Σκάνδαλα και σκαμπρόζικα

Αν διαβάσεις προσεκτικά το απόκομμα, θα τη βρεις ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βρηκα και κατι αλλο αλλα εχει ολα τα ονοματα μπερδεμενα δεν μπορω να βγαλω κανενα πληρες ονομα 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Ν

τοση ωρα το κοιταω αλλα δεν μπορω να βγαλω κανενα αλλο ονομα συγνωμη αλλα παραδιδω τα οπλα χεχεχε
Το βρήκε βρε ο ελέφαντας:) 

Είναι η Μιτση Κωνσταντάρα.. το γραφει προς το τέλος..

Την πατάω συνήθως με τα κουίζ γιατί αν ξέρεις τις απαντήσεις φαίνονται πανευκολα, ενώ δεν είναι... 

Για αυτό θα αρχίσω τις σοβαρές βοήθειες.... 

Ας πούμε το 1. δεν είναι άγνωστος δεσμός της Αλίκης απλά εγώ δεν ήξερα ότι κράτησε τόσο..

Το 2 περιμένω να το βρει η 1@bambinella 100[/USER] λόγω ...συμπάθειας στον εν λόγω καλλιτέχνη... 

Η ηθοποιός του 4. βραβεύτηκε στο φεστιβάλ χρόνια μετά κι όχι στο είδος της ταινίας που τη γνωρίσαμε ( ενζενί)

Και τη Λυσιστράτη μπορεί κανείς να την μαντέψει. Την ηθοποιό σίγουρα γιατί ....ήταν Λυσιστράτη.. ο σκηνοθέτης πασίγνωστος, δε γύρισε τελικά τίποτα το αρχαιον αν και ήταν λάτρης των .... Πρωτοπόρων του ελληνικού σινεμά... 

Ο Μπάρκουλης με έναν ζεν ήταν κολληταρια και έχει πει πως όταν δε μπορούσε να γυρίσει κάποια ταινία πρότεινε αυτόν. Επίσης του είχε κάνει το " προξενιό" με τη Γκρέι. Ο ηθοποιός που ψάχνουμε δεν παντρεύτηκε ποτέ. 

Το τελευταίο ζευγάρι για μένα είναι εύκολο... Πόσοι ηθοποιοί είχαν σύζυγο τραγουδίστρια με εξωτικούς θαυμαστές κι εξωτικό.... όνομα; 

Η τραγουδίστρια που άφησε τον ποδοσφαιριστή για τον εφοπλιστή το έχει πει κι η ίδια πως .... τους αλλάζει σαν τα πουκάμισα...

Αυταααααα

Ε και το 8 που το μαρτυραω επί της ουσίας....

 

Ν

Το βρήκε βρε ο ελέφαντας:) 

Είναι η Μιτση Κωνσταντάρα.. το γραφει προς το τέλος..

Την πατάω συνήθως με τα κουίζ γιατί αν ξέρεις τις απαντήσεις φαίνονται πανευκολα, ενώ δεν είναι... 

Για αυτό θα αρχίσω τις σοβαρές βοήθειες.... 

Ας πούμε το 1. δεν είναι άγνωστος δεσμός της Αλίκης απλά εγώ δεν ήξερα ότι κράτησε τόσο..

Το 2 περιμένω να το βρει η 1@bambinella 100[/USER] λόγω ...συμπάθειας στον εν λόγω καλλιτέχνη... 

Η ηθοποιός του 4. βραβεύτηκε στο φεστιβάλ χρόνια μετά κι όχι στο είδος της ταινίας που τη γνωρίσαμε ( ενζενί)

Και τη Λυσιστράτη μπορεί κανείς να την μαντέψει. Την ηθοποιό σίγουρα γιατί ....ήταν Λυσιστράτη.. ο σκηνοθέτης πασίγνωστος, δε γύρισε τελικά τίποτα το αρχαιον αν και ήταν λάτρης των .... Πρωτοπόρων του ελληνικού σινεμά... 

Ο Μπάρκουλης με έναν ζεν ήταν κολληταρια και έχει πει πως όταν δε μπορούσε να γυρίσει κάποια ταινία πρότεινε αυτόν. Επίσης του είχε κάνει το " προξενιό" με τη Γκρέι. Ο ηθοποιός που ψάχνουμε δεν παντρεύτηκε ποτέ. 

Το τελευταίο ζευγάρι για μένα είναι εύκολο... Πόσοι ηθοποιοί είχαν σύζυγο τραγουδίστρια με εξωτικούς θαυμαστές κι εξωτικό.... όνομα; 

Η τραγουδίστρια που άφησε τον ποδοσφαιριστή για τον εφοπλιστή το έχει πει κι η ίδια πως .... τους αλλάζει σαν τα πουκάμισα...

Αυταααααα

Ε και το 8 που το μαρτυραω επί της ουσίας....
το 1 πρεπει να ειναι ο μαριος πλωριτης η ο νασος μποτσης πριν απο τον παπαμιχαλης ηταν ο μποτσης παντως 

 
Στο 2 πρεπει να ειναι ο Βαγγελης Σειληνος κρινοντας απο το "και οχι μονο" και απο το γεγονος οτι εμφανιστηκαν μαζι στο Αυτο το κατι αλλο.

Και ναι, του εχω αδυναμια! :)
 

Β. Σειληνός!! Σωστά Μπαμπινελλα! 

( Περιμένω να βρεις κ το 8. ) 

Λεπτομέρειες θα σας πω στο τέλος του κουίζ για όλα.

1@hivthess[/USER]

Το δημοσίευμα ήταν στα τέλη του '64. 

Ο Πλωρίτης φυσικά δεν είναι πρώτα πρώτα ήταν παντρεμένος τότε κι έπειτα είχε δεσμό με τη Βουγιουκλάκη γύρω στο '56-'57.

Με τον εκδότη χώρισε το '62.. Μήπως ξέρεις γιατί;;;;;;;;

 
Λογικά η υποψήφια κινηματογραφική Λυσιστράτη ήταν η Αρώνη αφού δεν υπάρχει άλλη ηθοποιός που να έχει ταυτιστεί με τον ρόλο.

Η μόνη γνωστή ηθοποιός που σκέφτομαι να έχει παρει αργότερα βραβείο Θεσ/νίκης είναι η Μαίρη Χρονοπούλου (1987), αλλά το 1964 ήταν ήδη φτασμένη και ενζενί δεν υπήρξε ποτέ. Αλλά δεν μπορούσα να ενημερώνομαι για τα φεστιβαλικά εδώ στη μαύρη ξενητειά κι έτσι οι γνώσεις μου στα μετά-1980 καλλιτεχνικά είναι ακόμη ελλιπέστερες απ' ότι στα προ-1980.
 

Β. Σειληνός!! Σωστά Μπαμπινελλα! 

( Περιμένω να βρεις κ το 8. ) 

Λεπτομέρειες θα σας πω στο τέλος του κουίζ για όλα.

1@hivthess[/USER]

Το δημοσίευμα ήταν στα τέλη του '64. 

Ο Πλωρίτης φυσικά δεν είναι πρώτα πρώτα ήταν παντρεμένος τότε κι έπειτα είχε δεσμό με τη Βουγιουκλάκη γύρω στο '56-'57.

Με τον εκδότη χώρισε το '62.. Μήπως ξέρεις γιατί;;;;;;;;
δεν ξερω γιατι χωρισαν... τελευταια επιλογη μου ειναι ο Ντίντης Καρύδης – Φουκς οπως μας εχει πει και η μαρω κοντου νομιζω...

 

1@elephadas[/USER]

2/2 λάθος!!! 

