Σημασία στη λεπτομέρεια...New Edition!

Το 1 είναι η κλούβα που έρχεται και παίρνει τις ιερόδουλες στον "Αστερισμό" σωστά , το 5 ας το πάρει το ποτάμι είναι ο ταμίας που παίρνει τα χρήματα ο Παπαμιχαήλ στο "Αχ αυτή η γυναίκα μου"! Ας πάμε στις επόμενες...

1.
1 (1).jpg

2.
1 (1).jpg

3.
1 (1).jpg

4.
1 (1).jpg

5.
1 (1).jpg

6.
1 (1).jpg
 
Το 1 θα έλεγα πως είναι από το θέμα συνειδήσεως στην τελευταία σκηνή. Με προβληματίζει λίγο το λογότυπο του Άλφα, δε θυμάμαι πότε να το δείξανε.
Το δύο θα έλεγα πως είναι σκηνή απ το χώμα βάφτηκε κόκκινο
Το 4 μπας κι είναι απ τη Μαρία της σιωπής; Κάτι μου λένε οι κουρελουδες
Και το 3 η θεία απ το Σικάγο στο δεύτερο γάμο;
 
To 3 είναι η Παναγίτσα στο Παλαιό Φάληρο. Μήπως η σκηνή είναι από τον Κατεργάρη ή το Ξύπνα Βασίλη?
 
είστε σε όλα λάθος ως τώρα!:oops: τα λογότυπα των καναλιών ίσως βοηθάνε λίγο τελικά...:cool:
 
Να δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου?
2. Γυμνοί στον δρόμο.
3. Πολύ αργά για δάκρυα.
4. Η κόρη του ήλιου.
 
Θα κανω άλλη μια απόπειρα μαντεψιάς με το ταμπλό της φωτο 1 :)

Είναι της BMW του Μπάρκουλη από το "Ζητείται γαμπρός επειγόντως" ή από το αγωνιστικό του Βοσκόπουλου στον "Άγνωστο εκείνης της νύχτας"?
 
Όταν είμαι Αθήνα, καίτοι Κουπονιώτης, μένω Παλιό Φάληρο πολύ κοντά στην Παναγίτσα. Παρόλα αυτά δεν τη γνώρισα. Γι' αυτό λέω δεν έχω καμία ελπίδα. Όχι δηλαδή ότι στην 6 που γνώρισα το Αστεροσκοπείο με βοήθησε σε τίποτε. Τελικά είμαι εκτός συναγωνισμού προς τα κάτω.
 
Θα επιχειρήσω ένα τελευταίο.
Το 2 είναι μήπως απ το Μερικοί το προτιμούν κρύο που πάνε ορειβασία;
 
το 2 μόνο απαντήθηκε σωστά και είναι το Γυμνοί στο δρόμο , μας μένουν οι υπόλοιπες
 
0 στα 18 !..Έτσι όπως πάμε,αρχίζω να πιστεύω πως δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου ελληνικό κινηματογράφο και ότι όλα ήταν μια ψευδαίσθηση,μια οφθαλμαπάτη!
Φεύγω,πάω να "παίξω" αλλού .Εσείς δεν μου δίνετε πάσες!
(μα είναι δυνατόν?..0 στα 18?..Τελευταίος και καταϊδρωμένος?Ποιος να μου το ΄λεγε.Κάνω και τον ξερόλα,τρομάρα μου,που έλεγε και ο Βέγγος)
υγ: Για την 6,κόντεψα να ξεστομίσω το "Ζ" του Γαβρά,αλλά μόλις είδα ανοιχτωσιά και εκκλησία.."μαζεύτηκα"..
I 'll be back..
 
Τελευταία επεξεργασία:
1. Ζητειται επειγοντως γαμπρος
3. Δακρια για την Ηλεκτρα
6. Βλεπουμε Αγια Μαρινα στο Θησειο απο ταινια του '67 - '68 θα ελεγα. Στην αφισα πανω στην κολωνα Τολης με Δουκισσα, αν δεν κανω λαθος. Και το μοντελο του αυτοκινητου εκεινης της εποχης δειχνει.
 
το 3 είναι το "Δάκρυα για την Ηλέκτρα" και το 6 "Διπλοπεννιές" , μπράβο @bambinella 100 και @miki-mik7

Ψάχνουμε το 1 (γνωστό μιούζικαλ) , το 4 (ξανθιά πρωταγωνίστρια) και το 5 (ίδια πρωταγωνίστρια με το 4)
 
Για την 1, πήγε το μυαλό μου σε μία,αλλά επειδή και πάλι δεν είμαι 100% (αλλα κατά 90%) σίγουρος,δεν θέλω να γράψω.Άλλωστε η βοήθεια του tonytony ήταν εξόφθαλμη!..Τα αφήνω στους άλλους συμφορουμίτες,που το αξίζουν περισσότερο,εγώ θέλω να βρω έστω και 1 ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ,χωρίς βοήθεια.Για να μπορέσω να βγω να πανηγυρίσω έξαλλα στο μπαλκόνι με το κεφάλι ψηλά!

Μπααα..δεν αντέχω..Εδώ ο πανηγύρισε ο Μαραντόνα γκολ με το χέρι,και εγώ θα αρνηθώ μια βοήθεια?..Θα το γράψω δια της πλαγίας:
" τουτέστιν"..?

Θα σκάσω!..Ψάχνω ταινίες με τις 2 πιο γνωστές-διάσημες ξανθιές + τις ταινίες της Νόρας και δεν μπορώ να βρω τίποτα!..Δεν με βλέπω να κλείνω μάτι απόψε..Θα κλείνω τα μάτια μου και θα μου ΄ρχονται στο μυαλό μου λίστες με τις ταινίες που έψαχνα και τα τραγούδια τους..
Τουλάχιστον ας μου έρχονται οι ξανθιές στο μυαλό μου και όχι οι λίστες με τις ταινίες!..
 
Μπράβο @Fulci το 1 είναι το "Γοργόνες και μάγκες" και ας μη το γραψες , το αυτοκίνητο του ραλίστα Φαίδωνα Γεωργίτση. Στο 4 και το 5 που μας έμεινε όπως είπα παίζει η ίδια (ξανθιά) πρωταγωνίστρια
 
4. Η νεράιδα και το παλικάρι.
 
Λοιπόν ας το πάρει το ποτάμι , το 4 είναι "Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά" , μόλις φτάνει στο νέο της σπίτι στο χωριό και η 5 "Η Αλίκη δικτάτωρ" η ορχήστρα του θιάσου που παίζει ο πατέρας της...Πάμε γι' άλλα!

1.
1 (1).jpg

2.
1 (1).jpg

3.
1 (1).jpg

4.
1 (1).jpg

5.

1 (1).jpg

6.
1 (1).jpg
 
1. Εγωισμος
3. Πυρετος στην ασφαλτο
4. Ερασται του ονειρου
5. Ζητειται επειγοντως γαμπρος
4. Ο Ηλιας του 16ου
 
Πίσω
Μπλουζα