Σπάνιες Ελληνικές ταινίες

Αλλη σπάνια ταινία, αγάπη βαμμένη με αίμα!

Εδώ έπαιζαν , ο Μπάρκουλης, ο Γιώργος Καμπανέλλης, η Ντινα Τριάντη!

Το στόρυ εξελίσσεται στην Κρητη με μια παρεα παιδιών, του Χρόνη, του Μανούσου, του Σηφη, του Πετρου ( που φευγει για την Αμερική), της Ανθούλας ( Τριαντη) και της Αρετής! όλοι οι φιλοι ειναι ερωτευμένοι με την Αρετή, ιδιαιτερα ο Χρόνης με τον Σηφη, την Ανθη την γράφουν! εκεινη όμως η Αρετούλα αγαπά μονο τον Σήφη, δεν εχει μάτια για άλλον ( Μπάρκουλης) και γινεται και ο γάμος μετά απο λίγο! όμως κατα την διαρκεια σκοτωνουν τον Σηφη και η Αρετη υπόσχεται να βρει τον δολοφόνο και να τον σκοτώσει με τα ίδια της τα χέρια!

Μετά γινεται αποπειρα κατα και του Μανούσου, ενω ο Πετρος, ως Peter, πια ερχεται και αυτός στην Κρητη, να ζητησει σε γάμο την Αρετή, αλλα ερωτευεται την Ανθη, ποιος όμως ειναι ο δολοφόνος., ο οποιος τριγυρνα ελευθερος.

Αλλη σπάνια ταινια ειναι αυτη με την Σπιναλλόγγα και τον Μακρη, την εχει δει κανείς, ειπα Κρητη και την θυμηθηκα, την ειχαν το φθινοπωρο καποιοι κινηματογραφοι λογω της επιτυχίας του ''νησιού'', αξιζε ομως σαν ταινία! ήταν αξιοπιστη!
 
αριαδνη είπε:
Αλλη σπάνια ταινία, αγάπη βαμμένη με αίμα!
Εδώ έπαιζαν , ο Μπάρκουλης, ο Γιώργος Καμπανέλλης, η Ντινα Τριάντη!

Το στόρυ εξελίσσεται στην Κρητη με μια παρεα παιδιών, του Χρόνη, του Μανούσου, του Σηφη, του Πετρου ( που φευγει για την Αμερική), της Ανθούλας ( Τριαντη) και της Αρετής! όλοι οι φιλοι ειναι ερωτευμένοι με την Αρετή, ιδιαιτερα ο Χρόνης με τον Σηφη, την Ανθη την γράφουν! εκεινη όμως η Αρετούλα αγαπά μονο τον Σήφη, δεν εχει μάτια για άλλον ( Μπάρκουλης) και γινεται και ο γάμος μετά απο λίγο! όμως κατα την διαρκεια σκοτωνουν τον Σηφη και η Αρετη υπόσχεται να βρει τον δολοφόνο και να τον σκοτώσει με τα ίδια της τα χέρια!

Μετά γινεται αποπειρα κατα και του Μανούσου, ενω ο Πετρος, ως Peter, πια ερχεται και αυτός στην Κρητη, να ζητησει σε γάμο την Αρετή, αλλα ερωτευεται την Ανθη, ποιος όμως ειναι ο δολοφόνος., ο οποιος τριγυρνα ελευθερος.

Αλλη σπάνια ταινια ειναι αυτη με την Σπιναλλόγγα και τον Μακρη, την εχει δει κανείς, ειπα Κρητη και την θυμηθηκα, την ειχαν το φθινοπωρο καποιοι κινηματογραφοι λογω της επιτυχίας του ''νησιού'', αξιζε ομως σαν ταινία! ήταν αξιοπιστη!
Σύμφωνα με το cine.gr ο τίτλος της ταινίας είναι "Αγάπη Γραμμένη με Αίμα". Περισσότερες πληροφορίες εδώ

http://www.cine.gr/film_redir.asp?film=%C1%E3%DC%F0%E7%20%C3%F1%E1%EC%EC%DD%ED%E7%20%EC%E5%20%C1%DF%EC%E1
 
Μια ταινία που είχα δει μικρός και δεν ξαναπέτυχα κάπου, είναι μια κομεντί που εκτυλίσσεται στα 1918, λίγο πριν το τέλος του πολέμου.΄Έχει να κάνει με μια παρεξήγηση, που δημιουργείται από τα ερωτικά γράμματα ενός στρατιώτη, σε μια κοπέλα.

Θυμάμαι, ακούγονταν πολλά τραγούδια εποχής και έναν ρόλο είχε ο Φωτόπουλος, ως συνταγματάρχης...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Μια ταινία που είχα δει μικρός και δεν ξαναπέτυχα κάπου, είναι μια κομεντί που εκτυλίσσεται στα 1918, λίγο πριν το τέλος του πολέμου.΄Έχει να κάνει με μια παρεξήγηση, που δημιουργείται από τα ερωτικά γράμματα ενός στρατιώτη, σε μια κοπέλα.Θυμάμαι, ακούγονταν πολλά τραγούδια εποχής και έναν ρόλο είχε ο Φωτόπουλος, ως συνταγματάρχης...
Προφανως θα αναφερεσαι στην κινηματογραφικη μεταφορα της οπερετας του Θεοφραστου Σακελλαριδη

Ο Βαφτιστικός (1952) οπου ο Μίμης Φωτόπουλος υποδυονταν τον συνταγματάρχη Μενέλαο Καραπιστόλη

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%B2%CE%B1%CF%86%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82

http://www.cine.gr/film_redir.asp?film=%CF%20%C2%E1%F6%F4%E9%F3%F4%E9%EA%FC%F2

Περιληψη σεναριου
Κατά την περίοδο του A' Παγκοσμίου πολέμου, η Βιβή Ζαχαρούλη απαυδισμένη από τα καμώματα του γυναικά άνδρα της, που τώρα βρίσκεται στο μέτωπο, υποδέχεται στην Αθήνα τον βαφτισιμιό του που έρχεται να μείνει σπίτι τους. Αγνοεί όμως ότι ο βαφτισιμιός δεν είναι ο πραγματικός αλλά κάποιος άλλος, ο Πέτρος Χαρμίδης, που πήρε τη θέση του πρώτου επειδή είναι ερωτευμένος μαζί της. Μια μέρα την επισκέπτεται μια συμμαθήτριά της από το παρθεναγωγείο, η Κική, που είναι σύζυγος του Χαρμίδη. Η Βιβή της ζητάει να μεσολαβήσει για τη μεταγωγή του άνδρα της από το μέτωπο αλλά η μια παρεξήγηση διαδέχεται την άλλη, μέχρι που κάποτε όλα ξεδιαλύνονται κι η τάξη αποκαθίσταται σε όλα τα μέτωπα
o-baftistikos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Μια ταινία που είχα δει μικρός και δεν ξαναπέτυχα κάπου, είναι μια κομεντί που εκτυλίσσεται στα 1918, λίγο πριν το τέλος του πολέμου.΄Έχει να κάνει με μια παρεξήγηση, που δημιουργείται από τα ερωτικά γράμματα ενός στρατιώτη, σε μια κοπέλα.Θυμάμαι, ακούγονταν πολλά τραγούδια εποχής και έναν ρόλο είχε ο Φωτόπουλος, ως συνταγματάρχης...

Αν τοτε οπως μας ειπε και ο Νemo ειναι ο Βαφτιστικος μπορεις να την ξαναπετυχεις στην ΕΤ1 γιατι την βαζει μια στο τοσο συνηθως πρωι ;) !
 
Επιβεβαιωνω κι εγω οτι προκειται για την ταινια ο Βαφτιστικος. Αν και την εχω δει μονο μια φορα, τη θυμαμαι γιατι η πρωταγωνιστρια λεγεται Βιβη.

Δεν μου εχει τυχει αλλη φορα να ακουσω το ονομα μου σε ταινια. :D
 
"-Μα Βιβίκα είσαι τρελή

-Μωρέ τι μας λες, μωρέ τι μας λες

-Είσαι υπερβολική

-Είσαι ένας κουραμπιές":D:D:D

Πάντως βρε παιδιά, δεν είναι σπάνια ταινία ο "Βαφτιστικός". Πρέπει να την έχω πετύχει πάνω από 15 φορές στην τηλεόραση. Η απορία που μου γεννιόταν πάντοτε ήταν πώς είναι δυνατό η Βιβή να έχει βαφτιστήρι μεγαλύτερο από την ίδια. Και τελικά μου λύθηκε.

Στους βαλκανικούς πολέμους λέει ξεκίνησε μια παράδοση που συνεχίστηκε μέχρι και τον 2ο Παγκόσμιο. Κυρίες και δεσποινίδες μπορούσαν να πάρουν τη διεύθυνση ενός στρατιώτη στο μέτωπο και να λειτουργήσουν λίγο ως "νονές" του. Δηλαδή να τον εμψυχώνουν με γράμματα, να του στέλνουν μικρά δωράκια, να του ανεβάζουν το ηθικό με λίγα λόγια. Έτσι και η Βιβή έχει "βαφτιστικό" τον Κορτάση, χωρίς ποτέ της να τον έχει δει.

@Αριάδνη τι μου θύμισες τώρα :cool: . Την ταινία με τους φίλους στην Κρήτη και τον σκοτωμό πρέπει να την έχω δει μια φορά στη ζωή μου. Θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει. Νομίζω ότι ο Μπάρκουλης έκανε τον γαμπρό - μακαρίτη, ο Καμπανέλλης τον ξενιτεμένο Πήτερ και η Τριάντη την φίλη - καβάντζα Ανθούλα. Θυμάμαι και το τέλος αλλά μην το αποκαλύψουμε έτσι και εδεήσει ποτέ η τηλεόραση να την ξαναπροβάλει :p .

@Bambi την "Αμαρυλλίδα" την έχω δει μια ή δυο φορές. Με το ευχάριστο φινάλε ;)

Ωραίο θέμα αλλά μου την έσπαγε η Ζάννα ως πρωταγωνίστρια. Απίστευτα κρύα κι άνευρη για τα γούστα μου. Ο μόνος ρόλος που νομίζω ότι της ταίριαζε γάντι ήταν της Μελίτας στο "οι κυρίες της αυλής" μια κι ο ίδιος ο ρόλος ήθελε κάποια "μπορεί ναι, μπορεί όχι, πολύ με κουράσατε σήμερα, αφήστε με ήσυχη":p
 
Ναι αυτή ήταν παιδιά! Εγώ, δεν την είχα ξαναπετύχει ποτέ. Ίσως επειδή την βάζει πρωί, που λείπω. Ευχαριστώ πάντως :) ...
 
@Αριάδνη τι μου θύμισες τώρα :cool: . Την ταινία με τους φίλους στην Κρήτη και τον σκοτωμό πρέπει να την έχω δει μια φορά στη ζωή μου. Θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει. Νομίζω ότι ο Μπάρκουλης έκανε τον γαμπρό - μακαρίτη, ο Καμπανέλλης τον ξενιτεμένο Πήτερ και η Τριάντη την φίλη - καβάντζα Ανθούλα. Θυμάμαι και το τέλος αλλά μην το αποκαλύψουμε έτσι και εδεήσει ποτέ η τηλεόραση να την ξαναπροβάλει :p .

@Bambi την "Αμαρυλλίδα" την έχω δει μια ή δυο φορές. Με το ευχάριστο φινάλε ;)

Ωραίο θέμα αλλά μου την έσπαγε η Ζάννα ως πρωταγωνίστρια. Απίστευτα κρύα κι άνευρη για τα γούστα μου. Ο μόνος ρόλος που νομίζω ότι της ταίριαζε γάντι ήταν της Μελίτας στο "οι κυρίες της αυλής" μια κι ο ίδιος ο ρόλος ήθελε κάποια "μπορεί ναι, μπορεί όχι, πολύ με κουράσατε σήμερα, αφήστε με ήσυχη":p

ναι θα εδεήσουν σημερα η νετ , ειχε πάλι μια οχι τόσο συνηθισμένη ταινία, την οργή, με συνύπαρξη Κούρκουλου- Πάντζα- Σειληνού! Εγώ θα διάλεγα Πάντζα #) από τους τρεις #) !

έπαιζε δε και η Βιβέτα Τσιούνη αλλα και η Αννα Φόνσου! τι να σας λέω ένα δράμα η υπόθεση, ψυχοπλακώθηκα! η Φόνσου είναι η κακιά της υπόθεσης, θελει να χωρίζει την Βιβέτα ( εκεινη αν και περνά δύσκολα την λατρευει) απο τον Νίκο :xm: αλλα θα τιμωρηθεί στο τέλος! μάλλον δεν ειναι σπάνια!
 
Αχ και δεν τη πέτυχα τη ταινία!!Ατυχία! Πάντως αριάδνη και εγώ Πάντζα ψηφίζω από τους τρεις!

@retrofan Γιατί λες για τη ταινία Αμαρυλλίδα για το ευχάριστο φινάλε? Είχε και εναλλακτικό τέλος η ταινία? Πάντως αυτό για τη Ζάννα το έχω ακούσει και από φίλους μου για το κρύα και άνευρη....
 
σπανιεs ελληνικεs ταινιεs πιστευω πωs ειναι η περιπτερου με την βασιλειαδου, η σμυρνια με την ιδια, ο γρουσουζηs με τον Ορεστη Μακρη, το Μισοs με τον νικο ξανθοπουλο, Τα Παλιοπαιδα με τον Ορεστη Μακρη. Αυτα εχω την τυχη να τα εχω στην συλλογη μου, οπωs και πολλα αλλα , και δεν τα εχω δει να κυκλοφορουν πουθενα.
 
mariadegrecia είπε:
Αχ και δεν τη πέτυχα τη ταινία!!Ατυχία! Πάντως αριάδνη και εγώ Πάντζα ψηφίζω από τους τρεις!
@retrofan Γιατί λες για τη ταινία Αμαρυλλίδα για το ευχάριστο φινάλε? Είχε και εναλλακτικό τέλος η ταινία? Πάντως αυτό για τη Ζάννα το έχω ακούσει και από φίλους μου για το κρύα και άνευρη....
ελα και κάποιος που συμφωνεί..χι, χι και είπα πως θα είμαι η μόνη, λοιπόν ο Παντζας είχε κωμικό ταλέντο, γι' αυτο δεν πέρασε τοσο πολυ ως ''ωραίος'' εκείνου του καιρού και όμως μια χαρά τα πάει σε μια τόσο δραματική ταινία...
 
Με το Πάντζα με έπιασε πριν από κάτι μήνες αυτό το κάτι άλλο χεχε αλλά οκ ήταν και γλυκό μουτράκι στις ταινίες! Αλλά νομίζω ότι ακόμα περισσότερο ψηφίζω Ανδρέα Ντούζο

Όντως δεν τον έχω δει ακόμα σε δραματική ταινία ή σε ρόλο κάτι άλλο εκτός από κωμικό τώρα που το λες... αλλά ακόμα θυμάμαι το πόσο πολύ γελούσα στο Μίνι φούστα και καράτε!
 
mariadegrecia είπε:
@retrofan Γιατί λες για τη ταινία Αμαρυλλίδα για το ευχάριστο φινάλε? Είχε και εναλλακτικό τέλος η ταινία? Πάντως αυτό για τη Ζάννα το έχω ακούσει και από φίλους μου για το κρύα και άνευρη....
H bambi έγραψε παρά πάνω ότι η συγκεκριμένη ταινία γυρίστηκε με δύο εναλλακτικά φινάλε (ένα δραματικό κι ένα happy end) και προβαλλόταν και με τα δύο κατά καιρούς. Εγώ προσωπικά μόνο το happy πέτυχα (πάλι καλά δηλαδή γιατί και δράμα και Ζάννα ... :p )
 
Σημερα το βραδυ στις 9.00 απο το Star θα προβληθει η ταινια Λολα, με Καρεζη, Κουρκουλο, Παπαγιαννοπουλο.

Δεν ανηκει σιγουρα στις σπανιες ταινιες, τουλαχιστον οχι στις πολυ. Το σπανιο ειναι οτι ειναι Φινος Φιλμ, ειναι δραματικη, και προβαλλεται Κυριακη βραδυ και μαλιστα απο το συγκεκριμενο καναλι.

Σ' αυτο ακριβως το thread εχουν γινει παραπονα για την εξαφανιση των δραματικων ταινιων του Φινου απο την τηλεοραση, και ιδιως στη ζωνη Prime Time των καναλιων.

Ελπιζω να ακολουθησουν και αλλα δραματικα φιλμ της μεγιστης αυτης εταιριας και να μην προκειται για μεμονωμενο φαινομενο.

lola.jpg


Λολα
 
bambinella 100 είπε:
Σημερα το βραδυ στις 9.00 απο το Star θα προβληθει η ταινια Λολα, με Καρεζη, Κουρκουλο, Παπαγιαννοπουλο.
Σε ευχαριστούμε πολύ bambinella 100 για την ενημέρωση!!

bambinella 100 είπε:
Ελπιζω να ακολουθησουν και αλλα δραματικα φιλμ της μεγιστης αυτης εταιριας και να μην προκειται για μεμονωμενο φαινομενο.
Μακάρι...
 
προχθές ειχε πάλι μια σπάνια ταινία η ετ-3 ( βάζουν πια την εν λόγω ταινια δεν την εχω ξαναδεί και αναπαριστουσε τελεια το κλίμα της Πλάκας όπως το Μιαρη και Μιμίκος και αυτη σπάνια πια :( ), με πλειαδα γνωστών ηθοποιών, με Ντούζο, Κουρκουλο, Λυναιο , Σταυρίδη, Αλεξανδράκη, Αυλωνίτη!

