Συζήτηση: Real arcade hardware

Άψογος και πάλι !




Όπως το παρατηρώ το Sigma Raijin πρέπει να είναι εκπληκτικό, ιδανικό για τα beat-m-ups που προτιμάς.

Τα επαγγελματικά SONY monitors, τα βρήκες εντός Ελλάδος ή τα έφερες από έξω ? (Ebay..etc..etc..)
 
geoanas είπε:
Άψογος και πάλι !


Όπως το παρατηρώ το Sigma Raijin πρέπει να είναι εκπληκτικό, ιδανικό για τα beat-m-ups που προτιμάς.

Τα επαγγελματικά SONY monitors, τα βρήκες εντός Ελλάδος ή τα έφερες από έξω ? (Ebay..etc..etc..)
θα βγάλω φωτό να δείτε το Sigma καλύτερα και θα γράψω και τις διαστάσεις του. Τα monitor τα είχε ένας τύπος στο ebay στη χώρα των "δανειστών"! Δυστυχώς μόνο εκεί κυκλοφορούν. Αυτό που ειναι κάθετα πήρα πρώτο, περίπου 60? +60? μεταφορικά αλλά μου παρουσίαζε πρόβλημα στη γεωμετρία. Τα κελιά στο geometry test ήταν σαν σίγμα (ς) τελικό αντί για ευθείς γραμμές αριστερά και δεξιά στην οθόνη. Το πήγα στη Sony και το κράτησαν 3 εβδομάδες, άλλαξαν ένα σωρό πυκνωτές μέσα αλλά τίποτα. Μου είπαν οτι δεν μπορούν να το φτιάξουν και δεν μου πήραν λεφτά. Όποτε παραπονέθηκα στον "δανειστή" οτι ειναι ελαττωματικό και μου έδωσε το πιο επαγγελματικό μοντέλο το 1416p στα 20?. Τα μεταφορικά θα ήταν 100? αλλά δεν ξέρω τι κομπίνα έκανε και το δέχτηκαν στην DHL με 60?.Τελικα το πρώτο ήθελε ρύθμιση στα ατελείωτα μενού που έχει με τις ώρες. Ένα setting ήταν το κλειδί το οποίο ανακάλυψα μετα απο εβδομάδες, το vertical linearity. Εκει ίσιωσε...και έτσι έχω δυο monitors. Βέβαια όση διαφορά έχει το μικρό μοντέλο απο μια commercial TV στην ποιότητα της εικόνας και στα χρώματα, έχει το 1416p απο αυτό. Το 1416p ειναι ομως το διπλάσιο βάρος.

Υπαρχει η λύση του xrgb mini για να συνδέσεις retro σε οθόνη με hdmi αλλά ειναι ακριβό και προσθέτει lag, + το lag που έχουν τα lcd monitor απο μόνα τους ή οι lcd TV = δεν ειναι για τα γούστα μου.

johnny19818 είπε:
Αν μπορούσα θα έβαζα παραπάνω από ένα thanks. Ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις φώτος (αν και οι τελευταίες στο 1ο ποστ είναι ανάποδα) με τα αποκτήματά σου. Τα beat'em up εκείνης της εποχής ήταν πραγματικά πολύ καλά. Captain Commando, Knights Of The Round, Cadillacs and Dinosaurs κ.α. έχουν αφήσει εποχή. Το Super Street Fighter Grand Master Challenge πρώτη φορά το βλέπω. Δυστυχώς δεν έχω το χώρο και το χρόνο να ασχοληθώ με το χόμπι σου που είναι πολύ ενδιαφέρον. Πήρε το μάτι μου κι ένα κουτάτο Game Gear το οποίο μάλλον είναι με το Sonic και τον αντάπτορα του ρεύματος. Η οθόνη που φαίνονται τα παιχνίδια είναι τηλεόραση (μπερδεύτηκα λίγο); Καλορίζικα και εύχομαι να αυγατίσουν!
Καλα το πήρε το μάτι σου υπάρχει καλή συλλογή Game Gear που ίσως ανεβάσω κάποια μέρα στο thread συλλογές :) Στις επόμενες arcade photo θα αφήσω να ξεφύγει λίγο ο φακός προς το ράφάκι πάνω απο το monitor :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vasilas432 είπε:
Καλα το πήρε το μάτι σου υπάρχει καλή συλλογή Game Gear που ίσως ανεβάσω κάποια μέρα στο thread συλλογές :) Στις επόμενες arcade photo θα αφήσω να ξεφύγει λίγο ο φακός προς το ράφάκι πάνω απο το monitor :D
Ωραία, θα χαρώ να τη δω. Έχω κι εγώ μαζέψει αρκετά από Game Gear και έχω ανοίξει αντίστοιχο θέμα.
 
PVM και BVM βρίσκεις πάντως και στην Ελλάδα. Προσωπικά επειδή δουλευω στον χώρο της τηλεόρασης έχω και μια καλύτερη πρόσβαση στο να τα βρίσκω, έχω κάτσει να δώ προσεκτικά άπειρα μοντέλα. Όπως είδες και εσύ απο πρώτο χέρι, πρέπει να έχεις και τα service manuals για να ξέρεις τι πρέπει να ρυθμίσεις σωστά. Επειδή είμαι και εγώ ψείρας με την οθόνη, ένα καλοσυντηρημένο Commodore 1084 δεν έχει να ζηλέψει πολλά. Υπάρχει απο πίσω ρύθμιση για stretch/horiz./vertical 50/60hz, όπως και μέσα στην πλακέτα, και στην Ελλάδα τα βρίσκεις και με κανα 35άρι- 45 ευρώ, ενώ με καλό καλώδιο παίρνεις RGB ποιότητας BVM.

Αυτα τώρα δεν τα λέω για να μειώσω τα Sony, σε καμία περίπτωση, οθονάρες είναι και με απίστευτο clarity! Τα λέω απλώς, επειδή οι arcade fans ιδιαιτερα της Αμερικης τα εκθειάζουν, ίσως λίγο παραπάνω μιας και δεν είχαν ιδιαίτερη πρόσβαση σε καλά RGB home micro/tv monitors, εώς καθόλου δηλαδή, μιας και τόσα χρόνια το 90% την έβγαζε με composite εκεί ! Μιας και έχεις μπεί στον κόπο με τις φωτογραφίες, τράβα όταν μπορεσεις ενα κοντινό στην οθόνη να ζαχαρώσουμε λίγο scanline !!!
 
Other_Reality είπε:
PVM και BVM βρίσκεις πάντως και στην Ελλάδα. Προσωπικά επειδή δουλευω στον χώρο της τηλεόρασης έχω και μια καλύτερη πρόσβαση στο να τα βρίσκω, έχω κάτσει να δώ προσεκτικά άπειρα μοντέλα. Όπως είδες και εσύ απο πρώτο χέρι, πρέπει να έχεις και τα service manuals για να ξέρεις τι πρέπει να ρυθμίσεις σωστά. Επειδή είμαι και εγώ ψείρας με την οθόνη, ένα καλοσυντηρημένο Commodore 1084 δεν έχει να ζηλέψει πολλά. Υπάρχει απο πίσω ρύθμιση για stretch/horiz./vertical 50/60hz, όπως και μέσα στην πλακέτα, και στην Ελλάδα τα βρίσκεις και με κανα 35άρι- 45 ευρώ, ενώ με καλό καλώδιο παίρνεις RGB ποιότητας BVM.
Αυτα τώρα δεν τα λέω για να μειώσω τα Sony, σε καμία περίπτωση, οθονάρες είναι και με απίστευτο clarity! Τα λέω απλώς, επειδή οι arcade fans ιδιαιτερα της Αμερικης τα εκθειάζουν, ίσως λίγο παραπάνω μιας και δεν είχαν ιδιαίτερη πρόσβαση σε καλά RGB home micro/tv monitors, εώς καθόλου δηλαδή, μιας και τόσα χρόνια το 90% την έβγαζε με composite εκεί ! Μιας και έχεις μπεί στον κόπο με τις φωτογραφίες, τράβα όταν μπορεσεις ενα κοντινό στην οθόνη να ζαχαρώσουμε λίγο scanline !!!
Σωστότατος, από τις καλύτερες οθόνες που είχα ποτέ ήταν το 1084S. Με ρυθμίσεις για την οθόνη stretch, center κλπ κλπ.

Ουτέ για πλάκα δε θα έπαιζα σε LCD οθόνες χωρίς φίλτρα τα παιχνίδια αυτά γιατί απλά είναι απαίσια. Και απλές τηλεοράσεις crt τη δουλειά τους τη κάνουν.

Πάντως για ηλεκτρονικά η 14άρα είναι πάρα πολύ μικρή, όλα τα ηλεκτρονικά είχαν 20+ ιντσών οθόνες.
 
Shinobi είπε:
Σωστότατος, από τις καλύτερες οθόνες που είχα ποτέ ήταν το 1084S. Με ρυθμίσεις για την οθόνη stretch, center κλπ κλπ. Ουτέ για πλάκα δε θα έπαιζα σε LCD οθόνες χωρίς φίλτρα τα παιχνίδια αυτά γιατί απλά είναι απαίσια. Και απλές τηλεοράσεις crt τη δουλειά τους τη κάνουν.

Πάντως για ηλεκτρονικά η 14άρα είναι πάρα πολύ μικρή, όλα τα ηλεκτρονικά είχαν 20+ ιντσών οθόνες.
Nαι, αρκεί να το ταίσεις με RGB μέσω κάποιου καλού αντάπτορα φυσικά. Δεν γίνεται καν κουβεντα για τις LCD/TFT αυτο εξυπακούεται. Όσο για το μέγεθος, όντως είναι λίγες οι 14 ίντσες, εγώ προσωπικά προτιμώ την 28άρα της καμπίνας μου για τα arcade, παρόλα αυτά, αν συνδέσεις ενα Neo Geo με το 1084 σε RGB η ποιότητα της εικόνας είναι πολύ καλύτερη απο οποιοδήποτε arcade monitor (εκτός απο μερικά που πάνε κανα χιλιάρικο φυσικά). Το ίδιο ισχύει για κάθε καλής ποιότητας RGB σήμα που βγαίνει απο κάποια κονσόλα, π.χ απο το Mega Drive αν αγοράσεις το ακριβό custom RGB καλώδιο, modded με Pure Sync, τότε η εικόνα στο 1084 είναι κρύσταλλο. Φυσικά, αν συνδέσεις απλά μια 500άρα στο 1084 και δείς ενα slideshow που τρέχει σε HAM, ή κάποιο demo με παλαβά RGB effects, επίσης διαπιστώνεις εύκολα την ποιότητα του 1084. Κανόνας πάντα, καλό μηχάνημα με δυνατή RGB έξοδο, και καλό/κατάλληλο RGB καλώδιο.
 
Other_Reality είπε:
PVM και BVM βρίσκεις πάντως και στην Ελλάδα. Προσωπικά επειδή δουλευω στον χώρο της τηλεόρασης έχω και μια καλύτερη πρόσβαση στο να τα βρίσκω, έχω κάτσει να δώ προσεκτικά άπειρα μοντέλα. Όπως είδες και εσύ απο πρώτο χέρι, πρέπει να έχεις και τα service manuals για να ξέρεις τι πρέπει να ρυθμίσεις σωστά. Επειδή είμαι και εγώ ψείρας με την οθόνη, ένα καλοσυντηρημένο Commodore 1084 δεν έχει να ζηλέψει πολλά. Υπάρχει απο πίσω ρύθμιση για stretch/horiz./vertical 50/60hz, όπως και μέσα στην πλακέτα, και στην Ελλάδα τα βρίσκεις και με κανα 35άρι- 45 ευρώ, ενώ με καλό καλώδιο παίρνεις RGB ποιότητας BVM.
Αυτα τώρα δεν τα λέω για να μειώσω τα Sony, σε καμία περίπτωση, οθονάρες είναι και με απίστευτο clarity! Τα λέω απλώς, επειδή οι arcade fans ιδιαιτερα της Αμερικης τα εκθειάζουν, ίσως λίγο παραπάνω μιας και δεν είχαν ιδιαίτερη πρόσβαση σε καλά RGB home micro/tv monitors, εώς καθόλου δηλαδή, μιας και τόσα χρόνια το 90% την έβγαζε με composite εκεί ! Μιας και έχεις μπεί στον κόπο με τις φωτογραφίες, τράβα όταν μπορεσεις ενα κοντινό στην οθόνη να ζαχαρώσουμε λίγο scanline !!!
Απο site του εξωτερικού πήρα την απόφαση για αυτά τα μοντέλα. Στην Ελλάδα έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Οι 14 ίντσες ειναι λίγες αλλά ήταν επιλογή μου λόγω έλλειψης χορού. Τελικά βόλεψε γιατί μπορώ να έχω 2 monitor στο ίδιο δωμάτιο. Έχω και μι Sony CRT 29 100hz σχετικά αχρηςιμοποιητη, αλλά η ποιοτητα ειναι πολύ κατώτερη.το θέμα της ποιότητας ειναι σχετικό όμως και εξαρτάται απο πόσες οθόνες έχει δει κανείς. Όταν πήρα την πρώτη που νόμιζα οτι είχε ελάττωμα, ήταν οτι καλύτερο έχω δει! Μετα που πήρα το 1416p είχε διαφορά απο το πρώτο BVM όση είχε αυτό με την commercial TV. Θυμάμαι την αγγελία του Γερμανού και έλεγε Sony BVM 1416p A class monitor.

Νομίζω οτι αυτή η σειρά δε βγαίνει σε πάνω απο 14 ίντσες. Η ζέστη που βγάζει μετα απο λίγο ειναι απίστευτη και ας έχει και μεγάλες ψύκτρας πίσω. Ειναι όλη μεταλλική. Πολύ δύσκολα μεταφέρεται απο 1 άτομο και αυτό επειδή έχει δυο μεγάλες χειρολαβές. Όλα τα stretch και H-center και V-centre ειναι μπροστά. Επίσης έχει 4 memory για contrast, brightness σε τέσσερα κουμπιά αντίστοιχα. Κάθετα έχει 900 ή 1.000 lines και αυτό ειναι καλό για 16/9 απο οτι μου είχε συστήσει ο Γερμανός. Τέλος όλα τα components έχουν τη μορφή συρταριών ώστε μάλλον αν χαλάσει κάτι να βγει το 1 συρτάρι. Έχει 28.000 ώρες λειτουργίας.

Το απλό BVM ειναι όπως αυτά που έχουν οι Αμερικανοί. Ηλεκτρονικά μενού κτλ δεν έχει stretch και v και H centre κουμπιά μπροστά και ούτε και μνήμες για διάφορες φωτηνοτητες. Ειναι μια μαμακία
 
vasilas432 είπε:
Απο site του εξωτερικού πήρα την απόφαση για αυτά τα μοντέλα. Στην Ελλάδα έψαξα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Οι 14 ίντσες ειναι λίγες αλλά ήταν επιλογή μου λόγω έλλειψης χορού. Τελικά βόλεψε γιατί μπορώ να έχω 2 monitor στο ίδιο δωμάτιο. Έχω και μι Sony CRT 29 100hz σχετικά αχρηςιμοποιητη, αλλά η ποιοτητα ειναι πολύ κατώτερη.το θέμα της ποιότητας ειναι σχετικό όμως και εξαρτάται απο πόσες οθόνες έχει δει κανείς. Όταν πήρα την πρώτη που νόμιζα οτι είχε ελάττωμα, ήταν οτι καλύτερο έχω δει! Μετα που πήρα το 1416p είχε διαφορά απο το πρώτο BVM όση είχε αυτό με την commercial TV. Θυμάμαι την αγγελία του Γερμανού και έλεγε Sony BVM 1416p A class monitor.

Νομίζω οτι αυτή η σειρά δε βγαίνει σε πάνω απο 14 ίντσες. Η ζέστη που βγάζει μετα απο λίγο ειναι απίστευτη και ας έχει και μεγάλες ψύκτρας πίσω. Ειναι όλη μεταλλική. Πολύ δύσκολα μεταφέρεται απο 1 άτομο και αυτό επειδή έχει δυο μεγάλες χειρολαβές. Όλα τα stretch και H-center και V-centre ειναι μπροστά. Επίσης έχει 4 memory για contrast, brightness σε τέσσερα κουμπιά αντίστοιχα. Κάθετα έχει 900 ή 1.000 lines και αυτό ειναι καλό για 16/9 απο οτι μου είχε συστήσει ο Γερμανός. Τέλος όλα τα components έχουν τη μορφή συρταριών ώστε μάλλον αν χαλάσει κάτι να βγει το 1 συρτάρι. Έχει 28.000 ώρες λειτουργίας.

Το απλό BVM ειναι όπως αυτά που έχουν οι Αμερικανοί. Ηλεκτρονικά μενού κτλ δεν έχει stretch και v και H centre κουμπιά μπροστά και ούτε και μνήμες για διάφορες φωτηνοτητες. Ειναι μια μαμακία
Είναι θηρία. Υπάρχουν όμως και τα BVM-2010P, οπότε παίζουν και σε 20άρες, όχι μόνο 14άρες ! Αυτή να δείς, πραγματικά ΑΣΗΚΩΤΗ ! "Απλά" BVM δεν υπάρχουν, απλώς έχουν όλες τις ρυθμίσεις σε μενού με λίγα κουμπάκια μπροστά, και οκ αυτό σε χρήση με διαφορετικά hardware συνέχεια ίσως να είναι λίγο μανούρα. Τα βασικά (H/V center etc) τα έχουν όλα τα BVM. Εξάλλου αυτός είναι και ο σκοπός τους, χρησιμοποιούνταν (όχι πια) στο Broadcast. Tα πιο εξειδικευμένα όπως αυτό το μοντέλο που έχεις, ήταν συνήθως για διευθυντές φωτογραφίας η οπερατέρ στα πλατώ, στις παλιές παραγωγές (πάνε τώρα αυτά, αλλα είναι άλλη κουβέντα), όπου έπρεπε να υπάρχει άμεση πρόσβαση σε όλα αυτά.
 
Other_Reality είπε:
Είναι θηρία. Υπάρχουν όμως και τα BVM-2010P, οπότε παίζουν και σε 20άρες, όχι μόνο 14άρες ! Αυτή να δείς, πραγματικά ΑΣΗΚΩΤΗ ! "Απλά" BVM δεν υπάρχουν, απλώς έχουν όλες τις ρυθμίσεις σε μενού με λίγα κουμπάκια μπροστά, και οκ αυτό σε χρήση με διαφορετικά hardware συνέχεια ίσως να είναι λίγο μανούρα. Τα βασικά (H/V center etc) τα έχουν όλα τα BVM. Εξάλλου αυτός είναι και ο σκοπός τους, χρησιμοποιούνταν (όχι πια) στο Broadcast. Tα πιο εξειδικευμένα όπως αυτό το μοντέλο που έχεις, ήταν συνήθως για διευθυντές φωτογραφίας η οπερατέρ στα πλατώ, στις παλιές παραγωγές (πάνε τώρα αυτά, αλλα είναι άλλη κουβέντα), όπου έπρεπε να υπάρχει άμεση πρόσβαση σε όλα αυτά.
Δέχομαι το "απλά" BVM δεν υπάρχουν αφού είσαι στο χώρο, αλλά γιατί η ευκρίνεια και τα χρώματα ειναι μέρα με τη νύχτα? Γιατί στο 1416p μπορώ να απλά κατεβάσω λίγο τη φωτεινότητα και το contrast για να παίξει το αγνό RGB σήμα οσο σκοτεινό θέλω ή προτιμάω, ενώ στο άλλο πρέπει τα ποντεσιομετρα brightness και contrast να πάνε τέρμα κάτω και μπορεί να ήθελε και λίγο ακόμα αλλά δεν παει πιο κάτω? και ειναι και 600 μόνο κάθετα lines το φτηνό έχοντας χειρότερο 16/9.

θα σου βγάλω το βράδυ φωτό και τα 2.
 
Άιντε να αρχίσω να ανεβάζω κι εγώ, σιγά-σιγά :D

Όλες είναι καθαρούτσικες, με αλλαγμένους πυκνωτές κλπ κλπ κλπ :cool: :D

attachment.php


Η SEGA ST-V (Titan) mobo ...ή αλλιώς ένα Saturn στα arcades ! Αλλαγμένο BIOS με multi regional ....

attachment.php


SEGA ST-V cartridges...

attachment.php


NEOGEO MVS cartridges...

attachment.php


Η Κινέζικη 161 in 1 πάνω σε μια από τις τρεις NEOGEO mobos που έχω...

attachment.php


Η δεύτερη MV 1FZ μαζί με το αυθεντικό joystick...

attachment.php


...και η τρίτη MV1F. Σε όλες έχω βάλει το Universal BIOS 3.1 (free version)

attachment.php


...και αυτό είναι ένα custom NEOGEO arcade joystick (sanwa parts) που έκανα πρόσφατα (σε μια στιγμή δημιουργικής έκρηξης...γιατί έπρεπε κάτι να κάνω :p :D)

Συνεχίζεται... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικα!! Επισης θαυμαζω το ποσο καθαρα ειναι ολα!!
 
Ωχ, αρχισαμε ! Αυτα ειναι ! Stv ζαχαρωνω και εγω ! @vasilas υπαρχει διαφορα απο pvm σε bvm, αλλα υπαρχουν απλως και "πεσμενα" μονιτορ ! Ακομη και αυτα ερχεται η στιγμη του rejuvination η θανατος !

Ερωτας και η συλλογη του geonas, αμα αρχισουν να σκανε μυτη και οι ρετρο-pcbιες θα μας κανεις ζημια !
 
Ωραίος Γιώργο! Φαντάζομαι πως θα περνάς τα απογεύματά σου. Ειδικά που και η σύζυγος ασχολείται και αυτή, χαμός θα γίνεται. :) Μπράβο, μπράβο, μπράβο!
 
Geonas εξαιρετικός απο κάθε άποψη! Μπράβο για την επιδέξια δουλειά σου πάνω στις πλακέτες. Προσπαθώ να βάλω στο Primal Rage plexi στην κάτω μεριά, γιατί στην πάνω έχει μια θεόρατη ψύκτρα, μάλλον στο chip του ήχου και ειναι πολύ δύσκολο.

Ανεβάζω μερικές φωτό με close up τα monitors και κάτι αλλά πικάντικα!

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg
 
Θαυμάσια όλα ! Το Ω , το Σ και όλα τα γράμματα του Αλφάβητου ;) :D

Τα monitor όσο τα βλέπω, τόσο θέλω κι εγώ ... #)

...και συνεχίζω την παρουσίαση μου...

attachment.php


Bootleg - Toaplan - SkyShark

attachment.php


Original - Hot B - Super Shangai Dragon's Eye

attachment.php


Original - Namco System 2 - Dragon Saber

attachment.php


Original - Technos - The Combattribes

attachment.php


Bootleg - Tehkan - Pinball Action

attachment.php


Bootleg - Konami - Rush 'N Attack (Green Beret)

attachment.php


Bootleg - Capcom - Ghost'N Goblins

attachment.php


Original - Konami - Amidar

attachment.php


Bootleg - SEGA - Golden Axe

attachment.php


Η τριπλή μου Nibbler :D (2X original Nibbler - Rock Ola and Nibbler - Olympia με την κοινή τους πλακέτα από κάτω)

Τα roms της Nibbler - Olympia έγιναν dumps για το ΜΑΜΕ

attachment.php


Η μικροσκοπική iCade 60in1

attachment.php


Original - TAITO - Arkanoid (Υπάρχει και το spiner)

attachment.php


Original - Irem - Kung Fu Master

attachment.php


Bootleg - MS Pacman (Made in Greece) Τα roms έγιναν dump(s) για το ΜΑΜΕ

attachment.php


Original - UNIVERSAL - Lady Bug

attachment.php


Bootleg - Atari - Tetris

attachment.php


Bootleg - Jaleco - EXERION

attachment.php


Original - Capcom - Commando

attachment.php


Bootleg - Jaleco - EXERION (Υπό επισκευή !)

attachment.php


Original - Jaleco / Taito licenced - EXERION

attachment.php


Bootleg - Nichibutsu - Moon Cresta (Ίδιο hardware με το Galaxians - cocktail pcb)

attachment.php


Original - Williams - Moon Patrol (Γι αυτό θα δείτε κάποιες εκπλήξεις από μένα ...soon ;) :D )

attachment.php


Original - Exciting Soccer - Alpha Denshi

attachment.php


Bootleg - Franco ? - PHOENIX

attachment.php


Original - Capcom System I - Knights of the Round (Υπό επισκευή - δυστυχώς έχει "αρπάξει" το μικρό C board και ίσως υπάρχει πρόβλημα και στο Α. Οι μνήμες (Β board) είναι 100% τέλειες, αφού έγινε σύγκριση -μετά από dumps- με το verified set του MAME)

...Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άψογα, φανταστικά!
 
Να ειςαι καλα geoanas άνοιξε το μάτι μου πρωί πρωί! Καταπληκτική η συλλογή σου. Δε νομίζω να υπαρχει άλλος στον κόσμο που να φροντίζει έτσι τα "μωρά του" :)

Οσον αφορά την οθόνη για μένα ειναι must να πάρεις μία έστω και 14'. Ο φίλος μας παραπάνω που ειναι στο χώρο θα μπορούσε ίσως να σου βρει κάτι καλό και φτηνό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωχ παναγίτσα μου ! Βαράτε αλύπητα, μια ο ένας με τα analogic ξύλινα AES joysticks, τις οθονάρες με τα κοντινά στα scanlines και τα Pulstar για AES κουμπωμένα, και μετά ο Geoanas με τις πλακετάρες του. Αδελφέ, όχι απλά άψογα, το έχεις πάει σε άλλο επίπεδο, κατευθείαν για μουσείο. Οι βασούλες για κάθε PCB, τα plexi παντού όμορφα κομμένα, με καρτελάκια, bubble wraps, και τα παιχνίδια ένα και ένα και πεντακάθαρα. Τι να πώ, μόνο συγχαρητήρια σε έναν αυθεντικό λάτρη των arcades, είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ !

Όσο για το BVM θα έχω το νού μου (προς το παρόν προσπαθώ και εγώ να καβατζώσω ενα PVM που θέλει επισκευή lol). Ξαναλέω πάντως οτι με ενα 1084S και ενα RGB scart adaptor, είσαι του κουτιού (εκεί εγώ, ντάξει εχω μερικά βίτσια με ότι γράφει commodore)
 
Αλέξανδρε μη μου μιλάς εμένα για Commodore...είμαι πολύ άρρωστος, νομίζω ότι το ξέρεις, έτσι ? :biglaugh: Άρχισε να post-άρεις και τα δικά σου :popcorn: !

Διάβασα και την αρθράκλα σου περί NEOGEO στο Retro Planet...σκίζεις ! Συγχαρητήρια !

Βασίλη και Johnny σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :thanx2: ...επανέρχομαι δριμύτερος με άλλες πλακετίτσες ;) ...με όλα τα retro μου (και όχι μόνο ;) ..) είμαι ιδιαίτερα λεπτολόγος :D
 
Ωπ, με "διάβασες" δηλαδή Γιώργο ; Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, απο εσένα έχει ιδιαίτερο βάρος ! Τώρα εγώ ο κακομοιρούλης τι να ποστάρω ; Ντρέπομαι με αυτά που βλέπω lol !

Θα βάλω μόλις καταφέρω να καθαρίσω λίγο τον παιδικό σταθμό που λέγετε σαλόνι :baby2: , την καμπίνα με το MVS 1FZ και το 161, σύν τα MVS carts μου και την μικρή μου AES συλλογούλα. Έχω και μερικές PCB οι περισσότερες τσαμπουκαλεμένες, κάτι Wonderboy, Mortal Kombat, Tetris κλπ αλλα είναι σε κακό χάλι όλες (τις έχω παρατήσει σε μια γωνιά στην αποθήκη λόγω έλλεψης χρόνου, πλέον με το μωρό και χώρου !)
 
Πίσω
Μπλουζα