Σπάνιες Ελληνικές ταινίες

Όντως λόγω εμπορικότητας και μόνο την κυκλοφόρησαν! Αντίστοιχα προβλήθηκαν τον τελευταίο καιρό τηλεοπτικά, κάποια ντοκιμαντέρ, παλιά και καινούργια, για την ιστορία του νησιού. Τώρα τα ξεθάψαν όλα. Χωρίς να είναι κακό αυτό όμως! Δεν έχω δει την ταινία ακόμη και δε μπορώ να την συγκρίνω με την σειρά (αν και μιλάμε για δυο διαφορετικά πράγματα). Αυτό που ξέρω είναι ότι λόγω Ορέστη Μακρή και μόνο, την βλέπω χαλαρά! Δεν προλαβαίνω απλά αυτόν τον καιρό γιατί έχω καταπιαστεί με άλλα. Κατά πάσα πιθανότητα θα την βρεις αν σου πω την εφημερίδα. Οι περισσότερες πλέον κρατάνε στοκ! Αν ξέρει κάποιος φίλος για ποια εφημερίδα πρόκειται, ας ενημερώσει. Προς το παρόν είναι κάπου καταχωνιασμένη, δεν την έχω καν περάσει στο αρχείο μου και δε θυμάμαι... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α, ευχαριστώ!Νομίζω πως όταν η ταινία γυρίστηκε λειτουργούσε ακόμα το λεπροκομείο και μετά με την εμφάνισή της στους κινηματογράφους την ίδια στιγμή έκλεισε πόρτες...πάντως οφείλει αν είναι και πιο αυθεντικό στην πρωτότυπη κατάσταση που επικρατούσε τότε!
 
Λοιπόν. Θα το κοιτάξω απόψε κι αν το βρω θα σου και αριθμό φύλλου για να έχεις στα υπόψιν! Ευχαριστώ mhmerotategiatipino!
 
Μην σε βάζω σε κούραση!!! ξέρει κανείς κάτι για την ταινία ''το κορίτσι της Κυριακής'', με τον Φούντα και την γλυκεια Καλογεροπούλου; αν είναι να την πάρω από τον τηλεθεατή..ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ; αλλά γιατί και αυτή δεν έχει προβληθεί ποτέ απο τόσα κανάλια, δεν καταλαβαίνω;
 
Εγώ θα έλεγα να την πάρεις Αριάδνη. Είναι από τις σχετικά καλές ταινίες. Μη ξεχνάς πως παίζουν και οι Χρονοπούλου , Διαμαντίδου , Γεωργίτσης κ.α.
 
Ρε παιδιά ξέρει κανείς τίποτα για την ταινία " Ο κος Εξουσίας" ?? Είχε βγεί ποτέ αυτή η ταινία σε βιντεοκασέτα ή οτιδήποτε άλλο?
 
Φίλε μου έχεις πέσει στην περίπτωση. Η ταινία στην οποία αναφέρεσαι είναι μια κωμωδία με (κάποια) στοιχεία σοφτ πορνό ή μάλλον σοφτ γυμνού αν μπορούμε να την περιγράψουμε γενικά. Έχει γυριστεί το 1980 από τον Όμηρο Ευστρατιάδη. Πρωταγωνιστής ο Αντώνης Παπαδόπουλος, που υποδύεται ένα συντηρητικό μοίραρχο της χωροφυλακής που κυνηγά τις γυμνίστριες σε ένα ελληνικό νησί. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Αυτό που κάνει την παραπάνω ταινία ξεχωριστή είναι ότι έχει «δίδυμο αδερφό» την ταινία «Νεφέλη» που είναι κανονικό σοφτ πορνό! Οι δυο ταινίες γυρίστηκαν ταυτόχρονα, στους ίδιους χώρους, από τον ίδιο σκηνοθέτη και με τους ίδιους ηθοποιούς (εκτός από δυο)! Υπόθεση της «Νεφέλης» είναι ότι μια συντηρητική κοπέλα που κατοικεί σε ένα νησί και μένει μακριά «από τις χαρές του έρωτα», γνωρίζει ένα φωτογράφο και τον ερωτεύεται. Στη συνέχεια με τη βοήθεια δυο άλλων κοριτσιών που είναι μοντέλα του, αποφασίζουν να «ξελογιάσουν» όλα τα αρσενικά του νησιού.

Για την ιστορία «Ο κ. Εξουσίας» ήταν παραγωγή της Σπένζτος φίλμς και έκανε 30.000 εισιτήρια περίπου, ενώ η «Νεφέλη» ήταν της GD Films και έκανε 10.000 εισιτήρια.
 
Την γνωρίζω την περίπτωση ;P , γι αυτό και ρώτησα αν γνωρίζει κανείς αν έχει παιχτεί ποτέ απο κάποιο κνάλι ή αν έιχε κυκλοφορήσει ποτε σε VHS.
 
tonytony είπε:
Εγώ θα έλεγα να την πάρεις Αριάδνη. Είναι από τις σχετικά καλές ταινίες. Μη ξεχνάς πως παίζουν και οι Χρονοπούλου , Διαμαντίδου , Γεωργίτσης κ.α.
υπέροχο, έκανα καλά που σε άκουσα, η Ξένια ομορφότερη από ποτέ, πόσο της πάει το μακρύ μαλλί, κούκλα και από τις πιο ενδιαφέροντες ''πεταλουδίτσες '' που έχω δει! Τέσπα, την Κυριακή το βήμα δίνει και το ο'' Χριστός ξανασταυρώνεται '' του Καζαντζάκη με την Μερκούρη !!
 
Απ' όσο ξέρω δεν έχει προβληθεί, αλλά ούτε και την έχω δει σε VHS. Αντίθετα η ΝΕΦΕΛΗ βγήκε σε DVD μέσω τηλεπεριοδικού νομίζω, που είχε αφιέρωμα σε ερωτικές ταινίες. Ίσως στη Σπέντζος ξέρουν για τον κ. ΕΞΟΥΣΙΑ.
 
Γευση απο ερωτα - 1966

Σπανια ταινια πλεον, αν και για καποιο διαστημα πριν απο 10 - 12 χρονια, προβαλλοταν σχετικα συχνα απο την τηλεοραση.

Πρωταγωνιστρια η ξανθια ηθοποιος Λιλιαν Μηνιατη, στην προτελευταια ταινια της συντομης καριερας της. Η ηρωιδα του εργου, προσφατα παντρεμενη, διηγειται τις ερωτικες περιπετειες που ειχε μεχρι το γαμο της.

Στην αρχη, μαθητρια του Γυμνασιου ακομη, δημιουργει μια ερωτικη φιλια με εναν συμμαθητη της. Οταν εκεινος της λεει οτι την αγαπα αληθινα, αυτη τον αποκρουει ειρωνικα και δεν τον ξαναβλεπει ποτε. Στο ρολο του συμμαθητη της βλεπουμε τον τοτε νεοτατο Δημητρη Ποταμιτη σε μια σπανιοτατη κινηματογραφικη του εμφανιση, αν οχι τη μοναδικη.

Ο επομενος αντρας της ζωης της, Γιωργος Τζωρτζης, θα ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Θα ειναι ο ερωτας που χτυπα την πορτα της καρδιας της για πρωτη φορα. Θα ειναι η αγαπη η αληθινη και μεγαλη. Εκεινος, τιμιος, φιλοδοξος, ενα παιδι του λαου που ονειρευεται να σπουδασει και να γινει κατι στη ζωη του. Οταν κερδιζει την υποτροφια που λαχταρουσε, της ζητα να τον ακολουθησει αλλα αυτη δειλιαζει κι ετσι εκεινος φευγει μονος και απογοητευμενος.

Τριτος αντρας στο δρομο της και πρωτη ολοκληρωμενη σχεση για εκεινη, το αφεντικο της, Παρις Αλεξαντερ. Ενας πλει - μποι, τολμηρος, πλουσιος, πνευματωδης, και με μεγαλη εμπειρια στις γυναικες. Δεν αργει καθολου να την κατακτησει, σε σημειο να αναρωτιεται ακομα και η ιδια πως δοθηκε σε εναν αντρα που δεν αγαπουσε, ενω δε δοθηκε ποτε σε εκεινον που αγαπησε πραγματικα.

Τελευταια σταση στη ζωη της ηρωιδας, ο αντρας της, Θεοδωρος Εξαρχος. Στην ταινια δε βλεπουμε πως γνωριζονται, αλλα οπως περιγραφει η ιδια χαρακτηριστικα, δεν ειχε πια να περιμενει τιποτε απο τη ζωη της κι ετσι παντρευτηκε....

Ενω ειναι νιοπαντρη ακομα και λιγο προτου περασει να παρει τον αντρα της απο το γραφειο του, πηγαινει και βλεπει τον παλιο της μεγαλο ερωτα. Φτασμενος κι επιτυχημενος πια, εχει ερθει στην Ελλαδα για μια ομιλια. Συναντιουνται για ενα λεπτο, ωσπου εμφανιζεται η γυναικα του κι εκεινος φευγει μαζι της.

Η τελευταια σκηνη της ταινιας ειναι συγκλονιστικη.

Βλεπουμε την ηρωιδα να περπατα στο δρομο και καθε λιγα δευτερολεπτα να ειναι ολο και πιο γερασμενη, θλιβερος συμβολισμος της συμβατικης, ανιαρης και βαλτωμενης ζωης που την περιμενει....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινία που παραθέτει η Μπάμπι μου θυμίζει βιβλία της Μάρως Βαμβουνάκη, όπως το χρονικό μιας μοιχείας!!

οι ηρωίδες συμβιβάζονται σε μια ζωή που δεν αγαπούν και τελικά βαλτώνουν μέσα τους και έξω!
 
εμενα σπανια ταινια εναι το Σπυριδιών που πορεύεσαι (Quovadis Σπυριδιών) του 1911
 
Αριαδνη, δε γνωριζα οτι η ταινια Γευση απο ερωτα, εχει τοσα κοινα σημεια με το βιβλιο της Βαμβουνακη!

Θα φροντισω να το διαβασω.
 
bambinella 100 είπε:
Σπανια ταινια πλεον, αν και για καποιο διαστημα πριν απο 10 - 12 χρονια, προβαλλοταν σχετικα συχνα απο την τηλεοραση.
Ο επομενος αντρας της ζωης της, Γιωργος Τζωρτζης, θα ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Θα ειναι ο ερωτας που χτυπα την πορτα της καρδιας της για πρωτη φορα. Θα ειναι η αγαπη η αληθινη και μεγαλη. Εκεινος, τιμιος, φιλοδοξος, ενα παιδι του λαου που ονειρευεται να σπουδασει και να γινει κατι στη ζωη του. Οταν κερδιζει την υποτροφια που λαχταρουσε, της ζητα να τον ακολουθησει αλλα αυτη δειλιαζει κι ετσι εκεινος φευγει μονος και απογοητευμενος.

Βλεπουμε την ηρωιδα να περπατα στο δρομο και καθε λιγα δευτερολεπτα να ειναι ολο και πιο γερασμενη, θλιβερος συμβολισμος της συμβατικης, ανιαρης και βαλτωμενης ζωης που την περιμενει....
ο Τζωρτζης είναι αυτός που παίζει και στην 7 μέρα της δημιουργίας τον βασικό ήρωα, έτσι δεν είναι ;

Δεν καταλαβαίνω τι την εμπόδισε να τον ακολουθήσει τότε..η υπόθεση μου θυμίζει και λίγο Μυρτώ της Μπουκουβάλας, πρεπει να είναι πολύ καλή ταινία! το τέλος αναμενόμενο!!!
 
Ναι, ο Τζωρτζης ειναι αυτος που πρωταγωνιστει και στην Εβδομη Μερα.

Η ταινια ειναι παρα πολυ καλη και ο ρολος ταιριαζει γαντι στη Λιλιαν Μηνιατη. Ειναι τοσο σπανιο εργο, που δεν το βρηκα ουτε στο διαδικτυο.
 
Πρέπει να είναι πολύ καλό..

μια χαρά ήταν ο Τζώρτζης και δεν είχε και την ''κατάρα'' του ήρωα της μέρας της 7 δημιουργίας..

Δεν καταλαβαίνω γιατί δίστασε;
 
Ηταν πολλα στη μεση. Αμα τη δεις ποτε, θα καταλαβεις.....
 
Πίσω
Μπλουζα