δεν πρόλαβα τιτλο αλλα όλα εχουν να κάνουν με ενα ''κακόφημο σπίτι'' στην Πλάκα και μια μαντάμ-Φλορενς, που πλέκει ιντρικες, εκεί συχνάζει ο ''καλός κόσμος'' των Αθηνών :p ! ο κακός Αλέξανδος ( Λυναιος) εχει βάλει στο μάτι μια πλουσια δεσποσύνη που ειναι ερωτευμένη με τον Αλεξανδρακη ..ο Λυναιος κρατα στο χερι τον θειο της κοπέλας ( Ξενιδη) που συχνάζει στην μανταμ ενω κάνει τον τίμιο..ο Αυλωνίτης παιζει εναν μπαρμπα-Γιαννη! ξερει κανείς τιτλο..

προχθες ειδα ξανά και τον αδελφό Αννα κι αυτη σπάνια, θυμόσαστε το στόρυ σε ενα παλαιο βυζαντινό μοναστηρι με τον Φυσσούν-αρχαιοκάπηλο, ανηψιο του πρωην ηγουμένου που ερχεται να βρει εναν πολυτιμο σταυρό, ξερει δηλ. το μυστικό της μονής που δεν το ξερει ο νυν-ηγούμενος! φοβερος ο Κατρακης , μια απο τις καλυτερες ερμηνειες του στο ρόλο καλογέρου που προστατευει μια κοπέλα την Καλογεροπουλου και το μυστικό της..ε, ας μην πω άλλο, μπορει και να την βάλουν..

κάποτε την εβαζαν πολυ συχνά, κάποτε..
 
Η ταινια για την οποια μιλας, αριαδνη, εχει τιτλο Μπαρμπα - Γιαννης κανατας. Γυριστηκε απο τον Κωστα Στραντζαλη το 1957.

Σ' αυτην ο Νικος Κουρκουλος εκανε την πρωτη του κινηματογραφικη εμφανιση, και μαλιστα σε ρολο κακου, εν αντιθεσει με τους μεταγενεστερους ρολους του.

http://www.youtube.com/watch?v=8dc3RsaLD18
 
Αν θυμάμαι καλά, στο "Αδελφός Άννα", η Ξένια Καλογεροπούλου υποδύεται μια εβραία, η οποία την έχει υπό την προστασία του ο ερημίτης μοναχός τον οποίο υποδύεται σαν βιβλική φιγούρα ο Μάνος Κατράκης. Για να την κρατήσει κοντά του της λέει ψέματα ότι τάχα δεν έχει τελειώσει ο πόλεμος και ότι οι Γερμανοί δεν έχουν φύγει ακόμη.
 
bambinella 100 είπε:
Η ταινια για την οποια μιλας, αριαδνη, εχει τιτλο Μπαρμπα - Γιαννης κανατας. Γυριστηκε απο τον Κωστα Στραντζαλη το 1957.Σ' αυτην ο Νικος Κουρκουλος εκανε την πρωτη του κινηματογραφικη εμφανιση, και μαλιστα σε ρολο κακου, εν αντιθεσει με τους μεταγενεστερους ρολους του.

http://www.youtube.com/watch?v=8dc3RsaLD18
:thanx2: :thanx2:

παντα ενημερωμένη bambi μας! πολυ καλή ταινία..μακάρι να την ξαναδειξει, θα την δω απο το tube, τι θησαυροί φτιαχνονταν κάποτε, τουλάχιστον να τους δείχνουν!

everlam, οχι δεν ηξερε ο Κατράκης-καλόγερος οτι ο πόλεμος ειχε τελειωσει, αν θυμάσαι ηταν έξω απο το μοναστηρι, δεν ζουσε στο κοινόβιο με τους άλλους! αλλα απομακρυσμένος και την Αννα την κυνηγούσαν κάποτε οι Γερμανοι και ηθελε να την προστατέψει ::) ! πολυ σωστα λες πως ηταν σαν βιβλικη φιγούρα, δεν εχω καλυτερη περιγραφη από αυτή! ειδικα στην πέτρινη σκάλα σαν τον Ιακωβ στεκεται..

τεσπα, ο Φυσσούν του είπε ψέματα για το οτι ο πόλεμος δεν τελείωσε και φυσικά ειχε τον σκοπό του και δεν ηταν τόσο καλός!
 
Πίσω
Μπλουζα