Συμμαθητές που αργότερα έγιναν διάσημοι

mike είπε:
Σας εκανε εντυπωση η Χατζηδημητριου και οχι η Καγια που εγραψα.Μου φαινεται θα αναγκαστω να δωσω περισσοτερες πληροφοριες.

Λοιπον το φροντηστηριο που πηγαιναμε λεγοταν "Εκπαιδευση" στο Σταθμο Αμαρουσιου. Αντε μην τα βγαλω ολα στην φορα!
Εμπρός καλό μου OMNI...
 
Τι ειναι το omni, για εξηγησε μου και εμενα τον ασχετο...
 
Το gadgetάκι που χρησιμοποιώ σαν avatar, το οποίο είναι μηχανή του χρόνου (Voyagers!). :)
 
Niki είπε:
Εγώ στο Γυμνάσιο είχα για συμμαθητή τον Γιώργο Πυρπασόπουλο , που έπαιξε σε πάμπολλα σήριαλ τη δεκαετία του 90. Τωρα παρουσιάζει θαρρώ μια χαζομάρα. Πήγαινα στο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης
Λογικά πρέπει να φοιτούσαμε στο ίδιο σχολείο, απλώς εγώ υποθέτω πως πήγα κάποια χρόνια αργότερα (ως ΛΑΝΣ/1ο Λύκειο Ν. Σμύρνης).

Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος πως η "πρωινάδικη" Πόπη που αναφέρεις είναι η Χατζηδημητρίου, γιατί από όσο ξέρω είναι Νεοσμυρνιώτισσα...

Προσωπικά τώρα, ήμουν συμμαθητής από την Α' Δημοτικού μέχρι το τέλος (αν και Γυμνάσιο-Λύκειο ήμασταν σε άλλα τμήματα) με τη Λένα Παπαρρηγοπούλου, που είχε βγει Σταρ Ελλάς πριν από κάποια χρόνια. Μάλιστα ειδικά στο Δημοτικό και σε μικρότερο βαθμό Γυμνάσιο-Λύκειο κάναμε αρκετή παρέα...

Όταν το πρωτοάκουσα ότι θα έπαιρνε μέρος στα Καλλιστεία εξεπλάγην (είχε γίνει θέμα μέχρι και στην Τατιάνα γιατί ήταν φοιτήτρια Θεολγίας, αν και από ό,τι ξέρω, ουσιαστικά πήγε εκεί, γιατί εκεί "την έστειλε" το μηχανογραφικό της στις Πανελλήνιες...). Όχι πως δεν είχε τα προσόντα για μοντέλο... Ήταν ψηλή, αδύνατη, ξανθιά (αν και στα Καλλιστεία βγήκε με μαύρα μαλλιά!), αλλά ας πούμε πως απο χαρακτήρα δεν έκανε για μοντέλο, αφού παραήταν "φυσιολογικό" άτομο και δεν είχε το "ψώνιο" που απαιτείται για να το κάνεις... Υποθέτω βέβαια πως επιβεβαιώθηκα στη συνέχεια, αφού πρέπει να είναι η πιο αφανής Σταρ Ελλάς στην ιστορία των Καλλιστείων και από ό,τι μου είπε πλέον δεν ασχολείται με τον χώρο...

Α ναι, πριν 2 χρόνια περίπου με βρήκε στο facebook (ω ναι, ΑΥΤΗ με βρήκε... για αυτό λέω πως παραήταν φυσιολογικό άτομο για να γίνει μοντέλο!), ενώ τα είπαμε και πέρσι σε σχολικό reunion που κάναμε και σε 1-2 φορές που την έχω πετύχει έκτοτε στην Πλατεία της ΝΣ...

Στο ίδιο σχολείο επίσης, αν και δυο χρόνια μικρότερός μου και συμπαίκτης μου στο εφηβικό του Πανιωνίου, ήταν ο Φάνης Κουμπούρας που παίζει τώρα στο Μαρούσι (αν και το καλοκαίρι είχε σοβαρό τραυματισμό με την Εθνική στους Μεσογειακούς Αγώνες και δεν ξερω σε πόσους μήνες θα ξαναπαίξει)

Και αυτόν πλέον, τον πετυχαίνω μόνο καμιά φορά τυχαία στην Πλατεία και τα λέμε...
 
Στη δική μου γενιά (ίδια με της Νίκης μια και τελείωσα κι εγώ το 1987) δεν είχαμε διάσημους.

Εκτός από το πιο διάσημο nerd της Ελλάδας (και Βαλκανίων) την αφεντομουτσουνάρα μου που το μόνο που με ενδιέφερε ήταν τα παιχνίδια και οι υπολογιστές. Ναι, κυρίες και κύριοι δεν πρέπει άλλος εκτός από μένα να έχει εισπράξει περισσότερη καζούρα και δούλεμα στο πανελλήνιο.

Βέβαια..... έβγαλα το άχτι μου μετά το σχολείο, αλλά αυτό είναι άλλο πακέτο.....

Περίεργο.... χτες μπήκα στα 40 και ακόμα και σήμερα, 22 χρόνια μετά το τέλος του σχολείου τα ίδια ακριβώς με ενδιαφέρουν.........
 
pooky(1) είπε:
Βέβαια..... έβγαλα το άχτι μου μετά το σχολείο, αλλά αυτό είναι άλλο πακέτο.....

.
Δεν καταλαβαίνω πως έβγαλες το άχτι σου...εκτός και αν εννοείς την καλύτερη επαγγελματική εξέλιξη από τους...μάγκες του σχολείου που λόγω προσόντων ασχολήθηκαν με χειρωνακτικές ή entry level εργασίες μετέπειτα. Αν όχι συνεχίζω να μην καταλαβαίνω...
 
Εγω που είμαι όπως κατάλαβα από τους παλιότερους ήμουν με τον αδελφό του ποδοσφαιριστή Σάββα Κωφίδη (Ηρακλής-Ολυμπιακός-Αρης) και γνώρισα και αυτόν πολύ καλά. Συμμαθητής ήμουν με τον μπασκετμπολίστα του Ηρακλή που είχε παίξει και στην Εθνική και λεγόταν Μάντης
 
respect στον pooky : παντα ηξερε τι ηθελε, ακομα και μικρος!
 
mike είπε:
respect στον pooky : παντα ηξερε τι ηθελε, ακομα και μικρος!
και τα χρόνια που πέρασαν δεν άλλαξαν τις συνήθειές του (στο ελάχιστο)
 
spyros_s είπε:
Δεν καταλαβαίνω πως έβγαλες το άχτι σου...εκτός και αν εννοείς την καλύτερη επαγγελματική εξέλιξη από τους...μάγκες του σχολείου που λόγω προσόντων ασχολήθηκαν με χειρωνακτικές ή entry level εργασίες μετέπειτα. Αν όχι συνεχίζω να μην καταλαβαίνω...
Δεν θα ήθελα ούτε να βγούμε off topic, ούτε να κάνω hijack το παρών thread.

Απλά οι "μαμάω" του τότε που μου φέρονταν απαίσια λόγω της οικονομικής μου θέσης (λέγε με άφραγκο, μπατήρη, looser που δεν έχει να βγει για καφέ πόσο μάλλον να θέλει και γυναίκα) και είχα φάει το δούλεμα της αρκούδας, σήμερα είναι εκεί που ήμουν εγώ, ενώ εγώ από το τέλος του σχολείου και μετά ζούσα άρχοντας στο σκυλάδικο της οικογένειας κάνοντας ότι γουστάρω μη δίνοντας σημασία σε τίποτε και σε κανένα. Μέχρι εδώ και πολλά είπα. :cool:

Ζητώ συγνώμη από όλους για το offtopic. Δεν ήταν πρόθεσή μου.

Αν και εγώ δεν είχα κανένα διάσημο, η αδερφή μου είχε στο τμήμα της τον Λαέρτη Μαλκότση που αν θυμάμαι καλά έπαιζε και στο "αραχτοί και λάιτ". Το αναφέρω για να επανέλθουμε εκεί που έπρεπε να είμαστε......
 
Στο δικό μου σχολείο δεν είχα κάποιον συμμαθητή που έγινε διάσημος, λόγω επαρχίας.

Αν θυμάμαι καλά όμως στο Γυμνάσιο που πήγαινα, μερικά χρόνια πριν από εμένα πρέπει να ήταν ο Ευθύμης Ρετζιάς.

Αν και δεν είναι ρέτρο, είχα δυο "διάσημες" στο ιδιωτικό κολλέγιο που πήγαινα μερικά χρόνια πριν. Μια ήταν η Νάνσυ από το fail συγκρότημα hi-five, και το (σχεδόν ξεχασμένο πλέον) φωτομοντέλο- γυμνάστρια Γιάννα Νταρίλη.
 
Στο φροντιστήριο των Αγγλικών, είχαμε με τη Χουανίτα συμμαθητή τον τραγουδιστή Μάνο. (Τότε ήταν πολύ διάσημος, μετά χάθηκε το δι)
 
Τον είχα ξεχάσει αυτόν... :D

Χιχι μεγαλωμένη ανάμεσα σε διασημότητες είμαι... :p

Επιπλέον, η αδερφή ενός συμμαθητή μου παρολίγο να πάει στη γιουροβίζιον το '88... :D
 
mike είπε:
Σας εκανε εντυπωση η Χατζηδημητριου και οχι η Καγια που εγραψα.
Προσωπικα (και πειτε με ανωμαλο) στην εφηβεια εβρισκα πιο ενδιαφερουσα την Χατζηποπη απο την Καγια, που δεν τη χωνεψα ποτε :D (ως μοντελο)

Το σχολειο μου ειναι πιο διασημο απο τους μαθητες. Εχει "παιξει" σε μια ταινια, μερικες σειρες και σε αρκετες διαφημισεις :)

Επισης εχουμε πιο διασημους καθηγητες παρα μαθητες. Ο Πατάκης (ναι αυτος με τα λυσάρια) ηταν εκει καθηγητης, φυσικα πολλα χρονια πριν τον προλαβω. Επίσης καθηγητής εκεί ήταν και ο πρόεδρος της ΟΙΕΛΕ που εμφανιζεται καμια φορα στις ειδήσεις (νομιζω οτι δεν ειναι πλεον)

Στην τηλεοραση παντως εχω δει καποια Δαφνη Δελατόλλα, η οποια επαιζε σε μια καθημερινη σειρα του Μεγκα, νομιζω τη Βερα στο Δεξι. Απο μικρουλα που ηταν τη θυμαμαι πανεμορφο κοριτσάκι με κοκκινα μαλια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πατάκης = μορφή.

Χρωστάω ότι δεν έμεινα σε δαύτον και τα λυσάριά του. Που χρήματα για φροντιστήρια και που όρεξη να κάτσεις να "διαβάσεις" το συνονθύλευμα των αηδιών του "σχολείου".....
 
..δεν εισαι ανωμαλος αγορι μου,απλα κατεχεις απο γυναικες.Οσο για το αλλο τι να πω,ας μιλησει κανας συμμαθητης μου για το διασημο Ντον..Ο Κωστας ο Μητσοτακης η ο Ξενοφων Ζολωτας.. :D
 
Εγώ είχα στο Βαρβάκειο εναν Φοιβο στην Α λυκειου (που έγραψε ενα επισοδιο της σειρας Αληθινοι ερωτες (νομιζω) στην Α΄ σαιζον. Και τη Μαριλενα Ντανια, κορη του Ζανο Ντανια, που επαιξε στην Ελλη και Αννα την κορη της Παπακωνσταντινου. Αξιολογη κοπελα πολυ προσεγγισιμη κι απλη. Κι εξω απο το σχολειο γυριζοταν το Ταυρος με Τοξοτη κι εβλεπα καθε μερα την μπλε Ροβερ καμπριο. Κουκλα!!!!!!
 
Στο γυμνασιο της Ιωνιδειου το 82 ειχα στο διπλανο θρανιο ενα παλικαρι ονοματι Γιωργος Μαγουλας με μακρυα νυχια στο δεξι του χερι. Τον ψιλοκοροιδευαμε και τον φωναζαμε Δρακουλα.

Τα χρονια περασαν το παλικαρι τελειωσε με αριστειο το Εθνικο Ωδειο - συνεθεσε μουσικη για θεατρο, κινηματογραφο και τηλεοραση - πηρε και εναν Χρυσο Ερμη και τωρα ασχολειται με τη μουσικη της Εμπολεμης Ζωνης στο MEGA.

Οι υπολοιποι μειναμε να βλεπουμε ταινιες με τον Κριστοφερ Λι...
 
Βέβαια την μεγαλύτερη δημοσιότητα έμελε να τη γνωρίσω στη θητεία μου στην αεροπορία, όπου ένας μυστήριος τύπος με γυαλιά ερχόταν και με ξυπνούσε μες στα άγρια μεσάνυχτα για να κάνω σκοπιά. Αργότερα ίδρυσε το Retromaniax...
Ο υπνοβάτης υπαξιωματικός αλλαγής σε ώρες δόξης :p Eυτυχώς για εμένα υπήρξες από τους πιο σωστούς φαντάρους εκεί μέσα και δε με ταλαιπώρησες (θυμάμαι ότι κάποιους τους τραβούσα από τις αρβύλες να πέσουν από το κρεβάτι μπας και ξυπνήσουν. Μερικές υπέρτατες φυσιογνωμίες εξακολουθούσαν βέβαια να κοιμούνται ακόμα κι αφού έπεφταν!)
 
Πίσω
Μπλουζα