Σειρές Στρατίκη

Στην επισημη ιστοσελιδα του Στρατικη ειδα οτι υπαρχουν στο μενου με τιμη 8,50 ευρω αλλα δεν ειδα καποιο πακετο με φιγουρες.Φιλε ρετροσυλλεκτη που εμαθες για αυτη την προσφορα γιατι ενδιαφερομαι;
 
stayros είπε:
Νεα ρετροευρηματα που βρηκα σημερα το πρωι! :D
attachment.php
Εγώ είχα το Ηρακλής και Θησέας (αλλά θυμάμαι το εξώφυλλο κόκκινο με τον Ηρακλή και το Λιοντάρι μέσα σε κύκλο) και την Οδύσσεια... Ήταν όμορφα βιβλία και σε επίπεδο εικονογράφησης και σε επίπεδο κειμένου

ΥΓ Είναι η εντύπωσή μου ή οι εχθροί στο δεύτερο βιβλίο (Σπάρτη) είναι ντυμένοι σαν Πέρσες; (Η ενδυμασία των Μεσσηνίων είναι ανάλογη και στις εσωτερικές σελίδες του βιβλίου; )
 
Σε μια βολτα μου στο κεντρο ειδα την Ομηρου Οδυσσεια με εικονογραφηση Severino Baraldi και οχι την γνωστη του Libico Maraja.Δεν προκειται για βιβλιο του Στρατικη.Αυτη τη στιγμη μου διαφευγει ο εκδοτικος οικος :wait2: .
 
Thor είπε:
Εγώ είχα το Ηρακλής και Θησέας (αλλά θυμάμαι το εξώφυλλο κόκκινο με τον Ηρακλή και το Λιοντάρι μέσα σε κύκλο) και την Οδύσσεια... Ήταν όμορφα βιβλία και σε επίπεδο εικονογράφησης και σε επίπεδο κειμένου
Κι εγώ αυτήν την έκδοση του "Ηρακλής και Θησέας" είχα, που ήταν μωβ-κόκκινο. Μάλιστα το ξεφύλλιζα τις προάλλες και συνειδητοποιήσα πως ο Θησέας είχε να αντιμετωπίσει όχι μόνο την δύναμη των αντιπάλων αλλά και τις ενδυματολογικές επιλογές τους. Δεν ξέρω πως δεν είχα παρατηρήσει το ιδιαίτερο ντύσιμο (γιατί "ρούχα" δεν το λες) του Περιφήτη ως παιδί. Έγινε πάντως πιο κατανοητή η έκφραση του Θησέα.

thetaetasigma3AD0alphasigmafpiepsilonrhoiotaphi3AE0tauetasigmaf_zpse48d0b85.jpg


thetaetasigma3AD0alphasigmafpiepsilonrhoiotaphi3AE0tauetasigmaf_zpse48d0b85.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
QueenofHearts είπε:
Κι εγώ αυτήν την έκδοση του "Ηρακλής και Θησέας" είχα, που ήταν μωβ-κόκκινο. Μάλιστα το ξεφύλλιζα τις προάλλες και συνειδητοποιήσα πως ο Θησέας είχε να αντιμετωπίσει όχι μόνο την δύναμη των αντιπάλων αλλά και τις ενδυματολογικές επιλογές τους. Δεν ξέρω πως δεν είχα παρατηρήσει το ιδιαίτερο ντύσιμο (γιατί "ρούχα" δεν το λες) του Περιφήτη ως παιδί. Έγινε πάντως πιο κατανοητή η έκφραση του Θησέα.
Ο Περιφήτης πήγαινε στην παραλία για να πάρει το καΐκι για τη Μύκονο όταν συνάντησε στο δρόμο του τον Θησέα.
 
Θυμοσαστε την σειρά παραμυθιών:

Photo-0121.jpg

εχω βρει μερικά και τα εχω κάνει δωρο σε ανηψάκια! αναμνήσεις :)
 
Thor είπε:
Ο Περιφήτης πήγαινε στην παραλία για να πάρει το καΐκι για τη Μύκονο όταν συνάντησε στο δρόμο του τον Θησέα.
Απαιχτος.... :bow: :bow: :bow:

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
Thor είπε:
ΥΓ Είναι η εντύπωσή μου ή οι εχθροί στο δεύτερο βιβλίο (Σπάρτη) είναι ντυμένοι σαν Πέρσες; (Η ενδυμασία των Μεσσηνίων είναι ανάλογη και στις εσωτερικές σελίδες του βιβλίου; )

Απλά στο εξώφυλλο, έβαλαν μια σκηνή από τις Θερμοπύλες. Στο βιβλίο υπάρχει μόνο μια μικρή αναφορά, καθώς το μεγαλύτερο μέρος ασχολείται με τους Μεσσηνιακούς πολέμους... :)
 
Οριστε και τα υπολοιπα που μου εχουν απομεινει.

Sorry for the bad quality.

Στρατικης3.jpg

To Aθανατο 1821.jpg

Στρατικης1.jpg

Στρατικης2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την οδύσσεια την είχα και εγώ! Πολύ ωραία συλλογή Death και μπράβο που εξακολουθείς να την κρατάς!!!
 
γιατι θυμαμαι οτι στην ελληνικη μυθολογια και ο πρωτος και ο δευτερος τομος ηταν ακριβως ιδιοι?? και δεν καταλαβαινα γιατι
 
Eυχαριστω Τhor.Μαλιστα κανοντας μια βολτα προσφατα σε βιβλιοπωλεια ειδα οτι ο Στρατικης εχει εκδοσει πολλα βιβλια με τις βιογραφιες των περισσοτερων οπλαρχηγων οσον αφορα το Επος του 1821.Προς ευχαριστη εκπληξη ειναι πολυ καλα και μαλλον θα παρω καποια στο μελλον.

@θανος-Κι εγω ειχα αυτο το μπερδεμα μικρος μεχρι που αγορασα και τους δυο τομους και μου λυθηκε η απορια ;) .
 
Ένα άλλο ωραίο βιβλίο των εκδόσεων Στρατίκη, εκτός από το "Γνωρίζω τα ζώα" το οποίο έχει αναφερθεί και έχουν αναρτηθεί φωτογραφίες είναι και το "Άγνωστα ζώα". Της ίδιας λογικής, με ωραία εικονογράφηση του Tony Wolf (γνωστός από τον Μαγεμένο Κόσμο του Δάσους) παρουσιάζει άγνωστα και παράξενα ζώα. Δεν ήξερα ότι υπήρχε, το είχα δει σε βιτρίνα παλιού κλειστού βιβλιοπωλείου και το αγόρασα πρόσφατα από άλλο. Ορισμένες φωτογραφίες από το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο DSC07911.jpg

DSC07907.jpg

DSC07909.jpg

DSC07914.jpg

DSC07912.jpg
 
Το θυμαμαι το συγκεκριμενο βιβλιο zouzou αλλα πολυ αμυδρα.Πρεπει να ειχε βγει σε περιορισμενο αριθμο αντιτυπων.Η εικονογραφιση ειναι εξαιρετικη.Εκανες πολυ καλα που το αποκτησες.
 
zouzou είπε:
Ένα άλλο ωραίο βιβλίο των εκδόσεων Στρατίκη, εκτός από το "Γνωρίζω τα ζώα" το οποίο έχει αναφερθεί και έχουν αναρτηθεί φωτογραφίες είναι και το "Άγνωστα ζώα". Της ίδιας λογικής, με ωραία εικονογράφηση του Tony Wolf (γνωστός από τον Μαγεμένο Κόσμο του Δάσους) παρουσιάζει άγνωστα και παράξενα ζώα. Δεν ήξερα ότι υπήρχε, το είχα δει σε βιτρίνα παλιού κλειστού βιβλιοπωλείου και το αγόρασα πρόσφατα από άλλο. Ορισμένες φωτογραφίες από το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο Προβολή συνημμένου 83193 Προβολή συνημμένου 83194 και μέσα: Προβολή συνημμένου 83195 Προβολή συνημμένου 83196 Προβολή συνημμένου 83197
μπραβο ζουζου, πολύ καλά έκανες. Υπήρχε και μια άλλη σειρά απο το στατίκη με ζωάκια , αρκετά φθηνή σε στυλ παραμυθιού όπως το έξυπνο σκυλάκι, το όμορφο γατάκι, η ζωηρή καμηλοπάρδαλη και άλλα.
 
Πρωινο ευρημα... :D ...σε τιμουλα ακρως απροσμενη!!!! :eek:

attachment.php


Εφτασα αισιως τα δεκα! :)

attachment.php
 
Το αθάνατο 1821 είναι πολύ καλό!
 
Τις σειρές των εκδόσεων Στρατίκη τις είχαμε τιμήσει κι εμείς μικροί. Το Αθάνατο 1821, την Οδυσσεια με την Ιλιάδα, την Αθήνα και έναν τόμο της εγκυκλοπαίδειας των παραμυθιών, μαζί με κάποια τεύχη από τα χρυσά μου βιβλία, τα είχε κι ο αδερφός μου. Μου άρεσε να ξεφυλλίζω τα χρυσά μου βιβλία, κι ας μην καθόμουν να διαβάσω απαραίτητα τις λεζάντες. Ήταν πολύ καλοδουλεμένες σειρές, και είχαν μια ωραία ρετρό αισθητική.

Θυμήθηκα, όμως, ότι κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90 ο Στρατίκης είχε βγάλει και την Παιδική Εγκυκλοπαίδεια Στρατίκη, εκ της οποίας είχα τον τόμο για τα ζώα και τον τόμο για τα φυτά. Κάποια στιγμή, δε θυμάμαι αν ήταν στην πρώτη ή τη δευτέρα δημοτικού, η δασκάλα μας μας είχε πει να τα αγοράσουμε αυτά τα δύο και να τα έχουμε μαζί μας όποτε κάναμε μελέτη πειρβάλλοντος, τουλάχιστον για ένα διάστημα. Είχαν εκπληκτική εικονογράφηση, γιατί ενώ ήταν ζωγραφιές, έμοιαζαν σαν αληθινές οι εικόνες! Από την πολλή χρήση, νομίζω οτι ο τόμος με τα ζώα είχε ανοίξει. Δεν ξέρω αν είναι καθαρά ελληνική παραγωγή ή προσαρμογή και μετάφραση ξένης σειράς, αλλά ήταν απίστευτη δουλειά!
 
Πίσω
Μπλουζα