Στάθης Ψάλτης

Ο Τζεβελέκος πάντως έγινε ταξιτζής
 
Πραγματικα ωρες ωρες σκεφτομαι ολοι αυτοι οι ηθοποιοι που μεγαλωσανε γενιες και γενιες με τις ταινιες τους αραγε τι κάνουν τώρα για να ζήσουν ? Πού βρίσκονται ? Τάσος Πρόυσαλης, Καίτη Φίνου, Κώστας Μακέδος, αφοί Γυφτόπουλοι άραγε ολοι αυτοί τι να έγιναν ?
 
Δε βλεπεις τηλεοραση ε; :)

Η Καιτη Φινου εχει παρει κιλα και επαιζε στην Καλημερα Ζωη και μετα στο Κοκκινο Δωματιο. Τελευταια φορα που ακουσα γιαυτην ηταν οτι εχανε κιλα και ετοιμαζοταν για εντυπωσιακο καμ μπακ
 
Για επισημο φαν-κλαμπ λενε και οτι το εχει επισκεφτει και ο ιδιος ο Σταθης.

http://clubs.pathfinder.gr/stathis_psaltis/

Εχει και ταινιες.

Τα παιδιά της πιάτσας(tv capture)Ράκος Νο 14&ο πρώτος μπουνάκιας(vhs rip)

Κλεφτρόνι και Τζέντλεμαν(tv capture)

Ο εραστής(dvd rip)

Βασικά καλησπέρα σας(dvd rip)

Τροχονόμος Βαρβάρα(tv capture)

Ο Καβαλάρης των fm stereo(tv capture)

Τρελλάδικο πολυτελείας(tv capture)

Ο Κώτσος στην ΕΟΚ(tv capture)

Πάμε για καφέ(tv capture)

Καμικάζι αγάπη μου(dvd rip)

Και ο πρώτος ματάκιας(vhs rip)

Μάντεψε τι κάνω τα βράδια(dvd rip)

Πέστα βρωμόστομε(vhs rip)

Ακαταμάχητος πιλότος(tv capture)

Έλα να...αγαπηθούμε ντάρλινγκ(tv capture)

Ο μεγάλος παραμυθάς(vhs rip)

Τα σαΐνια(tv capture)

Ο πανταχού παρών(vhs rip)

Ο πρωτάρης μπάτσος και η τροτέζα(tv capture)

Τρελός είμαι ότι θέλω κάνω(vhs rip)

Oι Φανταρίνες(tv capture)

Και δειλός και τολμηρός(tv capture)

Τα καμάκια(tv capture)

Ψηλός,λιγνός και ψεύταρος(vhs rip)

Ξενοδοχείο Καστρί(vhs rip)

Ο παρθενοκυνηγός(dvd rip)

Οι κυβερνήσεις πέφτουνε αλλά ο Ψάλτης μένει(vhs rip)
 
είναι πολλλλλλύ καλός ο παίχτης
 
παιδιά, να πω κι εγώ την άποψή μου, δεν μου αρέσει ο Ψάλτης.. Κι όχι για την παραγωγή του '80, διότι εκείνες τις ταινίες μέσα σε όλο το κιτς τους τις αγάπησα αλλά για όλη την μετέπειτα πορεία του.. Δεν νομίζω πως έκανε κάτι το αξιόλογο, αντιθέτως ανέβασε και ανεβάζει κάτι επιθεωρήσεις οι οποίες –από όσο έχω δει στην τηλεόραση– είναι, τουλάχιστον κατ’ εμέ, εξαιρετικά κακόγουστες και ατάλαντες με καταφανή έλλειψη έμπνευσης, νοήματος και σεναρίου.

