Σάντα Μπάρμπαρα (Santa Barbara)

Εγώ ψηφίζω Τζίνα!

Την πρώτη, με το χαμένο βλέμμα.

Η δεύτερη ηθοποιός που την αντικατέστησε μου έμοιαζε στη Pouλα Kopoμnλά!
 
Απλώς να σας πληροφορήσω ότι ο 2ος Μέησον,(3 συνολικά οι Μέησον),ο Τέρυ Λέστερ,που προηγουμένως ενσάρκωνε για μια δεκαετία τον ρόλο του Τζακ Άμποτ

στα Ατίθασα Νιάτα μας έχει αφήσει χρόνους,δυστυχώς,απότο 2003.

Ο συγκεκριμένος ηθοποιός είχε υποστεί πολλαπλά καρδιακά επεισόδια.

Να σας πληροφορήσω έπίσης ότι ο ίδιος κρατούσε επτασφράγιστο μυστικό την

προσωπική του ζωή.΄Ομως κοινό μυστικό ήταν ότι αυτός καθώς και οι ηθοποιοί που έπαιζαν τους ρόλους του κακού γραμματέα της Τζιλ ΄Αμποτ,ο Ντέηβιντ Κήμπλ και ο Φίλιπ Τσάνσελορ ο Τρίτος,ο γιος της Τζιλ τη δεκαετία του 80 στα Ατίθασα Νιάτα ήταν το τριο γκέη...(και οι τρεις δηλαδή γκέη)

Με άλλα λόγια Γκεομάνα η Τζιλ...(Ο εραστής της,ο γραμματέας-εραστής της και ο γιος της όλοι το σήκωναν το σακάκι)

Τώρα τι σας τα λέω αυτά...Είναι ενδιαφέροντα.
 
Παιδιά, σας ευχαριστούμε πολύ για τα 2 πολύ όμορφα promos!!

FORD231 είπε:
Τρειλερ για την σειρα ((Santa Barbara))που προβληθηκε απο το star το 1995
Ωραίο και συλλεκτικό το βίντεο FORD231, καθότι η Σάντα Μπάρμπαρα δεν προβλήθηκε (αν θυμάμαι καλά) για μεγάλο διάστημα από το STAR CHANNEL...

:thanx2:

Retrospectiva είπε:
Τρέιλερ του mega channel το 1990-τους πρώτους μήνες προβολής της Santa Barbara.

Με μία μικρή έκπληξη στο τέλος του βίντεο.

:bow:

Εδώ τι να πω;

"Κλασική" Σάντα Μπάρμπαρα, με αποσπάσματα από τα πρώτα (και καλύτερα) επεισόδια, με τον πρώτο CC και την πρώτη Gina και φυσικά με την πανέμορφη Marcy Walker που έπαιζε την Eden!!

Μια παρατήρηση σχετική με το βίντεο: το τρέιλερ του MEGA είναι του 1990 για επεισόδια της σειράς του 1985. Πρέπει να είναι επομένως από το τελευταίο διάστημα της συμμετοχής της Marcy Walker στη σειρά, διότι αποχώρησε το 1991. Στο βίντεο όμως, έχω την εντύπωση ότι λέει "... I played Eden on Santa Barbara...", εκτός και αν δεν το ακούω καθαρά...

Το θυμόμουν αυτό το promo του MEGA με την Marcy Walker - θυμάμαι ότι είχα εντυπωσιαστεί τότε! Πάντως πολύ καλοφτιαγμένο το τρέιλερ του MEGA, σε κάνει να θες να δεις τη σειρά!

Εϊναι αξιοσημείωτο ότι το τρέιλερ λέει: "η πιο διάσημη, κοινωνική, δραματική σειρά", το οποίο δεν είναι ακριβώς αλήθεια, αν και προβαλλόταν εκείνα τα χρόνια σε πάρα πολλές χώρες η Santa Barbara και ήταν σχετικά δημοφιλής στην Ευρώπη. Στην Αμερική όμως, ποτέ δεν κατάφερε να κατακτήσει το κοινό και ήταν σε σχετικά χαμηλές θέσεις στον πίνακα θεαματικότητας των καθημερινών σειρών που προβάλλονται νωρίς στην ημέρα (daytime)... :(

Στην Ελλάδα όμως, η σειρά αγαπήθηκε πολύ! :)

Συγκινήθηκα! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
FORD231 είπε:
Ένα γιορτινό απόσπασμα από την τηλεοπτική σειρά
Santa Barbara που μεταδόθηκε από το mega το 1991
Αγαπημένη, Χριστουγεννιάτικη Santa Barbara! Τα σχόλια περιττεύουν... :thanx2:
 
Χριστούγεννα στην αγαπημένη μας Santa Barbara:

 
Πρέπει να την έβλεπαν οι γυναίκες της οικογένειας γιατί θυμάμαι να συζητιέται στο σπίτι...
 
μορφή ο Mason...κυνικός και μονίμως με ένα  φλασκί στην τσέπη
 
απ' το καλοκαίρι του 1990 που πρωτοπιάσαμε mega στην περιοχή μου,μέχρι τέλη Μαίου 1991 που καταστράφηκε η ασπρόμαυρη τηλεόραση δεν έχανα επεισόδιο.Μετά το σχολείο κατευθείαν σπίτι και στις 14.30 Santa Barbara.Βέβαια μετά την καταστροφή της τηλεόρασης και μέχρι να πάρουμε καινούργια πέρασαν σχεδόν 2 μήνες οπότε αφού είχα χάσει πόσα επεισόδια σταμάτησα να το βλέπω.
 
πάντως για 20 επεισόδια συμμετείχε και η Grace Zabriskie (μητέρα της Laura Palmer στο Twin Peaks και σε πολλά του David Lynch), που έκανε έναν χαρακτήρα την Theda Bassett αν θυμάμαι καλά το ονομα,η οποία ήταν η μητέρα μια κοπέλας η οποία είχε πέσει θύμα βιασμού και αν θυμάμαι καλά την υπόθεση αυτής της ιστορίας η κοπέλα είχε βιαστεί απ' τον αδελφό της ο οποίος ήταν δικηγόρος και το κάλυπταν.Σοκαριστικό για σαπουνόπερα αλλά μέ κάτι τέτοια έκανε λίγο την διαφορά και είχε κάποιο ενδιαφέρον η Santa Barbara σε σχέση με κάποιες άλλες σαπουνόπερες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον Μεισον τον αντικατεστησε συμπτωματικα στις τελευταιες σεζον ο σουπερ κακος "Ανταμ" της Δυναστειας Gordon Thomson

gh085qv3.jpg
Ο πρώτος ηθοποιός και μάλλον ο καλύτερος στο ρόλο του Mason ήταν ο Lane Davies. Μετά αντικαταστάθηκε από τον Terry Lester, και μετά από τον Gordon Thompson. Μάλιστα η αλλαγή από τον Terry Lester στον Gordon Thompson έγινε σε μία σκηνή, όπου ο Terry Lester ως Mason πέφτει μεθυσμένος πίσω από τον καναπέ, και όταν σηκώνεται έχει αλλάξει στον Gordon Thompson.

https://www.youtube.com/watch?v=UhaecIiMTkE

(ελπίζω να είναι σωστό το βίντεο, δεν έχω δυνατότητα να το δω λόγω κλειδώματος)
 
Θυμάστε έναν λέτσο που ήταν μπάρμαν και ήταν σαν μπαμπουίνος. Και έδινε πληροφορίες στον Κρουζ κλπ.

Μου άρεσε που μετά από κάποια επεισόδια μας τον κάνανε διανοούμενο. Και καλά είχε ένα κρυφό δωμάτιο το οποίο ήταν μέσα στην χλίδα. Και ήταν και γιος πλουσίων κλπ.

