Σπάνιες Ελληνικές ταινίες

σπανια επισης ταινια ειναι και η νεκρη πολιτεια με την ειρηνη παπα


απο οτι ξερω η συγκεκριμενη ταινια δεν εχει παιξει ποτε στην τηλεοραση



την εχει δει κανεις,να μας πει μερικα πραγματα για αυτη την ταινια απο οτι ξερω ειναι γυρισμενη στο μυστρα και οτι ο φινος την εστειλε στις καννες



αραγε ανηκει ακομα στην φινος φιλμ η καπου αλλου????





επισης σπανια παλι με την ειρηνη παπα η μπουμπουλινα προτου καμια 15 χρονια καθε 25 μαρτιου τα καναλια την προβαλαν αλλα στο τελος επικρατησε ο παπαφλεσσας και η μαντω μαυρογενους

πιστευω ο τηλεθεατης να την θυμηθει και να μας την προσφερει τωρα που ανοιξαν το σεντουκι (*το τελευταιο απλα ηταν μια επιθυμια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Νεκρή πολιτεία ανήκει στη Φίνος Φιλμ ναι και όντως είναι σπάνια...Εγώ την έχω αλλά δεν έχω να σου πω και πολλά πράγματα...Δεν είναι από τις ταινίες που θα ξανάβλεπα...
 
Τη ταινία Νεκρή πολιτεία την είχα ακούσει ( διαβάσει για την ακρίβεια ) στο βιβλίο του Μάρκου Ζέρβα, δεν την ήξερα καν και φυσικά ούτε δεν την έχω δει ποτέ. Αλλά δεν περίμενα τόσο σπάνια? Ο Ζέρβας έλεγε σκηνικά από τα γυρίσματα με τον Φρίξο Ηλιάδη ως σκηνοθέτη και τα καψόνια που θέλαν να του κάνουν
 
ELENA19702010 είπε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ''ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ 1 ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ ΣΕ ΘΑΝΑΤΟ '' ΚΑΙ ''ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ 2 Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΑ 2 ΠΡΟΣΩΠΑ '' ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 1987 ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΕΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ
Καλησπέρα ELENA19702010 και Καλώς Ήρθες στο forum.

Μια παράκληση: μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα, είναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ.

:)

Όσο για την απάντηση στο ερώτημά σου, στην έχει ήδη δώσει ο φίλος tonytony.
 
Ακόμη δύο σπάνιες ταινίες

α) Ο δρόμος των ηρώων του 1970 σε σενάριο Νίκου Φώσκολου και σκηνοθεσία Χρήστου Κυριακόπουλου

β) Ο μεγάλος ένοχος του 1970 με τον Γιωργο Φούντα σε σενάριο Νίκου Φώσκολου και σκηνοθεσία Χρήστου Κυριακόπουλου.

Έχουν να προβληθούν πάρα πολλά χρόνια από τα κανάλια. Η εταιρεία παραγωγής είναι η "Αφοί Κυριακόπουλοι".

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί που να πουλάει ταινίες της συγκεκριμένης εταιρείας ; ( άλλες ταινίες της συγκεκριμενης εταιρείας είναι "ο πρόσφυγας" και η "λεωφώρος της προδοσίας" με τον Γιώργο Φούντα αλλά η πρώτη προβάλεται συχνά πυκνά ενώ η δεύτερη έχει δοθεί από τον κόσμο του επενδυτή)
 
xristosk είπε:
σπανια επισης ταινια ειναι και η νεκρη πολιτεια με την ειρηνη παπααπο οτι ξερω η συγκεκριμενη ταινια δεν εχει παιξει ποτε στην τηλεοραση

την εχει δει κανεις,να μας πει μερικα πραγματα για αυτη την ταινια απο οτι ξερω ειναι γυρισμενη στο μυστρα και οτι ο φινος την εστειλε στις καννες

αραγε ανηκει ακομα στην φινος φιλμ η καπου αλλου????

επισης σπανια παλι με την ειρηνη παπα η μπουμπουλινα προτου καμια 15 χρονια καθε 25 μαρτιου τα καναλια την προβαλαν αλλα στο τελος επικρατησε ο παπαφλεσσας και η μαντω μαυρογενους

πιστευω ο τηλεθεατης να την θυμηθει και να μας την προσφερει τωρα που ανοιξαν το σεντουκι (*το τελευταιο απλα ηταν μια επιθυμια)
Την "Μπουμπουλίνα" με κανέναν τρόπο δεν θα την έλεγα σπάνια. Την έχω δει τόσες 25ες Μαρτίου που την θυμάμαι σχεδόν απέξω :) . Όντως όμως έχουν τουλάχιστον 4 χρόνια να την ξαναδείξουν.

Τη "Νεκρή Πολιτεία" την έχω δει μια φορά οπότε σίγουρα έχει προβληθεί στην τηλεόραση αν και σίγουρα πρόκειται για σπάνια ταινία.

Η Παππά κι ο Τζόγιας είναι η Ιουλιέττα κι ο Ρωμαίος της μανιάτικης βεντέτας που ακολουθούν οι οικογένειές τους. Ο Τζόγιας είναι ο γιος που έχει απομακρυνθεί από τη Μάνη μικρός για να μην πέσει θύμα της βεντέτας κι επιστρέφει μετά από χρόνια θεωρώντας την όλη ιστορία τελείως ξεπερασμένη. Φυσικά δεν έχει δίκιο :p

Θυμάμαι μια αυστηρή μορφή που έπαιζε τη μητέρα του Τζόγια και το άσχημο τέλος (η Παππά πεθαίνει, νομίζω σκοτωμένη από τους δικούς της από παρεξήγηση, τον Τζόγια είχαν βάλει στο στόχαστρο κι αυτή μπήκε μπροστά ή πήγε να τον ειδοποιήσει για την ενέδρα και έπεσε σε γκρεμό ή κάτι τέλος πάντων :xm: ).

Ενδιαφέρον θέμα και πολύ καλοί ηθοποιοί αλλά ως ταινία δεν μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Δεν ξέρω που δεν έδεσε η συνταγή ...
 
Σπανια ταινια επισης ειναι και η ταινια Μαρινα απο τις πρωτες ταινιες του φινου

δεν ξερω αν εχει παιχτει στην τηλεοραση ποτε ,αλλα δεν νομιζω

και η τελευταια αποστολη με τον Διαμαντοπουλο και την Γιουλη σπανιοτατη κι αυτη
 
Άλλη μια ταινία, που έχω να δω από μικρός είναι η εξής: Μια ιταλίδα αριστοκράτισσα, ναυαγεί κοντά στην Μάνη. Οι κάτοικοι την σώζουν, αλλά μη μπορώντας να συνενοηθούν και βλέποντας τα παράξενα ρούχα της νομίζουν οτι είναι ξωτικό. Ξέρει κανείς τίτλο;
 
RIO είπε:
Άλλη μια ταινία, που έχω να δω από μικρός είναι η εξής: Μια ιταλίδα αριστοκράτισσα, ναυαγεί κοντά στην Μάνη. Οι κάτοικοι την σώζουν, αλλά μη μπορώντας να συνενοηθούν και βλέποντας τα παράξενα ρούχα της νομίζουν οτι είναι ξωτικό. Ξέρει κανείς τίτλο;
Μου θυμίζει το περιστατικό με την περιβόητη για την ομορφιά της, γυναίκα του Μαυρομιχάλη, της Μανιάτικης οικογένειας των Μαυρομιχαλαίων. Διωγμένη απο την οικογένεια της στην Ιταλία την παρατάνε στην Μάνη αντί να την σκοτώσουν επειδή την λυπήθηκαν. Αυτή για να επιζήσει έκλεβε απο το τυροκομείο της οικογένειας τυρί και ο αρχηγός της οικογένειας, ο Γιώργης Μαυρομιχάλης το κατάλαβε και παραφύλαξε να δει ποιος είναι ο κλέφτης. Μόλις την είδε έμεινε μάρμαρο απο την ομορφιά της γιατί λένε πως ήταν όντως πανέμορφη. Αυτή απο την τρομάρα και την εξάντληση λιποθύμησε και κρατώντας την ο Γιώργης στα χέρια του βγαίνοντας απο το τυροκομείο, είδε ο κόσμος την ομορφιά της και νόμιζε πως έπιασε νεράιδα. Την παντρεύτηκε, έκαναν πολλά παιδιά, και εκεί λέγεται πως οφείλουν οι Μαυρομιχαλαίοι την λεβεντιά τους.

Ααα, μα πως μου αρέσουν τέτοιες ιστορίες! :wub:
imagesanim.jpg


Ίσως η ταινία να είναι εμπνευσμένη απο αυτό. Μου τράβηξε την προσοχή ποια ταινία μπορεί να είναι, μακάρι να ξέρει κάποιος να μας πει.
 
Aποσπασμα απο τη σπανιοτατη ταινια του 1954, Ο Δρομος με τις Ακακιες.

Παιζουν οι, Αντιγονη Βαλακου, Καιτη Πανου, Μανος Κατρακης, Ελενη Ζαφειριου, Χριστινα Καλογερικου, Τζολυ Γαρμπη, Αλικη Γεωργουλη, κ.α.

 
ξερει κανεις αν η ταινια ο δρομος με τις ακακιες εχει προβληθει απο την τηλεοραση ολα αυτα τα χρονια ,οπως επισης και ο αγαπητικος της βοσκοπουλας της φινος φιλμ; εχουν μηπως χαθει οπως αλλωστε και πολλες αλλες της εν λογω εταιρειας;
 
Οι ταινίες που αναφέρεις υπάρχουν και ευτυχώς δεν έχουν χαθεί! Τώρα , για τον αν έχουν προβληθεί και πότε από την τηλεόραση , θα σε γελάσω!
 
αλλη σπάνια ταινία μα πολυ σπάνια , ηταν το ''πικρο ψωμι'', ξερω μονο οτι έπαιζε η Ελένη Ζαφειριου , ηταν πολυ μα πολυ δραματική και δυνατή, τιποτα καλο δεν συνέβαινε σε μια οικογενεια μεροκαματιαρηδων..τι να σας λεω σκέτο δράμα, καθόλου φως, ουτε μια ακτινα ηλιου δεν εμπαινε στην ζωή αυτης της δύσμηρης οικογενειας !

Ο πατερας δουλευε στην οικοδομή, αρρωσταινει και δεν εχει να πάει ουτε στον γιατρό, μετά πεθαινει και ερχεται ο οικονομικος μαρασμός! ο ένας γιος της οικογένειας, πηγε στο μετωπο και γυρισε χωρις χεριά, τελικά αυτοκτονει για τον ερωτα μιας νεαρης Εβραιοπουλας που κάθεται πιο κει στο σπίτι του με τον μουγγο πατερα της! ο μεσσαιος γιος δουλευει ολημερις στην οικοδομη, ερωτευμένος και αυτος με την Εβραιοπουλα, εκεινη φευγει για μια καλυτερη ζωη, οταν πεθαινει και ο δικος της πατερας..μετα ο μικροτερος γιος , παρατα το σχολειο αν και αριστος σαν μαθητης με βραβεια και ακολουθει τα χνάρια του μεγαλυτερου αδελφου στην οικοδομη και κει τελειωνει , με την μητερα θλιμμενη που ηθελε να δει εναν γιο να προχωρα στα γραμματα ουτε ενα καλο πια, σκετο δραμα, μα σκέτο..
 
bambinella 100 είπε:
Aποσπασμα απο τη σπανιοτατη ταινια του 1954, Ο Δρομος με τις Ακακιες.Παιζουν οι, Αντιγονη Βαλακου, Καιτη Πανου, Μανος Κατρακης, Ελενη Ζαφειριου, Χριστινα Καλογερικου, Τζολυ Γαρμπη, Αλικη Γεωργουλη, κ.α.
μου φαινεται υπέροχη...ειλικρινά απο οσο ειδα...αλλες σπανιες ειναι οι καταφρονεμένοι με Ορεστη Μακρη και Μεμα Σταθοκοπουλου αλλα και ενα κοριτσι αλλιωτικο απο τα αλλα με Πάλι Ορεστη Μακρη..βρε αυτος ο άνθρωπος ταλέντο, δεν επαιζε απλά εναν ρολο αλλα ηταν ο άνθρωπος αυτος που υποδύονταν, δεν υπηρχε μετρο συγκρισης με αλλον συχρονο ηθοποιο..
 
αριαδνη είπε:
αλλη σπάνια ταινία μα πολυ σπάνια , ηταν το ''πικρο ψωμι'', ξερω μονο οτι έπαιζε η Ελένη Ζαφειριου , ηταν πολυ μα πολυ δραματική και δυνατή, τιποτα καλο δεν συνέβαινε σε μια οικογενεια μεροκαματιαρηδων..τι να σας λεω σκέτο δράμα, καθόλου φως, ουτε μια ακτινα ηλιου δεν εμπαινε στην ζωή αυτης της δύσμηρης οικογενειας !
Ο πατερας δουλευε στην οικοδομή, αρρωσταινει και δεν εχει να πάει ουτε στον γιατρό, μετά πεθαινει και ερχεται ο οικονομικος μαρασμός! ο ένας γιος της οικογένειας, πηγε στο μετωπο και γυρισε χωρις χεριά, τελικά αυτοκτονει για τον ερωτα μιας νεαρης Εβραιοπουλας που κάθεται πιο κει στο σπίτι του με τον μουγγο πατερα της! ο μεσσαιος γιος δουλευει ολημερις στην οικοδομη, ερωτευμένος και αυτος με την Εβραιοπουλα, εκεινη φευγει για μια καλυτερη ζωη, οταν πεθαινει και ο δικος της πατερας..μετα ο μικροτερος γιος , παρατα το σχολειο αν και αριστος σαν μαθητης με βραβεια και ακολουθει τα χνάρια του μεγαλυτερου αδελφου στην οικοδομη και κει τελειωνει , με την μητερα θλιμμενη που ηθελε να δει εναν γιο να προχωρα στα γραμματα ουτε ενα καλο πια, σκετο δραμα, μα σκέτο..
Απαράμιλλος ο τρόπος που γράφεις, πραγματικά. Κατάφερες να με βάλεις στο διαδίκτυο να ψάχνω. Σου παραθέτω επιπρόσθετες πληροφορίες http://www.sevenart.gr/movie-kritiki.php?id=1084.
 
αριαδνη είπε:
αλλη σπάνια ταινία μα πολυ σπάνια , ηταν το ''πικρο ψωμι'', ξερω μονο οτι έπαιζε η Ελένη Ζαφειριου , ηταν πολυ μα πολυ δραματική και δυνατή, τιποτα καλο δεν συνέβαινε σε μια οικογενεια μεροκαματιαρηδων..τι να σας λεω σκέτο δράμα, καθόλου φως, ουτε μια ακτινα ηλιου δεν εμπαινε στην ζωή αυτης της δύσμηρης οικογενειας !
Ο πατερας δουλευε στην οικοδομή, αρρωσταινει και δεν εχει να πάει ουτε στον γιατρό, μετά πεθαινει και ερχεται ο οικονομικος μαρασμός! ο ένας γιος της οικογένειας, πηγε στο μετωπο και γυρισε χωρις χεριά, τελικά αυτοκτονει για τον ερωτα μιας νεαρης Εβραιοπουλας που κάθεται πιο κει στο σπίτι του με τον μουγγο πατερα της! ο μεσσαιος γιος δουλευει ολημερις στην οικοδομη, ερωτευμένος και αυτος με την Εβραιοπουλα, εκεινη φευγει για μια καλυτερη ζωη, οταν πεθαινει και ο δικος της πατερας..μετα ο μικροτερος γιος , παρατα το σχολειο αν και αριστος σαν μαθητης με βραβεια και ακολουθει τα χνάρια του μεγαλυτερου αδελφου στην οικοδομη και κει τελειωνει , με την μητερα θλιμμενη που ηθελε να δει εναν γιο να προχωρα στα γραμματα ουτε ενα καλο πια, σκετο δραμα, μα σκέτο..
Έχω αναφερθεί σε αυτήν την ταινία στο post αρ 98. Την είχε προβάλει η βουλή τηλεόραση πριν τέσσερις μήνες. Επίσης είναι ο πρώτος ρόλος της Ελένης Ζαφειρίου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια πολυ ωραια και σπανια ταινια που εχω τουλαχιστον 15 χρονια να δω, ειναι η Αμαρυλλις, του 1959 σε σκηνοθεσια Ντινου Δημοπουλου.

Λεγεται αλλιως Το Κοριτσι της Αγαπης. Παιζουν, η Φλωρετα Ζαννα στο ρολο του τιτλου, ο Δημητρης Μυρατ, ο Κωστας Κακκαβας, ο Ντινος Ηλιοπουλος, και ο Νικος Κουρκουλος σε εναν μικρο ρολο.

Ενας ηλικωμενος αντρας εχει απομονωσει την κορη του σε μια ερημικη βιλλα, απο φοβο μηπως εκεινη καποτε ερωτευτει και τον εγκαταλειψει, οπως εκανε πριν απο χρονια η μητερα της....

Η ταινια εχει την εξης πρωτοτυπια: Γυριστηκε με δυο διαφορετικα φιναλε. Ενα λυπηρο κι ενα χαρουμενο, και ενιοτε προβαλλοταν ποτε το ενα και ποτε το αλλο, σε μικρη και μεγαλη οθονη.
 
Συνυπαρξη Μυράτ, Κουρκουλου με Κακκαβα, θα ηταν πολυ, μα πολυ ενδιαφέρουσα και με δυο φινάλε!

μα γιατι δεν τις βάζουν;
 
Πίσω
Μπλουζα