Όταν συμβαίνει να δω στην τηλεόραση κάποια από αυτές τις επιθεωρήσεις με τον Ψάλτη, Μουστάκα, Βουτσά κτλ. (μου φαίνεται πως συνήθως τις βάζει στον Αντένα) πραγματικά κολλάω και με πιάνει κατάθλιψη. Προσωπικά δεν καταφέρνω να δω το χιούμορ. Αντί αυτού βλέπω μια παρακμή της τέχνης της επιθεώρησης καθώς και την παρακμή ηθοποιών που κάποτε μας χάρισαν πολύ καλές στιγμές (φέρνω στο μυαλό τον Μουστάκα σε εκείνη την αριστουργηματική ταινία που γίνεται διευθυντής και τελικά τρελαίνεται, ή τον Βουτσά σε εκείνες τις όμορφες παλιές κωμωδίες και τους κοιτώ να στέκουν στην σκηνή κάνοντας γκριμάτσες και με ένα κακότεχνο σενάριο στο στόμα και λυπάμαι..)

Δηλαδή, μπορεί να έχει ταλέντο ο άνθρωπος αλλά νομίζω πως δεν το έχει δείξει..

Αυτά λίγο ως αντίποδας στα μηνύματα στο συγκεκριμένο θρεντάκι..
 
Ούτε εμένα παιδιά μου άρεσε ο Ψάλτης...φρικτός.
 
Starbuck είπε:
παιδιά, να πω κι εγώ την άποψή μου, δεν μου αρέσει ο Ψάλτης.. Κι όχι για την παραγωγή του '80, διότι εκείνες τις ταινίες μέσα σε όλο το κιτς τους τις αγάπησα αλλά για όλη την μετέπειτα πορεία του.. Δεν νομίζω πως έκανε κάτι το αξιόλογο, αντιθέτως ανέβασε και ανεβάζει κάτι επιθεωρήσεις οι οποίες –από όσο έχω δει στην τηλεόραση– είναι, τουλάχιστον κατʼ εμέ, εξαιρετικά κακόγουστες και ατάλαντες με καταφανή έλλειψη έμπνευσης, νοήματος και σεναρίου.
Όταν συμβαίνει να δω στην τηλεόραση κάποια από αυτές τις επιθεωρήσεις με τον Ψάλτη, Μουστάκα, Βουτσά κτλ. (μου φαίνεται πως συνήθως τις βάζει στον Αντένα) πραγματικά κολλάω και με πιάνει κατάθλιψη. Προσωπικά δεν καταφέρνω να δω το χιούμορ. Αντί αυτού βλέπω μια παρακμή της τέχνης της επιθεώρησης καθώς και την παρακμή ηθοποιών που κάποτε μας χάρισαν πολύ καλές στιγμές (φέρνω στο μυαλό τον Μουστάκα σε εκείνη την αριστουργηματική ταινία που γίνεται διευθυντής και τελικά τρελαίνεται, ή τον Βουτσά σε εκείνες τις όμορφες παλιές κωμωδίες και τους κοιτώ να στέκουν στην σκηνή κάνοντας γκριμάτσες και με ένα κακότεχνο σενάριο στο στόμα και λυπάμαι..)

Δηλαδή, μπορεί να έχει ταλέντο ο άνθρωπος αλλά νομίζω πως δεν το έχει δείξει..

Αυτά λίγο ως αντίποδας στα μηνύματα στο συγκεκριμένο θρεντάκι..
Φιλε Starbuck αν και είμαι φανατικός θαυμαστής των επιθεωρήσεων γιατι δυστυχως λόγω ηλικίας (1985αρης) δεν κατάφερα να γνωρίσω όλους αυτούς του τότε αστέρες των 80's στα ντουζένια τους και γενικά να ζήσω την όλη ατμόσφαιρα της μαγείας του ελληνικού vhs, προσπαθώ όσο το δυνατόν περισσότερο να πηγαίνω θέατρο και να βλέπω όλους αυτούς τους ηθοποιούς που κάποτε γράψανε ιστορία, έστω και στη χειρότερη τους κατάσταση.

Θυμάμαι πριν απο 2 χρόνια περίπου είχε θεατρικη παρασταση (επιθεώρηση) στη Θεσσαλονίκη και επειδή δυστυχως καθε χριστούγεννα και πασχα μας θυμουνται εδω πάνω είχα δεί για πρώτη φορα απο κοντα τον βουτσά, τον κωσταντίνου και τη ζωζω σαπουντζακη (ηταν μαζι με τον ψαλτη). Τα συναισθηματα ηταν πολυ αναμικτα και πραγματικα εφυγα με μια γλυκοπικρη απο το θέατρο, οχι γιατι δεν γελασα με τα σκετς αλλα γιατί μια φωνη έλεγε μεσα μου "Είναι αμείλικτος αυτός ο π**στης ο χρόνος". Με το μόνο ηθοποιώ που δε το σκέφτηκα αυτό ηταν με τον αθάνατο Σωτήρη Μουστάκα που η εμπειρία να τον βλέπεις στο θέατρο ειναι απερίγραπτη.
 
Rakeesh είπε:
Δε βλεπεις τηλεοραση ε; :)
Η Καιτη Φινου εχει παρει κιλα και επαιζε στην Καλημερα Ζωη και μετα στο Κοκκινο Δωματιο. Τελευταια φορα που ακουσα γιαυτην ηταν οτι εχανε κιλα και ετοιμαζοταν για εντυπωσιακο καμ μπακ
Όντως δεν βλέπω τηλεόραση σχεδόν καθόλου ! :)

Εντάξει την Καίτη Φίνου την είχα πετύχει μου φαίνεται σε μια εκπομπή του Χαρδαβέλα απ'οτι θυμάμαι!! Αλλα πόσο εντυπωσιακό come back εννοείς ?? Μην μου πείς οτι θα ενσαρκώσει πάλι την Κούλα στο Βασικά Καλησπέρα σας νο2 γιατί θα βγώ στην Αριστοτέλους και θα τρέχω γυμνός :biglaugh:

Υ.Γ.

Τώρα που είπα γι'αυτό το θέμα για φανταστήτε να ξαναμάζευαν όλους αυτούς τους ηθοποιούς που επαιξαν σε εκεινη την ταινία και να εφτιαχναν ένα ριμεικ!! Ε ρε γέλια
 
Starbuck είπε:
...για όλη την μετέπειτα πορεία του.. Δεν νομίζω πως έκανε κάτι το αξιόλογο..
Συγνώμη, έχεις δει κάτι γυναίκες που παντρεύτηκε στην "μετέπειτα πορεία" του ; :animrolleyes:
 
Kravorzlair είπε:
...φανταστήτε να ξαναμάζευαν όλους αυτούς τους ηθοποιούς που επαιξαν σε εκεινη την ταινία και να εφτιαχναν ένα ριμεικ!! Ε ρε γέλια
"THE REVENGE OF ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ" ! :D
 
Ετσι Ετσι, Εμπρος στο δρόμο που χάραξε ο Μπόγρης
 
Πραγματικά οι επηθεωρήσεις κατά την άποψη μου δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και οι συγκεκριμένοι ηθοποιοί δυστυχώς χαραμίζονται.

Αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι, υπάρχει κοινό το οποίο υποστηρίζει αυτές τις παραστάσεις και τόσα χρόνια οι προαναφερθέντες ηθοποιοί ζουν με αυτό τον τρόπο. Οπωσδήποτε έχουν πολύ μεγάλο ταλέντο οι περισσότεροι από αυτούς. Δεν θα αναφερθώ καν στον αύμνηστο Σωτήρη Μουστάκα που τον θεωρώ κορυφαίο ηθοποιό.

Απλά θα ξαναπώ ότι πολλοί από αυτούς τους ηθοποιούς έπαιξαν κάποιες φορές διαφορετικούς ρόλους αλλά δυστυχώς δεν γέμιζε το θέατρο τους. Οπότε δεν υπήρχε κάποια λύση.

Και αυτά σας τα λέει κάποια που είναι λάτρης του κλασσικού ρεπερτορίου και πραγματικά δεν έχω δει ποτέ επιθεώρηση γιατί δεν είναι του γούστου μου.

Όμως δεν μπορώ να παραβλέψω τις ικανότητες και τα προσόντα ορισμένων ανθρώπων και ο Ψάλτης είναι πραγματικά ένας χαρισματικός ηθοποιός άσχετα αν αναλώθηκε σε βιντεοταινίες του 1980 ή αν χαραμίζει το ταλέντο του στις σύγχρονες επιθεωρήσεις.

Επίσης νομίζω ότι όλοι μας λίγο πολύ έχουμε γελάσει και έχουμε διασκεδάσει και με το "Καμικάζι αγάπη μου" και με το "Βασικά καλησπέρα σας". Οπωσδήποτε δεν πρόκειται για κάποιο αριστούργημα αλλά και την εποχή τους χαρακτηρίζουν και γέλιο έχουν.
 
Συμφωνω με αυτά που λές αλλά απο κει και πέρα ειναι θέμα γούστων και το τι ζητάει κανεις απο το θέμα ψυχαγωγία. Πάντως πιστεύω πως παρόλα τα "χαζά" σκέτς και τα σενάρια των επιθεωρήσεων που είναι γραμμένα κυριολεκτικά στο γόνατο δεν παυουν να ειναι αυτων των ειδων οι παραστάσεις ένα είδος κομικού "φαστ φουντ" που είναι απλά για να χορτάσει την ανάγκη σου για γέλιο και κάποια διασκέδαση χωρίς να σου δίνει κανένα πνευματικό "θρέπτικό συστατικό"
 
exetlaios είπε:
Συγνώμη, έχεις δει κάτι γυναίκες που παντρεύτηκε στην "μετέπειτα πορεία" του ; :animrolleyes:
:biglaugh: καλά λες.. είχε τελικά κι αυτός κάποιες επιτυχίες..
 
Αυτός δεν έκανε γνωστή τη Μαστροκώστα ή κάνω λάθος;
 
Τάρια Μπούρα, και τα μυαλά στα κάγκελα !

burayq6.jpg


Και μια άλλη μπεμπέκα, που είχε πει δημόσια ο Ψάλτης στην T.V.

ότι όταν τη γνώρισε ήταν παρθένα ! :eek:

Μιλάμε για τρελή εχεμύθεια ! :cool:
 
Παιδια ειμαι κι εγω φανατικος του Ψαλτη υπαρχουν ομως 2 βιντεοταινιες που δεν θυμαμαι να τις εχω δει ποτε.Η πρωτη λεγεται ''Ο Ταξιτζης'' και η δευτερη ''Της Κακομοιρας''.Μηπως εχει καποιος ενα στιγμιοτυπο για να δω μηπως εγω δεν θυμαμαι καλα ;
 
Δεν εκτιμησα τις ταινιες του Ψαλτη. Βασιζονταν στο υπερβολικο παιξιμο, την αρπακολια και γενικοτερα το φθηνο χιουμορ. Ποτε δεν με εκαναν να γελασω οπως οι παλιες ελληνικες ταινιες. Ομως καποιες σκηνες οπως και να το κανουμε ηταν απο τοτε καλτ και στην κατηγορια so bad that i like it.

Επισης απεχθανομαι τις ''επιθεωρησεις'' οπως καταντησαν. Δηλαδη σταθερο καλοκαιρινο μεροκαμματο για καποιους ηθοποιους και συντελεστες.

Οφειλω ομως να παραδεχτω πως ο Ψαλτης ειχε ολα τα εφοδια για να γινει ενας πολυ σοβαρος ηθοποιος. Αυτο που με ενοχλει λιγο ειναι πως οταν (ελαχιστες φορες) παιζει δραματικους ρολους, το ψιλοπαρακανει πομπωδες. Αλλα το αποδιδω στην αναγκη του να δειξει αλλο προσωπο. Αν επαιζε περισσοτερους δραματικους ρολους θα εστρωνε και θα ηταν παρα πολυ καλος.

Επειδη αναφερθηκε ο αειμνηστος Μουστακας. Τον θεωρω φαινομενο. Εχει κατι μοναδικο. Ακομα και στην χειροτερη παραγωγη να εμφανιστει, αυτοματα ανεβαζει το επιπεδο.
 
Πίσω
Μπλουζα