Σειρές Στρατίκη

tanan

RetroWannaBe
Joined
9 Αύγ 2009
Μηνύματα
70
Αντιδράσεις
18
Διαβάζοντας το thread του Saboter για την σειρά του Στρατίκη ''Τα χρυσά μου βιβλία'' θυμήθηκα κάποιες άλλες σειρές οι οποίες προσωπικά θεωρώ οτι ήταν από τις καλύτερες για παιδιά..

Λοιπόν οι σειρές που είχα(και εν μέρει ευτυχώς έχω ακόμη) είναι:

α)'' Ο παραμυθένιος κόσμος του δάσους). Μια σειρά που μου κράτησε παρέα πολλά βράδια και πραγματικά με ταξίδευε κάθε φορά που διάβαζα τις ιστορίες :) :)...

β) Το Αθάνατο '21 και η σειρά για την Αρχαία Ελλάδα σειρές οι οποίες με ενθουσίασαν και με έκαναν να ασχοληθώ με την ιστορία. Ένα κουσούρι το οποίο ακόμη έχω...

Γενικά μπορώ να πώ οτι τα βιβλία αυτά μπορούσαν και μπορούν, μιας και σχεδόν όλα κυκλοφορούν ακόμη(όλα εκτός της σειράς '' ο κόσμος του δάσους'' η κυκλοφορία του οποίου δυστυχώς σταμάτησε :( :( ), να ταξιδέψουν ένα μικρό παιδί και να του κρατήσουν παρέα για ατέλειωτες ώρες και παράλληλα να του φανούν και χρήσιμα (οι δύο τελευταίες σειρές τουλάχιστον) μιας και μπορούσαν να του εξάψουν το ενδιαφέρον για την ιστορία της Ελλάδας. Απο τα βιβλία της ιστορίας στο Δημοτικό μια φορά πιο ενδιαφέροντα ήταν!!!!

Ανεβάζω και μερικά εξώφυλλα και μαζί το αγαπημένο μου το ''Περσικοί Πόλεμοι''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία σειρά βιβλίων. Δεν υπήρχε παιδί στην τάξη μου στο δημοτικό, που να μην είχε έστω ένα από αυτά. Είχα και εγώ αρκετά. Τα αγαπημένα μου ήταν ο "μέγας Αλέξανδρος " και οι " Περσικοί πόλεμοι"!
 
Μόλις μεγαλώσει η μπέμπα, θα της τα πάρω ΟΛΑ !!!
 
exetlaios είπε:
Μόλις μεγαλώσει η μπέμπα, θα της τα πάρω ΟΛΑ !!!
Και καλά θα κάνεις φίλε exetlaios. Να σου ζήσει παρεπιμπτόντως η μικρή :) !!

Στο μεταξύ κοιτάζοντας στην βιβλιοθήκη είδα και άλλα βιβλία που είχα τα οποία και παραθέτω αν και δεν θυμάμαι και αρκετά απο αυτά. Αν και από οτι βλέπω κλασσικά παραμύθια είναι...

Σόρυ για την ποιότητα των φωτό αλλά δεν έχω την ψηφιακή και η webcam ειναι χάλια.....
 
tanan είπε:
Και καλά θα κάνεις φίλε exetlaios. Να σου ζήσει παρεπιμπτόντως η μικρή :) !!Στο μεταξύ κοιτάζοντας στην βιβλιοθήκη είδα και άλλα βιβλία που είχα τα οποία και παραθέτω αν και δεν θυμάμαι και αρκετά απο αυτά. Αν και από οτι βλέπω κλασσικά παραμύθια είναι...

Σόρυ για την ποιότητα των φωτό αλλά δεν έχω την ψηφιακή και η webcam ειναι χάλια.....
Να χαίρεσαι την μικρή, Εχετλαίε. :) Πολύ ωραία αυτή η σειρά των παραμυθιών. Η πλάκα είναι ότι όταν ήμουν πιτσιρίκι τα διάβαζα με λάθος βαλμένο τον τόνο (Στρατική).
 
Αγαπάμε εκδόσεις Στρατίκη :)
 
Ήταν δώρο σε κάποια γενέθλιά μου

fetch


fetch


Από όσο θυμάμαι είχα και την Ομήρου Οδύσσεα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θρυλικες εκδοσεις! Εχω τα περισσοτερα σχετικα με την αρχαια Ελλαδα. Αγαπημενα η Ιλιαδα και Οδυσσεια, Μεγας Αλεξανδρος, Ιφιγενεια και ελληνικη Μυθολογια. Επισης ειχα και τους τρεις σωματοφυλακες το οποιο ειχε την ιστορια εικονογραφημενη για μικρα παιδια με τις ακαταλληλες σκηνες να παραλειπονται και μετα ξανα σαν κειμενο για μεγαλυτερα παιδια.

Γενικα παρα πολυ ωραιες εικονογραφησεις, νομιζω απο εναν Ιταλο εικονογραφο.
 
Ο εικονογράφος λεγόταν Severino Baraldi.

Ανεβάζω και μια φωτογραφία με ένα από καλύτερα βιβλία της ιστορικής σειράς των εκδόσεων, ''το Αθάνατο '21''. Οι πρώτες σελίδες ήταν πολύ συγκινητικές, ειδικά εκείνη με την εικόνα το Παλαιολόγου νεκρού..
 
παιδια μηπως θα μπορουσατε να μας λετε και την εποχη στο περιπου εστω για τα βιβλια που συζητατε;
 
Ναι σόρυ..

Λοιπόν η σειρά ''Η Ελλάδα των Θρύλων'' ξεκίνησε τις αρχές του 80'(τουλάχιστον αυτό για τον Αλέξανδρο το οποίο ήταν το 4ο, νομίζω, της σειράς πρωτοεκδόθηκε το 1984.

Η σειρά ''Το Αθάνατο 21'' ξεκίνησε το 1990.

Για τα παραμύθια δεν είμαι σίγουρος αλλά πρέπει να είναι μέσα 80(ένα που έχω πρόχειρο εδώ γράφει 87).!

Για τις δυο πρώτες σειρές εκδόθηκαν και νέα βιβλία πριν από λίγα χρόνια αν θυμάμαι καλά...
 
Η βασίλισσα του χιονιού, από τις εκδόσεις Στρατίκη. 1984.
 
Ωραίο φίλε Stakovios, δεν το είχα δεί ποτέ το συγκεκριμένο . Θα μπορούσες να στείλει και μια εικόνα απο το εσωτερικό του βιβλίου.;
 
Και βέβαια, φίλε Τανάν. Δύο σελίδες από το ίδιο παραμύθι.
 
Σε ευχαριστώ πολύ.. Ωραία παραμυθάκια ο στρατίκης ωραίες αναμνήσεις έχουν αφήσει τα βιβλία του....
 
Kι άλλα βιβλία των εκδόσεων Στρατίκη:

"Γνωρίζω τα ζώα" Αγαπημένο μου βιβλίο και

"Διαλεχτά παραμύθια για μικρά παιδιά" που βρήκα στο Μοναστηράκι!

DSC06071.jpg

DSC06076.jpg

DSC06070.jpg

DSC06072.jpg

DSC06074.jpg
 
zouzou είπε:
Kι άλλα βιβλία των εκδόσεων Στρατίκη:

"Γνωρίζω τα ζώα" Αγαπημένο μου βιβλίο και

"Διαλεχτά παραμύθια για μικρά παιδιά" που βρήκα στο Μοναστηράκι!

Προβολή συνημμένου 37044Προβολή συνημμένου 37046Προβολή συνημμένου 37047Προβολή συνημμένου 37045

Προβολή συνημμένου 37048
zouzou ευχαριστουμε για τα εξωφυλλα και για τις 2 σελιδες :)
 
Αυτό με τα ζώα πρέπει να είναι μεταφρασμένο από τα ιταλικά απ' ότι βλέπω. Το είχα πάρει τη δεκαετία του '80.

Θυμάμαι ότι το είχα δει στην Ιταλία μετά το '95, με τις ίδιες εικόνες! Προφανώς θα κυκλοφορεί ακόμα.
 
zouzou είπε:
Αυτό με τα ζώα πρέπει να είναι μεταφρασμένο από τα ιταλικά απ' ότι βλέπω. Το είχα πάρει τη δεκαετία του '80.Θυμάμαι ότι το είχα δει στην Ιταλία μετά το '95, με τις ίδιες εικόνες! Προφανώς θα κυκλοφορεί ακόμα.
σε ποιο απ τα δυο εξωφυλλα αναφερεσαι; σ αυτο της πρωτης φωτογραφιας ή στης 4ης;
 
Πίσω
Μπλουζα