Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα - Next Generation!

Αυτή τη σκηνή με το κάστρο των playmobil και τη νταντά,από την οποία θηλάζει,είναι σίγουρα από τη δεύτερη ταινία!Αλλά σε κάτι avi αρχεια που έχω και τα 4,δεν υπάρχει πουθενά!Η δεύτερη ταινία,όπως την έχω,είναι εγγραφή από το ALTER και διαρκεί 88 λεπτά,ενώ από ότι είδα αλλού,κανονικά διαρκεί 96 λεπτά!Βρήκα και μια άλλη εγγραφή από το ALTER και είναι 75 λεπτά.Οπότε λογικά το ALTER την παίζει κομμένη πάντα από ότι κατάλαβα,και μπορεί να κόβει διαφορετικά σημεία κάθε φορά!Πριν μια 10ετία την είχα πετύχει σε ένα παρακμιακό σταθμό,πρέπει να ήταν στο Αθήνα TV ή στο GTV και πάνω είχε το σήμα HT,και έδειχνε και τις σκηνές με τα playmobil και με τη νταντά!Παίζει τουλάχιστον να ανέβει αυτή η σκηνή στο youtube,για να δω και την ηθοποιό που κάνει τη νταντά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Παίζει τουλάχιστον να ανέβει αυτή η σκηνή στο youtube,για να δω και την ηθοποιό που κάνει τη νταντά?
Δες την προηγούμενη σελίδα...
 
Ευχαριστώ πολύ,δεν το είχα προσέξει!!!!Το alter σε 2 εγγραφές που βρήκα την κόβει αυτή τη σκηνή!!!!!!
 
Ρε παιδια ΟΚ συμφωνώ ωρέα σκηνη, αλλα καλό θα είταν να μην αναλόνεστε στα προιγουμενες ταινίες '' Ροδα τσαντα και κοπανα'' ,Νωμίζω οτι δεν θα χρησημοποιοιθουν ίδιες ιδέες μπορει πιο...sokin ,αλλα (έτσι νομιζω) θα ειπαρχουν κενουργια πραγματα.
 
Κάπου διάβασα (νομίζω στο yupi.gr) ότι ο Σταμάτης Γαρδέλης θέλει να πετάξει από πάνω του και "απαρνείται" τη 10ετία του '80 που τον ανέδειξε οπότε χλωμό να δεχτεί να συμμετάσχει στη ταινία!!!Δε θέλω να σχολιάσω για τον κύριο γιατί θα πω "κακά" λόγια...Κρίμα πάντως.
 
Tonytony για μενα θα λεγες κακά λόγια ? Το 1980s αυτό καθαυτό οσο και να προσπαθήσεις να το προσεγγίσεις ,νομίζω οτι καπου χαλάει η συνταγη (βλέπε διαφημιση Γερμανος GPS) ,συνεπώς θελοντας και μή , η τενία θα χει και πινελιές απο το σημερα.

Αν διαφονεί κανεις ας το πεί μέσα απο αυτο το thread.(αλλά με επιχειρήματα)
 
Αν είσαι ο κύριος Σταμάτης Γαρδέλης ναι για σένα εννοώ!!!
 
ε και αν είναι; γιατί πρέπει να δώσει λογαριασμό τί δουλειά θα κάνει; ΕΛΕΟΣ
 
Για να μην παρεξηγούμαι , συμφωνώ απόλυτα ότι μια ταινία των 80'ς σαφώς και θα μοιάζει πολύ σημερινή και με τίποτα δεν θα έχει τη μαγεία εκείνη! Το ίδιο ισχύει και με τις ταινίες του '60 και του '70! (βλέπε τον "Ηλία του 16ου" με το remake που έγινε). Η δυσαρέσκειά μου είναι στη δήλωση του κυρίου Γαρδέλη να πετάει από πάνω του μια ολόκληρη 10ετία , τη 10ετία που τον ανέδειξε και που έκανε τον νεαρόκοσμο τότε (όλους εμάς) να τον αγαπήσουμε , μαζί με όλα τα άλλα αστέρια της εποχής. Αλλά και πάλι και να θέλει να νιώθει έτσι σαφώς και είναι δικαίωμά του!
 
Μπορεί απλά να μην θέλει να συμμετάσχει διότι πολύ απλά δεν θα είναι ταινία του 80 , αλλά κάτι άλλο παρεμφερές... μην καταντήσει σαν κάτι παλιά ΤΕΡΑΣΤΙΑ συγκροτήματα του 80 που ξαναπαίζουν ανά τον κόσμο και πολλοί σκέφτονται καλύτερα να μην το είχαν κάνει... ότι και να λέμε περάσανε τα χρόνια και καλύτερα κάποια πράγματα να τα θυμόμαστε αυθεντικά και όπως ήταν και όχι "μπασταρδεμένα"
 
Ο Γαρδελης, για να ειμαστε αντικειμενικοι, πληρωσε την 80-ιλα.

Οι περισοτεροι απο τους πρωταγωνιστες του 80 ακολουθησαν τα γεγονοτα και την εξελιξη.Καποιοι εμειναν πισω, ενας απο αυτους και ο Γαρδελης ο οποιος εξαφανιστηκε αποτομα απο το προσκηνιο. Αν θυμαμαι καλα επαιξε μετα απο χρονια, το 2000 σε ενα χιουμοριστικο σηριαλ (Πες το ψέματα) και μετα ξαναχαθηκε.

Τωρα πηρε καποια δημοσιοτητα και επειδη ο ανθρωπος μαλλον απο την ηθοποιια βγαζει το ψωμακι του, κανει δηλωσεις ωστε να βγαλει την σταμπα απο πανω του ωστε να βρει καινουργιες δουλειες (και καλα κανει).

Επειδη οτι προσφατες συνεντευξεις του ετυχε να διαβασω, οι ερωτησεις ειναι για γελια και για κλαματα, δεν ξερω σε τι φαση βρισκεται και αν "αποτασσεται" το παρελθον.

Ενας Exetlaios επρεπε να σκασει μυτη, να του κανει μια συνεντευξη της προκοπης ωστε να δουμε τι παιζει.

Παντως μου φαινεται ως ενας ιδιαιτερα προσγειωμενος ανθρωπος...
 
Παιδια ακουστε να δειτε, ο άνθρωπος θέλει να βγάλει την ''στάμπα'' των 1980s -και καλα κανει- για λόγους βιοποριστικους.'Ενας ηθοποιος πρεπει (καλός ή κακός ) να εξελίσετε.

Μην κοιτάτε εμας τους retromaniax ειπαρχει και πολλύς κοσμος (πολλυ περισοτερος απο μας) που θελει να βλεπει ηθοποιους και τενίες στο υφος του ''σήμερα''.

Άλλωστε οι αστερες του τοτε χαθηκαν για αυτον ακριβώς το λόγο-επιδη(και απο τις αρχες των 1990s ακόμα)είταν ξεπερασμένοι, η τους θεωρουσε ξεπερασμενους η τηλεωραση (δυστυχος,δυστυχος)
 
Δε νομιζω οτι ο Σταματης Γαρδελης πληρωσε την 80ντιλα περισσοτερο απο αλλους. Αλλοι οχι μονο εχασαν τις δουλειες τους, αλλα εξαθλιωθηκαν αν μου επιτρεπετε την βαρια αυτη λεξη. Αυτο που συνεβη στην αδικοχαμενη και πολυαγαπημενη Ρενα Παγκρατη πριν λιγα χρονια με αφησε με το στομα ανοιχτο.

Καποιοι αλλοι ηθοποιοι γυρισαν ροτα οπως γυρισε και το ρευμα της εποχης. Για παραδειγμα η Εφη Πικουλα (πολυαγαπημενη μας εφηβη των 80ς) ακολουθησε το ρευμα και επαιξε σε γνωστο καθημερινο.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι, οτι πολλοι ηθοποιοι για δικους τους λογους (και καλα εκαναν) ισως απαξιωσαν την ιδιωτικη τηλεοραση τοτε και δεν θελησαν να ακολουθησουν.

Ο Γαρδελης ηταν ειδωλο. Δε νομιζω οτι αν ηθελε να παιξει στην τηλεοραση (και να συνεχιζει ακαθεκτος απο τοτε ως τωρα) θα του εκλεινε την πορτα η ιδιωτικη τηλεοραση.

Θυμαστε το Χαρη Ρωμα σε κατι δευτεροκλασατους και ισως τριτοκλασατους ρολους σε κατι βιντεοταινιες; Ειδατε τι εχει κανει απο την αρχη σχεδον της ιδιωτικης τηλεορασης και συνεχιζει.

Νομιζω πως οι ηθοποιοι του 80 εχουν και αυτοι προσωπικη ευθυνη που χαθηκαν.

Να σημειωσω οτι συμπαθω πολυ τον Σ. Γαρδελη, χαιρομαι που εμφανιζεται συχνοτερα τωρα στην TV και τον θαυμαζω που ΔΕΝ γερασε, αλλα απλα ωριμασε (οπως ελεγε και στην διαφημιση ο Κονερι).

Και σε περιπτωση που ειναι ο χρηστης Video80, προσωπικα εχω να προτεινω να μην απορριψει τη νεα ταινια πριν διαβασει το σεναριο. Για εναν και μοναδικο λογο. Μπορει να ειναι μια συνεχεια, μια ιστορια που να μας λεει τι απεγιναν εκεινοι οι μαθητες και οχι ενα κακεκτυπο των παλαιων ταινιων.

Ετσι αν εχει το κοινο την δυνατοτητα να δει πως μεγαλωσε ο Παυλος Κορτεσης θα δει εναν χαρακτηρα του σημερα, ωριμο που δεν εχει καμια σχεση με το παιδαρελι του τοτε.

Οπως ακριβως στην πραγματικη ζωη. Ετσι θα μπορεσει νομιζω να αποχαιρετησει για παντα εκεινον τον χαρακτηρα κι εκεινος αλλα και εμεις.
 
DoctorGalifrean είπε:
Θυμαστε το Χαρη Ρωμα σε κατι δευτεροκλασατους και ισως τριτοκλασατους ρολους σε κατι βιντεοταινιες; Ειδατε τι εχει κανει απο την αρχη σχεδον της ιδιωτικης τηλεορασης και συνεχιζει. Νομιζω πως οι ηθοποιοι του 80 εχουν και αυτοι προσωπικη ευθυνη που χαθηκαν.

Να σημειωσω οτι συμπαθω πολυ τον Σ. Γαρδελη, χαιρομαι που εμφανιζεται συχνοτερα τωρα στην TV και τον θαυμαζω που ΔΕΝ γερασε, αλλα απλα ωριμασε (οπως ελεγε και στην διαφημιση ο Κονερι).

Και σε περιπτωση που ειναι ο χρηστης Video80, προσωπικα εχω να προτεινω να μην απορριψει τη νεα ταινια πριν διαβασει το σεναριο. Για εναν και μοναδικο λογο. Μπορει να ειναι μια συνεχεια, μια ιστορια που να μας λεει τι απεγιναν εκεινοι οι μαθητες και οχι ενα κακεκτυπο των παλαιων ταινιων.

Ετσι αν εχει το κοινο την δυνατοτητα να δει πως μεγαλωσε ο Παυλος Κορτεσης θα δει εναν χαρακτηρα του σημερα, ωριμο που δεν εχει καμια σχεση με το παιδαρελι του τοτε.

Οπως ακριβως στην πραγματικη ζωη. Ετσι θα μπορεσει νομιζω να αποχαιρετησει για παντα εκεινον τον χαρακτηρα κι εκεινος αλλα και εμεις.
Πολύ σωστή τοποθέτηση, πανω-κάτω συμφονώ και γω με τον φίλο

DoctorGalifrean.Θα γουσταρα πολύ να δω μια τενια ''Ροδα τσαντα και κοπανα'' με την εξελιξη που αναφέρει.Μια συνεχεια της ιστοριας (τι το καλύτερο).

Οχι φιλτατε δεν είμαι ο Σταματης Γαρδέλης ,είμαι θαυμαστης του ,κυρίως για το ''τότε'' και οχι για το σημερα.(μεχρι στιγμής)
 
Δεν εχει σημασια αν εισαι εσυ ή οχι, αλλα καλο θα ηταν να μπορουσε να ακουσει τις γνωμες μας. Αλλωστε μερικες φορες οι φαν μεσω ιντερνετ μπορουν να βαλουν το χερακι τους. Τι εννοω; Ο ηθοποιος Ζακαρυ Κουϊντο, διαβασε σε φορουμ του ιντερνετ οτι ο κοσμος θα ηθελε να τον δει να παιζει τον Σποκ επειδη του μοιαζει, και οταν εγινε το καστινγκ αφου ωριμασε η σκεψη στο μυαλο του, αποφασισε να δωσει οντισιον. Πολλοι πιστευαμε οτι του προτειναν τον ρολο λογω της ομοιοτητας, αλλα στην συνεντευξη στα extras στο BluRay ειδα οτι εγινε με τον παραπανω τροπο.

