Ρε τι κάναμε παλιά για να παίξουμε ένα παιχνίδι !!!

ndial είπε:
Ωραίο site φίλε! Έχεις γράψει και review για το Kick Off 2 βλέπω. Νομίζω ότι θα άξιζε να ανοίξεις ένα topic για αυτή τη σελίδα, θα ενδιαφέρει πολλούς.
 
Να σαι καλα Αλκη.

Ναι θα το κάνω, αν και καποτε ειχα μια μικρη (ευτυχως) αψιμαχια με τα παιδια εδω που εκανα καποιες λιγες φορες σχετική νυξη για αυτο ως παραδειγμα σε καποια τοπικς.

Δεν κερδιζω κατι απο αυτο το site, και ουτε ειναι εμπορικος ο σκοπος μου παντως. Hobby το εχω ετσι για την τρελα μου και μονο με τα ρετρο παιχνιδακια.

Δεν κρατησα κακια βεβαια (ουτε και τα παιδια φανταζομαι), δεν ηθελα να τσακωθουμε για τετοια και να χωριζουμε τα τσανακια μας. :)
 
Αλλες ΚΑΛΕΣ εποχες!!! :D
 
Βασικά προχθές συζητούσα με τον κολλητό μου, τον οποίο είχα αρκετό καιρό να δω και πως το έφερε η συζήτηση, μας έπιασε η νοσταλγία για τις παλιές καλές μέρες του DOS Gaming !!! Και να φανταστείτε πως το παιδί ουδεμία σχέση έχει επαγγελματικά με υπολογιστές, γιατρός είναι. Αυτός τότε είχε έναν 386 DX-40, 4mb ram, 3,5'' + 5,25'' floppies και σκληρό 40mb ( ακόμα τον σιχτιρίζω που τον πέταξε στα σκουπίδια χωρίς να μου το πεί ). Καλοκαίρι 94 ή 95 πρέπει να ήταν που είχε βγει τοτε το Χ-COM Terror from the Deep. Και πόσο είχαμε πωρωθεί με αυτό το παιχνίδι.
Τι είπες τώρα ; DOS , Terror from the deep και χρυσή εποχή των PC ; Αυτά ήταν χρόνια ! Α , να μην ξεχνιόμαστε ! Υπήρχε και η boot disk !
 
Θυμαμαι και γω ενα γειτονακι, φιλο οταν ημουν δημοτικο με εναν ταπεινο 286/ 16quest με εγχρωμη οθονη να μαλωνουμε , αυτος 386sx25 με μονοχρωμη ποιοανου ειναι καλυτερο :)
 
mais banal que! Εγώ άρχισα κατευθείαν με σκληρό δίσκο (western technologies (καρα-china), 20 ΜΒ) :)
 
αυτο το σχολιο τα λεει ολα

http://www.allowe.com/Larry/DeveloperLookback.htm

And it seemed that Sierra could do no wrong. Simply put, for much of the eighties and early nineties the PC was the domain of the graphical adventure game. Leisure Suit Larry creator and Sierra legend Al Lowe gives us his insight into this phenomenon: “Adventure games were perfect for the eighties, especially the early eighties when you had to be a geek just to own a pc, let alone boot it up and get anything to run on it! As using DOS meant managing config.sys and autoexec.bat files, it took a puzzle solver comfortable with command lines and used to spelling correctly just to run the computer. There was no spell check back then – PCʼs were totally unforgiving. All these things were perfect for our adventure games, which I guess were just perfect for the market at the time.”
 
πρεπει να ανοιξουμε ενα θεμα με το τι καναμε για να συνδεθουμε στο ιντερνετ....
 
Πίσω
Μπλουζα