Στρατιωτάκια πλαστικά

zombiesquad3 είπε:
Από τη συλλογή του αδερφού μου, κάποια σχεδόν μικροσκοπικά στρατιωτάκια, κολλημένα επάνω σε χαρτόνι της ίδιας τους της συσκευασίας (για να μην χάνονται):
Cool! Εταιρια κατασκευης? Καποιος?

Απο κατω λεει για την απελευθερωση της Θεσσαλονικης..σιγουρα ειναι η συσκευασια?
 
Είναι σίγουρα από τη συσκευασία από ότι μου λέει ο αδερφός μου και είχε αγοράσει ένα τέτοιο κουτί από το Μοναστηράκι πριν από 2 χρόνια στην ιλιγγιώδη τιμή του ενός ευρώ. Φαντάζομαι ότι είναι από ελληνική εταιρεία. Δεν ήταν ολόκληρα, ήταν σε πολύ μικρά κομματάκια που τα κολλάς μεταξύ τους. Για το λόγο αυτό, από τον κάτω αριστερά στρατιώτη λείπει το πολυβόλο του, το οποίο ευτυχώς το βρήκα λίγο μετά τη φωτογράφιση (δεν είχε κολλήσει καλά φαίνεται)...
 
Πλαστικός σουρεαλισμός θα έλεγα...:ccool:
 
Μολις θυμηθηκα κατι ινδιανους που αγοραζα οι οποιοι ηταν καφε(το πλαστικο) αλλα τα φτερα ηταν κανονικα ασπρα, ισως και τα υπολοιπα μερη να ηταν χρωματιστα(ρουχα κλπ)

Θυμαται καποιος κατι? Μεγεθος λιγο πιο μεγαλα απο τα κλασσικα στρατιωτακια.
 
Ισως το καλυτερο stop motion video που κυκλοφορει στο διαδυκτιο!!!! :worship:

Μιλαμε για κανα μισαωρο περιπου....χαθηκα!!!! :eek:

Ευχαριστουμε για την "ανακαλυψη" asikamin!!! :thanx2:
 
Η μοναδικη περιπτωση να βρεθουν ολες οι δυναμεις του 2ου Π.Π. σε ενα μερος...και μαλιστα με ινδιανους και αγελαδαρηδες...

Η μπουγαδα.... :eek:

P1090306.jpg
 
Αφου ειδαμε οτι ειχε βγαλει επιτραπεζια και δημιουργικα παιχνιδια η εταιρια ΠΕΤΑΛΟ

Αυτη τη φορα μας εκπλησει ευχαριστα με τα στρατιωτακια της.... :eek: :D

Απο την δεκαετια του '70 ερχονται...ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ!!! :D

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


ολες οι φωτο ειναι απο e-bay
 
Το αεροπλάνο και τη μηχανή πρέπει να τα δίνανε δώρο και σε παγωτό
 
mad είπε:
Το αεροπλάνο και τη μηχανή πρέπει να τα δίνανε δώρο και σε παγωτό
Εχεις δικειο φιλε το θυμαμαι και γω αυτο.Απλα δεν θυμαμαι αν ηταν ετσι και επρεπε να το φτιαξουμε η ηταν ηδη φτιαγμενα.
 
Οχι Μέταλ έπρεπε να τα φτιάξουμε αυτά που έδιναν στα παγωτά. Ίδια είναι :)
 
Kambia είπε:
Οχι Μέταλ έπρεπε να τα φτιάξουμε αυτά που έδιναν στα παγωτά. Ίδια είναι :)
Δεν ειναι το ιδιο...εχω μια φωτο.....απο καραβακια και μηχανη τα οποια ηταν ολοκληρα μεσα σε παγωτο...

Απο καποιο μελος εδω την πηρα νομιζω...ισως και οχι...

Αλλα ειναι περιπου ιδιες...
 
Δεν μπορεί... το θυμάμαι πολύ έντονα οτι τα συναρμολογούσαμε αυτά στα παγωτά. Τουλάχιστον ένα διάστημα έβγαιναν συναρμολογούμενα.
 
Kambia είπε:
Δεν μπορεί... το θυμάμαι πολύ έντονα οτι τα συναρμολογούσαμε αυτά στα παγωτά. Τουλάχιστον ένα διάστημα έβγαιναν συναρμολογούμενα.
Κι εγώ το ίδιο θυμάμαι...

@Stayros. πολύ τρομερή η συλλογούλα με τους στρατιώτες ΠΕΤΑΛΟ.

Aυτή η εταιρεία έφτιαχνε μικρά θαύματα στο τομέα των παιχνιδιών, μια εποχή που ίσως η φράση ''βιομηχανία του παιχνιδιού'' στην Ελλάδα να ήταν άγνωστη ακόμα.

Από κοντά βέβαια, λίγο αργότερα ίσως, και η El Greco και η Lyra.

Μου φαίνεται απίστευτο τώρα, κι όμως κάποτε είχαμε τέτοιου είδους βιομηχανία....
 
Kambia είπε:
Δεν μπορεί... το θυμάμαι πολύ έντονα οτι τα συναρμολογούσαμε αυτά στα παγωτά. Τουλάχιστον ένα διάστημα έβγαιναν συναρμολογούμενα.
Και εγώ θυμάμαι ότι τα συναρμολογούσαμε, ειδικά αν τα παγωτά ήταν από όχι και τόσο μεγάλες εταιρίες (από τη Λύρα πχ). τα παιχνίδια από τη ΔΕΛΤΑ ας πούμε ήταν φτιαγμένα.
 
zombiesquad3 είπε:
@Stayros. πολύ τρομερή η συλλογούλα με τους στρατιώτες ΠΕΤΑΛΟ.
Ευχαριστω... #) ...αλλα μονο που δεν ειναι δικη μου. :(

Βρηκα τις φωτο στο e-bay, τις αποθηκευσα και τις μοιραστηκα μαζι σας. ;)
 
Τότε λοιπόν, χαρά σε αυτόν που την έχει και την καμαρώνει...

Είναι πραγματικό απόκτημα...
 
Να ανεβασω σιγα-σιγα και τα δικα μου...

Οι ειδικοι θα με βοηθησετε με τις μαρκες...

Πρωτα η Αγρια δυση...

Το μπλε δεξια ειναι απο καποιο επιτραπεζιο...νομιζω...

Οι δυο ασημι ινδιανοι αριστερα δεν ξερω αν ειναι απο το ιδιο σετ...

Τα υπολοιπα δεν ξερω..

Στην αλλη φωτο, Ρωσοι βαμμενοι απο μενα(την εχω ξαναβαλει).

Στην τριτη φωτο, το αρχαιοτερο στρατιωτακι που εχω(μπλε σκουρο, αριστερα) αγορασμενο απο μπακαλικο της γειτονιας. Τα ειχε σε κουτι και τα παιρναμε ενα-ενα(1980-1981).

Επισης US Marines πολυχρωμοι, δυο Γερμανοι (γκρι) και ενας ροζ γερμανος πολυ καλης ποιοτητας και ενας αστροναυτης.

Οι Ρωσοι, ειναι ιδιοι με μονη διαφορα την αποχρωση του πρασινου.

Στη συνεχεια British Paratroopers, British commandos, British infantry, Africa corps, US Marines, Japanese infantry German infantry...

P1090375.jpg

P1090377.jpg

P1080593 2.jpg
 
Και τα υπολοιπα...

Τα χρωματιστα ηταν ολα σε ενα κουτι με διαφορα...SOLPA υποθετω..

P1090384.jpg

P1090387.jpg

P1090388.jpg

P1090390.jpg

P1090392.jpg

P1090395.jpg

P1090398.jpg

P1090402.jpg

P1090407.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα