Στάθης Ψάλτης

Φίλε video80 αν και 23 μόνο και εγώ τις έχω δει τις βιντεοταινίες του πάρα πολλές φορές.Γουστάρω και εγώ το ελληνικό βίντεο πάρα πολύ.Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι το ελληνικό βίντεο ανέδειξε πολλούς ηθοποιούς εκείνη την εποχή.Επίσης όταν οι κινηματογραφικές παραγωγές μειώθηκαν πάρα πολυ το βίντεο ήταν αυτό που έδωσε δουλειά σε πάρα πολλούς ηθοποιούς.
 
ο σταθης ψαλτης στον ηλια κακλαμανηhttp://www.youtube.com/watch?v=WbwZOQR5I6g&context=C4e97acfADvjVQa1PpcFP6 OTUj2md19_vZxy_6GcPvkHi0bFANcs0=
 
Πολυ ωραιο αποσπασμα!... :thumbup:

Για τις εκπομπες του Κακλαμανη

μπορει να δωσει πληροφοριες, σιγουρα ο Exetlaios...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dragon_K. είπε:
Ούτε εμένα παιδιά μου άρεσε ο Ψάλτης...φρικτός.
είναι αναμφισβήτητα ένα μεγάλο ταλέντο (ισχύουν τα όσα έχουν ειπωθεί για αρχαίο δράμα και ημερολόγιο ενός τρελλού ή και άλλες ποιοτικές δουλειές του) αλλά η αλήθεια είναι πως κι εμένα με κουράζει το στυλ του

το ίδιο παθαίνω κει με τον Βουτσά,αγχώνομαι κάθε φορά που τον βλέπω

αλλά αυτά είναι απλά προσωπικά γούστα
 
Μου άρεσε σαν κωμικός στις 80ς ταινίες, αλλά σαν δραματικός ηθοποιός, όχι. Εξαίρεση ο ρόλος του στον Συμβολαιογράφο. Στις άλλες του δραματικές δουλειές, ήταν αρκετά πομπώδης και υπερβολικός...
 
Προσωπικά τον θεωρώ έναν από τους καλύτερους ηθοποιούς που έχει να επιδείξει η "γενιά" μας.

Έχει αποδώσει μια μεγάλη παλέτα ρόλων, πάντα με απαράμιλλο χιούμορ, καυστική σάτιρα και -γιατί όχι- μπόλικα μπινελίκια! :D

Δεν είναι μια και δυο οι ταινίες που μ' αρέσουν - είναι μια μεγάλη λίστα και τουλάχιστον για τη δεκαετία των '80s για μένα το όνομά του στους τίτλους και μόνο, ήταν εγγύηση τρελλού γέλιου!

P.S. Ακόμα και τώρα, είναι MUST για να γεμίσει ευχάριστα "νεκρό" χρόνο από την trash tv μας..
 
Εντάξει τι να λέμε τώρα από τις κορυφές των 80's...αγαπημένες ταινίες του και προσωπικές αδυναμίες ''Κλεφτρόνι Και Τζεντλεμαν'', ''Καμικάζι Αγάπη Μου'', ''Πες τα Βρωμόστωμε'',''Και Ο Πρώτος Ματάκιας''
 
Ο Στάθης Ψάλτης είναι εκ των πραγμάτων ένας από τους καλύτερους ηθοποιούς του ελληνικού στερεώματος. Έχει δώσει φοβερά ρεσιτάλ ερμηνείας, τόσο στις κλασικές, πλέον, ταινίες της δεκαετίας '80, όσο μάλλον και σε δραματικούς ρόλους του (ας πάρουμε το ρόλου του στη "Λάμψη", δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο πειστικός ως ο "κακός" της υπόθεσης!). Δείτε και αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω, για τις γνώσεις θεάτρου που έχει και για τους καταπληκτικούς μονολόγους που προσθέτει κάθε φορά που παίζει επιθεώρηση. Μπορεί να ήταν υπερβολικός αρκετές φορές, όταν έβριζε ασταμάτητα (βλ. ταινία "Πές τα, χρυσόστομε (βρωμόστομε!)", αλλά και πάλι έβγαζε τρελό γέλιο, πράγμα που ήταν και η πεμπτουσία της όλης υπόθεσης! Επίσης, είναι άνθρωπος που θα σπεύσει να βοηθήσει κάποιον που έχει ανάγκη, παράδειγμα έδωσε πρόσφατα που πήγε στο νεόδμητο (επιτέλους!) "Σπίτι του Ηθοποιού", για τον Μπάρκουλη και την Φίνου (οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται...). Δεν πέταξε ποτέ στα σύννεφα, είναι πάντα προσγειωμένος και συγκεντρωμένος στη δουλειά του. Δικαιωματικά ξεχώρισε από την φουρνιά των ηθοποιών της εποχής του, μαζί με τον άλλο κορυφαίο, το Σωτήρη Μουστάκα!
 
Χαρακτηριστική εικόνα του στην πρώτη του ταινία "Διαμάντια στο γυμνό της σώμα" (1972), όπου εμφανίζεται στα πρώτα λεπτά της ταινίας ως dealer/εκτιμητής διαμαντιών-πολύτιμων λίθων, μόλις 21 ετών...

psaltis.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας είμαι καινούριο μέλος στο φορουμ.Δύο από τις κορυφαίες για μένα σκηνές ταινιών του Στάθη Ψάλτη.

http://www.youtube.com/watch?v=3BpfrIUz4tM


Γενικά θεωρώ ότι ο Ψάλτης είναι σύμβολο για τα 80s στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς τον! :)

Βασικά, οι καλύτερες σκηνές του Ψάλτη είναι στο ...Βασικά καλησπέρα σας! :D

Τα έχω πει πιο πάνω - μην τα ξαναλέω - μόνο αυτό:


Α! Και μην ξεχάσω: Bean, πέρνα μια βολτούλα από 'δω για το επίσημο καλωσόρισμα! ;)
 
Εμένα δεν μου πολυάρεσε. Μου φαίνεται ότι πάντα έπαιζε υπερβολικά. Φυσικά έχει μια δυο καλές στιγμές (καλές κατά τη γνώμη μου πάντα) αλλά κατά τα άλλα μέτριος
 
Ούτε κι εμένα μου πολυαρέσει, γιατί πολύ απλά ήταν (και είναι) μανιερίστας και γιατί στις ταινίες που έκανε είχε έναν τελείως κόντρα στο παρουσιαστικό του ρόλο: αυτόν του γυναικοκατακτητή και μάλιστα του ακαταμάχητου. Παρ' όλα αυτά, δύο ταινίες του μου αρέσουν και τις έχω δει πάνω από πέντε φορές: το "Ελα να γυμνωθούμε, ντάρλινγκ" και το "βασικά, καλησπέρα σας", αλλά εκεί, είναι όλη η ταινία που σε κάνει να περνάς καλά, όχι μόνο ο Ψάλτης. Δεν νομίζω ότι είναι ατάλαντος, ίσως μάλιστα να έχει και περισσότερο ταλέντο από ό,τι δείχνει, το όσο όμως έχει (και δείχνει) το σπατάλησε υποδυόμενος παραλλαγές ενός και μοναδικού ρόλου: του φουκαρά, αδικημένου ασχημούλη, που ρίχνει τα μάτια του σε γυναίκες που δεν είναι για τα κυβικά του (αλλά τις κερδίζει χάρη στα θρυλούμενα...έξτρα προσόντα του) και που είναι λίγο εξυπνάκιας, λίγο ψιλοκομπιναδόρος και πολύ αθυρόστομος. Οκ, μια φορά είναι καλός, δύο φορές είναι καλός, αλλά από την τρίτη και πέρα αρχίζει να κουράζει...
 
LadyNaty είπε:
Ούτε κι εμένα μου πολυαρέσει, γιατί πολύ απλά ήταν (και είναι) μανιερίστας και γιατί στις ταινίες που έκανε είχε έναν τελείως κόντρα στο παρουσιαστικό του ρόλο: αυτόν του γυναικοκατακτητή και μάλιστα του ακαταμάχητου. Παρ' όλα αυτά, δύο ταινίες του μου αρέσουν και τις έχω δει πάνω από πέντε φορές: το "Ελα να γυμνωθούμε, ντάρλινγκ" και το "βασικά, καλησπέρα σας", αλλά εκεί, είναι όλη η ταινία που σε κάνει να περνάς καλά, όχι μόνο ο Ψάλτης. Δεν νομίζω ότι είναι ατάλαντος, ίσως μάλιστα να έχει και περισσότερο ταλέντο από ό,τι δείχνει, το όσο όμως έχει (και δείχνει) το σπατάλησε υποδυόμενος παραλλαγές ενός και μοναδικού ρόλου: του φουκαρά, αδικημένου ασχημούλη, που ρίχνει τα μάτια του σε γυναίκες που δεν είναι για τα κυβικά του (αλλά τις κερδίζει χάρη στα θρυλούμενα...έξτρα προσόντα του) και που είναι λίγο εξυπνάκιας, λίγο ψιλοκομπιναδόρος και πολύ αθυρόστομος. Οκ, μια φορά είναι καλός, δύο φορές είναι καλός, αλλά από την τρίτη και πέρα αρχίζει να κουράζει...
Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω σχόλιό σου. Ο Στάθης Ψάλτης είναι μια παρουσία-που παρά το αδιαμφισβήτητο ταλέντο του- τυποποιήθηκε πάρα πολύ. Οι δυο ταινίες που αναφέρεις είναι και εμένα οι αγαπημένες μου δουλειές του στον κινηματογράφο ακριβώς γιατί ειναι όλο το καστ και όλο το σενάριο που σε χαλαρώνουν απίστευτα. Γελάω όμως πολύ και σε κάποιες σκηνές από το "Τροχονόμος Βαρβάρα" και μόνο που τον βλέπω να κάνει γυμναστική ως "υποψήφια" τροχονόμος, και να καθαρίζει με azax τα παρ-μπριζ των διερχόμενων αυτοκινήτων (φοβερά οπτικά γκαγκ η συγκεκριμένη ταινία) :D
 
Εγώ πιστεύω ότι αυτές οι ταινίες μπορεί να χλευάστηκαν από κάποιους, αλλά ο κόσμος τις βλέπει 30 χρόνια μετά και γελάει ακόμα.Και σίγουρα κατά την άποψή μου γελάει πολύ περισσότερο από ότι με αυτές που βγαίνουν σήμερα.

Στην σημερινή βέβαια πολύ δήθεν εποχή που ζούμε, αν έβγαιναν δηλαδή σήμερα αυτές οι ταινίες, κάποιοι θα κατηγορούσαν τον Ψάλτη ότι χρησιμοποιεί πολλές βωμολοχίες, μέχρι και ομοφοβικό θα τον έλεγαν για κάποιες σκηνές.Γιατί σήμερα ο ηθοποιός πρέπει οπωσδήποτε να παίζει και στην Επίδαυρο (πολύ sic) και να χρησιμοποιεί πολύ εκλεπτυσμένο χιούμορ (άσχετα αν δεν γελάει κανείς με αυτό)...
 
Γενικά το στυλ του Στάθη τώρα φαίνεται πολύ γελοίο και ίσως βαρετό και κουραστικό. Η αλήθεια είναι ότι το στυλ του είναι γνωστό και είτε θα αρέσει είτε όχι. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν αρκετές ταινίες του, παρόλο που σε μερικά σημεία τον βαριέμαι, νομίζω όμως ότι οι αναμνήσεις κερδίζουν έδαφος και για το λόγο αυτό βλέπω τις ταινίες του και γελάω ακόμη.
 
αν 30 χρόνια μετά το στυλ του ήταν διαχρονικό, θα ήταν στην κατηγορία των μεγάλων κωμικών. Προφανώς δεν ανήκει σε αυτή, αν και ήταν καλώς σε ότι καταπιάστηκε και δεν αναφέρομαι μόνο στην κωμωδία.
 
Παρακολουθούσα σήμερα το Στάθη Ψάλτη στα Καρντάσιανς. Δε θα σταθώ στη θλιβερή εικόνα που μου έβγαζε και εύχομαι πραγματικά αυτός ο σπουδαίος κωμικός να είναι πιο ευτυχισμένος από αυτό που δείχνει. Μου κάνει όμως εντύπωση χρόνια τώρα η επιμονή και πεποίθηση του ότι δεν έχει κάνει βιντεοταινία, και αναρωτιέμαι αν ταινίες όπως "Ο Εραστής" ή το "Και πετάει και πηδάει (Ένας ακαταμάχητος πιλότος)" τις έχει διαγράψει από το μυαλό του ή τον είχαν πείσει ότι επρόκειτο για κινηματογραφικές (πράγμα απίθανο, αφού δεν υπήρχε φιλμ).

Επ' ευκαιρία, γιατί στο retrodb η ταινία "Και πετάει και πηδάει" - "Ένας ακαταμάχητος πιλότος" αναφέρεται ως δύο διαφορετικές ταινίες και μάλιστα με διαφορετικό έτος παραγωγής;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις αν μια ταινία είναι σε φιλμ ή σε κασέτα, από την ανάλυση της εικόνας της, που φαίνεται σε ένα απλό screenshot. Βέβαια, έτσι όπως τις βρίσκουμε ανεβασμένες στο διαδίκτυο, η ανάλυση έχει πέσει, για λόγους όγκου.

Αν τώρα, για να κυκλοφορήσουν στα βιντεοκλάμπ, "μεταγράφηκαν" από τη μήτρα του φιλμ, στην κασέτα, πάλι χάθηκε η αρχική ανάλυση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, οι retromaniax δεν περιμέναμε το διαδίκτυο, νομίζω τουλάχιστον ότι μπορώ να ξεχωρίσω από την εικόνα, τα χρώματα, το φωτισμό, τον ήχο, ακόμα και τις γωνίες λήψης αν μια βιντεοταινία έχει γυριστεί πρώτα σε φιλμ (π.χ. "Τρελάδικο πολυτελείας") ή κατευθείαν με βιντεοκάμερα ("Ο Εραστής").
 
Πίσω
Μπλουζα