Στρατέγκο - Stratego

Ευπαλίνος είπε:
Και μια εικονα απο το STRATEGO αρχων δεκαετιας του 70, με καποια πιονια ενδεικτικα για συγκριση. Απο ο,τι βλεπω ειναι πανομοιοτυπο με αυτο της δεκ. του 80, με μικρη αποκλιση στο σχεδιο του χαρτονιου.
attachment.php
ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ! Αυτό ήταν το Stratego που γνώρισα εγώ, της δεκαετίας 70. Δεν ξέρω αν το λέει στους κανόνες, αλλά εμείς όταν παίζαμε, όταν διασταυρώνονταν τα πιόνια κάναμε "στρατιωτική αναγνωριση" :

-Αλτ, τις ει;

-Αρχιστράτηγος.

-Βόμβα...χε χε χε χε

Δε θυμάμαι καθόλου τους "βαθμούς" (και δε φαίνονται καλά και στις φωτογραφίες). Νομίζω ότι τη βόμβα την κέρδιζε μόνο ο πυροτεχνουργός (ή κάτι τέτοιο), γι αυτό και περιέβαλλε κανείς συνήθως τη σημαία του με βόμβες, αρχιστράτηγους κλπ.

Αν μπορεί κάποιος, ας μας γράψει τους βαθμούς...
 
Ωραίο ταμπλό! Το θυμάμαι αμυδρά. Τα πιόνια σταθερά ίδια :)

Αν μπορεί κάποιος, ας μας γράψει τους βαθμούς...
Οι βαθμοί :στρατάρχης (10), Στρατηγός (9), Συνταγματάρχης (8), Ταγματάρχης (7), Λοχαγός (6), Υπολοχαγό (5), Λοχίας (4), Σαμποτέρ (3), Ανιχνευτής (2), Κατάσκοπος (1)

1. Ο στρατάρχης (10) κερδίζει το Στρατηγό (9) και όλους τους χαμηλότερους βαθμούς. Ο Στρατηγός κερδίζει τον Συνταγματάρχη (8) και όλους τους χαμηλότερους βαθμούς. Αυτό συνεχίζεται μέχρι την κατάσκοπο, η οποία είναι στη χαμηλότερη βαθμίδα της ιεραρχίας. Καλό θα ήταν να απομνημονεύσετε την ιεραρχία. Φυσικά θα μπορούσατε απλά να παίξετε με τους αριθμούς (π.χ. «το 8 μου κερδίζει το 5 σου») αλλά ακούγεται καλύτερα όταν λέει κάποιος «ο Συνταγματάρχης μου κερδίζει τον Υπολοχαγό σου!».

2. Εκτός από το Σαμποτέρ (3), όποιο πιόνι επιτεθεί σε Βόμβα χάνει και βγαίνει από το παιχνίδι. Αν ο Σαμποτέρ επιτεθεί σε Βόμβα, αυτή εξουδετερώνεται και βγαίνει από το παιχνίδι και ο Σαμποτέρ καταλαμβάνει το τετράγωνο που έμεινε ελεύθερο.

3. Η Κατάσκοπος έχει τη μικρότερη αξία. Όποιο άλλο πιόνι της επιτεθεί, κερδίζει. Όμως οι μυστηριώδεις και γοητευτικές Κατάσκοποι είναι στην πραγματικότητα πολύ δυνατές. Αν μία Κατάσκοπος επιτεθεί σε αντίπαλο Στρατάρχη (10), τον αποπλανεί και κερδίζει τη μάχη ! Αυτό συμβαίνει μόνο όταν η Κατάσκοπος επιτεθεί πρώτη. Αν επιτεθεί ο Στρατάρχης, κερδίζει την Κατάσκοπο και τη βγάζει από το παιχνίδι !

4. Οποιοδήποτε πιόνι μπορεί να κερδίσει και να κατακτήσει τη Σημαία.

Οι πληροφορίες είναι από την σελίδα της ομοσπονδίας Stratego Hellas
 
Ευχαριστούμε ! Αλλά, συγνώμη, γυναίκες είναι οι κατάσκοποι; Βλέπω συνέχεια θηλυκό άρθρο ! Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο. Ή μήπως στο στράτευμα του Stratego, τους κάπως "σπαστούς" τους κάνανε γιώτα-5 κατάσκοπους; Χε χε χε ...
 
D@redevil είπε:
^^ Αν ήξερες πόσο χαρούμενους θα κάνεις κάποιους, θα πόσταρες κι άλλες φωτός! :D
Γνωρίζουμε ποιας εταιρίας είναι? :)

P.S. Ευχαριστούμε πολύ για το άφθονο "οφθαλμόλουτρο" των τελευταίων ημερών! Είχα πολύ καιρό να "σταματήσω" στο συγκεκριμένο υποφόρουμ και χάρη στα ευρήματά σου, κάθε μέρα βλέπουμε και κάτι νέο! :flower:
Αγαπητή μου χαίρομαι που καποιοι, όπως εσύ περάσατε ευχάριστα την ώρα σας. Αν ξετρυπώσω κάτι ακόμα θα το ανεβάσω.

Δυστυχώς δεν έχω το κουτί του Στρατέγκο για να δω την εταιρεία.

Kambia είπε:
Ωραίο ταμπλό! Το θυμάμαι αμυδρά. Τα πιόνια σταθερά ίδια :)

Οι βαθμοί :στρατάρχης (10), Στρατηγός (9), Συνταγματάρχης (8), Ταγματάρχης (7), Λοχαγός (6), Υπολοχαγό (5), Λοχίας (4), Σαμποτέρ (3), Ανιχνευτής (2), Κατάσκοπος (1)

1. Ο στρατάρχης (10) κερδίζει το Στρατηγό (9) και όλους τους χαμηλότερους βαθμούς. Ο Στρατηγός κερδίζει τον Συνταγματάρχη (8) και όλους τους χαμηλότερους βαθμούς. Αυτό συνεχίζεται μέχρι την κατάσκοπο, η οποία είναι στη χαμηλότερη βαθμίδα της ιεραρχίας. Καλό θα ήταν να απομνημονεύσετε την ιεραρχία. Φυσικά θα μπορούσατε απλά να παίξετε με τους αριθμούς (π.χ. «το 8 μου κερδίζει το 5 σου») αλλά ακούγεται καλύτερα όταν λέει κάποιος «ο Συνταγματάρχης μου κερδίζει τον Υπολοχαγό σου!».

2. Εκτός από το Σαμποτέρ (3), όποιο πιόνι επιτεθεί σε Βόμβα χάνει και βγαίνει από το παιχνίδι. Αν ο Σαμποτέρ επιτεθεί σε Βόμβα, αυτή εξουδετερώνεται και βγαίνει από το παιχνίδι και ο Σαμποτέρ καταλαμβάνει το τετράγωνο που έμεινε ελεύθερο.

3. Η Κατάσκοπος έχει τη μικρότερη αξία. Όποιο άλλο πιόνι της επιτεθεί, κερδίζει. Όμως οι μυστηριώδεις και γοητευτικές Κατάσκοποι είναι στην πραγματικότητα πολύ δυνατές. Αν μία Κατάσκοπος επιτεθεί σε αντίπαλο Στρατάρχη (10), τον αποπλανεί και κερδίζει τη μάχη ! Αυτό συμβαίνει μόνο όταν η Κατάσκοπος επιτεθεί πρώτη. Αν επιτεθεί ο Στρατάρχης, κερδίζει την Κατάσκοπο και τη βγάζει από το παιχνίδι !

4. Οποιοδήποτε πιόνι μπορεί να κερδίσει και να κατακτήσει τη Σημαία.

Οι πληροφορίες είναι από την σελίδα της ομοσπονδίας Stratego Hellas
Σ' ευχαριστούμε kambia για τον κόπο σου. Οι κανόνες είναι έτσι όπως τους γράφεις. Η μόνη διαφορά σε μένα είναι ότι ο σαμποτέρ ονομάζεται δυναμιτιστής. Όσο για το πιόνι κατάσκοπος, περιμένουμε μια εξήγηση για το θηλυκό γένος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο κατάσκοπος για κάποιον που ξέρει να παίζει Stratego μόνο Ι5 δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Μην υποτιμάς τα πιόνια...

Ξέχασα να πω οτι στην έκδοση του παιχνιδιού που έχει βάλει ο teo214 και ο Ευπαλίνος οι βαθμοί στο τάγμα ήταν ανάποδα. Δλδ το ένα (1) το είχε ο Στρατάρχης. Ακολουθούσε την αμερικάνικη διαβάθμιση.

Το παιχνίδι είχε κυκλοφορήσει και τότε από την ΜΒ :)
 
πω πω εμενα απο αυτο το παιχνίδι μονο αυτά μου έμειναν!

DSC_3330.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα καλύτερα επιτραπέζια. Τόσο απλό μα και τόσο ενδιαφέρον...
 
Ωραίο παιχνίδι. Δεν είμαι σίγουρος τι ισχύει για τις βόμβες. Ο Ναρκαλιευτής (έτσι τον ξέρω εγώ) τις εξουδετερώνει. Αλλά τι γίνεται αν πέσει ένα άλλο πιόνι στην βόμβα? Το πιόνι εξουδετερώνεται ασφαλώς αλλά η βόμβα τι γίνεται, φεύγει ή μένει? Εμείς τις αφήναμε πάντως γιατί αν η βόμβα έφευγε τότε όλα τα πιόνια μας γίνονταν ναρκαλιευτές μιας χρήσης, μειώνοντας κατά πολύ την αξία των πραγματικών ναρκαλιευτών αφού οι βόμβες ήταν έτσι κι αλλιώς πολύ λίγες. Ετσι τις αφήναμε και ήταν στην ουσία σαν τοίχοι τους οποίους μόνο οι ναρκαλιευτές μπορούσαν να σπάσουν οπότε αυτοί αποκτούσαν πιο μεγάλη αξία γιατί αν είχες την σημαία περικυκλωμένη με βόμβες και σκότωνες όλους τους ναρκαλιευτές του αντιπάλου τότε στην χειρότερη περίπτωση για σένα να έβγαινε ισοπαλία. Νομίζω έτσι ήταν πιο ενδιαφέρον το παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ουτε και εγώ, ξερω τι γινόταν...

by the way, τον βομβιστή εγω τον έλεγα "o Μπομπάς"!!!
 
Οι βόμβες πάντα μένουν στη θέση τους αν δεχτούν επίθεση από οποιοδήποτε άλλο πιονι εκτός του Σαμποτέρ - ναρκαλιευτή
 
Kambia είπε:
Οι βόμβες πάντα μένουν στη θέση τους αν δεχτούν επίθεση από οποιοδήποτε άλλο πιονι εκτός του Σαμποτέρ - ναρκαλιευτή
Δεν ήμασταν σίγουροι τότε (τους κανόνες τους θυμόμασταν από κάποιον που μας το εξήγησε προφορικά και δεν είχαμε τυπωμένες οδηγίες οπότε μας ξέφυγε αυτή η λεπτομέρεια) και απλά επιλέξαμε να το παίζουμε έτσι, ευτυχώς το παίζαμε σωστά τελικά :p

Thanks Kambia.
 
Πολυ ωραιο παιχνιδι το Stratego επαιζα παλιοτερα για αρκετο καιρο. Επιβεβαιωνω και εγω οτι οι βομβες παρεμεναν στην θεση τους αν επεφτε πανω τους οποιοδηποτε αλλο εκτος απο Σαμποτερ. Πολυ ωραια "πιονια" ηταν και οι ανιχνευτες που προχωρουσαν οσα τετραγωνα ηθελαν και χρησιμοποιουνταν κυριως για να ανιχνευσεις (οπως λεει και το ονομα τους) αλλα πιονα του αντιπαλου. Αλλα και ο "τσατσος" (ετσι τον λεγαμε) που ειναι το πιονι που αν επιτεθει στον Στραταρχη τον κερδιζει! Εχω καπου ενα Stratego Compact τωρα που το θυμηθηκα καιρος να το ξεσκονησω :D . (Φανταζομαι θα υπαρχει και παιχνιδι Online , θα ψαξω ισως εχει πλακα)
 
Ajax87 είπε:
(....) Φανταζομαι θα υπαρχει και παιχνιδι Online , θα ψαξω ισως εχει πλακα
Υπάρχει, έπαιζε η admin μας....

...

και προσπαθούσε να πείσει κι εμένα να παίξω! :biglaugh:
 
Υπάρχει οn line και μάλιστα είναι αρκετά καλό

stratego.com ;)
 
Απο τα λιγα παιχνιδια που μπορω να πω με σιγουρια οτι...δεν με εντυπωσιαζουν!!! :xm:

Τι να κανω? Με τα στρατηγικης δεν το εχω...
attachment.php


Εδω και στο Risk (που με ειχαν στριμωξει κανα-δυο φορες να παιξω)

απο τους πρωτους γυρους εβγαινα off!!!
attachment.php


Πηγαινε το στρατευμα αδιαβαστο... :eek:
 
@ D@redevil, Kambia

Ευχαριστω θα το δοκιμασω.
 
teo214 είπε:
Αυτή είναι η έκδοση του Stratego που κυκλοφόρησε στην χώρα μας στις αρχές των 80ʼς.Μου την είχαν πάρει Δώρο οι συμμαθητές μου το 1981 και την διατηρώ σε άψογη κατάσταση αν και λείπει το αρχικό κουτί.

picture.php
Απλά κορυφαίο παιχνίδι συνδυασμού μνήμης και στρατηγικής! Θυμάμαι να περνάμε ώρες ατελείωτες στη γειτονιά με τις κόντρες που προέκυπταν από τα τουρνουά που διοργανώναμε! Πραγματικά συγκινήθηκα όταν είδα τη φωτογραφία της χάρτινης έκδοσης! Αυτή ήταν η ελληνική έκδοση, φθηνότερη κατά πολύ της Ολλανδικής που ήταν η "καλή" που έπαιζε τότε στα μέσα της δεκαετίας του '80. Την ελληνική την είχα αγοράσει γύρω στις 600-700 δρχ το 1985-86 ενώ η μικρή έκδοση της Jumbo (αυτή με τα πλαστικά πιόνια, σημ.: καμία σχέση το όνομα αυτής της εταιρείας με τα συνώνυμα σύγχρονα καταστήματα) κόστιζε τα τριπλά ή τετραπλά (2.000-2.500 δρχ). Η δε μεγάλη χτυπούσε τάλιρο χαλαρά. Το θυμάμαι σαν τώρα που μάζευα δεκαράκι-δεκαράκι να το αγοράσω και κόστιζε ακριβώς όσο κόστιζαν 2 τράπουλες υπερατού τότε (άλλο κόλλημα των παιδικών μου χρόνων!). Το μόνο κακό με την ελληνική έκδοση ήταν ότι ήταν όλη εξολοκλήρου χάρτινη κατασκευή (εκτός απότις βάσεις των πιονιών που ήταν πλαστικές) και αν έπαιζες τακτικά, μετά από 1-2 μήνες ήθελε αντικατάσταση γιατί το board γίνονταν "κυματιστό" τόσο λεπτό που ήταν το χαρτόνι του. Τα δε πιόνια, από χαρτί κι αυτά, ήταν τόσο ελαφριά και δυσανάλογα σε μέγεθος με τις βάσεις στήριξης τους, που αν έπαιζες καλοκαίρι με παράθυρο ανοιχτό κινδύνευες με το παραμικρό αεράκι να σου χαλάσει την παρτίδα παρασέρνοντάς τα σαν μικρές βαρκούλες σε τρικυμία.

Edit : Τώρα που παρατηρώ καλύτερα την παραπάνω φωτογραφία πρέπει να υπήρξαν δύο εκδόσεις ελληνικές από εκείνα τα χρόνια. Η έκδοση παραπάνω ήταν πανομοιότυπη με αυτή που είχα, με μόνη διαφορά τις βάσεις στήριξης των πιονιών. Στη δικιά μου έκδοση ήταν απλά ένα πλαστικό "πιαστράκι" μεγέθους το 1/5 της εικόνας του πιονιού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δλδ υπήρχε και παλιότερη έκδοση? Και γω νόμιζα οτι αυτή στην εικόνα παραπάνω ήταν η πρώτη. Να και κάτι καινούριο που μάθαμε σήμερα :)

Πάντως παίζει και λίγο η τύχη στο παιχνίδι αυτό. Στο να σου κάτσει καλά το στήσιμο του αντιπάλου σε σχέση με το δικό σου, πράγμα που το εμπέδωσα για τα καλά το Σάββατο που μας πέρασε σε ένα τουρνουά που έπαιξα.

Υγ. Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)
 
alexa666 είπε:
Edit : Τώρα που παρατηρώ καλύτερα την παραπάνω φωτογραφία πρέπει να υπήρξαν δύο εκδόσεις ελληνικές από εκείνα τα χρόνια. Η έκδοση παραπάνω ήταν πανομοιότυπη με αυτή που είχα, με μόνη διαφορά τις βάσεις στήριξης των πιονιών. Στη δικιά μου έκδοση ήταν απλά ένα πλαστικό "πιαστράκι" μεγέθους το 1/5 της εικόνας του πιονιού.
Το επιβεβεωνω και γω αυτο γιατι ειχα την εκδοση που αναφερει η alexa.
 
Πίσω
Μπλουζα