Σκυλάδικα!

Toσο καιρο στο φορουμ και μολις τωρα πηρα χαμπαρι αυτο το ''μουσικο θυσαυροφυλακιο'' #) .

Εστω και μετα απο 44 σελιδες και καθοτι ειμαι σε φαση πολυ βαριας καψουρας ποσταρω καποια αγαπημενα μου.

Γιωργος Καμπουριδης - Απο σενα εξαρταται η ζωη μου

[video=youtube;LMbqE7-Kjck]


Δημητρης Τερζοπουλος - Ξανθε μου αγγελε

http://www.youtube.com/watch?v=oLfDzmUw3T8

Το τριτο αφιερωμενο ειδικα σε μια γυναικαρα!!!
 
Ο γίγαντας Γιώργος Μαργαρίτης στο Λονδίνο το 1985 όπου μετά την εισαγωγή του εξαιρετικού σολίστα Βύζα μπαίνει καταχειροκροτούμενος και ερμηνεύει το "Δεν πρέπει" σε μουσική Τάκη Σούκα και στίχους Δ. Δικού. Προσέξτε τα πλάνα στο τέλος από το νυχτερινό Λονδίνο με τον πύργο της TELECOM και ηλεκτρονικά παιχνίδια.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Αγαπητέ, τα μπέρδεψες !
Το τραγούδι που αναφέρεις είναι του θρυλικού ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΤΕΒΑ !

" ... παρά να ζω κοντά σου, καλύτερα απόψε,


μαχαίρια καν' τα χέρια σου και τη ζωή μου κόψε ! "
Κι όμως είναι Κώστας Λιακόπουλος.

Κι ένα φοβερό τραγούδι απο τον Μάνο Καρρά

 
Μία ιδιαίτερη στιγμή στο κέντρο Ρομέο της Θεσσαλονίκης τη μέρα θανάτου του μεγάλου Μανώλη Αγγελόπουλου (2/4/1989) ο Ζαφείρης Μελάς εις μνήμην του ερμηνεύει το "Τσιγγάνας γάλα" σε στίχους Ανδρέα Σπυρόπουλου και μουσική Θόδωρου Καμπουρίδη. Δίσκος "Μας χωρίζει η ζωή" (1982) του Μανώλη Αγγελόπουλου. Και το πιάτο φεύγει σύννεφο...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τρις-μέγιστος ΤΑΣΟΣ ΚΡΥΣΤΑΛΛΗΣ, για μια και μόνο εμφάνιση στην Αθήνα, στις 7/2.

Εγώ έχω ήδη κλείσει τραπέζι, μαζί με έταιρο "γαυγίζων" μέλος του φορουμ.

Όποιος ενδιαφέρεται να πλαισιώσει τη σύνθεση, ας επικοινωνήσει με ΠΜ.
 
stayros είπε:
ΑΣΜακι...κατα Αιγαλεω μερια κοιταξες? :)
Η Νεφελη υπαρχει ακομα...δεν ξερω αν λειτουργει ομως... :xm: .

Στο λεω με σιγουρια γιατι πριν καμια βδομαδα περασα απο εκει

και υπηρχε ακομα η ταμπελα με την φατσα του Καμπουριδη! ;)
Το πρωι που πηγα Αιγαλεω,ξαναπερασα απο εκει...

το μαγαζι υπαρχει ακομα,αλλα εχει σουλουπωθει λιγο εξωτερικα.

Εχει καινουργια ονομασια...."Ονειρο Live". ;)

Κωνσταντινε ακους?..... ::) .....κανε τα κουμαντα σου....
 
Επιασε το αυτι μου οτι τον Αυγουστο σε πανηγυρι της Μεσσηνιας θα εμφανιστει ο Αντωνης Λορεντζος!
 
Κοψοφλεβίτικο κομμάτι και video με τη θεά Μαρία Ρούσου.

 
Εγώ λιώνω για Ρίτα Σακελλρίου και Αντύπα...
 
Η επιτομή των κομματιών που εξετάζουμε ίσως βρίσκεται και εδώ. Ένα κομμάτι από την τρίπτυχη ταινία "Όλα είναι δρόμος" (1997) του Παντελή Βούλγαρη και ειδικότερα από το τελευταίο μέρος με τίτλο Βιετνάμ με τον Γιώργο Αρμένη. Ερμηνεύει ο τρισμέγιστος Σπύρος Δημητρίου, βέβαια το κομμάτι είναι του Μάκη Χριστοδουλόπουλου (στίχοι ο εκ των κορυφαίων Ελλήνων στιχουργών Πάνος Φαλάρας και μουσική Μάκης Γιαπράκας). Σε μια αποστροφή ο τραγουδιστής λέει στον Αρμένη: "Δεν θα πεθάνουμε ποτέ εμείς Μάκη...). Τα εσωτερικά γυρίσματα έγιναν στο κέντρο Ζυγός της Θεσσαλονίκης στη Σταυρούπολη το οποίο φιλοξένησε μέγιστες μορφές συμπεριλαμβανομένου του Κώστα Καφάση. Το κέντρο έκλεισε οριστικά στις αρχές των '00s.

 
Καλημέρα!!. Θα τα επισκεφτούμε όλα. Υγεία να'χουμε. Τα χρόνια τα' χουμε στην καρδιά μας και γυρνάνε με την πρώτη νότα από κάποιο τραγούδι που αγαπάμε (όποιο και να'ναι αυτό).

Ξέρεις το μαγαζί "Αλλη Φάση" στην Κωνσταντινουπόλεως. Από εκεί έχουν περάσει κάποια ονόματα.. Την τελευταία φορά που πήγα τραγουδούσε ο Κ. Καφάσης...
Στο αλλη φαση,τραγουδούσε και ο Τάκης Κατσανης .
Τώρα ο Κατσανης(2020),τραγουδάει στο Μαρούσι στις "ποτοπενιες"
Αναμνήσεις απ το παρελθόν....
 
ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ ΡΕ ΦΙΛΕ !!!

Δε φαντάζεσαι τι μνήμες μου ξύπνησες !

Καλά έκανες και το έβαλες #1 !

Επικό κομμάτι !

Το είχε κάνει και πολύ καλή διασκευή ο ΜΑΝΘΟΣ ΖΟΛΩΤΑΣ.

Υ.Γ. Δεν πιστεύω να το έχεις σε mp3 ?
Όταν ανοίξουν τα μαγαζιά,σας έχω Τάκη Κατσανη_ λαιβ στο Μαρούσι.
Χαμος
 
Εμένα πολλά σκυλάδικα μου έφερναν αναγούλα, αλλά κάποια άλλα μ' άρεσαν, ήταν η μικρή ένοχη απόλαυσή μου. Το πιο αγαπημένο μου είναι το παρακάτω τραγουδάκι της σπουδαίας Έλενας Γιαννακάκη, το οποίο αν και σκυλάδικο (μάλλον σκυλάδικη μπαλάντα), το έχει γράψει ο Σπύρος Παπαβασιλείου. Θυμάμαι πως είχε ένα πρόχειρο βίντεοκλιπ που παιζόταν στα cult κανάλια. Δεν το βρήκα, αλλά ανεβάζω το τραγούδι:
 
terlegkas-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%83.gif
 
Αν θέλεις πολύ να μάθεις ποιος είναι, θα σου το πει το Σύμπαν.
 
Θέμα συζήτησης στην πόλη! Σε ποιο πραγματικό σκυλαδικο της πόλης το 80' αντίστοιχει το όνειρο; Δηλ.ο καθένας λέει και το δικό του.
 
Θέμα συζήτησης στην πόλη! Σε ποιο πραγματικό σκυλαδικο της πόλης το 80' αντίστοιχει το όνειρο; Δηλ.ο καθένας λέει και το δικό του.
Πάντως στη δεκαετία του '80 το πιο γνωστό μαγαζί που είχαμε στο Αγρίνιο ήταν το "Βραχώρι" λίγο πιο έξω από την πόλη. Αμφιβάλλω αν παραπέμπουν σε αυτό.
 
Πάντως στη δεκαετία του '80 το πιο γνωστό μαγαζί που είχαμε στο Αγρίνιο ήταν το "Βραχώρι" λίγο πιο έξω από την πόλη. Αμφιβάλλω αν παραπέμπουν σε αυτό.
Λένε πως δεν είναι το Βραχώρι , σίγουρα πια και δίνουν αλλά μαγαζιά της περιοχής του 80'. Ίσως να είναι τελείως φανταστικό μερος
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα