Ρετρό φαγάκι

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
290
Ποιο ηταν το αγαπημενο σας φαγακι που σας εφτιαχνε η μαμα σας μικροι?

Εκεινη την εποχη που μας προσεχαν και μας εκαναν τα χατηρια?

(τωρα βεβαιως.. πρεπει μονοι μας να μαγειρεψουμε :xm: )

Η δικη μου ειχε μανια στα .. του κηπου, και μας ειχε ταραξει, καθε καλοκαιρι στα φασολακια, κολοκυθακια γεμιστα (και οτι αλλο λαδερο μπορουσες να φανταστεις), και ετσι δεν ειχα επιλογες και ουτε ετρωγα και πολυ. Τον χειμωνα δεν θυμαμαι.. εκτος απο τις πιτες, που δεν περνουσε βδομαδα αν δεν εφτιαχνε τουλαχιστον μια (διαφορετικη καθε φορα).

Συμπερασμα : αγαπημενο φαγητο= κανενα

(εχω πολλα τραυματα απο παιδι νομιζω..) :xm:

:p :p
 
Παστίτσιο!!! (yam!)

Κάτι, που έχει απομείνει μέχρι και σήμερα! :)

Μέσα στη γκάμα των φαγητών, προστέθηκε και ο μουσακάς!

Επίσης, κάτι άλλο που λάτρευα, ήταν τα fish sticks (Κάπτεν Ίγκλο!) - η απεγνωσμένη προσπάθεια της μανούλας μου να με ταΐσει ψάρι!.... Τα σιχάθηκα το διάστημα που ήμουν στην Αμερική (fish sticks & fries), αλλά τώρα τελευταία άρχισε να με ξαναρέσει, σαν φαγητό!)
 
Μακαρονια με κιμα και μυαλο παναρισμενο 8)

Oxi δεν ειμαι ο Χανιμπαλ Λεκτερ :D
 
Μα τίποτα από αυτά δεν είναι ρετρό...

Τέλος πάντων, να πω ότι ποτέ δεν κατάλαβα την εμμονή της μάνας μου να γυρίσει τα θεσπέσια γουβαρλάκια αυγολέμονο σε κοκκινιστά, μόλις άνοιγε ο καιρός. ΜΠΛΙΑΧ!
 
η μανία της μαμάς μου ήταν οι πίτες (αλλά και της γιαγιάς μου πιο παλιά). Κάθε Σάββατο είχαμε πίτα (τυρόπιτα, σπανακ'οπιτα, γαλατόπιτα κτλ). Και φυσικά τρώγαμε πίτα και την υπόλοιπη εβδομάδα. ένα ταψί...που να τελειώσει σε μία μέρα.

Τώρα πρέπει να κάνω αίτηση στην μαμά μου για πίτα. Κουράστηκε λέει
 
φαγητα :στιφαδο με σουπιες,γλωσσες(ψαρι) τηγανισμενες με βουτηρο ,ρεβυθια ,χωριατικο κοτοπουλο στιφαδο ,γεμιστα ιδιως οι γεμιστες κοκκινες πιπεριες....

πιτες :πρασσοπιτα !!!,σπανακοπιτα ,χορτοπιτα(οι κρεατοπιτες και οι τυροπιτες καλες ηταν αλλα δεν τρελαινομουνα )

γλυκα: ισλι ,τουρτα με φρουτα ,τουρτα μοκα ,κορμος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπομπότα!

(εἶμαι κατοχικός!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπα...Από φαγάκια της μαμάς δεν έχω καμία νοσταλγία. Η φίλη μου μαγειρεύει πολύ καλύτερα από τη μητέρα μου! :D

Από φαγάκια της συγχωρεμένης της γιαγιάς μου όμως... :cry:

ΔΕΝ τα έφτιαχνε ελαφριά.

Έβαζε ΦΥΤΙΝΗ. Διατροφικός θάνατος αλλά έκανε τα ψητά πολύ πιο νόστιμα.

Έφτιαχνε killer κεφτεδάκια με πατάτες τηγανητές (το αγαπημένο μου φαγητό). Μάλιστα τις πατάτες τις τηγάνιζε στο λάδι από τα κεφτεδάκια (πάλι διατροφικός θάνατος) κάνοντάς τα πολύ πιο νόστιμα. Τώρα πατάτες τηγανητές τρώω μόνο από Actifry... :p

Μαγείρευε φοβερή σμυρνέικη κουζίνα.

Συκώτι τηγανητό με πατάτες...:dribble: Τώρα τρώω πολύ σπάνια. :(

Αμελέτητα τηγανητά...Φοβερός μεζές. Τώρα δεν έχω ιδέα που θα βρω.

Α ναι και ο παππούς μου μου έφτιαχνε χτυπητό αυγό. Φοβερό γλυκό, αλλά τίγκα στην χοληστερίνη και την σήμερον ημέρα είναι παρακινδυνευμένο να φας ωμό αυγό.
 
Ολα τα φαγητα ηταν τα αγαπημενα μου μικρος σαν καλο φαγανοβιο μωλακι :D χιχιχι!!
 
Εμένα με είχε τρελάνει στο ψάρι τα καλοκαίρια! BTW, μπαρούφα είναι τελικά αυτό με τα ψάρια και τα μάτια γιατί τελικά φόρεσα γυαλιά :)
 
French toast,τοτε βεβαια το ελεγα φετες τοστ με αυγα.(Γιαμ)

.

.

.

Δευτερη επιλογη το Φιλέτο γαλοπούλας με εστραγκόν και μουστάρδα και αμεσως μετα Ζαρκαδι με καστανα και μελι,μου αρεσε να το τρωω πριν τον υπνο. :flower:
 
Μπουμπάρι!! http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=4247

επισης η γιαγιά μου στο χωριό, μας τηγάνιζε στο γκάζι φυσικά- μελιτζάνες και πατάτες (κομμένα ροδέλες) και μας τα πρόσφερε επάνω σε πλυμένο κληματόφυλλο (όχι πως δεν ειχαμε πιάτα, ήταν δική μου ιδέα -από μικρή μέσα στις εικαστικές παρεμβάσεις)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αβγόφετες και φέτα ψωμιού με βούτυρο πασπαλισμένη με ζάχαρη,καραρέτρο σνακ.
 
Η γιαγιά μου μας ετοίμαζε στα μικρά εγγόνια ωραίες χωριάτικες ρετρο-λιχουδιές όπως τις γνώριζε, αφού γεννήθηκε έναν αιώνα πριν.

Σταρένιο παξιμάδι ελαφρώς βρεγμένο με ζάχαρη και κανέλα,

κρέμα από γάλα και σμιγδάλι,

μακαρόνια χοντρά με τρύπα και από πάνω βούτυρο καμένο στο μπρίκι,

όλα στο γκαζάκι, και ειδικά οι πατάτες τηγανητές ήταν άπαιχτες στο γκαζάκι...
 
Κερασοφραουλοπιτα..Ακομα το ζηταω αλλα επιμενει να μεινει αναμνηση :(
 
Αγαπημένα: πατάτες τηγανητες, πατάτες λεμονάτες στο φούρνο, πατάτες πουρέ (απ'οτι καταλάβατε μου αρέσουν πολύ οι πατάτες). Επίσης μουσακά και πίτες. Τα χειρότερα ήταν πρασόριζα/λαχανόριζα, φασολάκια (μπλιαχ) και τουρλού. Για κάποιο λόγο το καλοκαίρι σταματούσε να φτιάχνει φασολάδες, φακές, ρεβύθια, γίγαντες που υπεραγαπούσα και έφτιαχνε αυτές τις αηδίες. Ακόμα και σήμερα τα σιχαίνομαι με πάθος.
 
Leon είπε:
Α ναι και ο παππούς μου μου έφτιαχνε χτυπητό αυγό. Φοβερό γλυκό, αλλά τίγκα στην χοληστερίνη και την σήμερον ημέρα είναι παρακινδυνευμένο να φας ωμό αυγό.


Τα τσακιζω ακομα(*),οποτε βρω χωριατικο φρεσκο αυγο ,απλα αναγκαστικα τα χτυπαω εγω .

Μας κακ(λ)ομαθε η γιαγια μικρους στο χωριο τα καλοκαιρια , η οποια αν και ηλικιωμενη και αν και κουρασμενη απο τις δουλιες του σπιτιου ,οποτε της το ζητουσαμε , δεν μας χαλαγε το χατηρι.

Υ.Γ.

Σιγα το πραγμα ,χωριζεις το ασπραδι απο το κροκο προσθετεις 7 κουταλιες ζαχαρη ,9-10 αν ειναι δικροκο το αυγο ή απλα βαλεις 2 αυγα-κροκους !!! και υπομονη να εχεις να το χτυπησεις μεχρι να ειναι ετοιμο με το κουταλι ( οσοι βαριουνται ή ειναι ψιλοψοψιοι στα χερια, με το μιξερ) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά το μιξεράκι του φραπέ μια χαρά κάνει. Το είχα φτιάξει μια φορά μετά από πολλά χρόνια και είχα δώσει και σε ένα υποχόνδριο φίλο μου. Μετά από λίγο δεν αισθανόταν καλά και πίστευε ότι τον πονάει το στομάχι του και ότι έπαθε δηλητηρίαση! :rofl:
 
μισό λεπτο.....

μιλαμε για ωμο αβγο? 8)
 
Ναι, είναι πάρα πολύ νόστιμο, τουλάχιστον για ένα παιδί. Τώρα μάλλον θα το έβρισκα υπερβολικά γλυκό.
 
Πίσω
Μπλουζα