Σπάνιες Ελληνικές ταινίες

''ο εφαψίας'' με τον Γιώργο Νινιό.

ουτε στην επίσημη βιογραφία του δεν αναφέρεται.

το σενάριο ειναι οτι τρίβεται στα λεωφορεία στις γκόμενες.

ΔΕΝ παει πιο καλτ
 
Ο εφαψίας είναι η ταινία Μη μου άπτου. Νομιζω το 1992.

Με το media soup δεν καταλαβα, που θα το προβαλει στο σαιτ τους; Αναθεμα κι αν θα το δουμε γιατι εχω θεμα με την τεχνολογια που χρησιμοποιουν. Τεσπα...
 
viciouzluv είπε:
''ο εφαψίας'' με τον Γιώργο Νινιό.ουτε στην επίσημη βιογραφία του δεν αναφέρεται.

το σενάριο ειναι οτι τρίβεται στα λεωφορεία στις γκόμενες.

ΔΕΝ παει πιο καλτ
Καλημέρα

Νομίζω ότι ο τίτλος της ταινίας είναι ''μη μου άπτου"
 
mhmerotategiatipino είπε:
Με το media soup δεν καταλαβα, που θα το προβαλει στο σαιτ τους; Αναθεμα κι αν θα το δουμε γιατι εχω θεμα με την τεχνολογια που χρησιμοποιουν. Τεσπα...
Τελευταιοι και καταϊδρωμενοι στο media soup, νομιζουν πως βρηκαν θυσαυρο!

Η ταινια υπαρχει και κυκλοφορει εδω και χρονια στα χερια ολων των θαυμαστων της Αλικης και γενικα των παλιων ελληνικων ταινιων.
 
Ε ναι βρε Χρηστο,κυκλοφορει το Aliki My Love,αλλα με χαλια εικονα!!! (εκτος αν εσας σας δωσανε...καλη κοπια χαααχα!)
 
tonytony είπε:
Υπάρχουν άραγε???
"Επικίνδυνο Παιχνίδι" (Η Αναμέτρηση) με τη Ζωή Λάσκαρη


 


Έχει ακούσει ή δει κανείς αν υπάρχουν άραγε οι χαμένες αυτές ταινίες???



Την ειχα δει γυρω στο 1991 η 92 στην ΕΤ1...Χαρακτηριστικο είναι οτι παλι εμφανιζοταν γυμνοστηθη η Λάσκαρη στην τελευταια της αυτη ταινια οπως και στην πρωτη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ταινία "VORTEX" του Κούνδουρου την έχει ακουστά κανείς?Είχε τύχει να ακούσω για αυτή σε ένα αυτογραφικό ντοκιμαντέρ για τον αναφερόμενο σκηνοθέτη.Δεν θυμάμαι τι υπόθεση είχε-αν και νομίζω οτι είπε-ωστόσο έδειξε κάποιες λίγες σκηνές οι οποίες ήταν εξαιρετικα τολμηρές :D (το ντοκυμαντέρ προβαλλόταν μεσημέρι :D πρίν απο κανα 2-3 χρόνια)και η ταινία ήταν ασπρόμαυρη.Σύμφωνα με τον ίδιο τον σκηνοθέτη δεν έχει ποτέ απελευθερωθεί και ούτε το επιθυμεί ακόμα και μετά το θανατό του....
 
Vortex ή Το πρόσωπο της μέδουσας: διανέμεται σε dvd από τη New Star Pictures νομιζω. Της μιας δραχμης τα γιασεμια το ειχε δωσει ο Γριφος περσι το καλοκαιρι σε ντουβουντου. Εχω και τις 2. Πολυ καλες.
 
Δεν θα ελεγα οτι ειναι σπανια, απλα λογω περιεχομενου δεν πρεπει να παιχτηκε στην τηλεοραση.

Φοβερη μουσικη απο Παπαθανασιου και Μαρκοπουλο.

Ο Κουνδουρος εχει φτιαξει μια ταινια μεσα στη ταινια. Ωρες ωρες δυσκολευσε να καταλαβεις τι παρακολουθεις.

Η γοητευτικη Χαρά Αγγελούση και ο εκφραστικος Φανης Χηνας δινουν ακομα ενα συν στο εγχειρημα.

Ο υποτιτλος "Το προσωπο της Μεδουσας" δινει το αναγκαιο clue για να την κατανοησεις καλυτερα.
 
Vortex. Γυριστηκε το καλοκαιρι του 1966 ( αναφερεται το 1967 ως ετος παραγωγης, αλλα αυτη η διαφορα στο ετος υπηρχε πολυ συχνα εκεινον τον καιρο, γιατι μετραγε το ποτε ενα φιλμ αρχισε να προβαλλεται στις αιθουσες και οχι το ποτε πραγματικα ειχε γυριστει).

Η ταινια ειναι τοσο τολμηρη, που μπροστα της ωχρια Το Τελευταιο Τανγκο στο Παρισι. Αρχικα, μαλιστα ειχε προβληθει με πολλες σκηνες κομμενες.

Εαν τη δειξει ποτε η τηλεοραση, θα πρεπει αυτο να γινει οπωσδηποτε τις μικρες ωρες.
Vortex02.jpg
 
http://90lepta.com/m1096.html

η Αλικη κουκλιτσα ζωντανη, μικρη και καστανουλα με παπουτσακια μπαλαρινας στους χαρουμενους αλήτες με Ριζο και Στολιγκα στο πλευρο της μια δροσερη ταινια του Δαδιρα!!!

η Αννουλα και τα ονειρα της!!

- Ωστε λοιπόν εισαι πλούσιος;

- Ναι Αννουλα, δεν σου το έλεγα τοσο καιρό, φοβόμουν μην με ηθελες μονο για τα λεφτα μου!! χαρακτηριστικο το μοτιβο!!

και ο Ριζος και ο Στολιγκας βγαζουν γελιο, σαν περιπλανωμενοι αλήτες όταν περιπλέκονται με δουλειες του θεατρου κατα τυχη!!

ψαχνω για δυο ταινιες, τους τιτλους δηλαδη:

1. με την Μαυροπουλου και τον Ηλιουπουλο , αυτη μια ομορφη κοπέλα που αψηφα την αγαπη ενος φτωχου ζωγραφου για την καριερα της! αρκετα παλια ταινια και σπανια!

2.με τον Φωτοπουλο, την βασιλειαδου και την Βουρτση !

ειναι αφεντικο ο Φωτοπουλος με μαγαζι και νοικαρισσα την βασιλειαδου, μαγκουφης, η βουρτση τον αγαπα, ειναι υπαλληλος του!! αυτος ομως φοβαται μην θελει να τον τυλίξει!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη δευτερη ταινια που ζητας, Αριαδνη, τον τιτλο της τον ειπες μονη σου!

Ειναι Ο Μαγκουφης, του 1959, σε σκηνοθεσια Τζανη Αλιφερη και μουσικη Γιωργου Κατσαρου.
 
bambinella 100 είπε:
Στη δευτερη ταινια που ζητας, Αριαδνη, τον τιτλο της τον ειπες μονη σου!Ειναι Ο Μαγκουφης, του 1959, σε σκηνοθεσια Τζανη Αλιφερη και μουσικη Γιωργου Κατσαρου.
κοιτα να δεις, ο τιτλος τελικα εβγαινε απο μονος του!! ;)

θυμηθηκα αλλη μια σπανια ελληνικη ταινια με την τζενη Καρεζη, το τρελοκοριτσο καπως ετσι:

η τζενη ειναι μια κοπελα που αργει συνεχεια στην δουλεια της με αποτελεσμα το αφεντικο της( ο Κωνστανταρας) να πνεει τα λισθια ακουγοντας τις ευφανταστες δικαιολογιες της καθε φορα!

ο Μπαρκουλης ( Κωστας) ειναι ερωτευμενος μαζι της αλλα ο σπιρτοζικος χαρακτηρας της αναζητα κατι αλλο και μπλεκει και το αφεντικο της σε αυτο το εγχειρημα!! ωσπου ενας ερωτας ερχεται στο δρομο της οπως τον θελει!!

πολυ δροσερη κωμωδια και αυτη που δεν πολυδειχνουν!!
 
Μια άλλη ταινία με τον τίτλο' τζιπ, αγάπη και περίπτερο' με Σταυριδη, Χατζηχριστο και Ρίζο, την έχετε κατα νου!!

ο περιπτεράς Τασος καίγεται για τα μάτια της Φούλας :flower: , μιας ραφτρας στο μαγαζί της Ευθαλίας, η οποια με την σειρα της θελει τον Τάσο αλλα και την Φούλα την θέλει και ο Τωνυ με το τζιπ!

και η ατακα του Σταυριδη, ωραια: Βρε για κοιτα κατι επικαιρα, για κοιτα κατι επίκαιρα που συμβαινουν!!!

υπάρχει και ταινια με την ελληνικη διασκευη πάνω στην Τζεην Ευηρ!!

και μια αλλη σπάνια ταινια με μια Ιταλίδα που βρίσκει τον Μπαρκουλη στην πλακα , ο Μπαρκουλης εχει πατέρα τον Φωτόπουλο, με δική του επιχειρηση το παιζει γοής μεγάλος που δυσκολα ερωτευεται αλλα την πατα από την Ιταλίδα σιγα, σιγά! κανουν ενα ταξιδι μεχρι την Ολυμπια, χωρις να το εχουν προσχεδιάσει γεμάτο απρόοπτα, ο Μπαρκουλης την προφυλάσσει ειναι πολυ καλή η ταινία!!! πολυ αστεια, καταλυουν σε ενα χωριο που τους φιλοξενει ο Παπαγιανόπουλος από τις σπάνιες ταινίες!
 
@αριάδνη

Μπα, αυτές δεν είναι σπάνιες. Eγώ τις έχω δει ένα σωρό φορές.

Να, το "τζιπ, περίπτερο και αγάπη" το έδειξε και χτες...

Και αυτή με τον Μπάρκουλη, τον Φωτόπουλο που είχε τα κρασιά και την Ιταλίδα την έχω πετύχει συχνά στο παρελθόν...

Και "Το τρελοκόριτσο" με την Καρέζη, τους Κακκαβά και Γκιωνάκη που ήταν μπάτλερ και κηπουρός την είχα δει πολλές φορές παλιότερα.

Έξοχη κωμωδία, από τις καλύτερες της Καρέζη. Έπαιζε και ο Μπάρκουλης. Θυμάμαι και πολλές ατάκες από αυτήν όπως το "πόσα δωμάτια έχει το σπίτι ;" ,

"η αποστολή μου τελείωσε" κ.α.

Έξοχες κωμωδίες είναι επίσης και οι

- "Το στραβόξυλο". Όχι όμως με τον Γκιωνάκη που ξέρουν όλοι - εκείνη είναι στην πραγματικότητα remake.

Ετούτη είναι η πρώτη και πρωταγωνιστεί ο Β. Αργυρόπουλος, εξαιρετικός κωμικός της εποχής του στο θέατρο (και η μοναδική κινηματογραφική του εμφάνιση).

Η εν λόγω είναι μάλλον καλύτερη από την ευρέως γνωστή δεύτερη με τον Γκιωνάκη και μάλιστα ο Γκιωνάκης συμμετείχε σ' αυτήν στον ρόλο ενός από

τους αρραβωνιαστικούς. Πρέπει να γυρίστηκε το 1952 αν θυμάμαι καλά.

- "Διακοπές στην Κολοπετινίτσα" με τους Φωτόπουλο και Χατζηχρήστο.

- "Ο τοπικός παράγων" (με μια επιφύλαξη ως προς τον τίτλο) . Είναι πολιτική κωμωδία.

Πρωταγωνιστεί και η Γκέλλυ Μαυροπούλου. Συμμετέχουν ο Βέγγος καθώς και άλλοι πολύ ή λιγότερο γνωστοί ηθοποιοί.

Είναι απορίας άξιο πώς μνημονεύουν μόνον το "Υπάρχει και φιλότιμο" άντε και το "Θανασάκης ο πολιτευόμενος" ως πολιτικές

κωμωδίες κι όχι αυτή ενώ είναι το ίδιο καλή. Μάλιστα έχει ηχογραφηθεί και ραδιοφωνικά.

Να και μερικές άλλες ταινίες που έχω να δω πολύ καιρό :

- η διασκευή της παραλογής "Του νεκρού αδερφού". Πρέπει να είναι πολύ παλιό έργο και την είδα μόνον μια φορά. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας γράψει.

- "Η Δούκισσα της Πλακεντίας" με τον Κωνσταντάρα νεότατο.

- "Το κλειδί του Παραδείσου" που διαδραματιζόταν σε κάποιο νησί, στην Ζάκυνθο αν δεν κάνω λάθος.

Έπαιζε και ο Δήμος Σταρένιος μεταξύ άλλων. (Δεν πρόκειται για την ταινία με τον Ντούζο και την Σαπουντζάκη, αυτή είναι άλλη).

- "Τα τεσσερα σκαλοπάτια" όπου έπαιζε ο Ηλιόπουλος και η Άννα Κυριακού. Αυτές τις δυο τις έχω δει δυο-τρεις φορές πριν αρκετά χρόνια και μου άρεσε πολύ η πρώτη.

- αχνά θυμάμαι και μια όπου έπαιζε η Ειρήνη Τσαγανέα, νεότατη, και ο Νίκος Πιλάβιος παιδί 6 ετών - παμπάλαια (δυστυχώς δεν ξέρω τίτλο).

- θυμαμαι επίσης μια κωμωδία με τους Χρήστο Ευθυμίου και Βύρων Πάλλη. Συμμετείχε και ο Κιρκόρ...

Και τώρα που σκέπτομαι, έχω να δω χρόνια και το "Αγάπη μου Ουαουά" με τον Κώστα Ρηγόπουλο. Η ωραία αυτή κωμωδία έχει διασκευαστεί και ραδιοφωνικά.

Τέλος, θυμάμαι (δυστυχώς) και μια απαίσια παλιά ταινία με τον Γιάννη Κανδήλα (τον "Ουρλιχ" στον "Αυλακιώτη") που ήταν κακέκτυπο remake εκείνης της

κωμωδίας με τους Γκιωνάκη, Ξενίδη, Κοντού και Τσαγανέα (εκείνη με τα λιονταράκια..)

Αν ψάξω τη μνήμη μου θα θυμηθώ κι άλλα, αλλά φτάνει για σήμερα. Όποιος θυμάται περισσότερα για κάποιο από τα παραπάνω έργα ας μας γράψει...

edit : η ταινία "Ο τοπικός παράγων" που ανέφερα έχει ήδη μνημονευτεί. Είναι η ταινία "Οι 900 της Μαρίνας".

Ο τίτλος "Ο τοπικός παράγων" που θυμόμουν εγώ είναι από το αρχικό θεατρικό κείμενο (η ταινία είναι η μεταφορά του θεατρικού στο σινεμά - γι' αυτό το είχα ακούσει και ραδιοφωνικά...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Αγάπη μου Ουάουα απ ότι ξέρω έχει χάσει η Φίνος Φιλμς τα δικαιώματα του γαλλικού θεατρικού (έχουν λήξει) και δεν μπορεί να την προβάλλει ούτε να την κυκλοφορήσει σε DVD
 
To Xωρις Μάρτυρες του 1983

Το Ανώμαλο Φορτίο του 1977

Την Κρουαζιέρα του Τρόμου του 1978

το Ζητείται Δράκος του 1983

μια ταινία με την κουρακου μαριάννα σε αγρούς (σαν θρίλερ έμοιαζε) τέλη 1960 ασπρόμαυρη

Κατηγορώ το Κορμί μου aka Η Ληστεία 1969

Ληστεία στην Αθήνα 1969

Οι Εκβιασταί 1972

Ο Πανικός 1969

και την Μεγάλη Απόφαση του 1977
 
V.I.Smirnov είπε:
- "Η Δούκισσα της Πλακεντίας" με τον Κωνσταντάρα νεότατο.
Αυτή κάποια εποχή την έβλεπα συνέχεια στην τηλεόραση. Ιδίως κάτι πρωινές ώρες. Προσεγμένη εποχής για τα τότε δεδομένα με ένα ειδύλλιο της άρρωστης κόρης Ελίζας (Βούλα Χαριλάου) με τον Έλληνα αγωνιστή Ηλία Κατσάκο Μαυρομιχάλη. Ο Κωνσταντάρας, όντως νεότατος, στον ρόλο του δούκα - συζύγου.

- "Τα τεσσερα σκαλοπάτια" όπου έπαιζε ο Ηλιόπουλος και η Άννα Κυριακού.

 


Κι αυτή την πετυχαίνω ακόμη. Με πρωταγωνιστές τους Νίκο Χατζίσκο και Λακάζ Νινέτ (ψευδώνυμο φαντάζομαι) και τους πλαισιώνουν οι Ηλιόπουλος, Κυριακού, Σμαρώ Στεφανίδου κ.α. Η ιστορία κάπως απλοϊκή. Η Ρένα, μια κοπέλα που τρελαίνεται για ρομαντικά μυθιστορήματα, ζει με τον θείο, τη θεία και την ξαδέλφη που όμως δεν την πολυθέλουν. Ονειρεύεται να αποκτήσει ένα σπίτι με τέσσερα σκαλοπάτια. Ο Δημήτρης, γαμπρός που προορίζουν για την ξαδέλφη (Άννα Κυριακού), γοητεύεται από τη Ρένα και η θεία που το καταλαβαίνει, τη διώχνει. Για να βρει δουλειά, μεταμφιέζεται σε άντρα και πιάνει δουλειά ως σωφέρ. Τελικά ο Δημήτρης, αρχιτέκτονας, χτίζει το σπίτι με τα τέσσερα σκαλοπάτια, χάνει την περιουσία του και τότε εμφανίζεται μια κληρονομιά για τη Ρένα, παντρεύονται και ζουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.




- θυμαμαι επίσης μια κωμωδία με τους Χρήστο Ευθυμίου και Βύρων Πάλλη. Συμμετείχε και ο Κιρκόρ...

Λες για τον "Γυναικά". Με τον Ευθυμίου μπερμπάντη προϊστάμενο που τρέμει τη γυναίκα του Σμαρώ Στεφανίδου και τον Πάλλη υπάλληλο που τον καλύπτει μέχρι που ο Ευθυμίου την πέφτει στην επίσης υπάλληλο Σμαρούλα Γιούλη που ο Πάλλης έχει ερωτευτεί. Οι δυο νέοι φεύγουν από τη δουλειά και για λίγο παρεξηγούνται και μεταξύ τους αλλά όλα λύνονται και παντρεύονται με τη βοήθεια της αφεντικίνας η οποία πια έχει τον άντρα της από κοντά και υπό τον έλεγχο των προστατευομένων της νιόπαντρων. Εκπληκτικός ο Χρήστος Ευθυμίου, δεν χορταίνω να τον βλέπω σ' αυτή την ταινία.
Άλλες που θυμάμαι να έχω δει σπάνια:

1. "Χειροκροτήματα" με τον Χορν, την Λακάζ και τη μοναδική εμφάνιση του Αττίκ στον κινηματογράφο. Του 1944 νομίζω. Η πορεία του μουσικού Άλφα προς τη δύση του (εκπληκτική ομοιότητα με τη ζωή του ίδιου του Αττίκ που τον ερμηνεύει και που εξάλλου αυτοκτόνησε λίγο καιρό μετά τα γυρίσματα, μέσα στην κατοχή) ενώ ανατέλει το άστρο της τραγουδίστριας που είχε αναδείξει και που είχε αρνηθεί τον έρωτά του για τον νεαρό μουσικό Χορν.

2."Ο κόκκινος βράχος", μεταφορά του μυθιστορήματος του Ξενόπουλου. Ταινία του Γρηγορίου του 1948 και ο απαγορευμένος έρωτας της Φωτεινής Σάντρη με τον Αθηναίο εξάδελφο. Όταν αυτός παντρεύεται άλλη ενώ η Φωτεινή έχει πλέον ανταποκριθεί στον έρωτά του στέλνοντας ένα ερωτικό γράμμα, αυτή δεν αντέχει τη σκέψη και πέφτει από τον κόκκινο βράχο.

3."Τα ματωμένα Χριστούγεννα" με την Λαμπέτη και τον Χατζίσκο. Δεν έχω δει καθόλου παρεμπιπτόντως την πρώτη ταινία της Λαμπέτη, το "Αδούλωτοι σκλάβοι".

4."Ο γρουσούζης" με τον Ορέστη Μακρή στον ρόλο του γκρινιάρη καφετζή που περιμαζεύει μια ανύπαντρη μητέρα και το παιδί της. Υπέροχη ηθογραφία του Τζαβέλλα του 1952. Η Δάφνη Σκούρα στον ρόλο της μητέρας, η Βασιλειάδου στον ρόλο μιας γειτόνισσας που καλοβλέπει τον Μακρή και ένας εκπληκτικός Ηλιόπουλος ως θαμώνας του καφενείου ("εγώ είμαι φίλος σου Αγαθοκλή, φίλος σου").

Όλες αυτές τις έχω δει μία, άντε το πολύ δυο φορές.

Και μια που δεν έχω δει καθόλου και αναρωτιέμαι αν υπάρχει.

"Μαρίνος Κονταράς" με τον Κατράκη. Προπολεμική.
 
Πίσω
Μπλουζα