Αν η νεα "Ροδα, τσαντα και κοπανα", ειναι τελειως ασχετη οπως πχ ηταν οι "Σειρηνες στο Αιγαιο" με την κλασσικη "Λουφα", τοτε νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενα νοημα να παιζουν οι παλιοι ηθοποιοι. Τι να κανουν;; Για να παιξουν, πρεπει να ειναι κατι σα συνεχεια ωστε να τους δουμε στους ρολους τους κλασσικους, ετσι θα δουμε και το πως ωριμασαν.
 
DoctorGalifrean, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το σενάριο που προτείνεις, αλλά γιατί το αναλύετε τόσο πολύ το θέμα? Αφού το ξέρουμε όλοι μας αρκετά καλά πως η ταινία ΔΕΝ θα έχει καμιά σχέση με τις παλιές, αν παίξουν τα ονόματα που έχουμε ακούσει (οι οποίοι πιο πολύ trash, παρά cult μοιάζουν...) . Θα είναι μια ακόμα αρπαχτή, όπως τα καινούρια λούφα και παραλλαγή με σκοπό να πάρουν κάνα φράγκο.

Επίσης για τους παλιούς ηθοποιούς, θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να εμφανιστούν στην ταινία, μιας και έχουν πάρει διαφορετικό δρόμο από αυτόν της ηθοποιίας.
 
DoctorGalifrean είπε:
Αν η νεα "Ροδα, τσαντα και κοπανα", ειναι τελειως ασχετη οπως πχ ηταν οι "Σειρηνες στο Αιγαιο" με την κλασσικη "Λουφα", τοτε νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενα νοημα να παιζουν οι παλιοι ηθοποιοι. Τι να κανουν;; Για να παιξουν, πρεπει να ειναι κατι σα συνεχεια ωστε να τους δουμε στους ρολους τους κλασσικους, ετσι θα δουμε και το πως ωριμασαν.
Aυτο το ''Σειρεινες στο Αιγαιο'' τι πατατα ειταν ρε παιδια.

ελπιζω να μην πεσει στην ''λουμπα'' και ο Ομηρος Ευστρατιαδης και κανει τετοια βλακεια!

Εαν φιλε μου ειναι δuνατο να γίνει μεσα απο FORUM το να επιρεασουμε σκηνοθετες και ηθοποιούς τοτε λεω ενα βροντερό ΝΑΙ στο να πέξει(φισικα) ο Στ. Γαρδέλης και η πλοκή να ειναι μια συνεχεια τον χαρακτηρων των προιγουμενων ταινιων,με τους ίδιους όσο γίνετε συντελεστες.
 
Συμφωνω... ισως αυτο το thread να ειναι τελικα πολυ κακο για το τιποτα... γιατι αν ειναι τελειως ασχετη η ταινια, τσαμπα ολα. Ξερεις ομως, εχω την εντυπωση οτι αφου πλησιασε τον Σταθη Ψαλτη, εχω μια ελπιδα οτι θελει να κρατησει κατι απο 80ς μεσα, και αυτο μπορει να γινει μονο με τη μορφη του σικουελ. Ευελπιστω δηλαδη...

Αλλιως θα μπορουσε να παρει ο,τι πιτσιρικαρια κυκλοφορει, και να φτιαξει κατι εντελως νεο. Δεν ξερω... αφηστε με να ελπιζω οτι θα δουμε και κανα δυο παλιους χαρακτηρες...
 
theoritikos είπε:
Θα είναι μια ακόμα αρπαχτή, όπως τα καινούρια λούφα και παραλλαγή με σκοπό να πάρουν κάνα φράγκο. Επίσης για τους παλιούς ηθοποιούς, θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να εμφανιστούν στην ταινία, μιας και έχουν πάρει διαφορετικό δρόμο από αυτόν της ηθοποιίας.
'Ολοι μας επλίζουμε να δούμε (τουλάχιστον) 2-3 παλιους ηθοποιούς.

Το οτι θα είναι αρπαχτή είναι σχεδόν βέβεο.Νομίζω οτι δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει το αποτέλεσμα.

Μα και στις προιγούμενες τενίες (με εξερεση το 1ο) πιστευω για αρπαχτή γινανε.Μόνο που εκει είχαμε ηθοποιούς των 1960s ,(ριζος-γκιωνακης-δεμιρης-φοτοπουλος κτλ,κτλ...). Το ιδιο δεν θα λεγε ενας συμερινός νεος μεχρι 20 ετων για τους υθοποιούς των 1980s ?

Aρα επαναλαμβάνω, το αποτέλεσμα μετράει. Το αν ειναι trash ή αρπαχτή αυτο δε μου λέει τιποτα!
 
Πίσω
Μπλουζα