Σκυλάδικα!

Τώρα τον ανακάλυψες βρε αθεόφοβε; Έχω ποστάρει το link στο chatbox άπειρες φορές.

Εκπληκτικός και γνήσιος, τόσο σαν τραγουδοποιός, όσο και ως άνθρωπος αν μιλήσεις μαζί του θα πάθεις πλάκα από τη σοφία που κουβαλάει. Έχει φιλοξενηθεί στο παλιό μας μαγαζί. Από κοντά είναι ακόμα καλύτερος, το μικρόφωνο του αφαιρεί πόντους.
 
γηρασκω αει διδασκομενος ρε αληταραδες!! :D :D

καλα μη μου πεις οτι εμπαινε και μαρκιζα μ αυτο το ονομα?? :animlaugh:

και..μα το Δια,τι λεει ποιητης στο ασμα..?

"το ουισκυ δε με πιανει,φερτε βενζινη να με τρελανει.."τσ τσ τσ..

αντε να συμβαλω και γω

[edit]"ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΡΑΠΑΤΑΚΗΣ - ΕΙΣΑΙ..."


This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.



Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλάνια, Pooky και Don Dokken !

Ξαγρυπνάμε στο PC ?

Άντε το Scania, για πάρτη σας ! Ώπα ! ( και η "λουλουδού" με τα κίτρινα, δικιά μου ! )

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΨΑΛΗΣ - ΠΑΡΕ ΤΟ SCANIA.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε Λ Ε Ο С РЕ СИНТРОФЕЕЕЕ!!

καραμετραει το live bootleg!!
 
Don μαρκίζα δεν έπαιζε γιατί ήταν μόνο για ένα ΠΣΚ. Αλλά έπαιξε αφίσα. Πολύ αφίσα, μιλάμε για εμβαδόν, όχι παίζουμε.

Τον Καψάλη τον ζαχαρώναμε αλλά δεν τα βρήκαμε στα οικονομικά κάποτε που θέλαμε να τον φέρουμε. Ήταν η εποχή που μεσουρανούσαν τα παρατράγουδα και προτιμήσαμε τον Βας εις το τετράγωνον. Φυσικά η επιλογή μας ήταν σαφώς σοφότερη, μια και είμασταν μια βδομάδα υπέρβαροι (δεν έπεφτε χαρτομάντηλο) και ο ίδιος ζήτησε πολύ λιγότερα.

Το μαγαζί δεν έχει σταθερή "ατραξιόν", ουδέποτε στα 30 χρόνια λειτουργίας του είχε. Φέρναμε κατά το δοκούν. Τις άλλες φορές είχε διατεθεί προς γάμους, βαφτίσια και άλλες κοινωνικές εκδηλώσεις, οι οποίες απέφεραν εξαιρετικά κέρδη (και αποφέρουν ακόμα και σήμερον, εις περίοδον κρίσεως) !!!!!!
 
Γιωργάρα, για "άγριες καταστάσεις" σε γάμο, επιβάλεται Μετζελόπουλος !

ΚΩΣΤΑ ΜΕΤΖΕΛΟΠΟΥΛΟΣ - καλά στέφανα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε παλευεστε ρε!πα να φυγω γιατι θα ανοιξω κανα μπιτονι V-power(οπως λεμε 12ρι ουισκυ)
 
Σε γαμοκαταστάσεις αγρίου κάλους επιβάλλεται να υπάρχει live κλαρίνο μετά συνοδείας βιολιού.

Σου δίνει την αίσθηση πανηγυριού, αλλά ο κλειστός χώρος σε επαναφέρει στη πραγματικότητα. Φυσικά δεν πρέπει να πάει όλο το πρόγραμμα με κλαρίνο, αλλά επιβάλλονται και τα λαϊκά άσματα από νεαρή και, τρόπον τινά, φιλόδοξη και παράλληλα ελάχιστα ενδεδυμένη δίμετρη ξανθιά κουκλάρα η οποία θα παρασύρει θαμώνες και προσωπικό με τις τραγουδιστικές της ικανότητες.

Tip: Στα μαγαζιά άνω των 300 τετραγωνικών μέτρων καπνίζουμε ελεύθερα. Φυσικά τσιγάρα και πούρα, αυστηρά και μόνο, δηλαδή, προϊόντα καπνού αποκλειστικά.

Don αγόρι μου, έχω δει μαγαζιά να σερβίρουν Chivas 12 ωρών που η V-power μπροστά τους έμοιαζε εμφιαλωμένο νεράκι..........
 
Και μια ιστορική φωτό...

attachment.php




Από συναυλία. US Army πουκάμισο ο Βοσκόπουλος και προσέξτε τόκα στον "Πρίγκηπα"

Πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Σε γαμοκαταστάσεις αγρίου κάλους επιβάλλεται να υπάρχει live κλαρίνο μετά συνοδείας βιολιού.
Σου δίνει την αίσθηση πανηγυριού, αλλά ο κλειστός χώρος σε επαναφέρει στη πραγματικότητα. Φυσικά δεν πρέπει να πάει όλο το πρόγραμμα με κλαρίνο, αλλά επιβάλλονται και τα λαϊκά άσματα από νεαρή και, τρόπον τινά, φιλόδοξη και παράλληλα ελάχιστα ενδεδυμένη δίμετρη ξανθιά κουκλάρα η οποία θα παρασύρει θαμώνες και προσωπικό με τις τραγουδιστικές της ικανότητες.

Tip: Στα μαγαζιά άνω των 300 τετραγωνικών μέτρων καπνίζουμε ελεύθερα. Φυσικά τσιγάρα και πούρα, αυστηρά και μόνο, δηλαδή, προϊόντα καπνού αποκλειστικά.

Don αγόρι μου, έχω δει μαγαζιά να σερβίρουν Chivas 12 ωρών που η V-power μπροστά τους έμοιαζε εμφιαλωμένο νεράκι..........
χαχαχααα..η αλητεια συνεχιζεται!

εχω πετυχει γαμους εκει στα λειτ 70ς στην τιμημενη Θεσσαλια οπου ξεκιναγαν πεμπτη μεσημερι και τελειωναν δευτερα απογευμα.

Δε μπαντ ηταν πανω σε πλατφορμα απο τρακτερ και η διμετρη ξανθια ηταν μελαχροινη με μουστακι σαν του Αγγελοπουλου και απροσδιοριστου ηλικιας..

το στειτζ ηταν βεβαια οξω απ το σπιτι της νυφης.. :D

κατι γεροντοβλαχοι ελεγαν οτι παλια το γλεντι κραταγε καμμια βδομαδα..

και μετα λενε εμας καμμενους..8-10 γαμοι το χρονο,να πως γινεσαι αλκοολικουλας..
 
Μουα χα χα, σιγά μην φέρναμε στο τιμημένο μας σκυλάδικο γκόμενα τραγουδιάρα με μουστάκι!!!!

Αυτά είναι τελειωμένα, και '80ς σκηνικά, σήμερα τα standards έχουν ανέβει. Δεν βγαίνει μαγαζί έτσι!!!!!
 
Μετά από ένα νέο γύρο ανασκαφών ανακάλυψα το παρακάτω (αν το θυμάτε δηλαδή κανείς)

Πάνος Ρήγας - Δεν Σταματάει

http://www.youtube.com/watch?v=pnRhG_yLliQ
 
Τώρα τελευταία παρακολουθώ τα uploads σου και νομίζω ότι έχεις πάρει................. άσχημο δρόμο!!!!!!!!!! :) :p :p :)
 
Βοήθεια σύντροφοι! Θυμάμαι ένα τραγούδι που άκουγαν οι δικοί μου όταν ήμουν μικρή. Δεν είναι σκυλάδικο, είναι όμως λαικο -ποπ και ᾽80ς. Είναι διάλογος μεταξύ δυο νταλκαδιασμένων φίλων και πάει έτσι

-Κατσε ρε φιλε να σου πω μια ιστορία

αν την ακούσεις θα γελάς ειρωνικά

για σένα ίσως είναι μια απλή ιστορία

εμένα όμως μου συμβαίνει πρώτη μου φορά

......

(και οι δύο μαζί)

Την αγαπώωωω!

Να τα ᾽χω δώσει όλα και να της ζητώ

λίγη αγάπη ζητιανιά

κι αυτή να φεύγει μακρυάαα.

Ξέρει κανείς ποια παλικάρια το έλεγαν;

(ελπίζω πως δεν χαλάω το θέμα, είστε οι καταλληλότεροι για να με φωτίσετε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και δεν έιναι ακριβώς έτσι τα λόγια, το τραγούδι ειναι το "Μια ιστορία", ντουέτο Δημήτρης Κοντολάζος - Αμαλία Αυγουστάκη, ένα από τα ομορφότερα λαϊκά των 80's, από αυτά που πραγματικά άξιζαν και έμειναν στον χρόνο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ! είχα ξεχάσει πως ήταν ντουέτο με κοπέλα, πολύ ωραίο τραγούδι πως ξέχασα τον Δ. Κοντολάζο! Λοιπόν έχει και ενδιαφέρον θέμα δηλ. κοπέλα παρηγορεί κάποιον μάλλον σε μπαρ -πολύ 80᾽ς και 90᾽ς σκηνικό. Πάντως η διαφορά των μικρών, παρακμιακων και αγαπημένων μαγαζιών (όχι μόνο σκυλάδικα εθνικής αλλά και σκυλόμπαρα και σκυλο-καφετέριες επαρχίας-μιλάμε για πολύ ρετρό) με τα μαγαζιά υπερπαραγωγές (στα οποία δεν έχω πάει ποτέ) είναι η ίδια με τα σούπερ μάρκετ και το παντοπωλείο του μπακάλη. Αλλα μεγέθη και άλλες σχέσεις. Εμένα που άρεσε που στα μικρά μαγαζιά η κατάσταση ήταν σουρεαλιστική αλλά ανθρώπινη. Επιανες κουβέντα με αγνώστους και έβρισκες όλες τις ηλικίες και όλων των ειδών τις εμφανίσεις και καλτ φιγούρες. Τώρα τα πράγματα είναι ή αποστειρωμένα ή πολύ περίεργα. Εδώ να προτείνω εκτός από το πολυσυζητημένο ᾽Ἀυτή η νύχτα μένει᾽᾽του Θ.Αλεξανδρή το βιβλίο της κοινωνιολόγου Λιόπης Αμπατζή ᾽᾽Ποτό για παρέα᾽᾽ με αναμνήσεις από ᾽᾽υπόπτα᾽᾽ μπαρ των 90ς πολύ ρετρό και αθώο σε σχέση με τώρα.
 
Και μια που την μελετάγαμε παραπάνω ορίστε δύο φωτογραφίες από το ούλτρα καλτ και υπέροχο μαγαζί της μοναδικής Κατερινας Σναιντερ τραβηγμένες πριν από αρκετά χρόνια. Κάπου έχω κρατήσει και την κάρτα με το ανυπέρβλητο ᾽᾽καλλιτεχνική μπουτικ᾽᾽. Ειχα αγοράσει μια φορά και κάτι παλιά. (είχε και μερικά κανονικά ρούχα). Η κ. Σνάιντερ πάντως πολύ ευγενική, χαμογελαστή και προπαντώς κυρία. Έχει ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση, έχω χρόνια να περάσω όμως από πλατεια Κυψέλης. Εκπληκτική διακόσμηση. Νομίζω πως δεν υπάρχουν πια τέτοιες φιγούρες στην νυχτα.

DSC03220.jpg

DSC03218.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως, υπερ καλτ τοπ μαγαζί της Κ.Σνάιντερ στη Κυψέλη !

Είχα βρεθεί κατά τύχη μπροστά του, πριν πολά χρόνια.

Πραγματικά, η βιτρίνα του "ξεχώριζε".

"Κακοπροαίρετος" φίλος, ισχυρίστηκε ότι είναι "από τα λίγα μαγαζιά στο οποίο μπορείς να βρεις γυναικείες γόβες νούμερο 45, για συγκεκριμένη μερίδα ατόμων" !

Κρίμα που δεν ήταν κάπου κοντά μου το μαγαζί, ώστε να έχω την ευκαιρία να "κοζάρω" πελατεία.
 
Δεν ξέρω για αυτό, το λέτε και πιο πάνω αλλά παραδόξως κάθε φορά που πέρναγα έβλεπα μονο την κ. Κατερίνα! Ανοιγε βεβαια και σουρεαλιστικές ώρες και εγώ πρέπει να ειμαι η μόνη που έμπαινα μέσα στα μαυρα μεσάνυχτα. Εγώ θυμάμαι τα γοβάκια να σταματάνε στο 41 δηλαδή νορμάλ αλλά δεν ξέρω ίσως να είχε και για ᾽ἐιδικἀ᾽᾽ γούστα αλλά γιατί σοκάρεστε αγαπητοί; και οι άνθρωποι αυτοί δεν πρέπει να ψωνίσουν από κάπου τις γοβες τους;τα μποά τους; ψυχή δεν έχουν; μην εισαστε κακοι και ρατσιστές! Ειχε και σι ντι της και το μετανιώνω φριχτά που δεν αγόρασα. Και ωραιες φωτο από νυχτερινα κέντρα.
 
Domenica είπε:
Εγώ θυμάμαι τα γοβάκια να σταματάνε στο 41 δηλαδή νορμάλ αλλά δεν ξέρω ίσως να είχε και για ᾽ἐιδικἀ᾽᾽ γούστα αλλά γιατί σοκάρεστε αγαπητοί; και οι άνθρωποι αυτοί δεν πρέπει να ψωνίσουν από κάπου τις γοβες τους;τα μποά τους; ψυχή δεν έχουν; μην εισαστε κακοι και ρατσιστές!
Στο θέμα του καλτ έχω μια υπερβολικά μεγάλη ανοχή στη διαφορετικότητα.

Παρεπιπτόντως, εύγε για την επιλογή μαγαζιού προς αγορά ρούχων (σοβαρολογώ) αλλά "καταδικάζω" το γεγονός ότι δεν πήρες το CD.

Όλους εμάς, δε μας σκέφτηκες ;
 
Πίσω
Μπλουζα