Συνάντησεις RetroManiax 2006-2011 (Θεσσαλονίκη)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Τελικά, πόσοι παρευρεθήκατε;;;; :what: και που πήγατε;;; τι ήπιατε;;; τί φάγατε;;; ποιούς δε "θάψατε";;;;;

Τίποτα δε λέτε... :shake:
 
Έλα ντε,"σφίγγες" είστε !!!! :D :D
 
Με ιδιαίτερη επιτυχία στέφθηκε και αυτή η συνάντηση των ρετρομανιακών.Τα νέα μέλη tsalk και Bradypous έδωσαν το παρόν στο βορειοελλαδίτικον τσιμπούσι.Η Λορένα ταξίδεψε πάλι από τα Τρίκαλα για να μας συναντήσει και πέραν της misspepper77,της Kambia μετά της ingognito φίλης της (φωτογράφος της παρέας),παρευρέθηκε και η Patty.

Highlight της συνάντησης,η ομοφωνία των μελών στην επιλογή του κυρίως πιάτου (κοτόπουλο α λα κρεμ)!!!Ακολούθησε καφές σε ένα αρκετά ρετρό στέκι επί της Αγίου Δημητρίου μετά από τις άκαρπες προσπάθειες εξεύρεσης καφετέριας με επιτραπέζια παιχνίδια.Η ρετροσύναξις έκλεισε με την υπόσχεση μιας Χριστουγεννιάτικης συνάντησης στο τέλος του μήνα για το κοπή τη πίτα,όπου ελπίζουμε να έχουμε και τους domniki και sofologiotatos κοντά μας.Εν αναμονή λοιπόν,της ανάρτησης του φωτογραφικού υλικού από την αγαπητή kambia. #)
 
Μια στιγμή βρε παιδιά θα σας πούμε...μπα... :D !Λοιπόν είμασταν οι:

υποφαινόμενη

Καμπιούλα

ο συμπέθερος Τσάλκ

η Πάττυ

μια μέλος φαντομάς

η Κάντυ

ο Βραδύποδας

η Λορένα μας και νοερώς φαντάζομαι πολλοί ακόμη... :D ...Και με τα δίκια σας βεβαίως βεβαίως γιατί αν και στα πιάτα υπήρχε μια ασυνήθιστη "συμφωνεία" χαρακτήρων ,το πιστεύετε δεν το πιστεύετε πήραμε όλοι κοτόπουλο αλα κρέμ με φρέσκα μανιταράκια,(σφάχτηκε ένα κοτέτσι μόνο για πάρτυ μας...ο κόκκορας την σκαπούλαρε,μέχρι την επόμενη φορά!)...πέσανε απο το πλάι κάτι σαλατούλες (για την όρεξη για ),κάτι λουκανικάκια (που άνοιγαν περισσότερο την όρεξη βρε παιδάκι μου... :precry: ),τυροκροκέτες,μπουγιουρντί(μετάφρασή=φέτα λιωμένη σε πήλινο με πιπερίτσα καυτερή,...η συγκεκριμένη πολύ καυτερή ή έπεσα στο κομμάτι. :angry: )..πατατούλες, και εκτός απο τα κρασάκια μας και τα αναψηκτικούλια μας,φάγαμε και ένα σιροπιαστό γλυκάκι με παγωτάκι για επιδόρπιο!Χμμμ νομίζω ακρές μέσες αυτά πρέπει να ήταν...αν ξεχνώ κάτι ...( θα είναι που απο την βιασύνη μου να φάω δεν συγκρατώ πολλές λεπτομέρειες... :wait2: )!

PS.Κυρία Χουανίτα πέρα απο τις χαζομαρούλες που λέω για να πειράζω τον κόσμο,δεν θάψαμε κανέναν γιατί είμαστε πολύ καλά παιδιά!:sure:....Αυτά απο το μέτωπο λοιπόν και εις άλλα με υγεία!!!! :D

Καλή μου Κάντυ μόλις τώρα είδα πως μαζί τα λέγαμε...Ε τώρα πιστεύω σας φύγαν όλες οι απορίες..!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω γιατι "γερνει" λιγο η φωτογραφια... Μαλλον θα ειναι απο το πολυ κρασι :D

picture.php


Στο βαθος διακρίνετε τα χερια μου ετοιμα να ορμήξουν στο κοτοπουλο αλλα κρεμ. Εχουν ήδη εξαφανιστει (εν ριπή οφθαλμου) και 2 πιατα με κασεροκροκετες!

Γενικα περασαμε πολυ καλα. Η παρεα πολυ καλη και "δεμενη".

Μπραβο στην Λορενα και στον Tsalk που εκαναν ολοκληρο ταξιδι για να ερθουν!!

Αναμενουμε πλεον το κοπη την πιτα (ειναι το επομενο μας ραντεβου) οπου ελπιζουμε να ειμαστε περισσοτεροι απο 8 Retromaniax.
 
Οι πατάτες, που είναι οι πατάτες??

Το σαγανάκι που είναι σε πρώτο πλάνο.....θεός
 
Άστα συμπέθερε για να δεις τις πατάτες πρέπει να κάνεις κοντινό πλάνο σε μένα,που τις έχω ανα χείρας χαχαχα.. :D .!!Απο τι βλέπω και τα κολοκυθακια τα είχα σε απόσταση "βολής".Χμμμ....μα δεν είναι δυνατόν...εγώ δεν είμαι φαγανή... :wait2: ...!Για πότε είπαμε βρε παιδιά το επόμενο τσιμπούσι...:dribble:.....
 
Πάλι η ξαδέρφη Kambia έφαγε τον περίδρομο;;;;; :D :D:D:D:D
 
Ουδέν σχόλιο για το τι έφαγε ο καθένας
 
Λοιπόν.. τα περάσαμε πάρα πολύ ωραία!

Με μεγάλη ευχαρίστηση έκανα το ταξίδι προς Θεσ/κη, και ευχαρίστως να το ξανακάνω για την κοπή της πίτας. Μην ξεχάσετε τι ζήτησα.. τσουρέκι από συγκεκριμένο μαγαζί, και είπαμε και κάτι που μαγειρέψει η Κάντυ :D .

Έφτασα τελευταία (ως συνήθως) είδα τα παιδια απο την προηγούμενη φορά Κάντυ, Κάμπια, μισπεπερ, ένα κρυφό μέλος γένους θηλυκού, και τρια μέλη που συναντούσα για πρώτη φορά, τον τσάλκ την Πάτυ και τον βραδύπους (αν και με τον βραδυπους, ειμαστε και οι δύο βέβαιοι πως ειχαμε ξανασυναντηθει στο παρελθόν, μονο που δεν βρήκαμε που και πότε).

Εδώ οφείλω να πω, πως δέσαμε όλοι σαν παρέα, σαν να είμαστε γνωστοί από τα παλιά, με τα ίδια ενδιαφεροντα, και.. πιστεύω το ίδιο θα λένε και οι υπόλοιποι της παρέας!

Όπως είπαν και οι παραπανω, φάγαμε καλά, ένα κοτέτσι κοτόπουλα :D , κατι λουκανικάκια, σαλάτες, τυριά κτλ και το κρασί ήταν άφθονο. Γελάσαμε πολύ, βγάλαμε φωτογραφίες, από μια εξαιρετη φωτογράφο, που έκανε ακροβατικά στις καρέκλες για να μας τραβήξει όλους (πλην εκείνης.. που διατηρεί ανωνυμία), και αφού ήρθε και το γλυκό, αποφασίσαμε να πάμε και για έναν καφέ, γιατί δεν θέλαμε να χωρίσουμε τόσο γρήγορα.

Ο καφές το ίδιο ωραίος, με πολύ κουβέντουλα και γέλιο. Συνολικά πρέπει να καθίσαμε 5 και πλεόν ώρες μαζί, τόσο καλά περνάγαμε! Και.. κάναμε και σχέδια για την επόμενη συνάντηση, που ελπίζω να έρθουν και άλλοι για να περάσουμε ακόμη καλύτερα.

Αυτά..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pooky είπε:
Πάλι η ξαδέρφη Kambia έφαγε τον περίδρομο;;;;; :D :D:D:D:D
Αν τον εφαγα λεει??? :D :D:D

Εχω μαλιστα και φωτογραφια ντοκουμεντο με ολα τα πιατα μπροστα μου στηβαγμενα σε μια τεραστια στηλη ετοιμα για... Τζαμι!!!!

Α ξεχασαμε να αναφερουμε οτι καποια στιγμη σε μια διαβαση πεζων παιξαμε για πολυ λιγο το "Ζητουμε πολεμο και μεις Ειρηνη" :D
 
Kambia είπε:
Αν τον εφαγα λεει??? :D :D:D Εχω μαλιστα και φωτογραφια ντοκουμεντο με ολα τα πιατα μπροστα μου στηβαγμενα σε μια τεραστια στηλη ετοιμα για... Τζαμι!!!!

:D
Είσαι λιγάκι υπερβολική νομίζω με 8 πιάτα πως μπορεί να χορτάσει κανείς?

Πάντως ο σερβιτόρος θα μας θυμάτε φαντάζομαι για την παραγγελία που δώσαμε
 
Πολυ ωραια ακουγονται ολα αυτα. Πού φαγατε?
 
Πήγαμε σε μια ταβέρνα στην Βενιζέλου, λίγο πιο πάνω από τον Χατζή, που μας σύνεστησε η Κάμπια. Την Κάμπια δεν ξερώ τι ... την έπιασε όταν μπήκαμε στο κατάστημα και της μύρισαν τα φαγητά! Ήθελε να φάει αμέσως. :dribble:

Βρε Λορένα που από που σε ξέρω εσένα ακόμη δεν το έχω καταλάβει! Θα το ανακαλύψουμε νομίζω όμως κάποια στιγμή!

Για καφέ πήγαμε μετά στο Διοικητήριο, λίγο πιο πάνω από την ταβέρνα. Δυστυχώς δεν είχε επιτραπέζια παιχνίδια να παίξουμε αλλά κάτσαμε προς τα πίσω που είχε κάτι ωραίους καναπέδες...
 
Μια πολύ όμορφη συνάντηση....Περιμένουμε εναγωνίως και τις υπόλοιπες φωτογραφίες!! Και να κανονίσουμε σύντομα την επόμενη!
 
Τώρα που επέστρεψαν οι ξενιτεμένοι στην πατρίδα, τί λέτε για ένα κρασάτο και μεζεδάτο ριγιούνιον; Κοινώς τί λέτε για ένα ακόμη τσιμπούσι μέσα στο Σαββατοκυριακοδευτερότριτο που έρχεται; Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα μέρας και ώρας (εκτός από το βράδυ της Κυριακής). Και για την κοπή της πίτας προτείνω να γίνει μία εβδομάδα μετά το τσιμπούσι. Να το κανονίσουμε έτσι ώστε να μας βολεύει όλους, ή έστω τους περισσότερους, για να μην καταλήξουμε πάλι τρεις κι ο ρετρόκουκος! :) Και προτείνω δύο γιορτινές συναντήσεις για να υπάρχει και μία ευκαιρία για όσους δεν μπορούν να έρθουν στην πρώτη απ' τις δύο.

Γνώμες; Αντιρρήσεις; Μέρες και ωρες; Μ;
 
Αυτό το Σαββατοκύριακο δεν θα μπορέσω μάλλον... :banghead: !...Πιείτε ένα κρασάκι και μένα :cry: !Ελπίζω να μην μου τύχει τίποτε με την ρετρονιόπιτα... :wait2: γιατί... θα σας βάλω να την ξανακόψετε... :angry: ...(μα το ξέρω πως δεν μπορείτε χωρίς εμένα.:augenrollen:..μπρε ,λείπει ο Μάρτης απο την Σαρακοστή;... :D )
 
Xmmmm.... Αυτο το Σαββατο θα ειναι και η Λορενα στην Θεσσαλονικη.

Λορεναααααααααα εισαι τον καφε να τον κανουμε μασαμπουκα???

Εκτως και αν υπαρχουν αντιπροτασεις...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα