ μέρα μιλάμε ότι το λέγανε !

Μετά τη δεύτερη φορά, πάψαμε να δίνουμε σημασία.

32bitos είπε:
σωστα απο εκει ξεκινουσαν ολα ναρκωτικα, μηχανακια, καταληψεις κ.α.
Νομίζω ότι κάποιοι μαθητές της Γκράβας, ήταν και μέλη της Αλ-Κάιντα ! :eek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρκετα ενδιαφέρον topic.

Θα ήθελα ν αναφερθώ σε 2 περιπτώσεις από τα σχολικά μου χρόνια.

Η πρώτη αφορούσε 'αγόρι' που έσκαγε με φόρμα λεοπαρδαλέ στην γυμναστική. Μιλάμε για γυμνάσιο, τέλη δεκαετίας 80. Τελικά έγινε τραβεστί στην Συγγρού...

Η δεύτερη αφορά τους διάσημους σατανιστές της Παλλήνης, αφού εκει πηγα σχολείο. Οσους ήξερα προσωπικά δεν σου έκαναν καμία περίεργη εντύπωση.

Οταν μάθαμε τα γεγονότα πέσαμε από τα σύνεφα!!!

Θυμάμαι που ερχόνταν δημοσιογράφοι στις καφετέριες και μας ρωτάγαν τι ξέραμε για την υπόθεση...
 
exetlaios είπε:
Υπάρχουν ακόμα "τεχνικά λύκεια" ;
Θυμάμαι στην τρίτη γυμνασίου, όσα παιδιά δεν τα πήγαιναν καλά στα μαθήματα,

κατά το καλοκαίρι, έσκυβαν δειλά το κεφάλι και "ομολογούσαν" :

"ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΟ" ! :icon_cry:

Τότε τα λυπόμοσταν τα παιδιά αυτά !

Λες και το μέλλον τους προδιαγραφόταν κατάμαυρο.

Τώρα φυσικά, μου φαίνεται απόλυτα λογικό και αδιάφορο.
Υπάρχουν αλλά λέγονται Τ.Ε.Ε. (Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια) αλλά νομίζω ότι μετά δεν έχεις πρόσβαση σε εξετάσεις για Τ.Ε.Ι. σε αντίθεση με τότε... Εν τω μεταξύ, όταν πήγα τεχνικό... δεν είδα τίποτα παραπάνω από όσα γίνονταν και στο γενικό! Και το καλό ήταν ότι είχα και μόρια για τις πανελλήνιες και πέρασα άνετα και με την μία σε Τ.Ε.Ι. ενώ πολλοι καλοί μαθητές των γενικών, έδωσαν 3 φορές και δεν πέρασαν ούτε απ'έξω οι καημένοι...
 
buzzer είπε:
... 'αγόρι' που έσκαγε με φόρμα λεοπαρδαλέ στην γυμναστική. Μιλάμε για γυμνάσιο, τέλη δεκαετίας 80. Τελικά έγινε τραβεστί στην Συγγρού...
:animeek: :biglaugh: Μακράν το καλύτερο ποστ, το τελευταίο τρίμηνο ! Λύθηκα !
 
MamaMyrto είπε:
Υπάρχουν αλλά λέγονται Τ.Ε.Ε. (Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια) αλλά νομίζω ότι μετά δεν έχεις πρόσβαση σε εξετάσεις για Τ.Ε.Ι. σε αντίθεση με τότε... Εν τω μεταξύ, όταν πήγα τεχνικό... δεν είδα τίποτα παραπάνω από όσα γίνονταν και στο γενικό! Και το καλό ήταν ότι είχα και μόρια για τις πανελλήνιες και πέρασα άνετα και με την μία σε Τ.Ε.Ι. ενώ πολλοι καλοί μαθητές των γενικών, έδωσαν 3 φορές και δεν πέρασαν ούτε απ'έξω οι καημένοι...
[off topic]

το έχουν ξεπαρταλιάσει το εκπαιδευτικό μας σύστημα.. κάθε 5 χρόνια γίνονται αλλαγές που δεν λύνουν κανένα από τα ουσιαστικά προβλήματα και μόνο αλλάζει το ένα και το άλλο ίσα-ίσα να μην υπάρχει καμία συνέπεια στο σύστημα..

[/off topic]

buzzer είπε:
Η πρώτη αφορούσε 'αγόρι' που έσκαγε με φόρμα λεοπαρδαλέ στην γυμναστική. Μιλάμε για γυμνάσιο, τέλη δεκαετίας 80. Τελικά έγινε τραβεστί στην Συγγρού...
μπορεί να ήταν οπαδός του Παιδιού Πάνθηρα από το Μπλεκ.. :D

πάντως πέρα από την πλάκα, μου αρέσουν οι κάπως διαφορετικοί άνθρωποι.. νομίζω πως επηρεάζουν θετικά το τοπίο..

Η δεύτερη αφορά τους διάσημους σατανιστές της Παλλήνης, αφού εκει πηγα σχολείο. Οσους ήξερα προσωπικά δεν σου έκαναν καμία περίεργη εντύπωση.Οταν μάθαμε τα γεγονότα πέσαμε από τα σύνεφα!!!
ναι μωρέ.. κι εγώ είχα πέσει τελείως από τα σύννεφα όταν έμαθα πως.. (ουπς.. συγνώμη Rygar.. παραλίγο να μου ξεφύγει :nervous:)
 
Εγώ πάντως πέρασα πολύ δύσκολα σχολικά χρόνια, αλλά πάραυτα, τα αναπολώ...

Πρώτα απ' όλα, ήμουν ο χοντρός της τάξης.... ε τα είχα τα κιλάκια μου.. αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με είχαν απομονώσει ή ότι δεν πρωτοστατούσα στις φάρσες.

Ήμουν όμως και ο μακρυμάλλης του σχολείου και κάπνιζα από τη Γ' Γυμνασίου. Άρα ήμουν και gay και ναρκομανής. Μάγο δεν με είχαν πει γιατί την φήμη του μάγου την είχε ο Αχιλλέας.

Επίσης, δεν ήμουν και από τους πολύ καλούς μαθητές γιατί τότε σπούδαζα μουσική και τα μαθήματα του σχολείου με ενδιέφεραν ελάχιστα. Καθυστερημένο με ανέβαζε ο φυσικός, βλάκα με κατέβαζε ο μαθηματικός. Όταν όμως τους έδειξα πως λύνεται ένα θέμα στην αρμονία, ήρθαν με την ουρά στα σκέλια και ζήτησαν συγγνώμη.

Άλλες φήμες

Η Έλενα με την Μαρία το κάνανε. Είτε μεταξύ τους, είτε με διάφορα αγόρια. Η φήμη επιβεβαιώθηκε....

Η Κατερίνα είναι έγγυος με έναν 50αρη και θα παρατήσει το σχολείο. Έγινε και αυτό. Μετά από 2-3 χρόνια χώρισαν, με την Κατερίνα να μένει με ένα μωρό στην αγκαλιά...

Η τάδε καθηγήτρια παίρνει ψυχοφάρμακα... ουδέποτε το επιβεβαίωαα.

Ο Νίκος παίρνει ναρκωτικά.... και όμως ζει, η αδερφή του πέθανε απο ναρκωτικά....
 
Ωραίο θέμα ρε μπαγάσηδες :) :) :)

Η μόνη φήμη που δεν επιβεβεβαιώθηκε ποτέ, ήταν αυτή που αφορούσε την...κολλητή μου στα χρόνια του Λυκείου.

Η "Κ"...ας μην πω όνομα τελος πάντων, έφερε τη φήμη της "μητρομάνας" (να το πω έτσι). Στις καταλήψεις ποιά είναι πρώτη στο φυστίκι? H "Κ". Ποιά είναι η πρώτη σε διάφορα "σπορ"? Η "Κ"

Όλοι είχαν έναν "καλό λόγο" εκτός από εμένα που βγαίναμε μαζί πίναμε κανα καφέ, λέγαμε τις ιστορίες μας κλπ. Και γω πως να το επιβεβαίωνα ? Να την ρώταγα? χαχα

Τωρα θα με ρωτήσει κάποιος καλά πως και δεν έγινε τίποτα? Η αλήθεια είναι οτι δεν έγινε τίποτα στην αρχή και με την πάροδο του χρόνου το πράγμα εξελιχθηκε στο "φιλικό" (άλλη χαζομάρα αυτή).

Είχα ακούσει "τέρατα" για να ακριβολογώ, αλλά ίσως και να μην ήθελα να τα επιβεβαιώσω.

Βλεπόμαστε συχνά πάντως μέχρι σήμερα, μιας και μένει κοντά μου και οι δουλειές μας είναι στο ίδιο τετράγωνο...

Γενικά στο σχολείο καλά πέρασα, πλην των ημερών που παίρναμε ελέγχους...δράμα η κατάσταση :biglaugh::biglaugh:

Τότε είχα την πεποίθηση οτι μπορώ να κάνω παρέα με τον οποιονδήποτε και όντως έκανα. Μετά από δεκαεπτά χρόνια δεν μπορώ να κάνα παρέα με κανέναν, είμαι σοβαρά Γιατρέ? :biglaugh::biglaugh:
 
Πωπω! πολυ φτυαρι δουλευει σε αυτο το θεματακι :D

Ωραιο Θεματακi για αυτο το ξεθαψα παλι ;)
 
Και πολύ καλά έκανες. Και όσοι βρίσκετε κανένα θέμα θαμμένο, ξεθάφτε κάργα! :D Το μόνο μείον για τους πιο παλιούς είναι ότι ίσως να μη θυμούνται εάν έχουν ξαναποστάρει :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και σ εμάς στο σχολείο υπήρχαν πολλές φήμες, κυρίως η τάδε τα έχει με τον τάδε και κάνανε σεξ, διότι επειδή μεγάλωσα σε χωριό της Ρόδου, αυτοί οι 2 που τα είχανε έπρεπε απαραιτήτως και να λογοδοθούν (πάρα πολλές συμμαθητριες μου αρραβωνιάστηκαν ή και παντρέυτηκαν μετα το...γυμνάσιο). Επίσης θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι μία κοπέλα είχε αλλάξει καλσόν μέσα στην τάξη και είχε γίνει βούκινο γιατί φάνηκε το βρακί της!
 
θα καταθέσω λοιπον κι έγω τη ιστορια μου - οπότε καταλαβένετε πως no retro meetings for me,or otherwise I shall have to kill you-στο σχολείο είμουν χοντρός κομπλεξικός και δεν ήθελε να κάνει κανείς παρέα μαζι μου,καλός μαθητής δεν ήμουν ποτέ,θα μπορούσα να πώ οτι ήμουν εσωστρεφής αξης μουκαι σχεδόν αντικοινωνικός.Τα χρόνια περάσαν και ο Α1200 έχασε τα κιλά του,εφτιαξε το σώμα του και ξαφνικα να σου χτυπάει το τηλέφωνο για reunion μου.Μου άρεσε που όλες οι συμαθήτριες μου ζουζουνίζανε όλες γήρω μου και απολάμβανα το ζηλιάρικο βλέμα των πρώην σημαθητών μου.Ως εκέι ομως,no hard feelings,δεν αναπολώ τα μαθητικά μου χρόνια γιατι δέν πέρασα καλα αλλα δεν το κρατάω μεσα μου.

Υ.Γ:Τώρα που το σκέφτομαι no more amigatherings for me either!
 
Είχαν ακουστεί ότι κάποια παιδιά έπαιρναν ναρκωτικά, μετά πήγαν [edit] σε άλλο σχολείο [edit] και από ότι έμαθα πρόσφατα όντως ίσχυε! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα μέσα της Α' Λυκείου ήρθε στο τμήμα ένας νέος μαθητής, ο Γ. Με εμφάνιση dark goth(θα την ονόμαζα σήμερα) δεν άργησαν πολύ οι συζητήσεις που έκαναν λόγο περί... σολομωνικής, όπως αναφέρατε και πιο πάνω. Το παιδί ήταν κλειστό στον εαυτό του κανείς δεν τον έκανε παρέα, είχε και μια περίεργη αντίληψη για την υγιεινή των χεριών, είναι η αλήθεια, που δεν βοηθούσε. Από τις λίγες φορές που του είχα μιλήσει , φαινόταν εντάξει πάντως. Την πρώτη μέρα της Β' Λυκείου ,δεν ήρθε στο σχολείο. Όταν ένας καθηγητής ρώτησε που είναι, μια συμμαθήτρια είπε ''Μάλλον είχε πανσέληνο χθές''. Γελάσαμε όλοι σαν καλοί κάφροι. Από τότε δεν τον έχω ξαναδεί ή ξανακούσει κάτι για αυτόν.
 
Είχαμε διάφορες "ωραίες" φήμες στο σχολείο.Άλλες επιβεβαιώθηκαν,άλλες οχι.Στο διπλανό τμήμα, υπήρχε μια πολύ ωραία κοπέλα, που έχανε δυο χρόνιες. Ακούγονταν πολλά και διάφορα για αυτήν .κάποτε σταμάτησε να έρχεται.Λιγο καιρο αργότερα μάθαμε πως την συνέλαβαν να εκδίδεται και να κάνει χρήση ναρκώτικων..
 
Πίσω
Μπλουζα