Ρετρό φωτογραφικές μηχανές

λοιπον εχω απο τον πατερα μου μια επαγγελματικη μηχανη zenith ρωσικης κατασκευης που την ειχαν δωσει στον πατερα μου κατι ρωσοι που δουλευαν μαζι παιρνει και εξωτερικο φλας το οποιο δεν εχω και ειναι αρκετα βαρια για φωτογραφικη μηχανη η οριστε και μια φωτο της που βρηκα στο νετ 600px-Zenit12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικες φωτογραφικες και απο εμενα,απο την συλλογη μου...

ZORKI 4 TOY 1956

[edit]dead pic [edit]

ZORKI 11 TOY 1964

[edit]dead pic [edit]

KODAK EK-160EF TOY 1970 Η ΜΟΝΗ INSTANT CAMERA ΤΗΣ KODAK

[edit]dead pic [edit]

KODAK-104 TOY 1960

[edit]dead pic [edit]

HANIMEX-PRAKTICA TOY 1969

[edit]dead pic [edit]

KAI ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ

ΜΑΚΗΣ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ηξερα οτι εβγαζε αλλη εταιρια instant photos περα απο την Πολαροϊντ...

Ενδιαφερον διαβαζω οτι το φιλμ της ηταν στο περιπου ομοιο με της Πολαροϊντ και ηρθε μηνυση που απαγορευσε την κυκλοφορια της συγκεκριμενης ,επισης και η Κοdak αναγκαστηκε να αποζημιωσει πελατες της που μεινανε με το μηχανη στο χερι χωρις φιλμ να αγορασουν.

[edit]dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρα το κομματι αυτο ειναι αρκετα συλλεκτικο...
 
Δεν ξερω ,με μια ψακτικη που εκανα ειδα οτι η Κodak εχει βγαλει και αλλα μοντελα παρομοια.

Ισως ο φιλος μας διαφωτισει.

Kodak-EK6b.jpg
Kodak-EK6b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα..

Η συγκεκριμενη Kodak η ΕΚ-160EF,λογω δικαστικης διαμαχης με την Polaroid,σταματησε να παραγεται,γιατι ειχε κατοχυροθει η τεχνολογια της Instant φωτογραφιας απο την Polaroid...Φιλμ υπηρχαν μεχρι και τον μαρτιο του 2010 οχι της Kodadk αλλα ενα μοντελο της Fujifilm ,νομιζω το 8800 η κατι τετοιο το οποιο ταιριαζε ακριβως αρκει να τροχιζες ενα μικρο πλαστικο δοντακι που ειχε το φιλμ επανω και δεν εμπαινε στην καμερα....Πιθανον να ταιριαζουν και αλλα φιλμ που ισως να βρισκονται στην παραγωγη ακομη...

Το ωραιο με αυτη τη μηχανη ειναι οτι την εχω ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ,μεσα στο κουτι της οπως ειναι στις φωτο,και δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε.....

Οσο για το αν ειναι συλλεκτικη,ναι ειναι γιατι ειναι μοντελο που δεν κυκλοφορει πια,και ειναι στην κατασταση αυτη και οχι χρησιμοποιημενη.

Δυστυχως επειδη η συλλογη μου εχει πολλα κομματια απο φωτογραφικες μηχανες-παλια ραδιοφωνα-κασσετοφωνα(Δες topic παλια κασσετοφωνα)-πικ-απ-λυχνιες ραδιοφωνων κλπ,αναγκαζομαι αυτον τον καιρο να πουλαω καποια κομματια απο αυτα μεσσω EBAY,για να αδειασει λιγο ο χωρος και λεω δυστυχως γιατι και μου εχουν στοιχησει μια περιουσια αλλα και γιατι δεν νομιζω να μπορεσω να τα ξαναβρω στο μελλον......

ΜΑΚΗΣ
 
Αυτή τη φωτογραφική μηχανή είχαμε στην οικογένεια όταν ήμασταν μικρά ο αδερφός μου κι εγώ!

attachment.php


attachment.php


Αυτή πάλι, αν και βρέθηκε στο πατρικό μου, δεν θυμάμαι ποτέ να την χρησιμοποιούμε.

attachment.php
 
Πρώτα πρώτα ένα γεια σε όλα τα παιδιά εδώ. Μόλις έγινα κι εγώ επίσημος ρετράκιας! :)

Κι επειδή είδα το θέμα αυτό, και είμαι μισο-επαγγελματίας φωτογράφος, είπα ας συμβάλω κι εγώ. Αρχίζω με την Τ90 της Canon. Σκέτο τάνκς, φταγμένη για την αιωνιότητα. Το τι περιπέτειες περάσαμε μαζι, τι γκρεμούς έπεσε, τι νερά και τι άμμο έφαγε, δεν περιγράφεται! Μέχρι και σε λάσπες έπεσε και δεν έπαθε τίποτα. Πλήρες σύστημα μέτρησης φωτός, λειτουργεί σχεδόν για πάντα χωρίς να χρειάζεται καινούργιες μπαταρίες κάθε τρείς και δύο, πρακτικότατη για τον φωτογράφο χωρίς τα πλέον υποχρεωτικά 527 μενού, υπομενού και υπομενουδάκια που μέχρι να τα βρείς έχεις χάσει τη σκηνή που ήθελες να φωτογραφίσεις, και με ένα σετ φακών πρώτης ποιότητας. Αλλά είπαμε, φτάχτηκε την εποχή που ο σχεδιασμός γινόταν με τον χρήστη και όχι τον μάνατζερ στη σκέψη.

Νάτο, το καμάρι μου! Να με συγχωρέσετε μόνο ρε παιδιά που την φωτογράφησα με το κινητό μου. Μεγάλο αμάρτημα αλλά δεν έχω (και ούτε πρόκειται ποτέ να αγοράσω) ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Δεν τα πάω τα 527 μενού μέχρι να βρω επιτέλους αυτό που χρειάζομαι. Αφού και με το κινητό ίδρωσα μέχρι να βγάλω τις φωτογραφίες, και βγήκαν και κάτι μεταξύ σχεδόν πάτου και άστα να πάνε.

Canon_T90_1.jpg

Canon_T90_2.jpg

Canon_T90_3.jpg

Συνεχίζω με το άλλο το καμάρι μου, την Hasselblad 500C στο επόμενο μύνημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτές είναι φωτογραφικές μηχανές! Αθάνατες.

BTW Καλώς όρισες :)
 
Ευχαριστώ και καλώς σε βρήκα Kambia!

Πράγματι, αυτές οι μηχανές δεν είναι για χρήση μερικών ετών και μετά πέταμα και πάρε καινούργια. Μερικές φορές έχω την εντύπωση ότι τα σκάρτα κατασκευάσματα της εποχής μας έκαναν την ανακύκλωση αυτοεπαληθευόμενη προφητεία. Καλύτερα χωρίς ανακύκλωση και να αγοράζει κανείς κάτι που λειτουργει δεκαετίες. Αλλά τέσπα, συνεχίζω με την Hasselblad 500C. Εδώ νομίζω ότι τα σχόλια είναι περιττά και οι καρδιές των φωτογράφων χορεύουν heavy metal. :) Βάζω και τον φωτομετρητή Lunasix 3 της Gossen. Άλλο αθάνατο πράγμα κι αυτός.

Hasselblad_500C_1.jpg

Hasselblad_500C_2.jpg

Hasselblad_500C_3.jpg

Lunasix_2.jpg

Καληνύχτα σε όλους!

Ωπα, ξέχασα! Η Hasselblad μου είναι του 1969 περικαλώ! Και είναι ακόμα σε άριστη κατάσταση. Να δω σημερινό μηχανημα που να λειτουργεί μετά από πάνω από σαράντα (40!!!) χρόνια!! Όχι ένα, όχι πέντε, όχι δέκα! Σαράντα! Δέκα φορές περισσότερα κι απ' τα παιδιά του Πειραιά! ;)

Όπως καταλαβαίνετε θα μπορούσα να γράφω ώρες ολόκληρες για την ποιότητα της και για την ανυπέρβλητη ποιότητα των φακών της. (Της Zeiss αποκλειστικά για Hasselblad.) Το αφήνω όμως γιατι βρυκολάκιασα ήδη κι απόψε, και αύριο έχω πάρτυ τρικούβερτο στο γραφείο γιατί μόλις αποφάσισα να τα βροντήξω από προγραμματιστής και να γίνω περιπλανόμενος φωτογράφος. Θα με λιθοβολήσουν πάραυτα, αλλά τι να γίνει...

Αν επιζήσω επανέρχομαι.

Καληνύχτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kickniko είπε:
συνεχίζω με την Hasselblad 500C. Εδώ νομίζω ότι τα σχόλια είναι περιττά και οι καρδιές των φωτογράφων χορεύουν heavy metal. :) Βάζω και τον φωτομετρητή Lunasix 3 της Gossen. Άλλο αθάνατο πράγμα κι αυτός.

Όπως καταλαβαίνετε θα μπορούσα να γράφω ώρες ολόκληρες για την ποιότητα της και για την ανυπέρβλητη ποιότητα των φακών της. (Της Zeiss αποκλειστικά για Hasselblad.) Το αφήνω όμως γιατι βρυκολάκιασα ήδη κι απόψε, και αύριο έχω πάρτυ τρικούβερτο στο γραφείο γιατί μόλις αποφάσισα να τα βροντήξω από προγραμματιστής και να γίνω περιπλανόμενος φωτογράφος. Θα με λιθοβολήσουν πάραυτα, αλλά τι να γίνει...

Αν επιζήσω επανέρχομαι.

Καληνύχτα.
καλώς τον!

αν και δεν είμαι ειδικός στις hasselblad, έχω τραβήξει αρκετά καρέ. πρόκειται για πολύ στιβαρή κατασκευή. η ιδιαιτερότητά της λόγω αντεστραμμένου ειδώλου (+σκοπεύτρου πάνω από το σώμα) μοιάζει αρκετά με το αντεστραμμένο είδωλο που διέκρινες μέσα από τα παλιά θεοδόλιχα της wild (t16-t2).

επίσης σου εύχομαι καλή επιτυχία και δύναμη για το νέο σου ξεκίνημα :)
 
Hasselblad, η Amiga των φωτογραφικών μηχανών :) Μια από τις φαντασιώσεις των φίλων της φωτογραφίας. Η μηχανή με την οποία τραβήχτηκαν τα πλάνα της γης στις πρώτες εξορμήσεις μας στο διάστημα, η μηχανή που χρησιμοποιούν περισσότερο στα studio για πορτρέτα, και σίγουρα είναι απλησίαστα ακόμα και τα σημερινά (όχι συλλεκτικά) μοντέλα.

@kickniko

Ελπίζω να την έχεις ασφαλισμένη!
 
@ntsmrtz

Ευχαριστώ πολύ, και καλώς σε βρήκα!

αν και δεν είμαι ειδικός στις hasselblad, έχω τραβήξει αρκετά καρέ.
Αν επιτρέπεται, φωτογραφίζεις επαγγελματικα;

η ιδιαιτερότητά της λόγω αντεστραμμένου ειδώλου (+σκοπεύτρου πάνω από το σώμα)
Αυτό ήταν στάνταρντ σε πάρα πολλές φωτογραφικές μηχανές μεσαίου φόρματ. Είναι ένας πολύ καλός τρόπος να βλέπεις τι βλέπει η φωτογραφική μηχανή. Και επειδή μεταξύ των ματιών του φωτογράφου και του κόσμου παρεμβάλεται μόνο η οπτική και καμία άλλη διαδικασία, έχουμε μια απόλυτα φυσική κατάσταση. Νομίζει κανείς ότι η φωτογραφική μηχανή ξαναδημιουργεί την σκηνή σε χρόνο μηδεν ως δια μαγείας. (Το πλεονέκτιμα της ταχύτητας του φωτός. :) )

επίσης σου εύχομαι καλή επιτυχία και δύναμη για το νέο σου ξεκίνημα :)
Και πάλι ευχαριστώ. Έχω κάνει μερικά χρόνια περιπλανόμενος φωτογράφος. Η ομορφότερη φάση της ζωής μου, την οποία με συλλαμβάνω να αναπολώ καθώς προγραμματίζω στα γραφεία των πελατών μεταξύ βαβούρας, αναστάτωσης, χάους και μη επικοινωνίας. Μπα, δε γίνεται τίποτα, πρέπει να ξαναβγώ στους δρόμους και στις λαϊκές με τρίποδα και φωτογραφική, να ξαναβρώ την γαλήνη μου. Αυτές οι μοντέρνες δουλειές με έχουν διαλύσει.

---------

@Shock

Hasselblad, η Amiga των φωτογραφικών μηχανών :) Μια από τις φαντασιώσεις των φίλων της φωτογραφίας. Η μηχανή με την οποία τραβήχτηκαν τα πλάνα της γης στις πρώτες εξορμήσεις μας στο διάστημα, η μηχανή που χρησιμοποιούν περισσότερο στα studio για πορτρέτα, και σίγουρα είναι απλησίαστα ακόμα και τα σημερινά (όχι συλλεκτικά) μοντέλα.
Για να πω την αλήθεια στα πορτραίτα προτιμώ μερικές φορές την Mamiya RB67 Pro για τη δυνατότητα της να εστιάζει σε πιο κοντινές αποστάσεις λόγω των φακών της. Αλλά αυτό φυσικά ισχύει μόνο για πορτραίτα από απόσταση μικρότερη του μισού μέτρου. Από μισό και πάνω χρησιμοποιώ την Hasselblad.

Τώρα για την τιμή της... είχα μια κω*****δία απροσμέτρητη! Την πήρα μεταχειρισμένη μαζί με τρείς φακούς, διάφορα σκόπευτρα, φωτομετρητή, τρεις κασσέτες για φιλμ, φίλτρα, διάφορα άλλα ανταλακτικά και αξεσουάρς, και το βαλιτσάκι του συστήματος για 1200 ελβετικά φράγκα. (Κανονικά θα πήγαινε για αρκετά χιλιαρικάκια.) Όταν είδα την προσφορά στη βιτρίνα δε το πίστευα. (Έγινα πύραυλος να πάω στο μηχάνημα να σηκώσω λεφτά, μη τύχη και την αρπάξει κανείς πριν από μένα. :) )

Και η τύχη συνεχίζεται. Το κατάστημα που την πήρα έχει πολλά άλλα σύνεργα της σειράς, φακούς, σώματα, ότι θέλει κανείς. Μου φαίνεται θα τα αγοράσω σιγά σιγά όλα. Πάω δηλαδή για πτώχευση. :) Αλλά όταν αγαπάει κανείς κατι....

Ελπίζω να την έχεις ασφαλισμένη!
Δεν θα είχε πλεονέκτημα η ασφάλεια, μια που δεν θα μπορούσε κανείς να μου την αναπληρώσει. (Κούφια και τζούφια η ώρα που τ' ακούει.)

Άντε γειά για την ώρα.
 
kickniko είπε:
@ntsmrtz Αν επιτρέπεται, φωτογραφίζεις επαγγελματικα;
όχι, ασχολούμαι με την φωτογραφία ερασιτεχνικά (και πλέον μόνο με dslr :) )

οι λήψεις με hasselblad είχαν γίνει παλαιότερα στα πλαίσια φωτογραμμετρικών λήψεων, προσαρμόζοντας ένα μετρητικό φακό (με σταυρονήματα σε διάταξη κανάβου) και εν συνεχεία βαθμονομώντας τον, για δημιουργία ορθοφωτοχάρτη. το μέγεθος του format της, την έκανε ιδανική για ακρίβεια στην απεικόνιση τόσο για κτιριακές όψεις όσο και για ακριβής απεικόνιση του γήινου ανάγλυφου (αεροφωτογραφία)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O kickniko με έκανε να βγάλω από τη ντουλάπα μου την Olympus OM 10

attachment.php


attachment.php


Την είχε αγοράσει ο πατέρας μου από το εξωτερικό μαζί με zoom φακό, ο οποίος στο αεροδρόμιο του Ελληνικού έγινε άφαντος :( . Οπότε έμεινα με τον κανονικό (50αρι) φακό της.

Ευκαιρία να τελειώσω και το ασπρόμαυρο Ilford που έχει μέσα.
 
Δεν ξέρω αν είμαι σε λαθος θρεντ, αλλα φαντάζομαι οτι ανήκει σε αυτή την ενότητα...

attachment.php


attachment.php
 
@ntsmrtz

όχι, ασχολούμαι με την φωτογραφία ερασιτεχνικά (και πλέον μόνο με dslr :) )
Μόνο με dslr, ε; Από μικρός φαινόσουνα ότι θα ψηφιακώσεις! Άθλιε προδότη, κρυπτοαντιρετρόνιο, όξω από το φόρουμ ρε αντιφιλμικέ! ;)

Αλλά χωρίς πλάκα τώρα, δε θα γινότανε να πας τουλάχιστον για ημιεπαγγελματίας; Από όσα μου γράφεις και τις γνώσεις έχεις, και την σχετική πείρα... Λέω τώρα δηλαδή, σαν αφελές παιδάριο κι εγώ, γιατι να μένει τόσο κουνγκ-φου ανεκμετάλευτο.. Εδώ άλλοι γίνονται "φωτογράφοι" με... φυλλαράκια και λουλουδάκια. Περισσότερα παρακάτω.

οι λήψεις με hasselblad είχαν γίνει παλαιότερα στα πλαίσια φωτογραμμετρικών λήψεων, προσαρμόζοντας ένα μετρητικό φακό (με σταυρονήματα σε διάταξη κανάβου) και εν συνεχεία βαθμονομώντας τον, για δημιουργία ορθοφωτοχάρτη. το μέγεθος του format της, την έκανε ιδανική για ακρίβεια στην απεικόνιση τόσο για κτιριακές όψεις όσο και για ακριβής απεικόνιση του γήινου ανάγλυφου (αεροφωτογραφία)
Πωωωω... θα πρέπει να ήταν πολύ φάση, ε; Φαντάζομαι την ακρίβεια της δουλειάς αλλα και τον ενθουσιασμό! Σε ζηλεύω ρε φίλε για τις φάσεις αυτές, αλλά βλέπεις; Αυτό εννοώ όταν σε ρωτώ πως και δεν πήγες εσύ για επαγγελματίας; Αυτά που έκανες δεν είναι παίξε γέλασε. Εσύ ήσουν ρε παιδάκι μου σε φωτογραφία αξιώσεων, όχι για λουλουδάκια σε κακήν κακώς τραβηγμένα "μάκρο" από άσχετας ρομαντικάς κορασίδας δια εξίσου άσχετας ρομαντικάς γιαγιάκας... Και συγγνώμη κιόλας, δε θέλω να γίνομαι φορτικός. Απορώ μόνο....

----------------------------------------

@Kambia

O kickniko με έκανε να βγάλω από τη ντουλάπα μου την Olympus OM 10
Ωρρραία, με πολύ κάργα επαναστατικά ρολαριστό ρρρρρρρ, που λέμε. Έεεετσι μπράβο! Θα σας αναλογίσω όλους ρε! :)

Τι φωτογραφική μηχανή κι αυτή... Ευχαριστώ κάργα για τις φωτογραφίες!!! Και μόνο το απαστράπτων μέταλλο που βλέπω μου έφταξε τη μέρα! Μου θύμισες τώρα τις μέρες που ασχολούμουν με την ΟΜ 1 του μεγάλου του ξαδέλφου μου. Είχα διαβάσει όλο το manual και είχα πάθει ψύχωση με το τι μπορεί να κάνει. Ο μηχανισμός προτεραιότητας διαφράγματος που διέθετε με έσπρωξε να ενδιαφερθώ περισσότερο για την φωτογραφία.

Την είχε αγοράσει ο πατέρας μου από το εξωτερικό μαζί με zoom φακό, ο οποίος στο αεροδρόμιο του Ελληνικού έγινε άφαντος :( . Οπότε έμεινα με τον κανονικό (50αρι) φακό της.
Ωχ, ωχ, τον κλέψανε; Φαντάζομαι τη στεναχώρια σου. Μα τι άνθρωποι υπάρχουν στον κόσμο ρε παιδί μου... Μήπως όμως θυμάσαι τι φακός ήταν;

Ευκαιρία να τελειώσω και το ασπρόμαυρο Ilford που έχει μέσα.
Αν έχει μείνει ζαμάνια στην μηχανή τότε προετοιμάσου για εκπλήξεις, απο τις οποίες μερικές μπορεί να είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες. Αλλά τελείωσε το, τελέιωσε το! Και μετά πάρε κι άλλο, έτσι να ιλφορντοθείς και να ευφρανθείς! Αυτές οι μηχανές δεν είναι για απραξία. Χαλάνε μόνο αν δεν δουλέψουν για πολύ καιρό. Είναι σαν τα άλογα για σκληρή δουλειά, όχι για μόστρα. (Γι' αυτό φυσικά και είναι αθάνατες.) Άντε και spot on! Α, και που 'σαι ε; Όταν εμφανιστούν κοπάνα και καμία εδώ στο νημάτιο, αν φυσικά δεν υπάρχουν προβλήματα λόγω πιθανού off topic.

---------------------------------------

@jimdemer

Δεν ξέρω αν είμαι σε λαθος θρεντ, αλλα φαντάζομαι οτι ανήκει σε αυτή την ενότητα...
Όχι γιατι, νομίζω μέσα είσαι! Αλλά καμιά επιπρόσθετη πληροφορία; Είναι φωτογραφική μηχανή η βιντεοκάμερα; Πολύ ενδιαφέρουσα πάντως από το σχήμα και μόνο. Του πότε είναι; Μου θυμίζει futuristic του 70... κάπου κατα κεί.

-----------------------------------------

Λοιπόν, ρε μπαγάσηδες με μερακλαντώσατε! Θα βγάλω τώρα με το κατηραμένο το κινητό μερικές φωτογραφίες των φακών μου για την Τ90 και θα τις στείλω στο επόμενο μύνημα. Θα σας ρετροφλομώσω όλους, μηδενός εξαιρουμένου ρε! ;)
 
kickniko δεν γνωρίζω χρονολογία.


Ξέρω οτι έχει έρθει απο την Αφρική πριν απο καμιά εικοσαριά χρόνια.



( Είναι βιντεοκάμερα )



 
kickniko δεν γνωρίζω χρονολογία.
Ξέρω οτι έχει έρθει απο την Αφρική πριν απο καμιά εικοσαριά χρόνια.



( Είναι βιντεοκάμερα )
Αφρική, ε; Για δες... και πριν από 20 χρόνια, δηλαδη κατα το 1990. Οπότε έπεσα έξω μόνο 20 χρονάκια. :D

Ποιας φίρμας είναι, γράφει πουθενά; Μοντέλο και τα τοιαύτα;

Και εδώ είναι και οι φωτογραφίες μερικών φακών μου FD για την Canon T90. Να ήξερα μόνο πως να χειριστώ αυτό το κινητό γιατί πάλι βγήκαν χάλια. Τέλος πάντων, ελπίζω παρά ταύτα να δίνουν μια ιδέα. Στέλνω εδώ τις πρώτες 5 και τις άλλες 3 στο επόμενο γιατι για κάποιο λόγο δε φορτώνουν. (Όριο όγκου μυνήματος ;)

5.jpg

Αι υπόλοιπαι 3.

Καλυνήχτα και όνειρα αναλογικά.

8.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα