Συνάντησεις RetroManiax 2006-2011 (Θεσσαλονίκη)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
τι θα γινει βρε παιδια..? θα πει κανεις πως περάσατε?

Ακόμη σκασμένοι από την πίτα είστε?

αντε..! ανεβάστε και καμιά φωτογραφια από την πίτα.

(τσ τσ ..)
 
Λορένα είπε:
τι θα γινει βρε παιδια..? θα πει κανεις πως περάσατε?
Ακόμη σκασμένοι από την πίτα είστε?

αντε..! ανεβάστε και καμιά φωτογραφια από την πίτα.

(τσ τσ ..)
Oύτε εσύ Λορένα ήσουν?

Περιμένουμε......
 
Η πίτα εκόπη και ο κύβος (του Trivial) ερρίφθη

Χθες ένιωσα πολύ όμορφα που συμμετείχα στην δεύτερη κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας του Βορειοελλαδίτικου GεRεMέ (γεια σου Nemo με το εύρημά σου!). Μετά την αναπάντεχη τριάδα της περσινής κοπής, μόνο με Candy-Domniki-Sofolog (κάθε αρχή και δύσκολη), φέτος φτάσαμε αισίως την οχτάδα: εκτός από τους παραπάνω τρεις, αυτή τη φορά ήρθαν και η ετοιμόγεννη Κάμπια με τον σύζυγο, η Κακ(ι)οτάτη, η δις Πιπερίτσα ʼ77, και ο Βραδύπους.

 


Η συνάντηση είχε οριστεί στις 7 μ.μ. στην Καμάρα, όπου εμφανίστηκα ψάχνοντας γνωστές μου φάτσες και προσπαθώντας να μαντέψω άγνωστες. Το ίδιο έκανε ταυτόχρονα και η Πιπερίτσα, που ήταν ήδη εκεί, έλα όμως που δεν γνωριζόμασταν φυσιογνωμικά. Κοιταχτήκαμε εξερευνητικά μιά, δυο, τρεις φορές, αλλά κανείς απʼ τους δύο δεν ήταν σίγουρος αν είχε να κάνει με μέλος του GRM·
:precry: τελικά μετά από λίγο ήρθαν η Κάμπια μετά του συζύγου, η Δομνίκη και ο Βραδύπους, και μας έλυσαν την απορία συστήνοντάς μας.

 


Στόχος μας λοιπόν: το κεντρικότατο και δημοφιλέστατο καφέ «Άλφα», στη γωνία Αλ. Σβώλου και Εθνικής Αμύνης. Οικεία και όμορφη ατμόσφαιρα – ό,τι ακριβώς χρειαζόμασταν. Σύντομα φάνηκε η Κακοτάτη και, όταν έφτασε και η Κάντυ που είχε αναλάβει να φέρει την πίτα, ξεκίνησε η ιεροτελεστία της κοπής. Τι πίτα ήταν αυτή βρε παιδιά...! Τσουρεκόπιτα βεβαίως, από τον Τερκενλή, και με μια κολασμένη επίστρωση λαχταριστής λευκής σοκολάτας. :dribble: Σλουρπ, μιαμ και δεν συμμαζεύεται! Η πίτα κόπηκε στα 13, εφόσον υπολογίσαμε και 4 απόντες (Λορένα, Tsalk, Starbuck και Patty μας λείψατε) και εννοείται τον άγιο Ρετρόνιο! Το ποιος βρήκε το φλουρί το αφήνω να το γράψει άλλος, έτσι για σασπένς! Πάντως τα δώρα για τους τυχερούς ήταν: α) ένα τεύχος του
Μίκυ Μάους από το 1981 (;δεν είμαι βέβαιος, πάντως η αναγραφόμενη τιμή είναι 14 δρχ.), και β) ένα τεύχος του περιοδικού Ποπ και Ροκ του Ιανουαρίου 1990, που ουσιαστικά είναι τεύχος-ανασκόπηση της δεκαετίας του ʼ80. Αναμείνατε φωτογραφίες!

 


Αφού πέρασε και η ηδονική καταβρόχθιση της πίτας (προσωπικά ενέδωσα στον πειρασμό τρις, κι έφαγα δύο ακόμη κομμάτια χωρίς να το μετανιώσω), ακολούθησε όπως και πέρσι μέγα παίγνιον Trivial Pursuit, αυτή τη φορά όμως με δύο αντίπαλες ομάδες που σχεδόν θύμιζαν τις παιδικές αντιπαλότητες αγοριών-κοριτσιών: από τη μία η αμιγώς θηλυκή ομάδα με Δομνίκη-Κακοτάτη-Κάντυ-Πιπερίτσα, από την άλλη η παραλίγο αρσενική με Κάμπια-σύζυγό της-Βραδύποδα-εμένα. Μετά από μία αγωνιώδη προσπάθεια της κάθε ομάδας για νʼ αποκτήσει πολύτιμα «τυράκια», και αφού ακούστηκαν άλλοτε απλούστατες κι άλλοτε παρανοϊκές ερωτήσεις, η ομάδα στην οποία ανήκα αποδείχτηκε πιο τυχερή και πιο ...trivial, κι έτσι κερδίσαμε!
:happyjump: :award: :happyjump:

 


Ήταν μία απλή και πολύ χαρούμενη συνάντηση που έδειξε ότι, όταν κάποιοι άνθρωποι έχουν κάτι που τους ενώνει και τα λένε όμορφα σʼ ένα φόρουμ, πίσω από το προσωνύμιο και το αβατάρι τους, τότε μπορούν κάλλιστα να περάσουν όμορφα και σε μία συνάντηση πρόσωπο με πρόσωπο. Νιώθω τυχερός που έχω γνωρίσει πολύ ενδιαφέροντες ανθρώπους μέσα από το φόρουμ, και χαίρομαι να τους βλέπω και ζωντανά στις συναντήσεις του Βορειοελλαδίτικου GRM. Ανυπομονώ να βρεθώ και σε συνάντηση των μελών της Αθήνας! Λορένα σε ζηλεύω που θα είσαι στην αθηναϊκή κοπή την Παρασκευή, το ίδιο κι εσένα Δομνίκη που θα γευτείς και δεύτερη πίτα! Αναμένουμε εντυπώσεις σας το Σαββατοκύριακο.
:)

 


Θέλω να ευχηθώ χρόνια πολλά σε όλο το φόρουμ, ένα δημιουργικό 2009, και να είμαστε γεροί για την τρίτη κοπή πίτας του χρόνου, με υγεία και ακόμη περισσότερα άξια μέλη – είτε παλιά είτε νέα!
:vbwave:
 
Το κομμάτι που μου αναλογεί να μου το στείλετε με το ΚΤΕΛ (xa xa)

Πριμένουμε τις φωτογραφίες
 
H κοπη της θεσσαλονικιωτικης πίτας ειχε μεγαλη επιτυχια. Ο Sofologiotatos ειπε τις λεπτομερειες, αλλα τωρα θα δειτε τα πειστηρια του εγκληματος:

picture.php


Η πίτα πριν την κοπή και τα δωρα των τυχερων

picture.php


Οι ρετρομανιακοι στο καφε Αλφα (οι ασπρισμενοι δεν ηθελαν να φανουν τα προσωπα τους)

picture.php


Ο,τι απεμεινε απο την πιτα και το φλουρι!

Και η μεγαλη αποκαλυψη: το φλουρι ετυχε στην γλυκια Candy, που ειναι και επισημως πια η τυχερη της χρονια!!! Παντα τετοια Candy :clap:

Να ειμαστε καλα ολοι παιδια, να περναμε ομορφα, οπως προχθες, και να εχουμε παντα αγαπημενους ανθρωπους γυρω μας....α, και Καμπια, την επομενη φορα που θα ερθω στην Θεσσαλονικη θα γνωρισω και το νεο μελος της οικογενειας σου :clap:

Φιλια σε ολους!!!
 
Μπράβο παιδιά! Φαίνεστε υπέροχοι, ακόμα κι αυτοί που πασαλείφτηκαν με πίτα στο πρόσωπο. :D Candy και του χρόνου!
 
Σ'ευχαριστούμε για το φωτογραφικό υλικό domniki!!!Ναι,όντως ήμουν η τυχερή ρετρομανιακή για φέτος,αν και δεν είμαι η μόνη.Σε αυτή την ρετροτύχη μερίδιο έχει και ο tsalk που αποτελεί τον δεύτερο τυχερό.Τα δώρα όπως μπορείτε να διακρίνετε είναι συλλεκτικά και ευχαριστούμε τον Sofologiotato για την ευγενική χορηγία του περιοδικού "Ποπ και Ροκ".Αποφασίσαμε να μοιράσουμε τα δώρα στους παρευρισκομένους μιας και σημασία δεν έχει το δώρο αλλά το γεγονός αυτό κάθε αυτό (μην ανησυχείς tsalk,το στρουμφάκι είναι δικό σου ;) ).

Ο χώρος αποδείχτηκε ιδανικός,αφού μπορέσαμε και βασιλόπιτα να κόψουμε και επιτραπέζια να παίξουμε!Η domniki απέδειξε για άλλη μια φορά πως το Trivial Pursuit είναι το παιχνίδι της ακόμα και αν η ομάδα μας έχασε (είχαν πιο εύκολες ερωτήσεις :p ).Να προσθέσω εδώ πως στην κοπή της πίτας συμπεριλάβαμε εκτός από τον άγιο Ρετρόνιο και το Αθηναϊκό ντιβίζιον (σε ξεχωριστό κομμάτι).Ευχόμαστε καλή επιτυχία και στην δική σας κοπή ρετρομανιακοί και του χρόνου να είμαστε καλά και ακόμα περισσότεροι!!!

Σ'ευχαριστώ alkis21 και του χρόνου να είσαι και εσύ μαζί μας και να κερδίσεις το φλουρί! :wave:
 
Η πίτα.. απο που ήταν? μη μου πειτε, απο το γνωστο μερος?

πο πο.. δειχνει πεντανοστιμη!

καλά.. την αφησατε να παει χαμενη?

το δικο μου κομματι, πιο ειναι?

Ντομ..!! να μου το φερεις οταν κατεβεις Αθηνα!

παιδια.. ζηλευω... αν και θα ειμαι στην αλλη πιτα, ηθελα να ειμαι και πανω.

Αχ.. κανονιστε βρε.. συντομα!

(τι λεω η ερμη)
 
Να υποθεσω οτι η κυρια με την αλευρωμενη φατσα που κραταει τη κοιλια της το κανει απο ντροπη επειδη τσακισε τη μιση βασιλοπιτα που λειπει ? :p

Για το ποιος ειναι ποιος στη φωτο θα ρωτησω αλλη φορα :cool:
 
Από αριστερά ξεκινώντας βλέπετε: kakiotath,misspepper77,candy,domniki,Sofologiotatos,Bradypous,kambia.H μανούλα kambia δεν ήταν αυτή που τσάκισε την βασιλόπιτα,αφού ήρθε φαγωμένη και ναι είναι από το γνωστό μέρος που μπορείτε να διακρίνετε στην βάση της.Άλλες απορίες; :D
 
Λορένα είπε:
Η πίτα.. απο που ήταν? μη μου πειτε, απο το γνωστο μερος?
πο πο.. δειχνει πεντανοστιμη!

καλά.. την αφησατε να παει χαμενη?

το δικο μου κομματι, πιο ειναι?

Ντομ..!! να μου το φερεις οταν κατεβεις Αθηνα!

παιδια.. ζηλευω... αν και θα ειμαι στην αλλη πιτα, ηθελα να ειμαι και πανω.

Αχ.. κανονιστε βρε.. συντομα!

(τι λεω η ερμη)
H πίτα κάνει μπαμ ότι είναι από τον Τερκενλή (εξαιρετική επιλογή οπτικώς-και όχι μόνο)

Μπορούμε να κόβουμε πίτες όχι μια φορά τον χρόνο αλλά και πιο συχνά.

Αυτο το καταθέτω ως πρόταση.
 
candy είπε:
Σ'ευχαριστούμε για το φωτογραφικό υλικό domniki!!!Ναι,όντως ήμουν η τυχερή ρετρομανιακή για φέτος,αν και δεν είμαι η μόνη.Σε αυτή την ρετροτύχη μερίδιο έχει και ο tsalk που αποτελεί τον δεύτερο τυχερό.Τα δώρα όπως μπορείτε να διακρίνετε είναι συλλεκτικά και ευχαριστούμε τον Sofologiotato για την ευγενική χορηγία του περιοδικού "Ποπ και Ροκ".Αποφασίσαμε να μοιράσουμε τα δώρα στους παρευρισκομένους μιας και σημασία δεν έχει το δώρο αλλά το γεγονός αυτό κάθε αυτό (μην ανησυχείς tsalk,το στρουμφάκι είναι δικό σου ;) ).
:
Και του χρόνου παιδιά να μαστε όλοι καλά και να ξανακόψουμε την πίτα

candy πρόσεχε μου το στρουμφάκι μην χαθεί
 
θελω την πιτα που έμεινε.... :shake:
 
Ούτε κατάλαβα πως πέρασαν 3 ώρες,στην κοπή της πίτας! :cheers:

Και του χρόνου να είμαστε καλά! Και περισσότεροι!

Για ένα πράγμα μετανιώνω...που δεν επέλεξα το αλεύρωμα στην μούρηηηηηηη.... :cry: ......

:wait2: ,μπορεί και να μην είναι αργά,πόσοι να το δαν...Δομνικάκιιιιιιιιιι!!!!!!...

Γιαούρτωνε....και μην είσαι φειδωλή, ολούθε όχι μόνο στο πρόσωπό... :D
 
Γβρμ!!! :angry: Μα πώς ξέχασα ν' αναφέρω το Στρουμφάκι και τη σβούρα;

 


Βρε Πιπερίτσα τί το θες το γιαούρτι αφού περίσσεψε πίτα; Πάντως Τελαμών σ' ευχαριστούμε θερμά για την ευγενή γιαουρτοπροσφορά
:animlaugh:
 
Ε λοιπόν....υπερβάλετε!:sure:

Με βρηκάτε μικρή και με δουλεύετε!...Στην ηλικία μικρή!!Ε όχι και βρέφος αλλά μικρότερή απο σας αγαπήτε!... :angry: !(χεχεχε...σε πρόλαβα...)....Αυτό σαν απάντησή στον κυριο Ηρακλή!Όσο για τον κύριο Σοφολογιότατο,περίμενα μια κάποια παρηγοριά τ 'ομολογώ!.... :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην αγχωνεσαι πιπερίτσα, δεν γνωριζεσαι στην φωτογραφία..

Εγώ τουλάχιστον που σε είδα από κοντά, εδω τρόμαξα να σε γνωρισω. Ευτυχώς δηλ. που ηξερα τις αλλες..!
 
γιατί ρε κορίτσια να πλακωθείτε στα γιαούρτια μια χαρά κούκλες είστε .. έλεος δηλαδή εσείς οι γυναίκες :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα