Σταρ Τρεκ: Ταξίδι στα αστέρια - Star Trek (1966-?)

Το TNG με το DS9 ψιλοσυνδέονται, αλλά το VOY με το DS9 μόνο στον πιλότο του πρώτου. Πάντως δεν χάνει κανένας τίποτα αν δεν δει το VOY. Δεν είναι Star trek ή όπως θα λεγε ενας περισσότερο ειδικός επί του θέματος:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7qKcJF4fOPs]YouTube - It's a faaaaaake
 
Nice thread! Μέχρι και πριν 6-7 χρόνια, αν μου λέγατε για Star Trek θα το σνομπάριζα μέχρι εσχάτου βαθμού! Είχα όμως μια φίλη μου, τρελλή και παλαβή με το Star Trek και όταν πήγαινα για καφέ, κατέληγα να βλέπω μια ολόκληρη σεζόν! :p

Εν τέλει (πόσες αντοχές έχει ένας άνθρωπος?! :) ) υπέκυψα κι εγώ, με αγαπημένο μου captain τον Picard! Τα επεισόδια επίσης με την Captain Janeway ήταν μέσα στα αγαπημένα μου, as well!

Όταν βλέπαμε (στους καφέδες!) τα πρώτα επεισόδια, μου έκανε τρομερή εντύπωση πώς τότε που γυρίστηκαν, χρησιμοποιούσαν όρους και πράγματα που έμελλε ν' ανακαλυφθούν! Ήταν σα να ήταν ένα βήμα πιο μπροστά από την εποχή τους!
 
Φίλε Christos τα "Deep Space Nine" με το "Voyager" συνδέονται και παρασυνδέονται σύμφωνα με την λίστα αυτή. Και μάλιστα ήδη απ'την Season 3 του "Deep Space Nine" και πριν την ταινία "Star Trek: Generations", αν παρατηρήσεις. Χρονικά είναι ΣΙΓΟΥΡΑ την ίδια περίοδο μιας και ο δημιουργός έβαλες τις σειρές παράλληλα να παίζονται. Όταν φτάσω εκεί θα έχω περισσότερα πράγματα να πω (κοντά είμαι) αν και δε θέλω να αναφέρω spoilers. Προφανώς έχεις κάνει το ίδιο λάθος που έκανα κι εγώ. Έχεις δει τις σειρές με την σειρά που ξεκίνησαν και τις ολοκλήρωσες χωρίς να βλέπεις παράλληλα τι γινόταν. Το "Deep Space Nine" δε με το "The Next Generation" συνδέονται ήδη απ'τον 5ο κύκλο του 2ου. Δεν θα πω περισσότερα γιατί είναι κρίμα να το χαλάσω σε ορισμένους...
 
D@redevil είπε:
Όταν βλέπαμε (στους καφέδες!) τα πρώτα επεισόδια, μου έκανε τρομερή εντύπωση πώς τότε που γυρίστηκαν, χρησιμοποιούσαν όρους και πράγματα που έμελλε ν' ανακαλυφθούν! Ήταν σα να ήταν ένα βήμα πιο μπροστά από την εποχή τους!
Αλλά κινητό κανείς :Ρ

- "Beam me up Scotie!!"

- The subscriber you are calling is out of reach! :p
 
Mandrake είπε:
Φίλε Christos τα "Deep Space Nine" με το "Voyager" συνδέονται και παρασυνδέονται σύμφωνα με την λίστα αυτή. Και μάλιστα ήδη απ'την Season 3 του "Deep Space Nine" και πριν την ταινία "Star Trek: Generations", αν παρατηρήσεις. Χρονικά είναι ΣΙΓΟΥΡΑ την ίδια περίοδο μιας και ο δημιουργός έβαλες τις σειρές παράλληλα να παίζονται. Όταν φτάσω εκεί θα έχω περισσότερα πράγματα να πω (κοντά είμαι) αν και δε θέλω να αναφέρω spoilers. Προφανώς έχεις κάνει το ίδιο λάθος που έκανα κι εγώ. Έχεις δει τις σειρές με την σειρά που ξεκίνησαν και τις ολοκλήρωσες χωρίς να βλέπεις παράλληλα τι γινόταν. Το "Deep Space Nine" δε με το "The Next Generation" συνδέονται ήδη απ'τον 5ο κύκλο του 2ου. Δεν θα πω περισσότερα γιατί είναι κρίμα να το χαλάσω σε ορισμένους...
Συνδέονται χρονικά αλλά σε καμία περίπτωση λογικά. Συμφωνώ ότι υπάρχει παράλληλη χρονική εξέλιξη αλλά το VOY είναι ξεκομμένο από την υπόλοιπη story arc ενώ το tng όντως πρσφέρει στο υπόβαθρο του DS9 αλλά όχι στο DS9 αυτό καθ' αυτό. Αν κάποιος ξεκινούσε αυτή τη στιγμή να δει το DS9 χωρίς να έχει ιδέα από το TNG θα μπορούσε ανετότατα να το κάνει. Το δε VOY χωρίς καν να ξέρει τίποτα από το Star Trek. Φυσικά θα το παρατούσε στα 5 επεισόδια, γιατί για να δεις το VOY πρεπει οπωσδήποτε να είσαι οπαδός του ST. Αλλιώς δεν αντέχεται.
 
D@redevil είπε:
Όταν βλέπαμε (στους καφέδες!) τα πρώτα επεισόδια, μου έκανε τρομερή εντύπωση πώς τότε που γυρίστηκαν, χρησιμοποιούσαν όρους και πράγματα που έμελλε ν' ανακαλυφθούν! Ήταν σα να ήταν ένα βήμα πιο μπροστά από την εποχή τους!
Αυτό είναι μάλλον θέμα μελέτης. Κατα πόσο το ST προέβλεψε και κατά πόσο προέτρεψε σε ορισμένες ανακαλύψεις. Εγώ θεωρώ το δεύτερο πιο πιθανό πάντως..

Επίσης να προτείνω ανεπιφύλακτα το "Η φυσική του Star Trek του Lawrence Krauss".
 
Ακόμα περιμένω ν' ανακαλυφθεί η διακτίνηση - θα μ' έσωζε για τη δουλειά! :)

Χρήστο, συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου! Θα επανέλθω απ'το σπιτι γιατί ποστάρω από κινητό...
 
D@redevil είπε:
Ακόμα περιμένω ν' ανακαλυφθεί η διακτίνηση - θα μ' έσωζε για τη δουλειά! :) Χρήστο, συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου! Θα επανέλθω απ'το σπιτι γιατί ποστάρω από κινητό...
Βασικά πρώτα απ' όλα θα έπρεπε να ανακαλυφθούν οι Heisenberg compensators αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Σε καθαρά φιλοσοφικό επίπεδο πάντως:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9eTUz61LNjo]YouTube - The Big Bang Theory - The Problem With Teleportation
 
Βασικά, εγώ βλέπω ότι αργούν να τ' ανακαλύψουν και έχω αποφασίσει ότι αν έχει γίνει τράκα στον περιφερειακό, δεν πρόκειται να πάω στην ώρα μου στη δουλειά, το Θεό μπάρμπα να 'χω! :)

Σίγουρα, (για να επανέλθω στο προηγούμενο), δεν προέβλεψε, όμως προέτρεψε.... Και δε μπορούμε να πούμε το ίδιο για πολλές σειρές επιστημονικής φαντασίας. Σα να επιτάχυνε τις εξελίξεις! :)
 
D@redevil είπε:
Ακόμα περιμένω ν' ανακαλυφθεί η διακτίνηση - θα μ' έσωζε για τη δουλειά! :)
Με την ελπιδα για την "διακτινηση" ζουμε ολοι! Αν ειχε εφευρεθει, δεν υπηρχε περιπτωση ουτε μία στο εκατομμυριο να κατοικουσα στην Αθηνα :banghead: Η διακτινηση ειναι το ονειρο μου και ο κρυφος μου ποθος εδω και χρονια. Κατι ακουστηκε οτι ειχαν προσπαθησει οι Αμερικανοι (το πειραμα της Φιλαδελφια) αλλα δεν πετυχαν ακριβως τον στοχο. Ετσι οπως παει το πραγμα, μαλλον με την ελπιδα θα ζω. Ευχομαι οι επομενες γενιες να ειναι πιο τυχερες ;) Εμεις θα αρκεστουμε να το βλεπουμε στο Star Trek...

Ομολογω οτι δεν εχω δει τα επεισοδια των επομενων Star Trek μετα το TNG. Ειχα δει ελαχιστα απο το DS9, αλλα δεν με ειχαν ενθουσιασει γιατι προτιμουσα τα ταξιδια. Οταν λετε οτι το TNG και το DS9 συνδεονται τι εννοειτε? Ξερω οτι ο O'Brien που ειναι υπευθυνος για το transporter room πρωταγωνιστει στο DS9. Επειδη ειμαι φανατικη Picardικια, μου φαινοταν δυσκολο να δω αλλον captain :p Picard rules!!! :headbangdude:
 
Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το offtopic, αλλά τι με θύμησες τώρα!

Το πείραμα της Φιλαδέλφειας (αγορασμένο από τον πατέρα μου), το είχα διαβάσει στα 17 μου.... Τότε που είχα εύκαιρη και τη φυσική (παρεπιπτόντως, αν και τριτοδεσμίτισσα ακόμα διαβάζω βιβλία φυσικής και χημείας! :) ), διάβασα το βιβλίο, κρατώντας και σημειώσεις παρακαλώ! Κάποιες σωστές και κάποιες λάθος, σημείωνα στο περιθώριο και επιβεβαίωνα ή απέρριπτα τις εξηγήσεις μου! 'Nough talking! Enjoy a couple of pics!

picture.php


picture.php


picture.php


Ας ξαναμπώ ontopic! Ο Picard και για μένα ήταν απλά Θεός! Ο Κερκ, από την άλλη, είχε τα πάθη του και τα λάθη του! Πιο προσιτός και πιο ανθρώπινος, αλλά τουλάχιστον προσωπικά πιστεύω ότι ήταν ένα κλικ πιο πίσω από τον Picard!

Τα επεισόδια με τη Janeway, πιο κοντά στα "νεώτερα χρόνια", μου άφησαν καλή γεύση, ειδικά γιατί γίνεται ακόμη πιο "ανθρώπινη" λόγω της φιλίας (?!?!?) με τον Chakotay!

Άραγε, θα έχει συνέχεια? Έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε από το StarTrek!
 
@Daredevil: Η Janeway είναι από άλλο ανέκδοτο.. πιο συγκεκριμένα από το ανέκδοτο με το όνομα Voyager..

Those bastards trivialised the Borg
 
@Daredevil: Η Janeway είναι από άλλο ανέκδοτο.. πιο συγκεκριμένα από το ανέκδοτο με το όνομα Voyager..
Ειδικά οι τελευταίες δύο σεζόν, ήταν το καλύτερο αντίδοτο στην αϋπνία. :p
 
Για τον καλύτερο σχολιασμό πάνω στο voyager, προτείνω ανεπιφύλακτα το κανάλι του sfdebris στο youtube. Ο τύπος έχει απίστευτο humour.
 
D@redevil είπε:
Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το offtopic, αλλά τι με θύμησες τώρα!
Το πείραμα της Φιλαδέλφειας (αγορασμένο από τον πατέρα μου), το είχα διαβάσει στα 17 μου....

picture.php
Offtopic continued ...

To συγκεκριμμενο βιβλιο πρεπει να το ειχα στην εκδοχη του βιβλιου τσεπης(αγοραστηκε απο το κατωι του βιβλιου)

Ηταν καπως .... ετσι (ενα αλλο βιβλιο του ιδιου συγγραφεα

εξωφυλλο / οπισθοφυλλο,sorry για την αθλια κατασταση αλλα απο εκει που το ξεσηκωσα .... ).Αν υπαρχει ακομα (Το πείραμα της Φιλαδέλφειας σε βιβλιο τσεπης) ειναι στο κελαρι στο σπιτι στο χωριο.



Υ.Γ.Sorry για την αδιακριτη ερωτηση, αλλα να υποθεσω οτι ενας λογος αγορας του συγκεκριμμενου βιβλιου, ειναι κι οτι το συγκεκριμμενο πλοιο ,που φερεται να πηρε μερος στο πειραμα της Φιλαδελφειας,κατεληξε αργοτερα στο ελληνικο πολεμικο ναυτικο ( ΛΕΩΝ)????

D@redevil είπε:
παρεπιπτόντως, αν και τριτοδεσμίτισσα ακόμα :) ), διαβάζω βιβλία φυσικής και χημείας!!!!
linuxo-geek ,γυναικα, Τριτοδεσμιτισα ,που να διαβαζει βιβλία φυσικής και χημείας!!!!

Τι ποιο συνηθισμενο απ αυτο ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
domniki είπε:
Επειδη ειμαι φανατικη Picardικια, μου φαινοταν δυσκολο να δω αλλον captain :p Picard rules!!! :headbangdude:

D@redevil είπε:
Ας ξαναμπώ ontopic! Ο Picard και για μένα ήταν απλά Θεός!

ChrisTOS είπε:
Προσωπικά κι' εγώ προτιμώ τον Picard

Παράθεση:Αρχικό μήνυμα απο Ambassador Spock

There is almost a vulcan quality to the man

Picard??? ha !!Τoo brit-ish for me (αν και γαλλος (*)) :sealed:

(αυτο μαλλον εννοει ο Spock αναφερομενος στην Voulcan Quality του Picard .(**)

Αλλα ουτε και τον Kirk τον παω και τοσο .

Aλλωστε αγαπημενος χαρακτηρας στο TOS ειναι ο αθεραπευτα κυνικος "Bones" McCoy (πως λεμε αγαπημενος Beattle ειναι ... ο G.Harrison) ,και μετα ο Scotty .

Ποιο κυβερνητη πηγαινω περισσοτερο .... ????

Τους Sisko & ... Riker (γινεται κυβερνητης σε καποια επεισοδια και στο τελευταιο).

(*)και να ταν Γαλλος απο την γαλλικη επαρχια της Βρετανης ή τελοσπαντων απο καποια γαλλικη επαρχια αντικρυνα της Βρεττανιας να πεις αει στα κομματια -φταιει ο αερας της Μαγχης.

O Picard ομως φερεται να καταγεται απο την γαλλικη επαρχια του Franche-Comté που βρισκεται στα Γαλλο-Ελβετικα συνορα !!!

(**)ως αντιδιαστολη (?) στο vulcan quality του Picard (Spock quote )

Ο ιδιος o Patrick Stewart , στο "Star Trek The Captains Summit" κανοντας καποια αναδρομη-αποτιμηση στα κερδη απο την συμμετοχη του στο Star Trek Universe ,ειπε αναμεσα στα αλλα οτι, ενω οταν ηρθε ηταν εως και καθολου ευχαριστος-αστειος στην συναναστροφη του τυπος, μετα το περας της Star Trek εμπειριας του και της παραμονης του στις Η.Π.Α. , εχει βελτιωθει σαφως στον τομεα αυτον!!!!

Y.Γ. Ενα poll με τους ποιο αγαπημενους χαρακτηρες απο καθε Star Trek σειρα -ξεχωριστα καλυτερα-,θα ηταν ευπροσδεκτο κυριοι Mods...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(*) Η Αγγλική προφορά εξηγείται με δύο τρόπους: 1. Με το ενοποιημένο σύστημα εκπαίδευσης που επιτρέπει στα παιδιά να διαλέγουν την προφορά που θα αποκτήσουν 2. Πρόκειται για suspension of disbelief (είναι όρος που αφορά στην επιστημονική φαντασία και δεν ξέρω να τον μεταφράσω) μιας και όπως βλέπουμε στο TNG s04e02 - Family όλη η οικογένεια του Picard μιλάει με αγγλική προφορά.

(**) Αυτό έχει να κάνει με τον Patrick Steward και όχι τον Jean - Luc Picard. H εξέλιξη του Picard ως χαρακτήρα είναι πολύ ενδιοφέρουσα ειδικά αν ακολουθήσουμε την ιστορία του Q και πιο συγκεκριμένα: Encounter at Farpoint, Hide and Q, Q who, Tapesrty, All good things. To Deja Q, αν και αγαπημένο μου αφορά στον Q και όχι στον Picard και δεν εξελίσει τον δεύτερο.

P.S. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω ποιος είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας.. σωστα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisTOS είπε:
Η Αγγλική προφορά εξηγείται με δύο τρόπους: 1. Με το ενοποιημένο σύστημα εκπαίδευσης που επιτρέπει στα παιδιά να διαλέγουν την προφορά που θα αποκτήσουν 2. Πρόκειται για suspension of disbelief (είναι όρος που αφορά στην επιστημονική φαντασία και δεν ξέρω να τον μεταφράσω) μιας και όπως βλέπουμε στο TNG s04e02 - Family όλη η οικογένεια του Picard μιλάει με αγγλική προφορά.
Σα να λεμε ...

"- Worf, O'Brien, and Bashir, when the lack of cranial ridges on Kirk-era Klingons is noted "

"They are Klingons... and it is a long story."

"What happened? Some kind of genetic engineering?"

"A viral mutation?"

"We do not discuss it with outsiders."

"Trials and Tribble-ations"(episode)

ChrisTOS είπε:
(**) Αυτό έχει να κάνει με τον Patrick Steward και όχι τον Jean - Luc Picard.
αναφερομαι στην vulcan quality του Patrick Stewart ...

ChrisTOS είπε:
ειδικά αν ακολουθήσουμε την ιστορία του Q και πιο συγκεκριμένα: Encounter at Farpoint, Hide and Q, Q who, Tapesrty, All good things. To Deja Q, αν και αγαπημένο μου αφορά στον Q και όχι στον Picard και δεν εξελίσει τον δεύτερο.

P.S. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω ποιος είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας.. σωστα;
Ο Q ???? :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαβαζα προχθες στην imdb.com οτι ο Patrick Steward πιστευε οτι θα τον απελυαν απο το πρωτο επεισοδιο και για 2 εβδομαδες δεν ειχε αδειασει τις βαλιτσες του οταν πηγε στην Usa. Κανεις ισως δεν περιμενε να εχει τοσο μεγαλη απηχηση σαν Captain ενας σεξπιρικος ηθοποιος, ιδιως μετα το προτυπο του Kirk, που ηταν εντελως αντιθετος απο το Picardικο στυλ.

"When it first started, I didn't think that I would survive beyond the pilot. I did not unpack; I didn't see the point. I thought the producers would come to their senses and realize they'd made a grave error in casting me. I was certain that I'd be on my way back to London...Eventually, it became clear to me that not only wasn't I going to go away, the series wasn't going to go away. I stayed, and have relished every moment."

Επειδη λατρευω την βρετανικη προφορα, εχω αδυναμια στον τροπο που μιλαει ο Picard. Επισης η Marina Sirtis εχει γεννηθει κ'αυτη στο UK και εχει κ'αυτη ιδιαιτερη προφορα. Ομολογω οτι πηγα να δω τους X-men γιατι επαιζε ο Patrick Steward (και ο Ian McKellen, που επισης μ'αρεσει πολυ).

Σχετικα με το θεμα αν η σειρα επηρεασε τους εφευρετες/επιστημονες, το imdb.com λεει: The writers of this series take great pride in the fact that, rather than researching current technology as the basis for the future technology portrayed on screen, they would instead imagine what could be done with technology in the future, then watch people inspired by the show make these ideas into a reality. A good example is an episode in which Data uses the computer to play music on demand. Steve Jobs saw this episode, and was inspired to develop the iPod.
 
Nemo είπε:
To συγκεκριμμενο βιβλιο πρεπει να το ειχα στην εκδοχη του βιβλιου τσεπης(αγοραστηκε απο το κατωι του βιβλιου)
Την έκδοση τσέπης την έχω και γω στο πατρικό! Μικρός το είχα διαβάσει κανα δυο φορές. Να ήταν άραγε και αυτό από τις ιστορικές εκδόσεις Ωρόρα, όπως τα "Μυστήρια από ξεχασμένους κόσμους";

Nemo είπε:
Picard??? ha !!Τoo brit-ish for me (αν και γαλλος (*)) :sealed: (αυτο μαλλον εννοει ο Spock αναφερομενος στην Voulcan Quality του Picard .(**)
Είναι φλεγματικός... γαλλος!
icon10.gif


Y.Γ. Ενα poll με τους ποιο αγαπημενους χαρακτηρες απο καθε Star Trek σειρα -ξεχωριστα καλυτερα-,θα ηταν ευπροσδεκτο κυριοι Mods...

Πολύ μ'αρέσει η ιδέα σου... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα