Σκυλάδικα!

Οντως έγκλημα αγαπητέ και το πληρώνω με τρομερές τύψεις!
 
Μιας και μιλάμε για λαϊκά, η αξέχαστη Δούκισσα σε βίντεο του 1985.

 
Η τελευταία παράσταση...

... του άρχοντα πριν το τέλος. Αρχές 1990. Σε 4 μέρη η εμφάνιση του Στράτου (Tele city). Εδώ το πρώτο μέρος.

 
O μέγιστος Γιώργος Καμπουρίδης σε βιντεάκι να τραγουδά σε μαγαζί και πελάτες τους Βαλαβανίδη Πουλικάκο Μάνεση!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Kc2GGl2HwDA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι η καρδιά σου μαγαζί - 3 εκτελέσεις

Μια πολύ μεγάλη διαχρονική επιτυχία που (κατά πάσα πιθανότητα) πρώτη εκτέλεση είχε ο Μάκης Καλατζής σε στίχους και μουσική δικά του. Καταπληκτικές ερμηνείες επίσης και από τους Σάκη Τσελέπη και την (εκρηκτική) Μαίρη Βάσσου. Απολαύστε και τις 3 εκτελέσεις (αρχές '80s).

Μάκης Καλαιτζής

 


http://www.youtube.com/watch?v=Xk9J7nQCK4k&feature=related

Μαίρη Βάσσου




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από την εκπληκτική Ελένη Βιτάλη, Είμαστε Χαμένοι από Χέρι.

Απίστευτη ερμηνεία!!!

 
Ο Stormwatch ανεβασε θησαυρο χτες στο chatbox και περασε φλου.

Ενα κλιπ του Τολη Τσιμογιαννη για το τραγουδι Μου αρεσουν τα τολμηρα κοριτσια σε εκδοση που δεν εχω ξαναδει.

Χορευτικα "Λας Βεγκας" με πολυ εφε, πολλα μπομποτσικα κοριτσια, τρικαμερη ληψη (?) και computer εφε. Ο Τολης αρχοντας σε τεραστιο παλκο (απο καποιο αναψυκτηριο ισως?) να συμμετεχει ενεργα στη χορογραφια. Η ηλεκτρικη κιθαρα σε οργιωδες κολληματικο ριφ, bassline που γαζωνει και ενα echo εφε που δεν θυμαμαι να υπαρχει στην οριτζιναλ εκδοση...

Ξερει κανεις απο που μπορει να ειναι αυτη η μαγνητοσκοπηση?


Ευγε στον uploader και ευγε και στον Τολη Τσιμογιαννη που δεν κρατα το αρχειο για τον εαυτο του οπως πολλοι...
 
^^^ ^^^ ^^^

^^^ ^^^ ^^^

Τα "σπανε' τα κλιπακια!...

Το πουκαμισο του Τολη στο "Τολμηρα Κοριτσια" μου εχει κανει ζημια!...

Καλα, και το "Λαθος μου"- με τα Synthια και το "Διπλο στον Διαδρομο"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πεις για τον Τόλη...Όλοκληρα τα late 80s - early 90s συγκεντρωμένα σε έναν άνθρωπο. Έφαγα κολλημα όλη τη μέρα σήμερα με την riffια από τα τολμηρά κορίτσια.

ΕDIT: Στο πρώτο κλιπ είναι σίγουρα studio η εκδοση που παίζει και όχι live όπως λέει ο Wally...Απλά το γύρισαν "live" vido clip - αν και παίζω το μικρό μου δαχτυλάκι οτι υπήρχε κι άλλη έκδοση του κλιπ με "σενάριο"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο μεγάλος Γιώργος Μαργαρίτης ερμηνεύει το πασίγνωστο "Εσύ μου μιλάς στην καρδιά μου" σε στίχους και μουσική Τάκη Σούκα. Από τον ομώνυμο δίσκο (1981). Σκηνές από την ταινία "Και ο πρώτος ματάκιας" (1982) του Όμηρου Ευστρατιάδη με τους Στάθη Ψάλτη και Καίτη Φίνου.

http://www.youtube.com/watch?v=yzHHuv4BNUU&feature=share
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
leykh είπε:
Αναστασάκι εγω θυμάμαι αφίσες της στο ποτάμι(Κηφισό) κάτω απ'την γέφυρα αλλά και στην λεωφόρο Καβάλας.Την θυμάμαι οτι τραγουδούσε στην Θηβών(Περιστερίτισσα γέννημα θρέμα είμαι)) αλλά μετά χάθηκαν τα ίχνη της!Θυμάμαι όμως πως σε όλες τις μαζώξεις, γάμους, βαφτίσεις,αρραβώνες δεν έλειπαν οι κασέτες της(ναι ναι κασέτες) :D
πάντως πρέπει να ήταν η πρώτη που έκανε σιλικόνη στα χείλη και face lift;) Θυμάμαι τα χείλη της πολύ φουσκωτά!!

τι να έχει απογίνει?ήταν και μεγάλη...
Ημουν με καμμενη παρεα χτες και ακουγαμε Παλομα μετα αλκοολ και φυστικιων. Τελικα τι απεγινε η Παλομα?

Αφιερωνω -ω -ω -ω -ω (echo-πανηγυρι) την καλυτερη διασκευη του Μωρο στο ηλιακο μας συστημα (αργει λιγο να ξεκινησει το video). Η Παλομα δινει ρεστα - ρυθμαρει ανηλεως - τραγουδαει, προζαρει, μιλα με το κοινο και ο μπουζουκι-μαν Singer on steroids

 
παιδια ξερει κανεις που βρισκεται ο ΜΑΝΟΣ ΚΑΡΡΑΣ
 
Για όσους θέλουν να εντρυφήσουν στα λαϊκά χρόνια της Θεσσαλονίκης. Το απόλυτα χορταστικό ευαγγέλιο είναι εδώ. Από το 6ο λεπτό περίπου και μετά (πριν έχει cult διαφημίσεις για τους νοσταλγούς...) :p

[edit] Μεγάλης διάρκειας video /VHS rip ταινίας [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλη μια "μορφη" του dogbaroc ηταν ο Μακης Αλατζας...

Τα πιο γνωστα του ασματα ηταν '' και γυριζεις-γυριζεις μωρο μου"...,

[video=youtube;omkCFJv-hBU]

Δεν ξερω, εχει αναφερθει στo you tube οτι ισως δεν βρισκεται στη ζωη, αλλα αν θυμαμαι καλα πριν αρκετα χρονια , λογω του οτι ειχε και ''περιεργες" συναναστροφες, ενας ''φιλος" του τον ειχε τραυματισει σοβαρα στο διαμερισμα του με ενα κατσαβιδι μετα απο μια συμπλοκη που ειχαν...

alatzas_makis_-_mono_gia_ton_erwta_sou_-_mpros_15.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Μάγκες, άκουγε κανείς Γιώργο Αιγύπτιο ;
Εγώ!!!! "Μη μου κλαις", "Για μια στιγμή ευτυχίας" κλπ.. εεεε ακούω και τώρα τα τραγούδια του..
 
Νομιζω οτι "Τα χειλη σου" ειναι το δυνατοτερο κομματι του

 
Λοιπόν μάγκες, χρειάζομαι βοήθεια :

Στήνω δυνατή έξοδο, για μεθεπόμενη Παρασκευή, με "υποψιασμένη" σκυλο-παρέα.

Ψάχνουμε ένα καλό σκυλάδικο, με ρετρο-αρτίστες του "χώρου".

Π.χ. του στυλ :

  • Τάκη Κατσάνη,
  • Αντώνη Λορέτζο,
  • Γιάννη Βλάσση,
  • Βασίλη Στακτέα,
  • Τάκη Ανθή,
  • Μάνο Καρρά,
  • Κώστα Μοναχό,
  • Βασίλη Μητρόπουλο,
  • Τάσο Κρυστάλλη κλπ


Το πρόβλημα είναι ότι καθώς απέχω από το "σπορ" εδώ και καμιά πενταετία (απ'όταν και έγινα πατέρας),

αγνοώ πλήρως, ποιά μαγαζιά/αρτίστες υπάρχουν ακόμα, καθώς και τις διαθέσιμες "συνθέσεις".

Είδα αφίσα με "ενισχυμένο" σχήμα Συγγρού-55 ( Γιάννης Κόλλιας - Μαρία Ρούσου ) αλλά μου σφύριξαν ότι το σχήμα δεν ισχύει πλέον.

Μετά άκουσα για Τόλη Τσιμογιάννη στις Τζιτζιφιές, αλλά και πάλι μου είπαν ότι "μάλλον σταμάτησε".

Ως εκ τούτου, παρακαλώ τα (εναπομείναντα) τσακάλια της νύχτας, να μου κάνουν προτάσεις/ενημέρωση.

Θα προτιμούσα κάτι σε Αχαρνών ή Θηβών, αλλά εν τέλει "σκυλάδικο νά'ναι και ότι νά'ναι".

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βιοι παραλληλοι Ι...και εγω εχω να "ξεπορτισω" αγρια απο οταν γεννηθηκε η πρωτη μου κορη...

Βιοι παραλληλοι ΙΙ...ειχα και εγω ακριβως την ιδια κουβεντα με κολλητους τις προαλες και με τελικο σκεπτικο να κανουμε ποστ εδω μεσα.

Παρα τις ψακτικες μας δεν βγηκε κατι παντως. Λογω ηλικιας οι περισσοτεροι κανουν εμφανισεις στα πιο απιθανα μερη. Πχ τις αποκριες ο Καρουσακης τραγουδουσε σε μια ταβερνα στη Νεα Ιωνια. Ο Ντουνιας επισης τραγουδα σε ταβερνα καπου στη Μεταμορφωση νομιζω.

Καλο μπετ ειναι τα πανηγυρια το καλοκαιρι.

Να προσθεσω και εγω...Τερζοπουλος, Ξιφαρας, Καζας, Αμαλια, Μαρμαρινου, Στασουλακης, Χρυσικοπουλου, Φωτιαδης, Βιολαντη, Βασσου, Χατζη και φυσικα ΠΑΛΟΜΑ!!

Το σιγουρο ειναι οτι αποκλειεται να πετυχεις τον Μοναχο στο 55 :)

Οποια πληροφορια ευπροσδεκτη!

Και ενα αγαπημενο απο Λορεντζο μιας και τον ανεφερες για να διανθισουμε και λιγο το ποστ

http://www.youtube.com/watch?v=wa7fCZKeZ0Y
 
Πίσω
Μπλουζα