Συλλογές Υπερατού

[offtopic]Εγώ μόνο ένα σχόλιο θα κάνω: Προσέξατε ότι οι παίκτες είναι Έλληνες?

Είχα πολλά χρόνια να το δω αυτό....

Όσο για τα ονόματα, ιερά "τέρατα" του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Ενός Ελληνικού ποδοσφαίρου που άξιζε να το παρακολουθείς. [/offtopic]

Βρε Μάνο, μιας και δέχεσαι παραγγελιές, μήπως μπορείς να βάλεις και καμιά φωτό από "Καυτές Μοτοσυκλέτες" ή "Σούπερ Δίτροχα"?

Δηλώνω αθεράπευτη φαν και τρελή και παλαβή με τους 2 τροχούς! :)
 
D@redevil είπε:
[offtopic]Εγώ μόνο ένα σχόλιο θα κάνω: Προσέξατε ότι οι παίκτες είναι Έλληνες?
Είχα πολλά χρόνια να το δω αυτό....

Όσο για τα ονόματα, ιερά "τέρατα" του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Ενός Ελληνικού ποδοσφαίρου που άξιζε να το παρακολουθείς. [/offtopic]

Βρε Μάνο, μιας και δέχεσαι παραγγελιές, μήπως μπορείς να βάλεις και καμιά φωτό από "Καυτές Μοτοσυκλέτες" ή "Σούπερ Δίτροχα"?

Δηλώνω αθεράπευτη φαν και τρελή και παλαβή με τους 2 τροχούς! :)

OK!

HWScan00426.jpgΚαυτές μοτοσυκλέτες

HWScan00427.jpgΣούπερ 2τροχα μέχρι 500 κ.εκ.
 
Όσο η D@redevil λιώνει (υποθέτω) με τις φωτογραφίες, δράττομαι της ευκαιρίας να σε ευχαριστήσω για την υπομονή σου με μας τις πορωμένες που έμπλεξες.

Δεν θα ζητήσουμε τίποτα άλλο ... δεσμεύομαι :D
 
manos311 είπε:
OK!
Καυτές μοτοσυκλέτες

Σούπερ 2τροχα μέχρι 500 κ.εκ.
Δε μπορείς να φανταστείς πόσο μ' έχεις συγκινήσει!....

Zundapp, KTM, Benelli, Ducati :)dribble:), MV Agusta.... ΈΡΩΤΕΣ! :D

Μόνο την Horex δε θυμάμαι καθόλου... Ούτε σαν σουλούπι, ούτε σαν μάρκα.... :wait2:

[edit] D@redevil is currently drooling all over the kbd. Pls leave a message! :p [/edit]
 
caprice είπε:
3. Ερώτηση: αν τύχαινε κάποιος τον τερματοφύλακα ποιός κέρδιζε; (εντάξει πλάκα κάνω) :)
Με τον αδελφό μου παίζαμε δικό μας παιχνίδι, με υπερατού και κίτρινη/κόκκινη κάρτα ταυτόχρονα. Το υπερατού ίσχυε σύμφωνα με τους κανόνες (κέρδιζε όλα τα φύλλα εκτός των Α1, Β1 κλπ που γινόταν σύγκριση χαρακτηριστικών). Οι χρωματιστές κάρτες παρέμεναν συνέχεια στο παιχνίδι (η κόκκινη κέρδιζε 2 φύλλα και η κίτρινη 1), έχαναν όμως από Α3, Β3 κλπ. Κίτρινη με Υπερατού ήταν ισοπαλία και πηγαίναμε στα επόμενα φύλλα, ενώ κόκκινη με Υπερατού κέρδιζε 1 φύλλο αυτός που είχε την κόκκινη (όχι το ίδιο το Υπερατού, το επόμενο).

caprice είπε:
Όσο η D@redevil λιώνει (υποθέτω) με τις φωτογραφίες, δράττομαι της ευκαιρίας να σε ευχαριστήσω για την υπομονή σου με μας τις πορωμένες που έμπλεξες.
Δεν θα ζητήσουμε τίποτα άλλο ... δεσμεύομαι :D
Μπα, δε βαριέσαι, μετά την 4η φορά που ανέβηκα στην καρέκλα, για να κατεβάσω την κούτα, να σκανάρω και να ξαναανεβάσω την κούτα, έχω πλέον τις 10 συλλογές μόνιμα δίπλα μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos311 είπε:
Μπα, δε βαριέσαι, μετά την 4η φορά που ανέβηκα στην καρέκλα, για να κατεβάσω την κούτα, να σκανάρω και να ξαναανεβάσω την κούτα, έχω πλέον τις 10 συλλογές μόνιμα δίπλα μου!
Μη "μας" βάζεις σε πειρασμό. Σε παρακαλώ :D
 
δεν ξέρω, το μόνο που αμυδρά θυμάμαι είναι κάτι αυτοκίνητα, με υπερατού το "De Tomaso Panthera"...
 
