Σπάνιες φωτογραφίες της Αλίκης!


Η κυρία με τις καμέλιες


 


289.jpg
289.jpg
 

Η Αλίκη σαν Σίρλει Βαλεντάιν ποζάρει στον φωτογράφο Κλεισθένη


 


342.jpg
342.jpg
 

Με την κομμώτρια που πάντα εμπιστευόταν , στη Θεσσαλονίκη


 


354.jpg
354.jpg

353.jpg
353.jpg
 
tonytony είπε:
Με την κομμώτρια που πάντα εμπιστευόταν, στη Θεσσαλονίκη.
Δεν ξερω για την κομμωτρια, αλλα την μακιγιεζ κακως την εμπιστευοταν. Δεν γινεται το ψευτικο τσινορο να ειναι πεντε ποντους κατω απο το φυσικο.
 
Η Αλίκη εδώ πρέπει να είναι μακιγιαρισμένη για θεατρική παράσταση. Απ'ότι είχα ακούσει από τη Μαίρη Αρώνη κάποτε, το θεατρικό μακιγιάζ είναι ιδιαίτερο και έντονο, ειδικά στα μάτια, ώστε τα πρόσωπα των ηθοποιών να είναι ευδιάκριτα ακόμα και στις τελευταίες σειρές του θεάτρου.
 
Η Αλίκη εδώ πρέπει να είναι μακιγιαρισμένη για θεατρική παράσταση. Απ'ότι είχα ακούσει από τη Μαίρη Αρώνη κάποτε, το θεατρικό μακιγιάζ είναι ιδιαίτερο και έντονο, ειδικά στα μάτια, ώστε τα πρόσωπα των ηθοποιών να είναι ευδιάκριτα ακόμα και στις πιο απομακρυσμένες από τη σκηνή θέσεις.
 
NIOBH είπε:
Η Αλίκη εδώ πρέπει να είναι μακιγιαρισμένη για θεατρική παράσταση. Απ'ότι είχα ακούσει από τη Μαίρη Αρώνη κάποτε, το θεατρικό μακιγιάζ είναι ιδιαίτερο και έντονο, ειδικά στα μάτια, ώστε τα πρόσωπα των ηθοποιών να είναι ευδιάκριτα ακόμα και στις πιο απομακρυσμένες από τη σκηνή θέσεις.
Δυστυχως ειναι κατι που η Αλικη το εκανε συχνοτατα και περαν του θεατρου. Την εχω δει ετσι σε αμετρητες φωτογραφισεις για εξωφυλλα περιοδικων.
 
Υποθετω αναφέρεται στην μηνυση που είχε υποβάλλει το ζευγάρι Βουγιουκλακη-Παπαμιχαήλ στον Αλέκο Σακελλάριο και τον Γιώργο Τζαβέλλα για την επιθεώρηση "Και μη χειρότερα" το 1968, οπου ο Παράβας σατίριζε -σε ενα νούμερο της επιθεωρησης που ειχαν γραψει- την Αλίκη που δεν μπορουσε να κάνει παιδι.
 
Καλησπέρα σε όλους σας... :) Καλή Χρονιά κιόλας... :) Ήθελα να ζητήσω αν είναι εύκολο και αν υπάρχει βέβαια στο αρχείο κάποιου από εσάς άλλες πόζες από αυτή την βραδιά... :) Είναι από την παρουσίαση των βιβλίων της στην Θεσσαλονίκη το 1996
 
γεια σας ποτε θα ξανα βαλετε φωτο απο ΑΛΙΚΗ εχετε καιρο να βαλετε ??? :( ::) :)
 
Έχω να παρατηρήσω το εξής βλέποντας όλες αυτές τις φωτογραφίες. Υπήρξαν γυναίκες εξίσου όμορφες με εκείνη, πολύ ομορφότερες από εκείνη, πολύ ανώτερες ηθοποιοί από εκείνη. Ωστόσο, είχε κάτι αυτή η γυναίκα, κάτι που την έκανε αμέσως να ξεχωρίζει, ένα ιδιαίτερο πως να το πω, αστέρι, φως, κάτι τέλος πάντων που τράβαγε την προσοχή όλη επάνω της και που δεν θα ξαναβρεθεί εύκολα σε άλλο άτομο. Διαπίστωσή μου...
 
maryflor73 είπε:
Έχω να παρατηρήσω το εξής βλέποντας όλες αυτές τις φωτογραφίες. Υπήρξαν γυναίκες εξίσου όμορφες με εκείνη, πολύ ομορφότερες από εκείνη, πολύ ανώτερες ηθοποιοί από εκείνη. Ωστόσο, είχε κάτι αυτή η γυναίκα, κάτι που την έκανε αμέσως να ξεχωρίζει, ένα ιδιαίτερο πως να το πω, αστέρι, φως, κάτι τέλος πάντων που τράβαγε την προσοχή όλη επάνω της και που δεν θα ξαναβρεθεί εύκολα σε άλλο άτομο. Διαπίστωσή μου...
Μαλλον ειχε πουλησει την ψυχη της στον Διαολο, δεν εξηγειται αλλιως!!! :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
maryflor73 είπε:
Έχω να παρατηρήσω το εξής βλέποντας όλες αυτές τις φωτογραφίες. Υπήρξαν γυναίκες εξίσου όμορφες με εκείνη, πολύ ομορφότερες από εκείνη, πολύ ανώτερες ηθοποιοί από εκείνη. Ωστόσο, είχε κάτι αυτή η γυναίκα, κάτι που την έκανε αμέσως να ξεχωρίζει, ένα ιδιαίτερο πως να το πω, αστέρι, φως, κάτι τέλος πάντων που τράβαγε την προσοχή όλη επάνω της και που δεν θα ξαναβρεθεί εύκολα σε άλλο άτομο. Διαπίστωσή μου...

viking4a είπε:
Μαλλον ειχε πουλησει την ψυχη της στον Διαολο, δεν εξηγειται αλλιως!!! :diablotin: :diablotin: :diablotin:

Θα είχε ενδιαφέρον πριν βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα

να συγκριθεί με κάποια άλλη ηθοποιό με άστρο

π.χ.με την Μ.Μερκούρη (ενός μαγευτικού πλάσματος εμπρός αλλά και εκτός της κάμερας όπως έδειχνε τουλάχιστον)

σε επίπεδο ηθοποιίας

,ομορφιά προσώπου

& σώματος ,

φωνής στο τραγούδι

και μετά να αποφασίστε περί αν , ποιος και πόσο ακριβότερα/φθηνότερα πούλησε τι .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν υπηρχε η Βουγιουκλακη, το σινεμα τελη 60 και 70, θα ειχε μεινει στις φραγκοφονιαδικες παραγωγες και τα κασέ στον πατο.

Μονο η Βουγιουκλακη ειχε σταριλικι ικανο να πεισει παραγωγους να μαζεψουν την αφροκρεμα για μια υπερπαραγωγη οπως το Υπολοχαγος Νατασσα. Ποια αλλη πρωταγωνιστρια θα μπορουσε να παρει πρασινο φως για τετοιο budget, τετοιο εγχειρημα?

Και οχι μονο τα καταφερε αλλα εσπασε κυριολεκτικα οτι ταμειο υπηρχε. Απεδειξε οτι αν τα χωσεις σε παραγωγες (εκεινες τις εποχες), θα τα επαιρνες πισω.

Και ετσι ειδαμε ταινιαρες μεχρι τα μεσα και κατι του 70. Μετα επεσε θολοκουλτουρα, επιχορηγησεις, μαυριλα. Σταρ που μεσουρανησαν επι χουντας πολεμηθηκαν μαζι και η Βουγιουκλακη η οποια πλεον δεν ειχε θεση στο Ελληνικο σελλιλοιντ και την εκανε αξιοπρεπως
 
Nemo είπε:
Θα είχε ενδιαφέρον πριν βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα

να συγκριθεί με κάποια άλλη ηθοποιό με άστρο

π.χ.με την Μ.Μερκούρη (ενός μαγευτικού πλάσματος εμπρός αλλά και εκτός της κάμερας όπως έδειχνε τουλάχιστον)


ούτε retromaniacός να ήταν ο Πασχάλης Τσαρούχας .....
 
Πίσω
Μπλουζα