Ρετρό φαγάκι

Hera είπε:
όχι πατριώτισσα! απλά καλονοικοκυρά :flower:
Και γνώστρια!

Άλλο αγαπημένο ρετρο-ορεκτικό παιδικών μου χρόνων ήταν η σπανακόπιτα χωρίς φύλλο, αρβανίτικη συνταγή επίσης!

picture.php







 
Gryzor είπε:
To κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο ήταν η μυρωδιά της Κυριακής στην πολυκατοικία... Αφού και τώρα όποτε το φτιάχνω με γυρίζει πίσω...
αυτό το ποστ που διάβασα το πρωί ήταν η αιτια να φτιάξω αυτό το φαγητό πριν φύγω για δουλειά! Γρήγορο, εύκολο, νόστιμο και φτουράει

κι ας ειναι Πέμπτη :(
 
Nemo είπε:
κι ομως απλα θελει οπως ειπα και οταν λεω ετοιμο(100%), ειναι οχι μονο οταν αρχιζει να βγαζει φουσκαλες αλλα να παψει εντελως να κανει κρατς-κρουτς... ,να γινει αλοιφη .

Αυτο θελει υπομονη και χτυπημα ~10 λεπτα με το κουταλι (αντε αν δεν μπορεις να περιμενεις, 5-7 λεπτα γεματα).

Υ.Γ.

Για το θεμα της δοσολογιας (αλλα και της ετοιμασιας) συνηγορει αλλωστε και ο portarinos78
Nemo & Portarine78 εμένα πάντα μου το έφτιαχνε η γιαγιά μου με 2-3 το πολύ (στον αδερφό μου έβαζε 2, μιας και δεν του άρεσαν τόσο πολύ τα γλυκά)! Όχι παραπάνω! Ήταν ήδη πολύ γλυκό με τις 3 κουταλιές και το κακάο για ένα φλυτζάνι...Αλλά γούστα είναι αυτά! Α, και με Αϊβαλιώτικες καταβολές...γνώστρια δηλαδή...

Τί θυμήθηκα...Θυμάμαι η μητέρα μου για να μας κάνει να φάμε, αυτοσχεδίαζε ενίοτε, οπότε ένα αγαπημένο ήταν μακαρονάκι κοφτό κοκκινιστό με λουκάνικα...Nice! Κανένα παιδί δε λέει όχι στα λουκάνικα :) (εξ΄ου και η λατρεία με τα "καυτά σκυλιά, i.e. hot dogs)! Και βεβαίως, ένα αγαπημένο μου, τα παπουτσάκια! Πόσα χρόνια έχω να φάω baby-shoes αλήθεια...!
 
mfairy_14 είπε:
Και βεβαίως, ένα αγαπημένο μου, τα παπουτσάκια! Πόσα χρόνια έχω να φάω baby-shoes αλήθεια...!
Επειδή έχω διαβάσει και άλλα τέτοια μηνύματα...Βρε παιδιά, τί τρώτε τώρα; Δεν μαγειρεύετε καθόλου Ελληνική κουζίνα; Ή δεν μαγειρεύετε καθόλου; Τα περισσότερα από τα προαναφερθέντα φαγητά τα τρώω ακόμα. Μέχρι και εγώ που είμαι άσχετος με την μαγειρική, όταν έχω χρόνο και όρεξη όλο και κάτι φτιάχνω. Πχ, παπουτσάκια είχα φτιάξει την προηγούμενη βδομάδα.
 
Leon είπε:
Επειδή έχω διαβάσει και άλλα τέτοια μηνύματα...Βρε παιδιά, τί τρώτε τώρα; Δεν μαγειρεύετε καθόλου Ελληνική κουζίνα; Ή δεν μαγειρεύετε καθόλου; Τα περισσότερα από τα προαναφερθέντα φαγητά τα τρώω ακόμα. Μέχρι και εγώ που είμαι άσχετος με την μαγειρική, όταν έχω χρόνο και όρεξη όλο και κάτι φτιάχνω. Πχ, παπουτσάκια είχα φτιάξει την προηγούμενη βδομάδα.
Καλόοος...Εύγε Μάγειρα!!! :) Μπελαλίδικο φαγητό! Προσωπικά, αναφέρομαι σε πιάτα που είτε αποτελούν μέρος childhood menu, είτε λόγω "μλελαλίδικου παράγοντα" τα θυμάμαι πια ως "χατίρια" παιδικά...Πραγματικά, το συγκεκριμένο το είχα δει στο πιάτο μου προ 10ετίας τουλάχιστον...Τώρα, απλά αυτοσχεδιάζω (και είμαι καλή σε αυτό) με κλασσικές & πιο μοντέρνες συνταγές! Τα βιώματα, όμως, της "κλασσικής" ελληνικής κουζίνας τα απέκτησα ασυζητητί ως παιδί...από μαμά και γιαγιά/παππού!
 
audiodee είπε:
Ωμό καλά χτυπημένο αυγό έχει η μους σοκολάτας που παίρνουμε στα ζαχαροπλαστεία (με προσθήκη σοκολάτας-κουβερτούρας και σαντιγί), οπότε μην παραξενεύει κανέναν. Ωμά αυγά χρησιμοποιούνται ευρέως στη ζαχαροπλαστική.
Όποιος ασχολείται με την ζαχαροπλαστική θα το γνωρίζει.(Λατρεύω την σοκολάτα)

Μπραβο Λορένα ένα πολύ καλό θέμα που μου έβγαλε πολλές αναμνήσεις.

Πιστεύω ότι η διατροφή μας μας θυμίζει την κληρονομιά μας, ποιοί είμαστε και απο πού καταγόμαστε.

Μυρωδιές που ακόμα και σήμερα μας ζεσταίνουν την καρδιά μας. Εύχομαι εμείς οι νεώτερες να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε αυτή την κληρονομιά και να μην σνομπάρουμε...

Το δικό μου αγαπημένο φαγητό ήταν μακαρόνια με κιμά , όμως υπάρχουν παιδιά εδω μέσα που είχαν πολύ καλές διατροφικές συνήθειες.

Αθάνατες Ελληνίδες μάνες!

Διάβασα για πίτες, για Μουμπάρι (το κάνει ακόμα η θεία μου) , πατάτες στο γκάζι (ανεπανάληπτες)γιουβαρλάκια, παστίτσιο, ψάρι...

Μόλις ψήθηκε η μηλόπιτα μύρισε το σπίτι κανέλα και ζαχαρη!

 
mfairy_14 είπε:
Καλόοος...Εύγε Μάγειρα!!! :) Μπελαλίδικο φαγητό! Προσωπικά, αναφέρομαι σε πιάτα που είτε αποτελούν μέρος childhood menu, είτε λόγω "μλελαλίδικου παράγοντα" τα θυμάμαι πια ως "χατίρια" παιδικά...Πραγματικά, το συγκεκριμένο το είχα δει στο πιάτο μου προ 10ετίας τουλάχιστον...
Ναι μου βγήκε η πίστη να το φτιάξω...Και φυσικά ως μάγειρας είμαι τελείως άσχετος. Απλά έχω ένα βιβλίο μαγειρικής με παραδοσιακή Ελληνική κουζίνα που έχει λεπτομερείς οδηγίες που μέχρι και ένας ατζαμής σαν και μένα μπορεί να τις ακολουθήσει. Φυσικά ότι λέει από λάδια κτλ δεν βάζω ούτε τα μισά! Πολύ βαριά ρε παιδί μου η παραδοσιακή κουζίνα!
 
Αν και δεν ειναι μαγειρεμενο φαγητό θα το αναφερω..

Μου αρεσε πολυ το βραστο καλαμποκι (όπως αρεσε και σε όλα τα παιδιά της γειτονιάς μου)

Καλοκαιρι χωρις βραστό καλαμποκι, δεν γινοταν.

Η μανα μου (και ο πατερας μου μερικες φορες) το εβαζε στην κατσαρολα κρυφα για να μου κανουν εκπληξη.

Η χαρα μου οταν το μυριζα.. δεν περιγράφεται !! (αν και συνηθως τους επαιρνα "μυρωδια" ;) νωριτερα..)
 
Λορένα είπε:
Αν και δεν ειναι μαγειρεμενο φαγητό θα το αναφερω..
Μου αρεσε πολυ το βραστο καλαμποκι (όπως αρεσε και σε όλα τα παιδιά της γειτονιάς μου)

Καλοκαιρι χωρις βραστό καλαμποκι, δεν γινοταν.

Μπράβο καλαμπόκι (ας είναι και ψητό). Ακόμα και σήμερα το τιμώ κάθε φορά που κάνω βόλτα (είμαμε είμαι ρετρό τύπος)
 
Κουάκερ βρασμένο με γάλα με άααααααααααααααααπειρη κανέλα!!!! Μας το έφτιαχνε η γιαγιά μου.
 
Αγαπημένο φαγητό ήταν τα μακαρόνια με σκέτο τυρί και 3 φέτες ψωμί!Επίσης μακαρόνια ογκρατέν (σαν παστίτσιο,αλλά με άσπρο κιμά,χωρίς σάλτσα,και αντί για μπεσαμέλ βάζαμε κρέμα γάλακτος)
 
Για αυγό χτυπητό... ολόφρεσκα αυγά αυστηρά από μαγαζί με βιολογικά. Προσέξτε να είναι καθαροί οι κρόκοι, χωρίς ασπράδια, διαφορετικά χάνεται η αίσθηση.
 
tsalk είπε:
Μπράβο καλαμπόκι (ας είναι και ψητό). Ακόμα και σήμερα το τιμώ κάθε φορά που κάνω βόλτα (είμαμε είμαι ρετρό τύπος)
Κι εγώ μαζί σας, πολύ συχνά τρώω καλαμπόκι, ακόμα και σε κονσέρβα. :)
 
Εμενα η γιαγια μου εφτιαχνε και φτιαχνει κολοκυθοκεφτεδες που ηταν απο τα αγαπημενα μου φαγητα.
 
Δεν εχω καταλαβει το κονσεπτ αυτου του θρεντ. Δεν ξερω τι ειναι αυτο που κανει το φαγητο ρετρο.

Ρετρο ισως ηταν η αφελεια που μας ταιζαν οι γονεις μας χωρις να μπει στη ζωη μας το τρεντ της υγεινης διατροφης αλλα στο σπιτι μου δεν εγινε καμια τετοια "μεταρρυθμιση"

Παντως ενα φαγητο που το ετρωγα με χαρα τοτε και εχω χρονια να φαω, ειναι το μυαλο (ναι, Χαννιμπαλ Λεκτερ και εγω). Ειδικα οταν ειχαμε τραπεζι με ψητα με το κεφαλακι του ζωου, κυνηγουσα το μυαλο. Αλλο ηταν η γλώσσα την οποια για καποιο λογο δεν εχω ξαναφαει εδω και χρονια. Και φυσικα τα αμελετητα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΣΠΑΝΑΚΟΠΙΤΤΑ

ΣΠΑΝΑΚΟΠΙΤΤΑ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΤΥΡΙ & ΦΥΛΛΟ ΚΡΟΥΣΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ!!!!!!!!!!!!! #)
 
audiodee είπε:
Άλλο αγαπημένο ρετρο-ορεκτικό παιδικών μου χρόνων ήταν η σπανακόπιτα χωρίς φύλλο, αρβανίτικη συνταγή επίσης!

picture.php







Σαν πατριώτισσα ;) να θυμίσω δύο απίστευτα ρετρό αρβανίτικα φαγάκια: φασόλια μαυρομάτικα με σπανάκι και αβγά μάτια σε κόκκινη σάλτσα (καγιανά). Σταθερές αξίες... Και φυσικά μπομπότα! Γιάμι! :D
 
-σπιτική πίτσα με υλικά από το σουπερμάρκετ

-κεφτεδάκια με τηγανιτές πατάτες

-χόρτα με πατάτες τηγανιτές και ψάρι (εδώ τα χαλάμε)

-χυλόφτα, πρόκειται για κομμάτια ζύμης σε λωρίδες που βράζουν σε νερό και γίνονται χυλός, πάντα χόρταινα με αυτό το φαγητό. Η ζύμη ήταν από τα περισσεύματα της ζύμης για τυροπιτάκια ή σπανακοπιτάκια όποτε φτιάχναμε στο σπίτι
 
Πίσω
Μπλουζα