ειχα καποια με αεροπλανα,μηχανες,αυτοκινητα,φορτηγα και πλεουμενα

εχουν χαθει πλεον.
 
καλημέρα, κάθομαι με τον γιο μου και κοιτάμε τις τράπουλες.........του μιλάω και με κοιτάει με απορία και λαχτάρα να παίξουμε και μαζί.

μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν πλέον παρόμοιες τράπουλες στην αγορά; σε ποιό μαγαζί αν υπάρχουν (βλέπω ότι αναφέρεστε σε μαγαζιά της Αθήνας που για μένα είναι πολυυυυυ μακριά);
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tempo είπε:
καλημέρα, κάθομαι με τον γιο μου και κοιτάμε τις τράπουλες.........του μιλάω και με κοιτάει με απορία και λαχτάρα να παίξουμε και μαζί.
μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν πλέον παρόμοιες τράπουλες στην αγορά; σε ποιό μαγαζί αν υπάρχουν (βλέπω ότι αναφέρεστε σε μαγαζιά της Αθήνας που για μένα είναι πολυυυυυ μακριά);
Σίγουρα είχα πετύχει σε γνωστό κατάστημα παιχνιδιών (ίσως το πιο γνωστό - το ξέρουν και οι πέτρες) & σε άλλο ένα, επίσης γνωστό, που όμως δεν έχει μόνο παιχνίδια, αλλά είναι γενικού ενδιαφέροντος! :D

(τα ονόματα των καταστημάτων με pm.)

Από κει και πέρα, ιντερνετικά βρήκα αυτό, καθώς και αυτό.... Δεν ξέρω αν βοηθάει!
 
Κοίτα να δεις σύμπτωση! :D

Και βέβαια υπάρχουν παρόμοιες τράπουλες! Πριν από μισή ώρα ακριβώς αγόρασα μια τέτοια τράπουλα στην Καλλιθέα από επίσης γνωστό παιχνιδάδικο, όχι το #1 πάντως. Και με σκοπό ακριβώς να παίζω με τον 5χρονο γιό μου που έχει δείξει μεγάλο ενδιαφέρον για το παιχνίδι. Είχε αποκτήσει μια με αγωνιστικές μηχανές που δίνανε πριν κανά μήνα δώρο τα Goodys με το Junior και τρελάθηκε. Άσε που είναι πολύ αστείος όταν προσπαθεί να διαβάσει τα μεγάλα νούμερα (πχ στροφές/λεπτό: 18000, όταν παίζουμε μου λέει "ένα, οκτώ, μηδέν, μηδέν, μηδέν) :D :D:D

Τώρα του πήρα μια με αυτοκίνητα για να έχουμε ποικιλία. Για μόλις δύο ευρώ που κόστισε, πιστεύω θα κάνει μεγάλη χαρά όταν την δει το μεσημέρι που θα γυρίσει σπίτι. Και είναι και από τα λίγα παιχνίδια που μπορούμε να παίξουμε μαζί και να έχω και εγώ πραγματικά όρεξη να παίξω, καθώς κάτι τουβλάκια και αυτοκινητάκια δεν τα πολυπαλεύω πλέον. :)
 
Εγώ είχα βρει πριν λίγο καιρό σε ένα ψιλικατζίδικο μια συλλογή "Σουπερατού- Κάμπριο" της ΜΙΚΑ. 0,5 ευρώ! Το άρπαξα αμέσως!
 
Κάθε μέρα καταριέμαι τον εαυτό μου που έχω πετάξει (η μάνα μου δηλαδή) σχεδόν τα πάντα από την παιδική και εφηβική μου ηλικία. Πάλι καλά που κρατήσαμε τα άλμπουμ με τις οικογενειακές φωτογραφίες. Δυστυχώς λοιπόν στον γιό μου αφηγούμαι μόνο από μνήμης τις παιδικές μου εμπειρίες χωρίς να μπορώ να του δώσω κάτι απτό από εκείνη τη μαγική εποχή...
 
3 σετ υπερατού της ΜΙΚΑ που βρήκα μετά από ανασκαφές στο σπίτι.

DSCF3864.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπορει καποιος να μου πει σε μηνυμα που μπορω να αγορασω? δν με νοιαζει ουτε χρονολογια ουτε τιμη. απλως να ειναι στην αθηνα. Σας ευχαριστω πολυ!
 
Παιδιά εμένα ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι ;)

Ψάχνω χρόνια τις 2 αγαπημένες μου τράπουλες

α) ΠΟΛΕΜΙΚΆ ΠΛΟΙΑ Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

β) ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 4Χ4

Έχω τις παρακάτω τράπουλες:

1. ΠΟΛΕΜΙΚΑ ΠΛΟΙΑ Α ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

2. ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΠΟΛΕΜΙΚΑ ΠΛΟΙΑ

3. ΔΙΑΣΤΙΜΟΙΚΟΙ ΠΥΡΑΥΛΟΙ

4. ΠΥΡΟΒΟΛΑ Α' Κ Β' ΠΑΓΚ. ΠΟΛΕΜΩΝ

5. SUPER ΜΗΧΑΝΕΣ

6. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ

7. ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ

8. ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΠΡΙΝ ΤΟ 1940

9. ΤΑΝΚΣ(δυστυχως με μόνο 26 καρτες από 32 κ λειπει το εξώφυλλο)

10.ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ

11.ΤΑΝΚΣ

12.ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΑ

13.ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ

14.ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ 4Χ4(δεν είναι αυτά που ψάχνω, τα άλλα είναι παλιότερα)

Επίσης έχω κ 5 γερμανικές που η μία είναι NASA SUPER JETS που είναι όμοια με την Ελληνική, μία με παλιά αγωνιστικά αυτοκίνητα(έχει κ το πρώτο vw chirocco κ datsun cherry φτιαγμένο παρακαλώ) πρέπει να είναι πολύ παλιά η συγκεκριμένη τραπουλα, οι άλλες 3 είναι 2 με τρένα(έχει κ το δικό μας το intercity) κ μία με πυροσβεστικά - ασθενοφόρα(έχει κ το δικό μας ΕΚΑΒ).

θα ήθελα αντί τις Γερμανικές να είχα ελληνικές κ μακάρι να είχα τις 2 αγαπημένες μου τράπουλες,πολεμικά Α' παγκοσμίου κ αυτοκινητα 4χ4 αλλά τι να κάνουμε. Παίζαμε στο σχολείο στα διαλλείματα θυμάμαι, όταν ήμασταν θάλασσα κ στις διακοπές γενικά. Τώρα ρίχνω κανένα ματσάκι με την γυναίκα μου
smile.gif


Οι παλιές Ελληνικές:

1.jpg

οι γερμανικές:

2.jpg

οι καινούριες Ελληνικές:

3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnferf@1 είπε:
Ψάχνω χρόνια τις 2 αγαπημένες μου τράπουλες

α) ΠΟΛΕΜΙΚΆ ΠΛΟΙΑ Β ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ
Αυτήν την τράπουλα την είχα και εγώ και ήταν και εμένα η αγαπημένη μου. Δυστυχώς έχω να την δω και εγώ χρόνια... Μου έχει μείνει ακόμα στην μνήμη γιατί μου είχε κάνει εντύπωση σαν πιτσιρικάς ένα γερμανικό πλοίο (σχετικά μικρό) που ήταν άσπρο και το σχήμα του τότε μου έκανε αρκετά φουτουριστικό για 2 ΠΠ.
 
εγώ πάντως παιδιά όσο και αν έψαξα σε μικρά και μεγάλα μαγαζιά δεν μπόρεσα να βρω........κρίμα γιατί τα περιγράφω στα παιδιά μου με ενθουσιασμό και παράλληλα λυπάμαι όταν τα βλέπω να παίζουν με κάτι κάρτες bakugan ενώ υπάρχουν τόσο ωραία παιχνίδια ΥΠΕΡατου
 
Πίσω
Μπλουζα