Συμμαθητές που αργότερα έγιναν διάσημοι

Εγώ δεν έχω και πάρα πολλά να πω πέρα από το ότι.... είχαν την τιμή να με έχουν μαθητή τους το 4ο Δημοτικό, το 3ο Γυμνάσιο και το 1ο Λύκειο Αμαλιάδας!
 
Olorin είπε:
Λογικά πρέπει να φοιτούσαμε στο ίδιο σχολείο, απλώς εγώ υποθέτω πως πήγα κάποια χρόνια αργότερα (ως ΛΑΝΣ/1ο Λύκειο Ν. Σμύρνης).
Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος πως η "πρωινάδικη" Πόπη που αναφέρεις είναι η Χατζηδημητρίου, γιατί από όσο ξέρω είναι Νεοσμυρνιώτισσα...

Προσωπικά τώρα, ήμουν συμμαθητής από την Α' Δημοτικού μέχρι το τέλος (αν και Γυμνάσιο-Λύκειο ήμασταν σε άλλα τμήματα) με τη Λένα Παπαρρηγοπούλου, που είχε βγει Σταρ Ελλάς πριν από κάποια χρόνια. Μάλιστα ειδικά στο Δημοτικό και σε μικρότερο βαθμό Γυμνάσιο-Λύκειο κάναμε αρκετή παρέα...

Όταν το πρωτοάκουσα ότι θα έπαιρνε μέρος στα Καλλιστεία εξεπλάγην (είχε γίνει θέμα μέχρι και στην Τατιάνα γιατί ήταν φοιτήτρια Θεολγίας, αν και από ό,τι ξέρω, ουσιαστικά πήγε εκεί, γιατί εκεί "την έστειλε" το μηχανογραφικό της στις Πανελλήνιες...). Όχι πως δεν είχε τα προσόντα για μοντέλο... Ήταν ψηλή, αδύνατη, ξανθιά (αν και στα Καλλιστεία βγήκε με μαύρα μαλλιά!), αλλά ας πούμε πως απο χαρακτήρα δεν έκανε για μοντέλο, αφού παραήταν "φυσιολογικό" άτομο και δεν είχε το "ψώνιο" που απαιτείται για να το κάνεις... Υποθέτω βέβαια πως επιβεβαιώθηκα στη συνέχεια, αφού πρέπει να είναι η πιο αφανής Σταρ Ελλάς στην ιστορία των Καλλιστείων και από ό,τι μου είπε πλέον δεν ασχολείται με τον χώρο...

Α ναι, πριν 2 χρόνια περίπου με βρήκε στο facebook (ω ναι, ΑΥΤΗ με βρήκε... για αυτό λέω πως παραήταν φυσιολογικό άτομο για να γίνει μοντέλο!), ενώ τα είπαμε και πέρσι σε σχολικό reunion που κάναμε και σε 1-2 φορές που την έχω πετύχει έκτοτε στην Πλατεία της ΝΣ...

Στο ίδιο σχολείο επίσης, αν και δυο χρόνια μικρότερός μου και συμπαίκτης μου στο εφηβικό του Πανιωνίου, ήταν ο Φάνης Κουμπούρας που παίζει τώρα στο Μαρούσι (αν και το καλοκαίρι είχε σοβαρό τραυματισμό με την Εθνική στους Μεσογειακούς Αγώνες και δεν ξερω σε πόσους μήνες θα ξαναπαίξει)

Και αυτόν πλέον, τον πετυχαίνω μόνο καμιά φορά τυχαία στην Πλατεία και τα λέμε...
Στον Άρη παίζει τώρα ο Κουμπούρας
 
Βασίλης Μάντης? Και στη Δάφνη δεν έπαιξε μετά?
 
Stanfromgreece είπε:
Εγώ στην σχολή ήμουν μαζί με τον... γνωστό Πετρίδη... ναι ναι... τον Αλέξανδρο με τα γυαλιστερά δόντια! Δεν ήταν κακό παιδί... απλά λιγάκι ψώνιο από τότε! :D
:biglaugh: δεν τυφλώθηκες από τη γυαλάδα???
 
Και εγω σε καθηγητη θα αναφερθω,αφου με τις Διασημοτητες (απο το λυκειο-2 πολυ γνωστοι αοιδοι)δεν ημουν συμμαθητης... Ειχα ομως την τιμη να εχω καθηγητη τον θεολογο Δρ. Ν.Χαρακακο... Ιδιαιτερα γνωστος σε οσους ασχολουνται με "περιεργα" θεματα. Αργοτερα τον εβλεπα σε διαφορες εκπομπες!...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stratulator είπε:
Και εγω σε καθηγητη θα αναφερθω,αφου με τις Διασημοτητες (απο το λυκειο-2 πολυ γνωστοι αοιδοι)δεν ημουν συμμαθητης... Ειχα ομως την τιμη να εχω καθηγητη τον θεολογο Δρ. Ν.Χαρακακο... Ιδιαιτερα γνωστος σε οσους ασχολουνται με "περιεργα" θεματα. Αργοτερα τον εβλεπα σε διαφορες επομπες!...
http://www.youtube.com/watch?v=IDRKQaPo9Gk

Αυτόν; Ε, ρε κάτι θρησκευτικά που θα κάνατε.. :sleep: :sleep:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι... Και στο σχολειο ηταν πολυ cult φιγουρα!(το συγκεκριμενο βιντεο τον αδικει... :) ::) :cool: )
 
Stratulator είπε:
Ναι... Και στο σχολειο ηταν πολυ cult φιγουρα!(το συγκεκριμενο βιντεο τον αδικει... :) ::) :cool: )
Να πω ότι δεν φαίνεται; Μπαμ κάνει..

Για να μην είμαι Οφφτόπικ.

Έχω 2 τοπικά σελέμπριτι φίλους/συμμαθητές και γείτονες.

Ο πρώτος είναι ο Μάνος Παπαδάκης, τραγουδιστής.

Με τον δεύτερο να ακούγεται ένας τρικούβερτος καυγάς από το σπίτι τους στην διπλανή πολυκατοικία όταν ανακοίνωσε στον πατέρα του ότι ΔΕΝ θα ακολουθήσει την νομική αλλά θα γίνει επαγγελματίας μουσικός. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Supernikos είπε:
Στον Άρη παίζει τώρα ο Κουμπούρας
Ναι, το ξέρω... Τον είχα πετύχει μάλιστα το καλοκαίρι (κλασικά στην Πλατεία) και μου έλεγε ότι δεν είχε ιδέα πού θα πάει, αλλά σίγουρα θα έφευγε από το Μαρούσι, αφού φαινόταν ότι ήταν υπό διάλυση και μάλιστα μου είχε πει ότι το σκεφτόταν πολύ σοβαρά να πάει σε ιταλική ή ισπανική ομάδα γιατί εδώ "μόνο σε κανέναν Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, άντε και Άρη μπορείς να περιμένεις να πάρεις πάνω από τους μισούς μισθούς σου"...

Και δεν έχει άδικο... Ακόμα και στις χαμηλότερες κατηγορίες που δεν είναι θέμα εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, άλλαξα πάνω από 7-8 ομάδες και την τελευταία πενταετία σίγουρα πήρα λιγότερα από το 50% όσων μου οφείλονταν...

Anyway, το offtopic-ιασα εντελώς νομίζω... #)
 
Στο φροντιστήριο είχα συμμαθήτρια τη Φωτεινή Δάρρα...θεωρώ τώρα πως είναι πολύ πιο όμορφη. Επίσης θυμάμαι ότι τότε την ενδιέφερε το θέατρο και γενικά η δραματική τέχνη. Τελικά όμως έγινε τραγουδίστρια.

Ήταν πάντως από τις πιο φιλάρεσκες κοπέλες της τάξης. Ήξερε ήδη από τα 16της πως να ντύνεται και να βάφεται σωστά...και είχε γενικώς αυτό που λέμε..."αέρα"!
 
εγω παιδια ειμουν στην δευτερα και τριτη λυκειου με την δημητρα κωστακη μοντελο σταρ ελλας και με μεγαλη καριερα στο εξωτερικο

την εδειξε και το τοπ μοντελ

τοτε ηταν αγριο μεταλο και ο δικος της ο πιο δημοφιλης μεταλ κιθαριστας του σχολειου
 
..η Ευη Αδαμ ηταν τρελομεταλλου(και φυσικα οχι συμαθητρια μου)

για ενα φεγγαρι ειχε θητευσει και πισω απ τη μπαρα του Renegade..
 
Είναι καιρός που λέω ότι θα γράψω για το δικό μου σχολείο, και όλο το αναβάλω!

 


Σήμερα όμως ήρθε η στιγμή να αναδείξουμε τον Χολαργό (όχι ότι το χρειάζεται…) και να μνημονεύσουμε όλους τους (διάττοντες ορισμένες φορές) αστέρες που ανέδειξε.

 


Η πρώτη φυσιογνωμία που θυμάμαι ήταν ο Κρατερός Κατσούλης.


Παρουσίαζε τις συνταγές στη «Χιλιοποδαρούσα».

 


Ο Κρατερός στα μάτια μας τότε φάνταζε ως ένα από αυτά τα παιδιά που τα είχαν όλα…

 


Ο καλός μη-σπασίκλας μαθητής, ο δημοφιλής τύπος με το ωραίο χιούμορ, ο πρόεδρος του 15μελούς στο Λύκειο, ο αθλητικός χαρακτήρας με τη μπάλα του μπάσκετ (ναι, δεν είχε τους «προκοιλιακούς» τότε…).

 


Μαθητής Γʼ Λυκείου όταν εγώ ήμουν στην Αʼ και μου φαινόταν «κάπως» .

 


Επόμενη φυσιογνωμία η οποία έγινε αργότερα γνωστή, άλλος ένας δημοφιλής, εξαιρετικά αγαπητός από όλους, ήταν ο Κώστας Παπαγεωργίου


(you know… ίσως να τον θυμόμαστε κάπως έτσι http://www.krotalo.gr/index.php?profile=51 )

 


Αυτόν τον θυμάμαι ως πάλι πρόεδρο 15μελούς (έλεος με την υστερία της εξουσίας πια!), στο Γυμνάσιο αυτή τη φορά, να μιμείται με εξαιρετική επιτυχία πολιτικούς της εποχής… Αστείρευτο γέλιο, αλλά το κύριο γνώρισμά του ήταν αυτό, το «καλό παιδί»!

 


Φροντιστήριο αγγλικών ίδιας εποχής (του χαλκού δλδ)… και έχω συμμαθήτρια μια κοπελίτσα όμορφη μεν, ψωνισμένη δε.

 


Από αγγλικά δε… αφήστε το καλύτερα!


Δε θα έλεγα ότι «τα έπαιρνε τα γράμματα» (που θα έλεγε και η γιαγιά μου!). Αλλά όταν είσαι καλλονή, δε νοιάζεσαι αν δεν ξέρεις τα ανώμαλα ρήματα και το γερούνδιο!


Δε μου έκανε καμιά εντύπωση όταν την είδα στα καλλιστεία του ΑΝΤΕΝΝΑ λίγα χρόνια μετά… Πρόκειται για την Κατερίνα Μιχαλοπούλου, που όμως δυστυχώς δε βρήκα φωτογραφία αντάξια της ομορφιάς της. Ό,τι βρήκα στο net την αδικεί τρελά.


"The photograph doesn't do her justice…" που θα μας έλεγε και η ίδια αν δεν ήταν απασχολημένη με τα δικά της και διάβαζε και τπτ!!!

 




 


Πέρα από αυτούς τους ευρέως γνωστούς υπήρξαν και άλλοι, λιγότερο δημοφιλείς που ειλικρινά, θαύμασα το μνημονικό μου που τους θυμάμαι ακόμη!


Τυπικό Alzheimer (Pooky ακούς???)… Απώλεια προσφάτου μνήμης, αλλά θυμάσαι κάτι πράγματα που έγιναν 300 χρόνια πίσω!


Βέβαια, τυπικά δεν ανήκουν εδώ, μια που χάθηκαν από τη δημοσιότητα, αλλά είπα να τους αναφέρω.

 


Θυμάμαι λοιπόν

 


Τη Γιάννα Τσέλιου, μια φωτομοντέλα της εποχής εκπάγλου καλλονής. Ένα πολύ καλό παιδί, απλό και σχεδόν αέρινο. Δε μπόρεσα να τη βρω πουθενά δυστυχώς.

 


Την Ευάννα [(?) σόρρυ κιόλας, αλλά με αυτό το όνομα, πού να ξέρω πως στην ευχή γράφεται].


Στο ίδιο γυμνάσιο, τη συναντούσαμε συνήθως στις τουαλέτες όπου περνούσε τα διαλείμματα… καθρεφτιζόμενη!!! «Φτου σου κούκλα μου» και τέτοια!


Είχε πάρει διαστάσεις θρύλου μια φωτογράφηση μόδας στο περιοδικό «ΠΑΝΘΕΟΝ» (πού το θυμήθηκα αυτό ?). Μετά από αυτό εξαφανίστηκε, όπως ακριβώς είχε εμφανιστεί… Κομμήτης!

 


Αν θυμάται κανένας άλλος Χολαργιώτης κάτι, ας το προσθέσει.
 
Είναι απίστευτο που δεν μου είχε έρθει την πρώτη φορά που έγραψα σε αυτό το topic, δεδομένου ότι είναι μακράν ο πιο γνωστός στο ευρύ κοινό από τους παλιούς συμμαθητές μου... το είχα ξεχάσει όμως και το θυμήθηκα μόλις λίγους μήνες πριν. Στην Α' Λυκείου στην Λάρισα σε άλλο τμήμα από μένα φοιτούσε ένας μακρυμάλλης, μεταλλάς και ολίγον τι μπουλούκος ονόματι Αλέξης Γεωργούλης.
 
Στο δικό μου σχολείο είχαμε διασημότητες αλλά πρέπει κάποιος να ασχολείται με το συγκεκριμένο χώρο για να τις γνωρίζει...

Έτσι λοιπόν αναδείξαμε 2 κοπέλες που έκαναν καριέρα στο γυναικείο μπάσκετ...

Η πρώτη είναι η Αναστασία Κωστάκη αδερφή του γνωστού μοντέλου Δήμητρα Κωστάκη (που αν δε με απατά η μνήμη μου ήταν συμμαθήτρια της metal kristi) και η δεύτερη έιναι η Δήμητρα Καλέτζου

Τη δεύτερη δε την είχα και στην τάξη μου...

Εκείνα τα χρόνια το σχολείο μας είχε κατακτήσει το παγκόσμιο στο γυναικείο μπάσκετ και στο λύκειο είχαμε κορίτσια απ όλες τισ περιοχές της Αθήνας...

Επίσης στην τάξη μου ήταν και το γνωστό μοντέλο Ντέιβιντ Σαμαράς... ΛΟΛ
 
εγω στο Μαρουσι ειχα σε μια ταξη μεγαλυτερη τον Κοτσιρα(οπου γιορτη δεν εχανε την ευκαιρια να τραγουδησει) και την Ντενια Σαρακινη (παρουσιαστρια του κεντρικου δελτιου ειδησεων της ΝΕΤ)
 
επισης διπλανο σε καποιες σχολικες ωρες τον Παντελη Τζουλη(παιχτη του πανιωνιου) αν θυμαστε εναν αγωνα ΠΑΟ-Πανιωνιος 4-3 το 92(τεσσερα γκολ ο Βαζεχα και 3 ο Τζουλης).Απο τοτε ηταν μια ομαδα μονος του στο σχολειο
 
nikostoum είπε:
και την Ντενια Σαρακινη (παρουσιαστρια του κεντρικου δελτιου ειδησεων της ΝΕΤ)
Χμ πρεπει να ειχε πολυ σουξε ε; πραγματικα πανεμορφη :)
 
Rakeesh είπε:
Χμ πρεπει να ειχε πολυ σουξε ε; πραγματικα πανεμορφη :)
Τωρα ειναι κουκλα με μαλι αφανα τοτε...μαλλον εφερνε προς Ντενιση(με λουκ εποχης)
 
Πίσω
Μπλουζα