Σκάνδαλα και σκαμπρόζικα

Πολύ ενδιαφέροντα τα ποστ σου karapeperim. Από τα τελευταία μηνύματα σχετικά με τους γάμους του Χορν δεν κατάλαβα αν όντως γνωρίζεις κάτι και απλά σου λείπουν οι πηγές ή είσαι ακόμη στην αναζήτηση. Θέλω να πω πολλές φορές ξέρουμε κάτι (κάπου το είδαμε, κάπου το διαβάσαμε και δε θυμόμαστε ή κάποιος έμπιστος μας το ανάφερε) και ψάχνουμε στοιχεία επιβεβαίωσης, ενώ άλλες φορές βρίσκουμε στοιχεία όπως καλή ώρα από την συνέντευξη και ψάχνουμε για τεκμήρια. Η συγκεκριμένη περίπτωση που ανήκει;  
 

1@foutix[/USER]

Για τον Χορν δε γνώριζα κάτι περισσότερο. Δεν ήξερα ούτε είχα ακούσει τίποτα. Αν κάτι τέτοιο διαφαίνεται από αυτά που έγραψα πρόκειται για παρεξήγηση και κακή διατύπωση. 

Η αλήθεια είναι πως μετά το γάμο του με τη Γουλανδρή έχω την αίσθηση πως αποτραβήχτηκε από τη δημοσιότητα, είχε βέβαια κι αυτός μεγαλώσει. Τα χρόνια πάντως του 50 κ αρχές 60 βρισκόταν πολύ συχνά στην επικαιρότητα. Μόνο η Βουγιουκλάκη τον ξεπερνούσε. Από εκεί κ μετά υπάρχει κενό στις πληροφορίες και μοιραία επειδή πάμε πολύ πίσω κόβεται το νήμα των πηγών. Πάντως όχι, δεν ήξερα τίποτα, ελπίζω όμως πως ίσως κάτι να ανακαλύψουμε. 

Με την ευκαιρία που μου δίνεται από την ερώτηση σου, κι επειδή κι άλλοι φίλοι ρωτάνε,  έχω πει απ την αρχή του θέματος πως δε γράφουμε κουτσομπολιά και φήμες. Υπάρχουν κι οι κανονισμοί του φόρουμ βέβαια αλλά και πέρα απ' αυτό προσπαθώ να φιλτράρω τις ειδήσεις. Δεν είναι πάντα εύκολο. Υπάρχουν και πληροφορίες για τις οποίες μπορεί να υπάρχουν πηγές αλλά δεν τις ανεβάζω, είτε γιατί είναι προσωπικές με τη στενή έννοια του όρου είτε γιατί αφορούν ευαίσθητα ζητήματα στα οποία εμπλέκονται κι άλλοι πέρα από τους σταρ. Θέλω να πω με αυτό πως οι πηγές δεν είναι το μόνο κριτήριο. 

Πάνω σε αυτό μπορεί να υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις ή προσεγγίσεις. 

Εγώ δεν είμαι δημοσιογράφος, προσπαθώ με τα προσωπικά μου κριτήρια και όρια να φτιάξω ένα θέμα ενδιαφέρον, χωρίς κανείς να θίγεται, και να είναι και εντάξει με τους κανονισμούς του φόρουμ. Τώρα κατά πόσο αυτό επιτυγχάνεται... Άλλο ζήτημα.. Θέλω όμως να πιστεύω πως είμαστε σε μεγάλο βαθμό εντάξει. 

Αυτό τώρα βέβαια που βρέθηκε συνέντευξη του ίδιου του καλλιτέχνη ήταν θείο δώρο,  που με βγάζει αυτομάτως από διλήμματα :')

 
#Το κουιζ των σκαμπροζικων
 
 
Αν είστε φίλοι του ρετρό
Στο λεωφορείο ή στο μετρό
Παλιό κουτσομπολικι
Για άνεργο ή για γιατρό
Όλες και όλους τους μετρώ
Από Κατίνα Παξινού μέχρι Αλίκη.
 
Αν αγαπάτε τα παλιά 
Ή τη θεόρατη φωλιά 
Που φτιάχνει η καλιακούδα
Τα χω μπερδέψει μια σταλιά
Ήταν εν τέλει τα μαλλιά
Της Νίτσας της Μαρούδα.
 
Κι αν είστε λύτες δυνατοί


Δε θα διστάσω στη στιγμή 
Βραβείο να σας δώσω
Κι αν πείτε ότι σας κατεβεί
Ορκίζομαι εν  ρετρώ αδερφοί
Πως δε θα σας κακιώσω..
 
 

 
1. Ποιον έγραφαν οι εφημερίδες ότι πρόκειται να παντρευτεί η Αλίκη Βουγιουκλάκη λίγους μήνες πριν το γάμο της με τον Παπαμιχαήλ;

 
2. Με ποιον ταλαντούχο νεαρό ηθοποιό και όχι μόνο, ειχε φλογερό ειδύλλιο η σύζυγος του Μουτσάτσου ( Κουιντα) , Ρίτα Καντιλλακ, λίγο πριν το γάμο τους; 
 
3. Ποια Ελληνίδα σταρ του πενταγράμμου  βρήκε σε εκδήλωση στο Παρίσι η Μελίνα Μερκούρη και της είπε
" Ποια εισθε κυρία μου; Εισθε Ελληνίς;" κάνοντας την να βάλει τα κλάματα; 
 
4. Ποια νεαρή ηθοποιός, που αργότερα κέρδισε βραβείο στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, ήταν ασυνεπής στις πρόβες με αποτέλεσμα να την διώξουν από το θέατρο Βέμπο; (1964)
 
5. Ποιος νεαρός ζεν πρεμιέ, κούκλος της εποχής και κολλητός φίλος του Ανδρέα Μπάρκουλη "εμνηστευθη την δ. Μαρία Δελημαρκου" η οποία "ανήκει εις ευπορον αθηναικην οικογένεια με αυστηρας αρχάς και η οποία συγκατετεθη εις την επισημοποίησην του δεσμού των δύο ερωτευμένων"; (1962)
 
6. Ποιος σκηνοθέτης και ποια δημοφιλέστατη πρωταγωνίστρια ανήγγειλαν γυρίσματα της Λυσιστράτης το 1962;
 
7. Ποια ηθοποιός με γνωστότατο επίθετο  επανεμφανίστηκε στο θέατρο μετά από εφτά χρόνια με το έργο "Ένα δέντρο μεγαλώνει στο Μπρούκλιν"? (1963)
 
8. Για ποια  νεαρή ηθοποιό, ταλαντούχα πρωταγωνίστρια φιλμ νουαρ που αρέσει στα μέλη του φόρουμ διαβάζουμε πως " μαθαίνει εντατικοτατα ισπανικά" καθώς διατηρούσε δεσμό εξ αποστάσεως και συχνή αλληλογραφία με κάποιον Ισπανό;
 
9. Για ποια ζουμερη τραγουδίστρια που έκανε πάταγο στις αρχές του 60 διαβάζουμε πως χώρισε από κάποιον ποδοσφαιριστή και τα έφτιαξε με έναν εφοπλιστή;
 
10. Ποιος δημοφιλής ηθοποιός πήρε ένα ψαλίδι και έσκισε κομμάτια μια τουαλέτα που κάποιος αλλοδαπός θαυμαστής ( από τον Άγιο Δομίνικο) έκανε δώρο στην τραγουδίστρια σύζυγό του; 
 
 
* το κουίζ είναι δυσκολούτσικο, αν και δίνω κάποιες πληροφορίες.
 Όλες οι ερωτήσεις είναι απο πληροφορίες όπως αυτές δημοσιεύθηκαν στον τύπο της εποχής. 
 
Αυτό είναι κουίζ για πολύ δυνατούς λύτες.
 
Εεεεεε όχι όλα, κάποια μπορεί να τα υποθέσει κανείς κι ας μην τα ξέρει..
 
#Το κουιζ των σκαμπροζικων
 
 
Αν είστε φίλοι του ρετρό
Στο λεωφορείο ή στο μετρό
Παλιό κουτσομπολικι
Για άνεργο ή για γιατρό
Όλες και όλους τους μετρώ
Από Κατίνα Παξινού μέχρι Αλίκη.
 
Αν αγαπάτε τα παλιά 
Ή τη θεόρατη φωλιά 
Που φτιάχνει η καλιακούδα
Τα χω μπερδέψει μια σταλιά
Ήταν εν τέλει τα μαλλιά
Της Νίτσας της Μαρούδα.
 
Κι αν είστε λύτες δυνατοί


Δε θα διστάσω στη στιγμή 
Βραβείο να σας δώσω
Κι αν πείτε ότι σας κατεβεί
Ορκίζομαι εν  ρετρώ αδερφοί
Πως δε θα σας κακιώσω..
 
 

 
1. Ποιον έγραφαν οι εφημερίδες ότι πρόκειται να παντρευτεί η Αλίκη Βουγιουκλάκη λίγους μήνες πριν το γάμο της με τον Παπαμιχαήλ;

 
2. Με ποιον ταλαντούχο νεαρό ηθοποιό και όχι μόνο, ειχε φλογερό ειδύλλιο η σύζυγος του Μουτσάτσου ( Κουιντα) , Ρίτα Καντιλλακ, λίγο πριν το γάμο τους; 
 
3. Ποια Ελληνίδα σταρ του πενταγράμμου  βρήκε σε εκδήλωση στο Παρίσι η Μελίνα Μερκούρη και της είπε
" Ποια εισθε κυρία μου; Εισθε Ελληνίς;" κάνοντας την να βάλει τα κλάματα; 
 
4. Ποια νεαρή ηθοποιός, που αργότερα κέρδισε βραβείο στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, ήταν ασυνεπής στις πρόβες με αποτέλεσμα να την διώξουν από το θέατρο Βέμπο; (1964)
 
5. Ποιος νεαρός ζεν πρεμιέ, κούκλος της εποχής και κολλητός φίλος του Ανδρέα Μπάρκουλη "εμνηστευθη την δ. Μαρία Δελημαρκου" η οποία "ανήκει εις ευπορον αθηναικην οικογένεια με αυστηρας αρχάς και η οποία συγκατετεθη εις την επισημοποίησην του δεσμού των δύο ερωτευμένων"; (1962)
 
6. Ποιος σκηνοθέτης και ποια δημοφιλέστατη πρωταγωνίστρια ανήγγειλαν γυρίσματα της Λυσιστράτης το 1962;
 
7. Ποια ηθοποιός με γνωστότατο επίθετο  επανεμφανίστηκε στο θέατρο μετά από εφτά χρόνια με το έργο "Ένα δέντρο μεγαλώνει στο Μπρούκλιν"? (1963)
 
8. Για ποια  νεαρή ηθοποιό, ταλαντούχα πρωταγωνίστρια φιλμ νουαρ που αρέσει στα μέλη του φόρουμ διαβάζουμε πως " μαθαίνει εντατικοτατα ισπανικά" καθώς διατηρούσε δεσμό εξ αποστάσεως και συχνή αλληλογραφία με κάποιον Ισπανό;
 
9. Για ποια ζουμερη τραγουδίστρια που έκανε πάταγο στις αρχές του 60 διαβάζουμε πως χώρισε από κάποιον ποδοσφαιριστή και τα έφτιαξε με έναν εφοπλιστή;
 
10. Ποιος δημοφιλής ηθοποιός πήρε ένα ψαλίδι και έσκισε κομμάτια μια τουαλέτα που κάποιος αλλοδαπός θαυμαστής ( από τον Άγιο Δομίνικο) έκανε δώρο στην τραγουδίστρια σύζυγό του; 
 
 
* το κουίζ είναι δυσκολούτσικο, αν και δίνω κάποιες πληροφορίες.
 Όλες οι ερωτήσεις είναι απο πληροφορίες όπως αυτές δημοσιεύθηκαν στον τύπο της εποχής. 
δεν ειμαι σιγουρος για το 3 θα πω νανα μουσχουρη επειδη ειχαν αντιζηλεια για το ποια θα παρει τα τραγουδια του χατζηδακη πρωτη και θεωρω οτι γι αυτο η μελινα μπορει να της μιλησε με αυτον τον τροπο .... αλλη δεν μπορω να φανταστω παντως !!!
 
????????????

3. Νάνα Μούσχουρη!!!!!! 

Βρέθηκε το πρώτο κ μπράβο σου!!
 
Κι εγώ είχα υποπτευθεί τη Μούσχουρη. Δεν ξέρω τι σχέσεις είχαν οι δυο τους αλλά πόσες ελληνίδες σταρ του 5γράμμου να υπήρχαν στο Παρίσι? Άντε να περασε και η Βίκυ Λέανδρος καμιά βόλτα. Ενώ ας πούμε ηθοποιές που να πήραν βραβείο στη Θεσ/νίκη υπήρξαν μπόλικες, άρα η πιθανότητα να μαντέψω το (4) είναι μηδαμινή.
 
????????????

3. Νάνα Μούσχουρη!!!!!! 

Βρέθηκε το πρώτο κ μπράβο σου!!
το 7 πρεπει να ειναι η μαρια αλκαιου το βρηκα στο ιντερνετ Διασκευή Γιώργου Γιαννίτση στο Νέο ΘέατροΣταύρου, Γερ.Αθήνα, 9/2/1963 - Λ.ΚύρκοςΚείμενα εφημερίδαςΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ
 
Οχιιιιιιιι... Και λυπάμαι πραγματικά ??????? γιατί το έψαξες κιόλας... 

Κ θα ρίξω βοήθεια για αυτό. 

Η κυρία που ψάχνουμε έκανε καριέρα και στο σινεμά, υπάρχει ατάκα της σε ταινία που χρησιμοποιείται πολύ μέχρι σήμερα αν και ήταν δευτερολιστρια... Άλλος ήταν το βαρύ όνομα στο σπίτι τους...
 
Οχιιιιιιιι... Και λυπάμαι πραγματικά ??????? γιατί το έψαξες κιόλας... 

Κ θα ρίξω βοήθεια για αυτό. 

Η κυρία που ψάχνουμε έκανε καριέρα και στο σινεμά, υπάρχει ατάκα της σε ταινία που χρησιμοποιείται πολύ μέχρι σήμερα αν και ήταν δευτερολιστρια... Άλλος ήταν το βαρύ όνομα στο σπίτι τους...
σαπφω νοταρα ...
 
Οχιιιιιιιι ιιιιι 

Είχε άλλον σταρ στο σπίτι της η Νοταρά;;
 
Παράλληλη πορεία ακολουθούμε, hivthess. Βρήκα κι εγώ ότι τι έργο ανέβηκε το 1963 από τον θίασο Διαμαντόπουλου - Αλκαίου, αλλά η Αλκαίου δεν είχε μείνει εκτός θεάτρου για τόσα χρόνια. Δεν βρήκα άλλους ηθοποιούς της παράστασης (εκτός από Παπαγεωργίου - Πρωτοψάλτη)
 
Παράλληλη πορεία ακολουθούμε, hivthess. Βρήκα κι εγώ ότι τι έργο ανέβηκε το 1963 από τον θίασο Διαμαντόπουλου - Αλκαίου, αλλά η Αλκαίου δεν είχε μείνει εκτός θεάτρου για τόσα χρόνια. Δεν βρήκα άλλους ηθοποιούς της παράστασης (εκτός από Παπαγεωργίου - Πρωτοψάλτη)
εγω βρηκα και αυτην τη φωτο απο εκει ειδα και την πρωτοψαλτη τι να πω την ιδια χρονια δυο ιδιες θεατρικες παραστασεις μου κανει καπως......

ΑΥΓΗ 2800 3081                                              001.JPG
 
Μα τότε η ηθοποιός που ψάχνουμε ήταν η Μίτση Κωνσταντάρα.
 
Πίσω
Μπλουζα