Τι κάνουν οι σεναριογράφοι για να κρατήσουν το ενδιαφέρον του κόσμου.
θα λές τον Pearl...που μπήκε στο ψυχιατρείο σε κάποια επεισόδια ως υποτιθέμενος ψυχοπαθής για να βοηθήσει την Kelly να αποδράσει κατι τέτοιοΧωρίς τίτλο.png
αυτός εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
γενικά οι σαπουνόπερες η Santa Barbara ήταν απ' τις σαπουνόπερες που είχαν πολύ ενδιαφέρον.Ίσως η μόνη που με έβαζε μέσα και ήθελα να την παρακολουθώ κάθε μεσημέρι.Ούτε η Τόλμη και γοητεία αλλά ούτε και ελληνικές όπως η Λάμψη μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν.Για λίγα επεισόδια και μετά τις άφηνα δεν τις ξανάβλεπα.Αλλά δεν θυμόμουν ότι την Santa Barbara την πρόβαλλε και το Star στα μέσα 90ς.Γενικά το mega πότε σταμάτησε να την δείχνει;γύρω στο 1994 που την αντικατέστησε με την "Κοιλάδα με τις κούκλες" μήπως;επίσης σε κάποιο απ' τα πρώτα επεισόδια που είδα διαδικτυακά πήρε το μάτι μου και τον μετέπειτα διάσημο ηθοποιό Tim Robbins σε μικρό ρόλο,τον David Hasselhoff να υποδύεται τον ...εαυτό του (πολύ κουφό cameo),και γενικά δεν είχα δεί τα πρώτα επεισόδια ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν θυμάμαι σε ένα επεισόδιο ο Κρουζ είχε αποκλειστεί κάπου με μια που δε θυμάμαι πως την έλεγαν κ για να μην τη θυμάμαι δε θα είχε μόνιμο ρόλο. Εκεί που ήταν αποκλεισμένοι έκανε πολύ κρύο κ <αναγκάστηκαν> να κάνουν σεξ για να ζεσταθούν. Αλλά αυτή θυμάμαι πολύ καλά πως τον πολιουρκούσε ερωτικά....Αν κάποιος θυμάται το στόρι ας πει παρακαλώ
 
Λοιπόν θυμάμαι σε ένα επεισόδιο ο Κρουζ είχε αποκλειστεί κάπου με μια που δε θυμάμαι πως την έλεγαν κ για να μην τη θυμάμαι δε θα είχε μόνιμο ρόλο. Εκεί που ήταν αποκλεισμένοι έκανε πολύ κρύο κ <αναγκάστηκαν> να κάνουν σεξ για να ζεσταθούν. Αλλά αυτή θυμάμαι πολύ καλά πως τον πολιουρκούσε ερωτικά....Αν κάποιος θυμάται το στόρι ας πει παρακαλώ
πιθανόν να ήταν με την Τori Lane μια πρώην φίλη του (αν θυμάμαι καλά) η οποία όταν επέστρεψε στην πόλη της Σαντα Μπάρμπαρα νομίζω ήθελε να τον διεκδικήσει πάλι.Κι αυτή νομίζω συμμετείχε σε σχετικά λίγα επεισόδια οπότε ίσως να ήταν αυτή που λές.Δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου απ' τα λίγα που διάβαζα γιατί με την εμφάνιση αυτής της ηθοποιού τότε που το έδειχνε το mega,διαλύθηκε η τηλεόραση και το έχασα από εκεί και πέρα.
 
πιθανόν να ήταν με την Τori Lane μια πρώην φίλη του (αν θυμάμαι καλά) η οποία όταν επέστρεψε στην πόλη της Σαντα Μπάρμπαρα νομίζω ήθελε να τον διεκδικήσει πάλι.Κι αυτή νομίζω συμμετείχε σε σχετικά λίγα επεισόδια οπότε ίσως να ήταν αυτή που λές.Δεν το θυμάμαι σχεδόν καθόλου απ' τα λίγα που διάβαζα γιατί με την εμφάνιση αυτής της ηθοποιού τότε που το έδειχνε το mega,διαλύθηκε η τηλεόραση και το έχασα από εκεί και πέρα.
IMG_20200602_083328.png
Έβαλα στην αναζήτηση tori lane Santa Barbara κ μου την έβγαλε !!!!!
Αυτή ήταν ναι!Ευχαριστώ!!!!
 
Εορταστικές κάρτες και τρέιλερ από το MEGA. Ευχές από τους πρωταγωνιστές της τηλεοπτικής σειράς Santa Barbara. Μεταδόθηκε το1990.
 
Πίσω
Μπλουζα