Είναι κι αυτό μια επιτυχία!!! Αν είχες μείνει μια χρονιά ακόμη Ελλάδα θα την έβρισκες ???

Για τη Λυσιστράτη δεν είπα ότι ταυτίστηκε με το ρόλο. Είπα ότι ήταν Λυσιστράτη και καλύτερα για αυτήν που δεν ταυτίστηκε ?

Από εσένα πάντως περίμενα περισσότερο το 9 κ το 10... 

1@hivthess[/USER]

Σωστά. Ο Φουκς... Έχω ένα ενδιαφέρον άρθρο το οποίο θα ανεβάσω στο τέλος του κουίζ να ενημερωθείτε καταλλήλως. 

 
Πού να ξέρω εγώ ποια τα είχε με ποιους και ποιος παντρεύτηκε ποια? Στα μικράτα μου ήμουν αξιοπρεπής και δεν με ενδιέφερε η προσωπική ζωή των διάφορων σταρ. Τώρα που γέρασα έχω γίνει αρχικουτσομπόλης, αλλά δεν με βοηθάει η μνήμη μου.
 

Δώσε Μπαμπινελλα!!!! 

( Αλήθεια που να χάθηκε ο 1@Nemo[/USER] ??) 

 
δεν μας δινεις και τις απαντησεις γιατι δεν βλεπω να μπορει να τις βρει καποιος αλλος......
 

ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.


1. Ποιον έγραφαν οι εφημερίδες ότι πρόκειται να παντρευτεί η Αλίκη Βουγιουκλάκη λίγους μήνες πριν το γάμο της με τον Παπαμιχαήλ;
 
Από έτους και πλέον διαδίδεται ψιθυριστά και αθόρυβα φυσικά, ότι η Αλίκη Βουγιουκλάκη παντρεύεται.
Τυχερός αυτή τη φορά είναι ο γνωστός οπερατέρ Αριστείδης Καρύδης Φουκς, ο οποίος πλησιστιος ετοιμάζεται για τη μεγάλη στιγμή. Βέβαια οι εφημερίδες κατά καιρούς πάντοτε παντρευαν την Αλίκη Βουγιουκλάκη αλλά αυτή τη φορά λέγεται τα πράγματα είναι σοβαρά.
Στη συναυλία μάλιστα της περασμένης Δευτέρας που διηύθυνε ο αρχιμουσικός Καρύδης, αδερφός του οπερατέρ, η Αλίκη ενεφανίσθη λαμπουσα και απαστράπτουσα στο πλευρό του και εζήτησε και αυτόγραφο από τον διάσημο αρχιμουσικό. 
Οι κακές γλώσσες σχολίασαν το πράγμα και οι φωτογράφοι βρήκαν την ευκαιρία για μια οικογενειακή φωτογραφία. Εμπρός 5/91964
 
 
2. Με ποιον σταρ ειχε φλογερό ειδύλλιο η σύζυγος του Μουτσάτσου ( Κουιντα) , Ρίτα Καντιλλακ, λίγο πριν το γάμο τους; 
 
 
(....) Για τον Σειλινο δηλαδή η χρονιά αυτή υπήρξε απόλυτα γόνιμη. Καθιέρωσε στον κινηματογράφο - δύο ακόμη ταινίες αξιώσεων θα πιστοποιήσουν πάλι το ταλέντο του- δημιουργικωτατο παρών στο θέατρο και κατακτητής στον ερωτικό τομέα, αφού η Ρίτα Καντιλλακ - η διεθνής βασίλισσα του στριπτίζ- τον λατρεύει και τα γράμματα από το Παρίσι έρχονται βροχηδον, διαψεύδοντας το " μάτια που δεν βλέπονται".
Μόνο που ο Βαγγέλης και η Ρίτα θα αργήσουν να ξανασυναντηθούν. Και οι δύο έχουν δεσμευτικά συμβόλαια για εμφανίσεις σε θέατρο και ταινίες και έτσι η φωλιτσα τους της οδού Καρνεάδου πλέον είναι άδεια.
Πάντως την άνοιξη με τα χελιδόνια θα ξανασμίξουν και όπως λένε δε θα χωριστούν ποτέ πια. Εμπρός 12/10/1963
 
3. Ποια Ελληνίδα σταρρρρρ βρήκε σε εκδήλωση στο Παρίσι η Μελίνα Μερκούρη και της είπε
" Ποια εισθε κυρία μου; Εισθε Ελληνίς;" κάνοντας την να βάλει τα κλάματα; 
 
" Πήγε η Νάνα Μούσχουρη που βρίσκεται στη γαλλική πρωτεύουσα να χαιρετήσει τη Μελίνα Μερκούρη στα Ολυμπια, ένα βράδυ παραστάσεως με τον Τινο Ροσσι κ Μελίνα της είπε " ποια εισθε κυρία μου; Εισθε Ελληνίς;".
Κι η αγαπητή Νάνα σκασμενη από στεναχώρια έφυγε κλαίουσα. 
Το πράγμα φαίνεται λίγο απίστευτο. Πρώτον γιατί η Μελίνα φημίζεται για την καλή της καρδιά, και υποστηρίζουν όλοι ότι ποτέ δε θα εφερετο τόσο προσβλητικως.
Δεύτερον, ήταν απαραίτητο να τη γνωρίζει τη Νανά; Βεβαίως.. υποστηρίζουν οι Νανικοι.
Γιατί η ερμηνεύτρια των τραγουδιών του Χατζηδάκη λέγουν, ήταν παιδική φίλη της Μελίνας. Κι ύστερα είναι και συνάδελφοι εν μπουζουκιοις και λαικοις αμανεσι. 
Στη Στέλλα η Μελίνα, και στα παιδιά του Πειραιά κλπ και σε όλα τα " παιδιά" του Χατζιδάκι η άλλη δηλαδή τα πνευματικά και μουσικά προϊόντα του δημοφιλούς συνθετου. 
Νεώτερες λεπτομέρειες πάντως θα έχουν οι αναγνώστες μας άμα τη επιστροφή εκ Παρισίων της συμπαθους Νάνας. "
 
4. Ποια νεαρή ηθοποιός ήταν ασυνεπής στις πρόβες με αποτέλεσμα να την διώξουν από το θέατρο Βέμπο; (1964)
 
Η Άννα Μαντζουράνη.
 
5. Ποιος νεαρός ζεν πρεμιέ "εμνηστευθη την δ. Μαρία Δελημαρκου" η οποία "ανήκει εις ευπορον αθηναικην οικογένεια με αυστηρας αρχάς και η οποία συγκατετεθη εις την επισημοποίησην του δεσμού των δύο ερωτευμένων"; (1962)
 
Ο Κώστας Κακκαβας.
 
6. Ποιος σκηνοθέτης και ποια δημοφιλέστατη πρωταγωνίστρια ανήγγειλαν γυρίσματα της Λυσιστράτης το 1962;
 
" Δεν πρόλαβε να αναγγείλει ο Αλέκος Σακελλάριος το γύρισμα της Λυσιστράτης με πρωταγωνίστρια τη Τζένη Καρέζη, άνθρωπος με πείρα και με σημαντική προσφορά στον κινηματογράφο και αναγγέλλονται δύο ακόμη κινηματογραφησεις της αριστουργιματικης αυτής κωμωδίας του Αριστοφάνους...".
 
 
7. Ποια ηθοποιός επανεμφανίστηκε στο θέατρο μετά από εφτά χρόνια με το έργο "Ένα δέντρο μεγαλώνει στο Μπρούκλιν"? (1963)
 
Η Μιτση Κωνσταντάρα.
 
8. Για ποια ηθοποιό διαβάζουμε πως " μαθαίνει εντατικοτατα ισπανικά" καθώς διατηρούσε δεσμό εξ αποστάσεως και συχνή αλληλογραφία με κάποιον Ισπανό;
 
Η Βούλα Χαριλάου
 
9. Για ποια ζουμερη τραγουδίστρια που έκανε πάταγο στις αρχές του 60 διαβάζουμε πως χώρισε από κάποιον ποδοσφαιριστή και τα έφτιαξε με έναν εφοπλιστή;
 
Για τη Λάουρα
 
 
10. Ποιος δημοφιλής ηθοποιός πήρε ένα ψαλίδι και έσκισε κομμάτια μια τουαλέτα που κάποιος αλλοδαπός θαυμαστής ( από τον Άγιο Δομίνικο) έκανε δώρο στην τραγουδίστρια σύζυγό του; 
 
Ο Δημήτρης Νικολαΐδης, σύζυγος της Σούλης Σαμπάχ. 
 
 
Νικήτρια του κουιζ φυσικά η 1@bambinella 100[/USER]  :award:
 
 

 
Το μόνο από αυτά που είχα σκεφτεί ήταν ο Νικολαΐδης με τη Σαμπάχ, αλλά μόνο γιατί δεν μπορούσα να σκεφτώ άλλο ζευγάρι αντίστοιχο. Μόνο που το απέρριψα γιατί τη Σαμπάχ την είχα για ηθοποιό που τραγουδάει περισσότερο παρά για τραγουδίστρια.

3 Λυσιστράτες? Και τελικά έγινε μία, κι αυτή μετά από χρόοονια, κι όχι πολύ καλή. Πάντως το 1962 ήταν ακόμη πολύ αυστηρά τα ήθη για να γυριστεί σε ταινία η Λυσιστράτη εκτός αν έπεφτε γερό ψαλίδι. Το περίφημο ανέβασμα του Σολωμού το 1950λίγο (στην οποία η Καρέζη έκανε τη Μυρρίνη αν θυμάμαι καλά) χρησιμοποίησε ένα αρκετά εξημερωμένο κείμενο ας ήταν θέατρο στο οποίο επιτρεπόταν λίγο μεγαλύτερη ελευθερία από το σινεμά για τις μάζες. Η ταινία του Σκαλενάκη ήταν αυστηρώς ακατάλληλη και δεν με αφήσανε να μπω στο σινεμά που την έπαιζε (μικρή πόλη, με ξέρανε για ανήλικο :) )
 
Ελέφαντα αν γράψω αυτό που μου ήρθε θα με κόψουν κι εμένα για ακατάλληλη.???

Η Βουγιουκλάκη που τέσσερις μήνες πριν το γάμο της με τον Δ. Π. δε σας προκαλεί εντύπωση που γραφόταν ότι θα παντρευτεί τον Φουκς;

Εδώ να πω πως κατά μία εκδοχή που δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί ο Φουκς θεώρησε πως η Α. Β. διέρρευσε το ανωτέρω και την χώρισε. Η ίδια πάντως δεν παρέλειψε να πει αργότερα πως δεν τον αγάπησε ποτέ. 

Σε άλλα νέα η Καντιλλακ, όνομα κ πράγμα, παντρεύτηκε τότε κοντά τον ιδιοκτήτη της Κουιντα. 

Ένα σοκ το έπαθα όταν διάβασα την είδηση για Αλέκο Σακελλαρίο κ Καρέζη. Λυπηρό που δεν έγινε. Δε θα μάθουμε ποτέ πως θα τα πήγαινε με τον Αριστοφάνη ο Αλέκος. 

Διαθέτει κανείς πηγή για την Μιτση Κωνσταντάρα κ τη θεατρική της αποχή;;;

Τη μνηστή του Κακκαβα την είχε κ φωτογραφία. Ο ηθοποιός δήλωσε πως ένας λόγος που τελικά δεν παντρεύτηκε ποτέ ήταν το διαζύγιο των γονιών του.
 
# - Μη μου το λες Μαρίκα

   - Ναι όπως τ ακούς.....
 
 
E, αυτό δεν το περίμενα, δεν το ήξερα, δεν το υπολόγιζα,δεν...δεν... 
 
Πάρτε ανάσα βαθιά... Πήρατε; 
 
 
"Ο Γιάννης Βόγλης υπήρξε αναμφισβήτητα ο ηθοποιός που ξεχώρισε στην κινηματογραφική περίοδο που πέρασε με τις αδρές ερμηνείες του στα έργα: " Το χώμα βάφτηκε κόκκινο" και " Επιτάφιος για εχθρούς και φίλους". 
Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα κέρδισε μια πρώτη θέση στον κινηματογράφο μας στηριζόμενος αποκλειστικά και μόνο στο ταλέντο του και στην έντονη προσωπικότητα του. 
Χαρακτηριστικό του η γενναιότητα του και η αγάπη του στα αδιαφιλονίκητα ιδανικά. 
Είναι γνωστό το επεισόδιο του Βόγλη στο Λονδίνο με τον Πίτερ Ο Τουλ όταν σε μια δεξίωση ο τελευταίος μιλούσε " αφ' υψηλού" για την Ελλάδα. Ο πρωταγωνιστής μας αδιαφορώντας για τους τύπους και τις ψεύτικες κοσμικοτητες έδωσε μια γερή γροθιά στον ξένο συνάδελφο του και όλες οι αγγλικές εφημερίδες και τα περιοδικά ασχολήθηκαν με τον " γενναίο Έλληνα". 
Τώρα ο Βόγλης τελειώνει στη Σκύρο την ταινία " Κραυγή στον άνεμο" όπου πρωταγωνιστεί στο πλευρό της μεγάλης Αγγλίδας τραγωδου Φλώρας Ρόμπσον σε σενάριο Τζορτζ Σαιν Τζορτζ. 
Οι ξένοι παραγωγοί είναι ενθουσιασμένοι με τον Βόγλη και του προτείνουν συμβόλαιο για μια σειρά ταινιών.
Έπειτα από την ταινία αυτή όμως τον περιμένει μια αντιστασιακή ταινία στην Κύπρο με σκηνοθέτη τον Γεωργιάδη και αμέσως μετά η αμερικανική τηλεόραση.
Ο Γιάννης Βόγλης χωρίς τυμπανοκρουσιες και ψεύτικες διαφημίσεις βαδίζει με θετικά βήματα στο δρόμο της πλήρους επιτυχίας που άνοιξε διάπλατα μπροστά του..."
ΕΜΠΡΟΣ 2/7/1966
 
* Τι μπορεί να είπε ο Πίτερ για την πατρίδα μας και τον πλάκωσε στα μπουνίδια ο Βόγλης δε γνωρίζω, έψαξα λίγο, δε βρήκα. Το σημείο όμως που αξίζει να σταθεί κανείς είναι ο ενθουσιασμός του συντάκτη. Ο άνθρωπος είναι εκστασιασμένος με το "κατόρθωμα" του ηθοποιού μας, έτοιμος σχεδόν να τον ανακηρύξει εθνικό ήρωα... Το βλέπετε κι εσείς ή εγώ τρελάθηκα;; 
 
 
* αν θέλετε να σας ετοιμάσω νέο κουιζ, ζητείστε το μην ντρέπεστε.. 
 
Τι μπορει να του ειπε ο ξεπλυμενος δεν ξερω. Πολλα και διαφορα. Αυτο που ξερω ειναι πως οταν σου θιγουν τα ιερα, τα οσια και τα ιδανικα σου, μπορει και να παρεκτραπεις. Και η Πατριδα ειναι, κατ' εμε, η μεγιστη Ιδεα. Οποτε μπορει και να πω "Καλα του' κανε".
 
Πίσω
Μπλουζα