Ρε τι κάναμε παλιά για να παίξουμε ένα παιχνίδι !!!

Rakeesh είπε:
εγω δεν καταλαβα ποτε τι διαφορα ειχε πχ το sierrahq1sierra.com απο το sierrahq1hq1.bat

Συνηθως το bat καλουσε το ιδιο το com με μια παραμετρο, η οποια δεν ξερω τι εκανε
ξερει κανενας τελικα;
 
Ρε παιδιά ωραία όλα αυτά και πολύ ενδιαφέρον αλλά μήπως τα παραλέτε;Σήμερα με 500 ευρώ έχεις φτιάξει υπολογιστή που παίζει τα πάντα σε εξαιρετικές ταχύτητες.Θυμάστε παλιά πόσο ακριβές ήταν η μνήμες;Το 97' εαν είχες 32 mb πόσο μάλλον 64mb ήσουν θεός.Πόσο μάλλον όταν βγήκαν οι πρώτοι επιταχυντές 3D που οι περισσότεροι ήταν για τα μπάζα...Έπαιρνες την Voodoo που χρειαζόταν και άλλη κάρτα για να δουλέψει,έτρεχες να αλλάξεις τα αρχεία glide που σου δημιουργούσαν πρόβλημα και τρέλα.Ενώ τώρα είναι πιο απλά τα πράγματα.Ένα installation και τελείωσες.

Βέβαια τώρα έχουμε άλλες ανησυχίες όπως: θερμοκρασίες,overclocking κτλ

Γενικά κάθε εποχή έχει τα καλά της και τα κακά της.Μήπως τελικά κάνουμε κύκλους γύρω γύρω χωρίς να το καταλαβαίνουμε;
 
f2bnp είπε:
Το 97' εαν είχες 32 mb πόσο μάλλον 64mb ήσουν θεός.
Το '95 που πήρα το πρώτο μου πισί του έβαλα 16ΜΒ (τόσα ήξερα, τέτοια έκανα...), μόνο η μνήμη ήταν 160 χιλιάρικα - ΜΒ και δεκάρικο!!!!!! Όλο μαζί (486DX4/100) πήγε 550 χιλιάρικα, ήτοι ?1650 - ΤΟΤΕ. Δεν ντρεπόμουνα λιγάκι...
 
Gryzor είπε:
Δεν ντρεπόμουνα λιγάκι...
Γιατί να ντρεπόσουν ;Φυσικό ήταν για τότε το κόστος αυτό !

Ο πρώτος σκληρός που πήρα (μάρκας Conner παρακαλώ ! ) χωρητικότητας 251 mb,κόστιζε 75.000 δρχ !

Και ασφαλώς ίσχυε κι αυτό που λες,ΜΒ μνήμης και δεκαχίλιαρο !
 
manos426f είπε:
Γιατί να ντρεπόσουν ;Φυσικό ήταν για τότε το κόστος αυτό !Ο πρώτος σκληρός που πήρα (μάρκας Conner παρακαλώ ! ) χωρητικότητας 251 mb,κόστιζε 75.000 δρχ !

Και ασφαλώς ίσχυε κι αυτό που λες,ΜΒ μνήμης και δεκαχίλιαρο !
Γιατί ήταν δώρο από τον παππού μου για την είσοδό μου στο πανεπιστήμιο. Και θεώρησα καλό να το φορτώσω όσο μπορούσα, άσχετα αν δεν ήξερα την τύφλα μου. Α, ναι, όμως έπαιξα το Dig στο high memory mode! :D
 
Ας είναι καλά ο παππούλης μου εκεί που είναι, χωρίς το πισί που μου πήρε πραγματικά δεν θα ήμουν εκεί που είμαι τώρα...
 
f2bnp είπε:
Το 97' εαν είχες 32 mb πόσο μάλλον 64mb ήσουν θεός.
Θυμάμαι τη φάτσα ενός φίλου μου όταν του ανακοίνωσα ότι το PC που πήρα (ένας Cyrix 200MHz) είχε 32MB RAM! "Καλά είσαι τρελός; Τι να την κάνεις τόση μνήμη;" :D

Rakeesh είπε:
ξερει κανενας τελικα;
Θυμάσαι τι ακριβώς ήταν; Κοίταξα στα .bat αρχεία μερικών adventures της sierra που έχω τώρα περασμένα στο laptop αλλά τα .bat απλά έχουν:

Κώδικας:
@echo off
sierra
 
Εγώ πάλι θυμάμαι κατάσταση με τα demo.Παίρναμε τότε το περιοδικό Chip (είχαμε συνδρομή),το οποίο έδινε και CD με demo και άλλα καλούδια.Κάποια στιγμή τέλοσπαντων βλέπει ο αδερφός μου το demo του Dark Forces 2 Jedi Knight.Γεμάτος χαρά πάει να το εγκαταστήσει και βλέπει 64 mb demo.Τι διάβολο;1.5 GB είχαμε πόσα να χωρέσει πια;Τα παίρνει ο αδερφός και λέει "Μα καλά όλο το παιχνίδι έχει μέσα;".Τώρα βλέπω κάτι demo 2 και 3 GB και αναρωτιέμαι που θα φτάσουμε...

Έχω κρατήσει ακόμα έναν 500άρι Conner σκληρό και δουλεύει άψογα :)

Καθώς φυσικά και έναν 486 DX 2 στα 66MHz εαν δεν απατώμαι.
 
Εγω τελευταια δοκιμασα στο 486DX2,66 με 8mb με vesa local bus καρτα γραφικων 2MB!! να τρεξω το Rebel Assault και ηθελε να φτιαξω boot disk για να τρεξει με ηχο :) και ευτυχως ειχε το παιχνιδι επιλογη για boot disk creation γιατι τα εχω ψιλοξεχασει. Θυμαμαι οτι εχω και ενα αρχειο το mmouse που βασικα ηταν mouse driver για DOS για μερικα games.
 
Τέλη 1995 ( Νοέμβριο, νομίζω ) πήρα και εγώ το πρώτο μου PC - το οποίο αντικατέστησε τη Amiga που είχα εως τότε ( ας είναι καλά το X-Com ... :cool: ). 486DX/4 120, με 8MB RAM, 880MB σκληρό δίσκο, 1ΜΒ κάρτα γραφικών, και 14'' οθόνη. Θυμάμαι ακόμη το δίλλημα που είχα ( λόγω και περιορισμένου budget ) αν άξιζε περισσότερο να πάρω μαζί με το PC CD drive η κάρτα ήχου!

Τελικά διάλεξα το CD. Ενα διπλής ταχύτητας της Sony. Κάρτα ήχου ( μια soundblaster 16bit ) αγόρασαμε καμμία βδομάδα μετά :p

Και μετά λίωσιμο στο X-com, στο Civilization, στο Doom και τους κλώνους του...
 
Αυτό το ρημάδι το Memmaker πόσες φορές το είχα τρέξει ... για να μπορέσω να πάιξω το κάθε

παιχνίδι αναλόγως με βασική και EMS ή XMS

Συνεχές editing στα config.sys autoexec.bat

Ώσπου τα έκανα multi bοοτ με επιλογές και ησύχασα.
 
Εγώ θυμάμαι είχα παλιά παλιά ένα amstrad pc 1512 το οποίο εκτός απο cga είχε και ένα ειδικό mode της amstrad με 16 χρώματα ταυτόχρονα. Σε ένα παιχνίδι της sierra είχα βρει έναν "driver" που εκμεταλευόταν αυτό το χαρακτηρηστικό και αφού το έκανα copy στα άλλα, έπαιζα τα adventures σε χλίδα 16 χρώματα! A, και αυτά σε υψηλή ανάλυση 640χ200!
 
gapan είπε:
Θυμάμαι τη φάτσα ενός φίλου μου όταν του ανακοίνωσα ότι το PC που πήρα (ένας Cyrix 200MHz) είχε 32MB RAM!
Την ίδια εποχή είχα πάρει το πρώτο δικό μου pc.

Έναν P1 166MMX και είχα βάλει κι εγώ 32ΜΒ μνήμης και σύντομα άλλα 32ΜΒ.

Τότε όλοι είχαν 16ΜΒ.

Το μηχάνημα φύσαγε και έπαιζε τρελά όλα τα DIRECTX παιχνίδια με μια rendition 220.Αργότερα ( 4/1998 ) έβαλα μια Viper 330 και πήγαινε του σκοτωμού.

Τρελό gaming.
 
Karnov είπε:
Την ίδια εποχή είχα πάρει το πρώτο δικό μου pc.Έναν P1 166MMX και είχα βάλει κι εγώ 32ΜΒ μνήμης και σύντομα άλλα 32ΜΒ.

Τότε όλοι είχαν 16ΜΒ.

Το μηχάνημα φύσαγε και έπαιζε τρελά όλα τα DIRECTX παιχνίδια με μια rendition 220.Αργότερα ( 4/1998 ) έβαλα μια Viper 330 και πήγαινε του σκοτωμού.

Τρελό gaming.
Λογικά 97+ το πήρες το MMX με 32 γιατί 96 που είχα πάρει τον Cyrix 166+ με 16Ram ήταν πολύ ακριβές ακόμα. Μετά από 1-2 χρόνια έκαναν βουτιά η ram
 
Κάτι από Αμίγκα Loading.

Εν το μεταξύ το disk swapping έδινε κ έπαιρνε που λόγο έλλειψης σκληρού δίσκου (ήταν και ακριβοί τότε πανάθεμα τους!) σε σημείο να ξεκινάς να φορτώσεις μια εφαρμογή με κάμποσες δισκέτες και να ξεχνάς τι ήθελες να κάνεις από ένα σημείο και μετά, χεχ, βασικά δεν ήταν και τόσα πολλά τα παιχνίδια που απαιτούσαν πολλές δισκέτες αλλά ήταν βάσανο με ένα οδηγό δισκέτας να πρέπει να φορτώσεις ένα παιχνίδι. Πράγμα που καθιστούσε την αγορά 2ου οδηγού δισκέτας επιτακτική, με οικονομίες, και με πολλά παρακάλια έπεισα τον πατέρα μου να μου συμπληρώσει για να πάρω τον οδηγό ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Επιτέλους οι αλλαγές δισκετών είχαν παρέλθει ανεπιστρεπτί, εν μέρει πάντα, γιατί για ένα παιχνίδι που για παράδειγμα ήταν 2 δισκέτες ήθελες και μια τρίτη γιατί κάπου έπρεπε να σώσεις την εξέλιξη σου.
Πηγή
 
Είχα φοβερό απωθημένο το zool2 (αυτό με τα γλυφιτζούρια) που ενώ στις απαιτήσεις έλεγε EGA δεν έτρεχε στον 286 μου...

Όπως και το Spectre VR , δώρο του PCm 60 αν θυμάμαι καλά... Δεν ήξερα καλά και από απαιτήσεις τότε... Αλλά άρχισα να ψιλιάζομαι ότι πλέον για να πάιζεις πρέπει κάθε λίγο να τα σκας...

Μεγάλη απογοήτευση και το Lionking αλλά και το Aladdin που θυμάμαι έιχα βάλει ξυπνητήρι στις 5.30 για να κάνω restore από DOS, καθώς κάθε φορά που πήγαινα στον ξάδερφό μου με τον φρέσκο 486 τα σήκωνα όλα με το κουτί δισκέτες που κουβαλούσα.

Τι λαχτάρα ήταν αυτή.... Πως αλλάξαν τα χρόνια
 
nikdev είπε:
Είχα φοβερό απωθημένο το zool2 (αυτό με τα γλυφιτζούρια) που ενώ στις απαιτήσεις έλεγε EGA δεν έτρεχε στον 286 μου... Όπως και το Spectre VR , δώρο του PCm 60 αν θυμάμαι καλά... Δεν ήξερα καλά και από απαιτήσεις τότε... Αλλά άρχισα να ψιλιάζομαι ότι πλέον για να πάιζεις πρέπει κάθε λίγο να τα σκας...

Μεγάλη απογοήτευση και το Lionking αλλά και το Aladdin που θυμάμαι έιχα βάλει ξυπνητήρι στις 5.30 για να κάνω restore από DOS, καθώς κάθε φορά που πήγαινα στον ξάδερφό μου με τον φρέσκο 486 τα σήκωνα όλα με το κουτί δισκέτες που κουβαλούσα.

Τι λαχτάρα ήταν αυτή.... Πως αλλάξαν τα χρόνια
Τι λες τώρα!!! Το θυμήθηκα κι εγώ... Κάτι που διαφορετικά δε νομίζω να θυμόμουν ποτέ... Δε θυμάμαι το παιχνίδι καλά, αν το έπαιζα ή όχι. Πρέπει να ήταν όμως σε μία από τις πρώτες 3,5" δισκέτες που είχε βάλει το περιοδικό νομίζω?!??!
 
Ρε παιδιά ωραία όλα αυτά και πολύ ενδιαφέρον αλλά μήπως τα παραλέτε;Σήμερα με 500 ευρώ έχεις φτιάξει υπολογιστή που παίζει τα πάντα σε εξαιρετικές ταχύτητες.Θυμάστε παλιά πόσο ακριβές ήταν η μνήμες;Το 97' εαν είχες 32 mb πόσο μάλλον 64mb ήσουν θεός.Πόσο μάλλον όταν βγήκαν οι πρώτοι επιταχυντές 3D που οι περισσότεροι ήταν για τα μπάζα...Έπαιρνες την Voodoo που χρειαζόταν και άλλη κάρτα για να δουλέψει,έτρεχες να αλλάξεις τα αρχεία glide που σου δημιουργούσαν πρόβλημα και τρέλα.Ενώ τώρα είναι πιο απλά τα πράγματα.Ένα installation και τελείωσες.Βέβαια τώρα έχουμε άλλες ανησυχίες όπως: θερμοκρασίες,overclocking κτλ

Γενικά κάθε εποχή έχει τα καλά της και τα κακά της.Μήπως τελικά κάνουμε κύκλους γύρω γύρω χωρίς να το καταλαβαίνουμε;
Φίλε f2bnp, επειδή βλέπω ότι έχεις κάποιες "υπαρξιακές" ανησυχίες παραπάνω, θα σου πω τα εξείς από την εμπειρία μου και θα παρακαλούσα όποιος συμφωνεί ή διαφωνεί μαζί μου, εδώ είμαι να το συζητήσουμε. Με όλο αυτό το θέμα της νοσταλγίας και το "νταβαντούρη" του retro (όπως λέμε και στο χωριό μου!!!!) που τόσο πολύ μας αρέσει να γράφουμε και να ξαναγράφουμε για τις προσωπικές μας εμπειρίες, εγώ -πιστεύω-ότι γίνεται γιατί πολύ απλά μας αρέσει να αναφερόμαστε στα χρόνια της αθωότητας (δηλαδή, σε ηλικές μέχρι ΤΟ ΠΟΛΥ 18 ετών ή Γ' Λυκείου/ όπως θέλετε πέστε το) όπου τα πάντα μας φαινόταν "δυο λαλούν και τρεις χορεύουν" (τουλάχιστον για τους περισσότερους απο εμάς και πάντα έχοντας σαν πρώτυπο ενα μοντέλο υγειούς ανεπτυγμένου ανθρώπου) Επειδή λοιπόν μεγαλώνουμε και βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά και -ίσως- "ζόρικα" αλλά συνάμα και με την δικιά τους "γοητεία" τόσο ανατρέχουμε στις παιδικές μας αναμνήσεις για να "ξεκουραστούμε" απο το άγχος της καθημερινότητας. Και να μην ξεχάσω και το άλλο.....όλοι σας στα διάφορα post που γράφεται, αναφέρετε κάτι κοινό -χωρίς προφανώς να το έχετε αντιληφθεί οι ίδιοι-, ότι δηλαδή λέτε πήγαινα με τον τάδε φίλο μου, τον κολλητό μου, τον ξάδερφό μου και παίζαμε με τις ώρες ο ένας στο σπίτι του άλλου κλπ.κλπ κλπ δηλαδή υπήρχε μια επικοινωνία, μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ επικοινωνία in reαl world και όχι αποξένωση όπως συμβαίνει σήμερα..δεν λέω καλό το internet αλλά....) Πάντως επειδή το "άθλημα" του gaming το είχα παρατήσει εδώ και χρόνια λόγο άλλον υποχρεώσεων (επαγγελματικών, οικογενειακών κλπ) θέλω να αναφέρω ότι όσες φορές προσπάθησα να ξαναπαίξω παιχνίδια του παρελθόντος (και δεν ήταν λίγες) (μέσω abandonware sites) και κυρίως adventures της "χρυσής εποχής" αλλά και όχι μόνο (παλιά utilities, γλώσσσες προγραμματισμού, διάβασμα τευχών παλαιών περιοδικών του χώρου κ.α), σας αναφέρω ότι πολύ απλά δεν άντεξα παραπάνω από μισή ώρα παιχνιδιού. Το ξέρω είμαι βλάσφημος :p Δεν ξέρω αλλα ΚΑΤΙ μου λείπει.... κάτι δεν με αφήνει να τα ευχαριστηθώ. Και πιστεύω ότι το αυτό του κάτι είναι όλα τα παραπάνω που γράφω. Εν κατακλείδη εκίνη η 6 ετία που αχολήθηκα με τους υπολογιστές -απο 1 γυμνασίου μέχρι και 3 Λυκείου...1991-1996- έχουν παραμείνει μια ωραία ανάμνηση που ίσως μου αρέσει να τη διηγούμε σε άλλους και κυρίως σε άτομα της ίδιας ηλικίας με εμένα και με το ίδιο χόμπυ ως παιδιά αλλά....μέχρι εκεί. ΄Ισως γιατί έτσι είναι το φυσιολογικό. That's life. Απο την άλλη δεν ξέρω....ίσως είμαι λάθος. Και πιστεύω ότι όπως νιώθουμε εμείς τώρα για την εποχή των τελη 80's αρχές 90's,΄κάπως έτσι θα νιώθουν και οι σημερινοί 13-14-15άρηδες μετά από 15+ χρόνια. Όπως ακριβώς είπε και ο προλαλήσας......κύκλος είναι και γυρίζει...... (Στο συγκεκριμένο θέμα βέβαια δεν κάνω μνεία για την βία που επικρατεί στα σημερινά video games καθώς πολύ απλά πιστεύω ότι η ίδια βια επικρατούσε και στα παλαιά παιχνίδια, απλά η έκρηξη της τεχνολογίας και των multimedia δυνατοτήτων, δηλαδή η αληθοφάνεια, τα κάνει πιο επιρρεπει στο στόχαστρο της κριτικής και ίσως όχι άδικα)......... Όσοι διαφωνούν οι προβληματίζονται με τα γραφόμενα θα χαρώ να το συζητήσουμε. Αυτά.
 
Οχι παιχνιδι αλλα θα το αναφερω ως epic installation fail ...

Το 1994 προσπαθησα να στησω ενα λινουξι απο τις 12 δισκεττες 5 1/4 της διανομης της infomagic (νομιζω) που ειχα τοτε μονο και μονο για να αποτυχω στην τελευταια με data error (και αφου ειχα περιμενει τις απειρες ωρες για να φτασει μεχρι εκει).

Επανελαβα το εγχειρημα στο καπακι αλλες 2 φορες, με το ιδιο αποτελεσμα. 20 συναπτες ωρες αποτυχημενης εγκαταστασης.
 
Πίσω
Μπλουζα