Σκυλάδικα!

Wally είπε:
Φωτης Στασουλακης...ο αγαπημενος τραγουδιστης του συγχωρεμενου του θειου μου!

Ο μπαρμπας μου ηταν ναυτικος σε γκαζαδικα.Ηταν αγνη και αγαθη ψυχη χωρις ιχνος κουτοπονηριας μεσα του (εχω λογο που το λεω).

Τη εποχη λοιπον που τα μπουζουκια ηταν στα ντουζενια τους και υπηρχαν μαγαζια σε καθε συνοικια,ο μπαρμπας μου

ειχε κανει στεκι οποιο κεντρο ("Πειραιευς 70" "Σου-Μου" κλπ...) και να τραγουγουσε ο Στασουλακης.

Μια χρονια λοιπον (1983) ειχε γυρισει απο ενα ταξιδι "φορτωμενος" και ειχε ερθει απο το σπιτι να μας παρει

και να παμε να ακουσουμε τον Φωτη - δυσκολα με αφηναν οι δικοι μου καπου για να με κρατησουν,

οποτε αναγκαστικα με επαιρναν μαζι ωπου και να πηγαιναν - που τραγουδουσε στο "Πειραιευς 70".

Φτανουμε,μπαινουμε στο μαγαζι,πιανουμε τραπεζι και σε καποια στιγμη ερχεται ο Στασουλακης προς

το τραπεζι μας και λεει: "Ρε συ Γιωργαρε....Μαυρα ματια καναμε ρε ψυχη να σε δουμε!" ... :boss:

Εδω να πω οτι ο μπαρμπας ειχε "ξεχασει" να μας πει οτι το προηγουμενο βραδυ ηταν εκει... :eek:

Να μην πολυλογω...ξεκιναει το προγραμμα,βγαινουν πρωτα οι δευτεραντζες και ερχεται η ωρα του Φωτη...ο χαμος στο μαγαζι!!!:augenrollen:

Σε καποια φαση βλεπω τον μπαρμπα μου να κανει μια χειρονομια προς το γκαρσονι...η οποια δεν ηξερα τι ηταν (εμαθα ομως πολυ συντομα... :D ).

Μετα απο λιγο και καθως κυλουσε το προγραμμα,κανω την ιδια χειρονομια προς το γκαρσονι... ::) ...

και σε λιγα δευτερολεπτα ερχεται μια τεραστια στιβα πιατα για σπασιμο στο τραπεζι!!!! :eek:

"Τι ειναι αυτα;" ρωταει με εκπληξη ο μπαρμπας...:burn:

"Ο μικρος...μου εκανε νοημα..." απαντησε το γκαρσονι...

Με τα πολλα τελειωνει το προγραμμα, ερχεται στο τραπεζι ο Φωτης,αρχιζουν οι χαιρετουρες,

ακολουθει μια μικρη κουβεντα και φευγοντας μας αφηνει κατι...το οποιο υπαρχει μεχρι σημερα!!! :)

attachment.php


attachment.php


Και σκαναρισμενο....:wink:

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Απόνερα από σχέσεις με φαντάρους...

Αυτό το τραγούδι το έχει πει κι ο Ζαγοραίος (καλύτερα) , αλλά το βρήκα όπως το άκουγα τότε...

 
Για Μπιλη δες και εδω

Σταυρο...τα ρεστα μας! Ομορφο ποστ!!
 
Wally είπε:
Σταυρο...τα ρεστα μας! Ομορφο ποστ!!
Να 'σαι καλα Πανο...Σε ευχαριστω!!! :thumbup:

Υπαρχει ομως και κατα ενα τροπο μια συγγενεια με το Στασουλακη...ο αδερφος του,ο Αργυρης, εχει βαφτισει τον αδερφο μου.

Και μαλιστα του ειχε δωσει το ονομα του.Καποτε ειχαμε επαφες με τον Φωτη,εχουμε ομως να τον δουμε και να μιλησουμε χρονια.

Τελευταια φορα τον ειχαμε δει πριν χρονια στην "Γιορτη του Ψαρα" στη Σαλαμινα.Εκτοτε δεν ξερουμε τι γινεται...
attachment.php
 
Χαίρομαι που "ξύπνησα" αυτό το κουλτουριάρικο θρεντ, αλλά τελικά, μπουζούκια δε βλέπω να πηγαίνω :(

Καλά, κανείς δεν τραγουδάει πιά, ρε μάγκες ;

Κάνας Ξιφαράς ;

Κάνας Ξυγκάκης ;

Κανείς ;

Βοήθεια αδέλφια ...
 
Φιλε Κωνσταντινε απο οτι βλεπεις δεν υπαρχει ελεος, δε λειτουργει τιποτα. Το μονο που ειδα ειναι οτι ¨τα αγριμια¨ εχουν καθε Παρασκευη και Σαββατο διαφορες συνθεσεις. Πχ αυτη την παρασκευη θα ειναι η Γωγω Τσαμπά κ.α. και το Σαββατο ο μεγαλος Μ. Χριστοδουλοπουλος. Δινοντας παντα εμφαση στο δημοτικο τραγουδι (indoor πανηγυρι). Ριξε μια ματια αν και ξεφευγει πολυ απο αυτο που ψαχνεις.
 
Μόλις χθες, κατά τη διάρκεα διαδικτυακής αναζήτησης, με έξαρση σκυλέ εκφάνσεων,

ανακάλυψα περίλυπος, ότι πέρυσι πέθανε ο λαικός βάρδος ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΩΛΕΣΗΣ.

Πολύ κρίμα, ήταν φωνάρα ο Γιώργος.

Να μια εξήγηση, γιατί δυσκολεύομαι να βρω μαγαζιά με καλλιτέχνες του γούστου μου.

Εντούτοις, διατηρώ άσβεστη την ελπίδα :

Μήπως τραγουδάει κάπου, ο Γιώργος Δημητρόπουλος ;

Ο Σταύρος Ζούμπας ;

Ο Μάνος Καρράς ;
 
exetlaios είπε:
Μόλις χθες, κατά τη διάρκεα διαδικτυακής αναζήτησης, με έξαρση σκυλέ εκφάνσεων, ανακάλυψα περίλυπος, ότι πέρυσι πέθανε ο λαικός βάρδος ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΩΛΕΣΗΣ.

Πολύ κρίμα, ήταν φωνάρα ο Γιώργος.

Να μια εξήγηση, γιατί δυσκολεύομαι να βρω μαγαζιά με καλλιτέχνες του γούστου μου.

Εντούτοις, διατηρώ άσβεστη την ελπίδα :

Μήπως τραγουδάει κάπου, ο Γιώργος Δημητρόπουλος ;

Ο Σταύρος Ζούμπας ;

Ο Μάνος Καρράς ;
Είχε γεννηθεί το 1958, Ήταν λοιπόν 54 ετών,,, Δεν βρήκα πάντως κάποια πηγή στο Διαδίκτυο που να λέει για το θάνατό του. Ίσως να ήταν και η επιλογή του ίδιου, να φύγει σιωπηλά.
 
Λοιπόν μάγκες, ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ !

Έκανα προχτές νυχτερινή τσάρκα στη Θηβών, να ανακαλύψω τυχόν εναπομείναντα σκυλάδικα.

Το αποτέλεσμα; Ούτε ταμπέλες δεν υπάρχουν !

Εκεί που κάποτε μύριζε από μακρυά, καψούλι-ουίσκυ, φθηνό γυναικείο άρωμα και τσιγάρο, τώρα κρανίου τόπος !

Αδυνατούσα να το πιστέψω.

Και άρχισα να προσπαθώ να κλείσω τραπέζι σε μαγαζιά-κάστρα, όπως ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ, ΚΑΝ-ΚΑΝ, ΑΛΛΗ-ΦΑΣΗ κλπ.

Παιδιά, ούτε τα τηλέφωνα δε λειτουργούσαν.

Μετά λύπης μου κατάλαβα, ότι τα σκυλάδικα ΠΕΘΑΝΑΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Μακάριοι όσοι τα πρόλαβαν και τα βίωσαν, στις δόξες τους (αλλά και στη γλυκειά-παρακμή τους).

Οι σεπτές βραδυές που περάσαμε σε αυτούς τους ναούς, θα γλυκαίνουν τις αναμνήσεις των νεανικών μας χρόνων.

Παράλληλα, θα στοιχειώνουν το σήμερά μας, κάθε βράδυ που θυμόμαστε "τα παλιά".

Είναι -φοβάμαι- γεγονός. Διανύουμε έναν πολιτισμικό μοντέρνο-μεσαίωνα. :(

Και όταν εκφράζω το παράπονό μου ("δε βρίσκω πιά, ένα σκυλάδικο να πάω") , με την ανιδεότητα χιλίων ασχέτων,

μου απαντάνε " Τραγουδάει η Πάολα, στο τάδε μαγαζί. Γιατί δεν πας; " ! Θεέ μου, τι απογοήτευση !

Απόψε νοιώθω για πρώτη φορά, ότι "γερνάω".

Συμβιβάζομαι με αυτή την ιδέα, παρέα με σπιτικό ρακί και ένα τραγούδι του Τάκη Λιβανού, που πλημμυρίζει χαρμολύπη το μυαλό μου...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΣΜακι...κατα Αιγαλεω μερια κοιταξες? :)

Η Νεφελη υπαρχει ακομα...δεν ξερω αν λειτουργει ομως... :xm: .

Στο λεω με σιγουρια γιατι πριν καμια βδομαδα περασα απο εκει

και υπηρχε ακομα η ταμπελα με την φατσα του Καμπουριδη! ;)
 
stayros είπε:
ΑΣΜακι...κατα Αιγαλεω μερια κοιταξες? :)
Η Νεφελη υπαρχει ακομα...δεν ξερω αν λειτουργει ομως... :xm: .

Στο λεω με σιγουρια γιατι πριν καμια βδομαδα περασα απο εκει

και υπηρχε ακομα η ταμπελα με την φατσα του Καμπουριδη! ;)
Αδελφέ, ευχαριστώ για την ενημέρωση !

Μήπως θυμάσαι διεύθυνση "Νεφέλης" ; Μήπως κόζαρες και άλλα ονόματα ;

Συναγωνιστές, ξέρει κανείς αν λειτουργεί ακόμα η ΦΑΝΤΑΣΙΑ (στη Λιοσίων, κοντά στα ΚΤΕΛ) ;

Και ποιοί τυχόν εμφανίζονται ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μοναχος - Ρουσσου στη συγγρου.
 
Ναι!!!! Απιστευτο! Δεν σκυλοκανονιζουμε κανενα σκυλοmeeting?
 
Συμφωνώ απόλυτα, να κανονίσουμε κάμποσοι να κάνουμε μια μαζική κράτηση.
 
Χαιρετώ την παρέα,

είμαι καινούργιος στον χώρο του "σκυλάδικου" που το έχω ανακαλύψει τελευταία και μάλλον όχι στις δόξες του. Στο φόρουμ διάβασα αρκετές αναφορές για τον Τάκη Ανθή η Τάκαρο που είμαι προσωπικός φίλος του. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι έχει γράψει και τραγουδάει καινούργια κομμάτια, δείγμα εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=Iry4QLTNhb4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα