Συζήτηση: Real arcade hardware

Mπραβο και στους 2 (vasila και geoana)!!!Eιστε αψογοι!!Γιωργο μηπως πρεπεις να κανεις μια ξεχωριστη παρουσιαση της made in Greece πλακετας??
 
Φυσικά Γρηγόρη και θα κάνω ! ;)

...έρχονται κι άλλες, που ενώ έχουν υποστεί καθάρισμα και re-cap, περιμένουν υπομονετικά για plexi glass ... :D

attachment.php


Original - SEGA / SANRITSU - Bank Panic

attachment.php


Bootleg - CAPCOM - 1942

attachment.php


Original - Tehkan - Bomb Jack

attachment.php


Ακόμα ένα original - Tehkan - Bomb Jack που επισκεύασα πέρυσι και πάει ρολόι :D

attachment.php


Original - Konami - Circus Charlie

attachment.php


Original - TAITO - 4απλή πλακέτα με το Elevator Action

attachment.php


Bootleg - TECMO - Euro League (Bootleg του World Cup 90 με Ιταλικές ομάδες)

attachment.php


Original - DECO / Data East - Express Raider

attachment.php


Bootleg (Πιθανότατα από Κορέα) - Toaplan - FixEight

attachment.php


Original - SEGA - Frogger (μαζί με το volume pot)

attachment.php


Original - HEXA - Dr. Korea

attachment.php


Original - DECO / Data East - Karate Champ

attachment.php


Original - Nihon Systems / United Artists - Perfect Billiards

attachment.php


Orignal - SUNA - Rough Ranger

attachment.php


Original - PROMA - Son Of Phoenix

attachment.php


attachment.php


attachment.php


3 τυχερά (2 Cherry Master και 1 Lucky Liner) δεν γνωρίζω λεπτομέρειες γιατί δεν ασχολούμαι με αυτά ;)

attachment.php


6in1, για σύνδεση 6 διαφορετικών Jamma pcbs σε έναν Jamma connector (αλλαγή on the fly με τηλεχειρισμό).

Την έχω μοντάρει για να δίνει στο πρώτο slot -5V, απαραίτητο για κάποιες παλιές πλακετίτσες (π.χ. Circus Charlie...)

...Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα κανω μια ερωτηση σαν ΑΣΧΕΤΟΣ μ'αυτα?

Παρακαλω πολυ μη με μισησετε, μια ερωτηση μονο:

Ωραια ολα αυτα με τις πλακετες και απειρος χρονος για καθαρισμα, κολλησεις και δε ξερω κι εγω τι αλλο, respect οσο δε παει ρε παιδι μου... Απλα, σαν ΑΣΧΕΤΟΣ επαναλαμβανω, γιατι τις βαζεις μια-μια φωτο και δεν αναφερεις απλα ποια παιχνιδια εχεις?

Τι διαφορετικο μπορουμε να καταλαβουμε σε καθεμια πλακετα ας πουμε (εμεις οι ΑΣΧΕΤΟΙ)??

Επαναλαμβανω, με καλη καρδια ρωταω, για να μαθαινω κι ολας, μη το παρετε ουτε 1% στραβα..

Με καθε εκτιμηση και σεβασμο σε ολους σας, ειστε φοβεροι στο ειδος σας ο καθενας και φιλαρακια μου σας νιωθω... :)
 
Κανένα πρόβλημα !

Τις βάζω μια-μια γιατί στις arcade πλακέτες, κάθε μια είναι μοναδική !

Υπάρχουν βέβαια και συστήματα που μπορούν να τρέξουν περισσότερα του ενός παιχνιδιού (είτε με hacking, είτε με απλό rom swaping). Υπάρχουν τα originals, υπάρχουν και τα παράνομα (bootlegs).

Υπάρχουν και τα υπόλοιπα όπως το NeoGeo ή το SEGA ST-V ή το PolyGame Master (PGM) του φίλου Βασίλη που δέχονται αλλαγή παιχνιδιού απλά ως cartridge.

Θα μπορούσα βέβαια να κάνω μια ξερή απαρίθμηση, αλλά δεν θα ήταν και τόσο ενδιαφέρον ;)

Εξάλλου έχω την εντύπωση ότι ο Βασίλης άνοιξε το θέμα για να έχουμε και καλό eye candy, όλοι εμείς που ασχολούμαστε με το άθλημα :D

Εγώ βέβαια πήρα κι ένα παραπάνω ρίσκο γιατί ο Rygar θα με τρελάνει στα εξώδικα #)

Φίλε Βασίλη (viking4a) , αν κολλήσεις με το μικρόβιο της συλογής arcade δεν υπάρχει επιστροφή ! :D
 
Nαι, το ΜΟΝΟ που καταφερα λιγο να διακρινω, ειναι οτι ολες ειναι διαφορετικες μεταξυ τους...ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ!! Χαχα!! :p

Ευχαριστω που δε θιχτηκες.. γενικα, καμια φορα κανω τετοιες ερωτησεις, αλλα μονο και μονο γιατι εχω αγνες αποριες, τιποτα αλλο, ειμαι καλο παιδακι!! :)

Σε καταλαβαινω για το κολλημα..Εγω εχω ας πουμε κολλημα με αυτοκολλητες συλλογες εδω και 2 χρονια.

Ολα τα βιτσια τα ιδια ειναι!! Χαχα!!

Συγχαρητηρια και παλι για τις γνωσεις σου και την δουλεια και χρονο που αφιερωνεις σ'αυτα, εγω μια καμπινα πηρα μονο απο τοτε που ειμαι στο φορουμ και μια πλακετα με 460 παιχνιδια plug'n'play απο Κινα για να παιζω, μεχρι εκει φτανουν οι γνωσεις μου στα arcades, μονο να πληρωνω, δε πιανουν τα χερια μου...

Απολυτο RESPECT σ'εσας, συνεχιστε να βαζετε φωτο να βλεπω κι εγω να μαθαινω.. ;)
 
viking4a είπε:
Απλα, σαν ΑΣΧΕΤΟΣ επαναλαμβανω, γιατι τις βαζεις μια-μια φωτο και δεν αναφερεις απλα ποια παιχνιδια εχεις? Τι διαφορετικο μπορουμε να καταλαβουμε σε καθεμια πλακετα ας πουμε (εμεις οι ΑΣΧΕΤΟΙ)??

Επαναλαμβανω, με καλη καρδια ρωταω, για να μαθαινω κι ολας, μη το παρετε ουτε 1% στραβα..

Με καθε εκτιμηση και σεβασμο σε ολους σας, ειστε φοβεροι στο ειδος σας ο καθενας και φιλαρακια μου σας νιωθω... :)
Kανενας δεν σε παρεξηγει,απλα για εμενα τουλαχιστον,ειναι πολυ πιο ενδιαφερον να δω τις πλακετες,απο το να κανει μια απλη απαριθμηση των παιχνιδιων που εχει,που πλεον με το ΜΑΜΕ τα εχει ο καθενας...
 
Nαι Γρηγορη, κι εμενα πιο πολυ μ'αρεσει να βλεπω εικονες, δεν εχω θεμα, τι θα με πειραξει, χαχα!!

Απλα ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ και δε καταλαβαινω τι ειναι το καθετι που βλεπω, οποτε απλα βλεπω σαν χανος, αλλα μ'αρεσουν!! :)

Συνεχιστε το θεμα σας, σας χαιρομαι..

και παλι ΜΠΡΑΒΟ για τις συλλογες σας, μη ξεχνιομαστε!! :)
 
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έχοντας μια πλακέτα, για να παίξει κάποιος την κουμπώνει κάπου π.χ. σε κάποια θήκη ή κάτι παρόμοιο ή αρχίζει να τραβάει καλώδια από εξόδους και εισόδους (για χειριστήριο, καλώδιο TV κτλ) και κάνει πειράματα; Στα πόσα βολτ λειτουργούν; Θεωρώ στα 220V.
 
Οι bootleg πλακέτες σε τι διαφέρουν από τις original, και πως τις ξεχωρίζεις?
 
Πωπω, αναψα την φωτια των ερωτησεων μου φαινεται, χαχαχα!! :p

Αν αρχισω να ρωταω κι εγω.. ΚΑΗΚΑΜΕ!! :cool:
 
viking4a είπε:
Πωπω, αναψα την φωτια των ερωτησεων μου φαινεται, χαχαχα!! :p Αν αρχισω να ρωταω κι εγω.. ΚΑΗΚΑΜΕ!! :cool:
Ε μα γι'αυτό το θέμα περιέχει τη λέξη συζήτηση. Ωραία να τα καμαρώνουμε αλλά να μάθουμε και 5 πράματα :)
 
johnny19818 είπε:
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έχοντας μια πλακέτα, για να παίξει κάποιος την κουμπώνει κάπου π.χ. σε κάποια θήκη ή κάτι παρόμοιο ή αρχίζει να τραβάει καλώδια από εξόδους και εισόδους (για χειριστήριο, καλώδιο TV κτλ) και κάνει πειράματα; Στα πόσα βολτ λειτουργούν; Θεωρώ στα 220V.
Nαι,καπως ετσι ειναι...μπορεις να την κουμπωσεις σε κονεκτορα ειτε να κολλησεις τα καλωδια κατ'ευθειαν..το Pinout ειναι καπως ετσι:

jamma-pinout.jpg

Οπως βλεπεις δινεις 5 και 12 βολτ (οχι 220!!) και παιρνεις τις εξοδους για εικονα,ηχο,χειριστηρια κλπ

Yπαρχουν οι κονεκτορες με το καλωδιο στο ebay ή λυσεις οπως αυτη

00 Vogatek SuperGun Guide.jpg
 
Έχω διαβάσει ένα άρθρο για κάτι Ρώσους που σώσανε σοβιετικά arcade (ψάξτε στο google soviet arcades) Και αυτό που κάνετε και σεις είναι πολύ σημαντικό γιατί σώζετε ένα κομμάτι της ιστορίας και της παιδικής και εφηβικής ηλικίας όλων μας από την λήθη. Έτσι, όταν τα ανιψάκια μου γίνουν 20 χρονών, πώς θα τους εξηγήσω τι ήταν αυτά τα μπλιμπλίκια που περνούσαμε τις ώρες μας;
 
@ theoritikos

Bootlegs Vs Original

Αυτές οι μαιμουδιές (bootlegs) κατασκευάστηκαν (μάλλον) σε Κορεάτικα (ή Κινέζικα) εργοστάσια , κάπου μεταξυ 85-95 .

Όλα τα chips είναι Goldstar (η παλιά LG) και η τιμή τους ήταν αισθητά μικρότερη της original (φαντάσου διαφυγόντες φόροι, δικαιώματα παιχνιδιού, κόστος ποιοτικού σχεδιασμού και παραγωγής κλπ κλπ κλπ).

Οι operators (ιδιοκτήτες καταστημάτων) δεν νοιαζόταν για το παιχνίδι, αλλά για το ποσοστό κέρδους/κόστους και γι αυτό τις προτιμούσαν, άσχετα αν είχαν ημερομηνία λήξεως. Στο κάτω κάτω το παιχνίδι σε 1-2 χρόνια τα "έβγαζε τα λεφτά του" και πήγαινε για αποθήκευση (πάκτωμα για ανταλλακτικά/λήθη) - πούλημα μαζικά σε άλλες χώρες - καταστροφή.

Η γραμμή παραγωγής τους πρέπει να ήταν hand made labour work με ανειδίκευτους εργάτες, σε μεγάλους αριθμούς χωρίς καμιά, μα απολύτως καμιά απόπειρα έστω, ελέγχου της ποιότητας....

Βασίζονται σε XILINX και ALTERA programable chips και σε δεκάδες LS.....

Κύριο χαρακτηριστικό τους είναι οι στραβοκολημένες eproms κατευθείαν πάνω στο pcb και οι δεκάδες ψυχρές κολλήσεις. Ο σχεδιασμός των tracks και οι τρυπούλες για τοποθέτηση των components είναι μιας χρήσης (!). Σε κάθε προσπάθεια αποκόλησης (έστω και με κολλητήρι 15W), καταστρέφονται και απανθρακώνονται τα πάντα....

Αρκετή τέτοια μαιμουδιά κυκλοφορεί σε Capcom System 1....

Αν θέλεις να δεις πραγματικά την διαφορά μεταξύ μιας bootleg και μιας original και πόσο τις εκτιμώ, ρίξε μια ματιά εδώ ή εδώ... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
@ theoritikos
Αν θέλεις να δεις την διαφορά μεταξύ μιας bootleg και μιας original, ρίξε μια ματιά εδώ ή εδώ... ;)
:rofl: :rofl: :rofl: χαχαχαχα Διαβαζοντας το νομιζα οτι εκανες πλακα... αλλα μετα καταλαβα οτι δεν εκανες :p
 
:shake: :banghead: :frypan: :thumbup: :D
 
Geoanas δώσε πόνο στο λαό! Πες πως το κανείς να ανεβάζω και εγω μία μία φαίνονται πολυ καλύτερα έτσι! Αυτό ειναι thread!
 
angel_grig είπε:
Nαι,καπως ετσι ειναι...μπορεις να την κουμπωσεις σε κονεκτορα ειτε να κολλησεις τα καλωδια κατ'ευθειαν..το Pinout ειναι καπως ετσι:
Προβολή συνημμένου 124803

Οπως βλεπεις δινεις 5 και 12 βολτ (οχι 220!!) και παιρνεις τις εξοδους για εικονα,ηχο,χειριστηρια κλπ

Yπαρχουν οι κονεκτορες με το καλωδιο στο ebay ή λυσεις οπως αυτη

Προβολή συνημμένου 124804
Ευχαριστώ Γρηγόρη για την εξήγηση.
 
Βασίλη, έφτιαξα ένα album και από εκεί αφού κάνω upload τις φωτογραφίες μου, τις post-άρω μια - μια.
 
Ajax87 είπε:
:rofl: :rofl: :rofl: χαχαχαχα Διαβαζοντας το νομιζα οτι εκανες πλακα... αλλα μετα καταλαβα οτι δεν εκανες :p
Χα χα μια από τα ίδια και εγώ! :D

Πάμε στο συμπέρασμα πως οι bootleg έχουν ημερομηνία λήξης λόγω της κακής τους κατασκευής...
 
Πίσω
Μπλουζα