Συνάντησεις RetroManiax 2006-2011 (Θεσσαλονίκη)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Χαίρετε κυρίες και κύριοι, είναι το μεταμεσονύκτιο δελτίο ειδήσεων του GRM. Ανακοινώνεται στα μέλη ότι πριν από τρεις ώρες έλαβε τέλος η εορταστική συνάντηση των ρετρομανιακών Θεσσαλονίκης και περιχώρων, η οποία μάλιστα περιλάμβανε και κοπή ρετρονιόπιτας (oh yes) :)

Τα άτομα που συμμετείχαν στη συνάντηση, εκτός από τον γράφοντα Sofolog, ήταν η Candy και η Domniki. Ναι, καλά διαβάσατε, ήμασταν μόνο τρεις! Λίγο οι ασθένειες, λίγο οι αυξημένες οικογενειακές ή εργασιακές υποχρεώσεις, και από επτά ή οκτώ που περιμέναμε να ήμασταν ήρθαμε τρεις (χωρίς κούκο - ακόμα κι αυτός την έκανε), και μάλιστα με πλειοψηφία των γυναικών (ποιος τη χάρη μου :D ), πράγμα που υποψιάζομαι ότι δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά του GRM. Ωστόσο, το ότι ήμασταν τόσο λίγοι δεν μας εμπόδισε να περάσουμε πολύ καλά. Άλλωστε οι Candy sisters της Θεσσαλονίκης είναι υπέροχα άτομα και πολύ ευχάριστη παρέα. Αναλυτικότερα:

Σημείο συνάντησης, στις επτά το βράδι, ήταν το βιβλιοδισκοπωλείο μεταχειρισμένων «Πάρε-δώσε» στη Γούναρη – το καταλληλότερο μέρος για μας. Από εκεί αγοράσαμε δύο από τα δώρα που θα κέρδιζε ο τυχερός της πίτας (δύο Μίκυ Μάους των early ’80s). Η Candy έφερε και ένα βιβλίο των εκδόσεων Στρατίκη, με τίτλο Οι περσικοί πόλεμοι, που κι αυτό θα το έπαιρνε ο τυχερός.

Επόμενη στάση για αγορά δώρου: λίγο παραπάνω, στο μαγαζάκι παιχνιδιών «Πινόκιο» όπου ειδικά οι δύο Candy sisters βρήκαν τη χαρά τους με διάφορα κλασικά ρετρο-παιχνιδάκια όπως σβούρες, ξύλινα αυτοκινητάκια, κύβους του Rubik και καλειδοσκόπια (ειδικά αυτά ήταν απίστευτα!!!). Τελικά καταλήξαμε σε μία αλανιάρα σβούρα, και σ’ ένα μπρελόκ απ’ το οποίο κρεμόταν ένας μικρός Οβελίξ. Κι έτσι, αφού χαρίσαμε μερικά χαμόγελα στον ιδιοκτήτη του μαγαζιού με τον ενθουσιασμό μας, φύγαμε για τον επόμενο στόχο: κρέπες! :hungry:

Η γαστρική αυτή ανάγκη μας ικανοποιήθηκε σε μια απ’ τις πιο καλτ κρεπο-γωνιές της πόλης, Γούναρη και Στ. Γονατά (sorry Teflon αλλά έλειπες! :animparty:). Εκεί αποφασίσαμε να κόψουμε και την πίτα, φυσικά όχι μόνο για τους τρεις μας, αλλά και για διάφορους απόντες, Βορειοελλαδίτες και μη. Από τους νότιους ρετρομανείς θεωρήσαμε δίκαιο να συμπεριλάβουμε μόνο τους σεβαστούς μοδεράτορες. Η πίτα χωρίστηκε στα 17, και κάθε κομμάτι πήγε στους εξής:

1. AEON


2. Telamon the Great



3. Wally



4. Keeper7k



5. Akmakas



6. Billy



7. Manos426f



8. Candy



9. Domniki



10. Sofologiotatos



11. Starbuck



12. Teflon



13. Jaguar-man



14. Arduinna



15. Playmobil



16. Maxcomgr


Το 17ο κομμάτι δεν θα μπορούσε παρά να ανήκει στον Άγιο Ρετρόνιο, τον προστάτη μας. :angel2: Μεγάλη η χάρη του, να του αφιερώνετε και κανένα ποστ! Λέω μάλιστα να ανοίξω και ειδικό θρεντ για τάματα («Άγιε μου Ρετρόνιε, κάνε να βρω αύριο στο Μοναστηράκι το 7ο τεύχος του ‘Βαβέλ’»)

Η κοπή της πίτας ήταν σίγουρα από τις πιο πρωτότυπες και γραφικές στιγμές της συνάντησης. Δείτε και το παραπάνω φωτογραφικό ντοκουμέντο για να ξέρετε τί χάσατε (ζήλεια! :diablotin: ). Αρχίσαμε από το κομμάτι του Aeon αλλά φλουρί γιοκ. Συνεχίσαμε με τον Τελαμώνα, τον Wally, και κόβαμε, και κόβαμε, αλλά φλουρί δεν βρίσκαμε! Τελικά το ανακαλύψαμε ανάμεσα στα κομμάτια της Arduinna, του Playmobil και του Maxcomgr, οι οποίοι θα μοιραστούν τα δώρα. Η Candy έχει αναλάβει να τους τα παραδώσει, εφόσον είναι η μόνη από τους τρεις μας που θα παραμείνει στη Θεσσαλονίκη.

Το φινάλε της συνάντησης παίχτηκε στο “Harry’s Spot” II (κοντά στην Τσιμισκή), όπου δεν μπορούσα να μη δείξω στα κορίτσια μερικά δικά μου ρετρο-αντικείμενα που έφερε στο φως η Χριστουγεννιάτικη ανασκαφή που έκανα: το αλμπουμάκι Η ολυμπιάδα των Στρουμπφ, μερικά τεύχη του περιοδικού Μαθητής (οι περισσότεροι Θεσσαλονικείς σίγουρα το θυμούνται· στη Δομνίκη πάντως ξύπνησε πολλές θαμμένες μνήμες), και την κασετίνα “Sport Billy” που είχα στο δημοτικό (κι απ’ αυτά υπάρχουν φωτογραφίες – αναμείνατε στην οθόνη σας).

Μετά από αυτό το συγκινητικό ιντερλούδιο καταπιαστήκαμε με Trivial Pursuit Family Edition, στο οποίο νικήτρια ήταν η Δομνίκη, δεύτερη η Candy, και μαντέψτε ποιος ήταν τρίτος και τελευταίος. :toilet: Ανυπομονώ να ξαναπαίξουμε για να πάρω το αίμα μου πίσω και να σταθώ αντάξιος του ονόματός μου, του οποίου η τιμή επλήγη βαρύτατα με αυτή την ήττα (αχ αυτές οι πορτοκαλί ερωτήσεις :banghead: )...

Και κάπως έτσι τελειώνει αυτή η λιτή, σχεδόν μινιμαλιστική, αλλά πολύ όμορφη και ευχάριστη συνάντηση. Ραντεβού ξανά την άνοιξη. Εννοείται ότι θα στέλνω που και που κανένα ποστ από την Κέρκυρα, όταν θα βρίσκω χρόνο. Εσείς φροντίστε να περνάτε καλά και να με κάνετε να ζηλέψω με τις συναντήσεις που θα οργανώσετε μέσα στο επόμενο τρίμηνο! :rolleyes:

@Candy: η τελευταία φωτογραφία με το φλουρί πρέπει όντως να ενταχθεί στις καλλιτεχνικές! :)
 
Χαίρετε κυρίες και κύριοι, είναι το μεταμεσονύκτιο δελτίο ειδήσεων του GRM. Ανακοινώνεται στα μέλη ότι πριν από τρεις ώρες έλαβε τέλος η εορταστική συνάντηση των ρετρομανιακών Θεσσαλονίκης και περιχώρων, η οποία μάλιστα περιλάμβανε και κοπή ρετρονιόπιτας (oh yes) :)

Τα άτομα που συμμετείχαν στη συνάντηση, εκτός από τον γράφοντα Sofolog, ήταν η Candy και η Domniki. Ναι, καλά διαβάσατε, ήμασταν μόνο τρεις! Λίγο οι ασθένειες, λίγο οι αυξημένες οικογενειακές ή εργασιακές υποχρεώσεις, και από επτά ή οκτώ που περιμέναμε να ήμασταν ήρθαμε τρεις (χωρίς κούκο - ακόμα κι αυτός την έκανε), και μάλιστα με πλειοψηφία των γυναικών (ποιος τη χάρη μου :D ), πράγμα που υποψιάζομαι ότι δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά του GRM. Ωστόσο, το ότι ήμασταν τόσο λίγοι δεν μας εμπόδισε να περάσουμε πολύ καλά. Άλλωστε οι Candy sisters της Θεσσαλονίκης είναι υπέροχα άτομα και πολύ ευχάριστη παρέα. Αναλυτικότερα:

Σημείο συνάντησης, στις επτά το βράδι, ήταν το βιβλιοδισκοπωλείο μεταχειρισμένων «Πάρε-δώσε» στη Γούναρη – το καταλληλότερο μέρος για μας. Από εκεί αγοράσαμε δύο από τα δώρα που θα κέρδιζε ο τυχερός της πίτας (δύο Μίκυ Μάους των early ’80s). Η Candy έφερε και ένα βιβλίο των εκδόσεων Στρατίκη, με τίτλο Οι περσικοί πόλεμοι, που κι αυτό θα το έπαιρνε ο τυχερός.

Επόμενη στάση για αγορά δώρου: λίγο παραπάνω, στο μαγαζάκι παιχνιδιών «Πινόκιο» όπου ειδικά οι δύο Candy sisters βρήκαν τη χαρά τους με διάφορα κλασικά ρετρο-παιχνιδάκια όπως σβούρες, ξύλινα αυτοκινητάκια, κύβους του Rubik και καλειδοσκόπια (ειδικά αυτά ήταν απίστευτα!!!). Τελικά καταλήξαμε σε μία αλανιάρα σβούρα, και σ’ ένα μπρελόκ απ’ το οποίο κρεμόταν ένας μικρός Οβελίξ. Κι έτσι, αφού χαρίσαμε μερικά χαμόγελα στον ιδιοκτήτη του μαγαζιού με τον ενθουσιασμό μας, φύγαμε για τον επόμενο στόχο: κρέπες! :hungry:

Η γαστρική αυτή ανάγκη μας ικανοποιήθηκε σε μια απ’ τις πιο καλτ κρεπο-γωνιές της πόλης, Γούναρη και Στ. Γονατά (sorry Teflon αλλά έλειπες! :animparty:). Εκεί αποφασίσαμε να κόψουμε και την πίτα, φυσικά όχι μόνο για τους τρεις μας, αλλά και για διάφορους απόντες, Βορειοελλαδίτες και μη. Από τους νότιους ρετρομανείς θεωρήσαμε δίκαιο να συμπεριλάβουμε μόνο τους σεβαστούς μοδεράτορες. Η πίτα χωρίστηκε στα 17, και κάθε κομμάτι πήγε στους εξής:

1. AEON


2. Telamon the Great



3. Wally



4. Keeper7k



5. Akmakas



6. Billy



7. Manos426f



8. Candy



9. Domniki



10. Sofologiotatos



11. Starbuck



12. Teflon



13. Jaguar-man



14. Arduinna



15. Playmobil



16. Maxcomgr


Το 17ο κομμάτι δεν θα μπορούσε παρά να ανήκει στον Άγιο Ρετρόνιο, τον προστάτη μας. :angel2: Μεγάλη η χάρη του, να του αφιερώνετε και κανένα ποστ! Λέω μάλιστα να ανοίξω και ειδικό θρεντ για τάματα («Άγιε μου Ρετρόνιε, κάνε να βρω αύριο στο Μοναστηράκι το 7ο τεύχος του ‘Βαβέλ’»)

Η κοπή της πίτας ήταν σίγουρα από τις πιο πρωτότυπες και γραφικές στιγμές της συνάντησης. Δείτε και το παραπάνω φωτογραφικό ντοκουμέντο για να ξέρετε τί χάσατε (ζήλεια! :diablotin: ). Αρχίσαμε από το κομμάτι του Aeon αλλά φλουρί γιοκ. Συνεχίσαμε με τον Τελαμώνα, τον Wally, και κόβαμε, και κόβαμε, αλλά φλουρί δεν βρίσκαμε! Τελικά το ανακαλύψαμε ανάμεσα στα κομμάτια της Arduinna, του Playmobil και του Maxcomgr, οι οποίοι θα μοιραστούν τα δώρα. Η Candy έχει αναλάβει να τους τα παραδώσει, εφόσον είναι η μόνη από τους τρεις μας που θα παραμείνει στη Θεσσαλονίκη.

Το φινάλε της συνάντησης παίχτηκε στο “Harry’s Spot” II (κοντά στην Τσιμισκή), όπου δεν μπορούσα να μη δείξω στα κορίτσια μερικά δικά μου ρετρο-αντικείμενα που έφερε στο φως η Χριστουγεννιάτικη ανασκαφή που έκανα: το αλμπουμάκι Η ολυμπιάδα των Στρουμπφ, μερικά τεύχη του περιοδικού Μαθητής (οι περισσότεροι Θεσσαλονικείς σίγουρα το θυμούνται· στη Δομνίκη πάντως ξύπνησε πολλές θαμμένες μνήμες), και την κασετίνα “Sport Billy” που είχα στο δημοτικό (κι απ’ αυτά υπάρχουν φωτογραφίες – αναμείνατε στην οθόνη σας).

Μετά από αυτό το συγκινητικό ιντερλούδιο καταπιαστήκαμε με Trivial Pursuit Family Edition, στο οποίο νικήτρια ήταν η Δομνίκη, δεύτερη η Candy, και μαντέψτε ποιος ήταν τρίτος και τελευταίος. :toilet: Ανυπομονώ να ξαναπαίξουμε για να πάρω το αίμα μου πίσω και να σταθώ αντάξιος του ονόματός μου, του οποίου η τιμή επλήγη βαρύτατα με αυτή την ήττα (αχ αυτές οι πορτοκαλί ερωτήσεις :banghead: )...

Και κάπως έτσι τελειώνει αυτή η λιτή, σχεδόν μινιμαλιστική, αλλά πολύ όμορφη και ευχάριστη συνάντηση. Ραντεβού ξανά την άνοιξη. Εννοείται ότι θα στέλνω που και που κανένα ποστ από την Κέρκυρα, όταν θα βρίσκω χρόνο. Εσείς φροντίστε να περνάτε καλά και να με κάνετε να ζηλέψω με τις συναντήσεις που θα οργανώσετε μέσα στο επόμενο τρίμηνο! :rolleyes:

@Candy: η τελευταία φωτογραφία με το φλουρί πρέπει όντως να ενταχθεί στις καλλιτεχνικές! :)
 
μα τους χίλιους κάστορες, λυπάμαι πολύ που έχασα την ρετρονιόπιττα. Δυστυχώς με έπιασε μια ίωση που με λιάνισε στην κυριολεξία.. κατάρα! :icon_cry:
 
Mπράβο παιδιά μου! Πάντα τέτοια. Ευτυχές το 2008!
 
δεν εχει σημασια η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα!

κ απο οτι διαβασα, τα σπασατε στην κυριολεξια! :D

θα παρω ενημερωση κατ'ιδιαν με την επιστροφη της καντυ ρεπορτερ (μεταξυ αλλων) domniki.

να ειστε καλα!
 
χαίρομαι που περάσατε καλά! πάντα τέτοια! :)
 
Αχ Crimson....!!! Κι αναρωτιόμουν, κόβοντας την πίτα, αν είχαμε ξεχάσει κανέναν άλλο βορειοελλαδίτη... Πώς μπορέσαμε και σ' αφήσαμε απ' έξω; Ίσως επειδή δεν σ' έχουμε δει ακόμα από κοντά. Του χρόνου φρόντισε να είσαι κι εσύ μαζί μας και θα σου δώσουμε μεγαλύτερο κομμάτι για να σου αυξήσουμε τις πιθανότητες. :fafoutis:

Ευτυχισμένο και δημιουργικό το 2008 για όλους! :jestor: :vb_xmassanta: :xmasrudolph:
 
Μωρε και τον θρυλικο Geoanas ξεχασατε αλλα δεν πειραζει η κινηση σας ηταν επιβλητικη ετσι και αλλιως. Ναστε καλα :thumbup:
 
Sofologiotatos είπε:
Αχ Crimson....!!! Κι αναρωτιόμουν, κόβοντας την πίτα, αν είχαμε ξεχάσει κανέναν άλλο βορειοελλαδίτη... Πώς μπορέσαμε και σ' αφήσαμε απ' έξω; Ίσως επειδή δεν σ' έχουμε δει ακόμα από κοντά. Του χρόνου φρόντισε να είσαι κι εσύ μαζί μας και θα σου δώσουμε μεγαλύτερο κομμάτι για να σου αυξήσουμε τις πιθανότητες. :fafoutis:
Ευτυχισμένο και δημιουργικό το 2008 για όλους! :jestor: :vb_xmassanta: :xmasrudolph:
του χρόνου αν είμαι εκεί θα σας φάω όλη τη βασιλόπιτα, αστεία αστεία έχω να φάω τουλάχιστον 3 χρόνια....no kidding!! :animeek:
 
Sofologiotatos είπε:
AEON

Telamon the Great

Wally

Keeper7k

Billy

Manos426f
Just for the record,να πω οτι ξεχασατε κι αφησατε εξω απο τη λιστα των mods/super mods,τον shock και τον rigardie...

Αυτο βεβαια δε μειωνει σε τιποτα την υπεροχη σκεψη/πραξη σας και σας ευχαριστουμε πολυ γι'αυτο..!

Sofologiotatos είπε:
Αχ Crimson....!!!Του χρόνου φρόντισε να είσαι κι εσύ μαζί μας και θα σου δώσουμε μεγαλύτερο κομμάτι για να σου αυξήσουμε τις πιθανότητες. :fafoutis:
.....και να σου μεγαλωσουμε και λιγακι την διασημη πλατη σου...!! :biglaugh:

crimson είπε:
του χρόνου αν είμαι εκεί θα σας φάω όλη τη βασιλόπιτα...

....ωστε να μεγαλωσω πολυ πολυ την πλατη μου,συμφωνα με τις οδηγιες του φιλου Shadowdancer2501.....!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

(Aυτο το ολο θεμα με την πλατη σου crimson,οπως καταλαβες,μαλλον θα σε "ακολουθει" και για το 2008...!! :biglaugh:

Μη σου πω μαλιστα οτι πρεπει να βαλεις μια ακομη φωτογραφια,ενα χρονο ακριβως μετα την πρωτη,για να δουμε αν θα υπαρχει διαφορα μεχρι τοτε....!! :biglaugh: )
 
κάτι σαν "πριν και μετά" διαφημίσεις των bodyline ένα πράγμα! μόνο που μετά από ένα χρόνο στην ελβετία με βλέπω με διπλάσια πλάτη (πολύ τυρί και σοκολάτα λέμε!!) ;D
 
:) Koita na deis pou stis pites pou leipw kerdizw to flouri!Estw kai to ena trito tou flouriou!Ante kai tou xronou trelopaida!Euxaristw pou me thymithikate kai mena. :)
 
Μπραβο παιδια γιαυτο που κανατε :thumbup: :thumbup:και ενα μεγαλο ευχαριστω που δεν ξεχασετε ολους εμας που λειπαμε, στην επομενη συναντηση ευχομαι να ειμαστε ολοι :)
 
Η ιστορική πρώτη ρετρο-βασιλόπιτα των retromaniax κόπηκε λοιπόν στη Θεσσαλονίκη. Τυχεροί οι νικητές απ' ότι είδα.

Πρωτοτυπήσατε για άλλη μια φορά εκεί στο Βορρά :thumbup:

Και του χρόνου παιδιά...
 
:) Χαίρομαι πολύ που αυτή η κίνησή μας εκτιμήθηκε, τόσο από τους απόντες ντόπιους όσο και από τους Νοτιοελλαδίτες συντρόφους. Άλλωστε το πνεύμα αλληλοεκτίμησης είναι αυτό που κάνει το φόρουμ τόσο ξεχωριστό και ταυτόχρονα τόσο οικείο σ' όσους το αγαπούν. Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια. Περιμένουμε κι εμείς σε μια εβδομάδα ανταπόκριση και ντοκουμέντα από την κοπή ρετρονιόπιτας του GRM Αθηνών και περιχώρων!
 
Εξαιρετική κίνηση ! Μπράβο στη νέα γενιά των Retromaniax !!
 
πραγματικα απιστευτο παιδια σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για την τιμη που μου κανετε να μου κοψετε κομματι στην πιτα μας αυτο πραγματικα με κανει πολυ χαρουμενο που ειμαι και μελος αυτην την υπεροχης παρεας,χρονια πολλα και και καλα σε ολους και καλη χρονια για μια ακομη φορα λογοι υγιες δεν μου επετρεψαν να ειμαι μαζι σας θα επανορθωσω συντομα σιγουρα,χαιρομαι που περασατε τελεια ,sofologiotate και candy ειστε καταπληκτικα παιδια ολοι σας ...!!! χιλια ευχαριστω για την παρεα που μου κρατατε..!!
 
Παρολες τις απουσιες η κοπη της πιτας εγινε! Αρχικα σκεφτηκαμε να κοψουμε την πιτα στα τρια και να πετυχει το φλουρι ενας απο τους τρεις μας στα σιγουρα.

Τελικα συμπεριλαβαμε τους Μods, ή τουλαχιστον οσους θυμομασταν. Ε, τι να κανουμε που καποιοι δεν γραφουν ποτε στο Candy-Candy thread :diablotin: Ελπιζω η Candy να καταφερει να δωσει τα ρετρο-δωρα στους νικητες.

Ελπιζω στην επομενη κοπη πιτας να ειμαστε περισσοτεροι.

Αντε και καλη χρονια!
 
Ζητούμε συγνώμη σε όλους εσάς που ξεχάσαμε να βάλουμε στην βασιλόπιτα...Δυστυχώς ήταν μικρούλα και δεν μπορούσε να χωρέσει πολλά ονόματα,γι'αυτό και το φλουρί έτυχε σε τρία άτομα.Ελπίζω στην αντίστοιχη κοπή της βασιλόπιτας στην Αθήνα να έχετε πολύ μεγαλύτερη ώστε να χωρέσουν όλοι.Εδώ μερικά από τα πολύτιμα ρετρό ευρήματα του Sofologiotatos όπως τα φωτογραφίσαμε με το κινητό.

Η τρομερή κασετίνα Sport Billy και το βιβλιαράκι η Ολυμπιάδα των Στρούμφ.

image0163df5.jpg


image0164yh8.jpg


Το παιδικό περιοδικό μαθητής.

image0165ac7.jpg
 
Αμάν...την κασετίνα του sport billy την είχα και εγώ!!!!!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα