Συναντήσεις RetroManiax 2006-2011 (Αθήνα)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Προσπαθούμε κάθε 2 (άντε 3 το πολύ) εβδομάδες να συναντιόμαστε. Την άλλη εβδομάδα έχουμε το παρτυ, μετά είναι Πασχα, την εβδομάδα μετά το Πασχα ίσως λείπουν αρκετά παιδιά, οπότε λογικά πάει για τις 9 Μαϊου.

Gryzor είπε:
Όχι ρε παιδιά, σήμερα το έμαθα..
Θα πρέπει να μπαίνεις πιο συχνά, γιατί κάθε φορά ανοίγουμε θρεντ για συνάντηση ;)
 
Θα είμαι εκείιιιιιιιιιιι! Θα φέρω και το Pacman να πυροβολώ αβέρτα.
 
Ε ρε παλιμπαιδιζμός που έχει πέσει!!!! Εχθές προσπαθούσα με τα 1000 ζόρια να κρύψω το Tomahawk στο τσαντάκι μου, ενώ παράλληλα κρατούσα πάντα ανάποδα (για να μην διαβάζεται έυκολα) ένα κουτί που έγραφε απ'εξω Dreamcast ενώ μέσα περιείχε δισκέτες για CPC. :D :D

ΥΓ. Κορυφαίο άβαταρ έχεις!!!
 
Gryzor είπε:
Όχι ρε παιδιά, σήμερα το έμαθα... :( Κρίμααααααα!
Καμμιά φωτό; Πότε το επόμενο; Κανένα παρτάτι με chiptunes? :)

Rygar είπε:
Εγώ επιμένω, όσοι δεν έρχονται χάνουν..... Η απόλυτη χημεία και το γέλιο αφθονο....O simonkey ηταν ο τυχερός της βραδιάς, κέρδισε σε μινι διαγωνισμό ενα καθαρτικό...εννοούσα καθαριστικό για 3" φλοπυ από CPC, και ηταν και νικητής της κλήρωσης για το ρετροδώρο του Giama. Επίσης πρέπει να αναφερθεί ότι το ρεκόρ συμμετοχών ΔΕΝ το σπάσαμε, απλά το ισοφαρίσαμε στην καφετέρια. Στο φαγάδικο ήμασταν λιγότερα μέλη, αλλά ήρθαν άλλα άτομα φίλοι μελών. Επίσης ειδική μνεία στον Sonic που κατάφερε το τομάρι και ήρθε!!! Ο pooky μέγας απών!!!! Τέλος, θα πρέπει να αναφερθούμε στα 2 παιδιά που ήρθαν ο ένας από τα παραμεθόρια (thamonas) και ο άλλος από τα ξένα (phil_vr).... Υπερευχαριστώ τον τελευταίο για τα δωράκια του και του εύχομαι να μπορεί να επισκέπτεται πιο συχνά τα πάτρια εδάφη.

Ραντεβού την άλλη Παρασκευή. Να μη λείψει κανείς!!!!!!

Μέχρι και τον ήλιο θα τρελάνουμε!!!!! :headbangdude:
Τομαρι τον τρομερο σκαντζοχειρο βρε?

Τωρα πρεπει να αυτομπαναριστεις για τρεις μερες αλλιως θα τον ξαναδουμε του χρονου :D

Δεν μπορω να πω και εμενα μου αρεσε αν και δεν την χαρηκα απο την αρχη.

Ασε που οταν ηρθε ο λογαριασμος και ποσο επρεπε να πληρωσει ο καθενας η τσιγκουνικη καρδια μου λυποθυμισε και χρειαστηκε ο Giama με τον Kapamarou για να με συνεφερουν.
 
Rygar είπε:
Ε ρε παλιμπαιδιζμός μου έχει πέσει!!!! Εχθές προσπαθούσα με τα 1000 ζόρια να κρύψω το Tomahawk στο τσαντάκι μου, ενώ παράλληλα κρατούσα πάντα ανάποδα (για να μην διαβάζεται έυκολα) ένα κουτί που έγραφε απ'εξω Dreamcast ενώ μέσα περιείχε δισκέτες για CPC. :D :D
Θα φόραγα και το φουτερ με τον 464 που έχω φτιάξει αλλά ξέβαψε διάολε!!! Πρέπει να βρω κάνα φλούο σοσονάκι να ρεφάρω :D

ΥΓ. Κορυφαίο άβαταρ έχεις!!!
Θενξ! Με τα χεράκια μου... =)
 
Giama είπε:
3 ε; Καλή φάση!Δεν θα μπορούσα να κάτσω μέχρι τότε λόγω τραίνου, αλλά και όσο έκατσα τέλεια ήταν.

Τον SONIC που δεν ήταν συνηθισμένος φοβόμουν εγώ μήπως τον πείραζε.

Μαντεύω ότι είναι ο dim (που ως τις 3 θα είχε πιεί άλλα τόσα και θα είχε γίνει ντίρλα). Το βρήκα;

- Χάρηκα πολύ που ξαναείδα τους παλιούς, χάρηκα πολύ για τη γνωριμία με τους καινούριους!

- Κάποια φορά θα γνωρίσω και τον Wally! :D

- Domniki ξεκουράστηκες;

- Έτσι όπως πάμε με τα κρασιά κλπ. μάλλον να αλλάξω το nickname μου από Γιάμα σε Γιάμας!!!
Απεδειξα περιτρανα ποιος αντεχει το πιοτι #)
 
Η συναντηση ηταν πετυχημενη οπως παντα :clap:

Sorry που νυσταζα τοσο και δεν ημουν ο δυναμικος εαυτος μου. Ας οψεται η καταραμενη δουλεια... :cry:

Aντε και την αλλη Παρασκευη θα τα πουμε στο παρτυ :gdance:
 
ναι ειμαι ο τυχερος της χθεσινης βραδιας !!!!!!για αλλη μια φορα χαρηκα που ειδα τους πιο πολλους απο grm ,γνωρισα τον gtsamour τον philvr τον αλλο με το μουστακι που λεγαμε οτι θα κανει καμψεις..??...<<δεν θυμαμαι το ονομα του>>...και αλλους ,στο αθηναιον πολιτεια ηπιαμε καφεδακι ολοι μαζι, ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ και δωρα ,να ευχαριστησω τον maxouli για τις δισκετες που μου εδωσε για τον 6128 + την καθαριστικη για το drive του .ωραια ηταν και στο φαγαδικο οπου πλεον εγινε χαμος σε φαγητο και κρασι ,μπραβο μας ελπιζω την επομενη φορα να ειναι ακομα καλυτερα..!

phil vr ειδημων στα 2600 αφου εχει βαλει και μπαταριες σε αυτα..και πλεον γνωστος ως αμερικανικη βοηθεια..... :D :D

wally μεγας τυχερος με πλεον ολα τα παιχνιδια του 2600 στο κροκοδειλο του... :rant:

telonio 16 αμιγκες ... :confused: ..τελος!!!!

theoritikos θα παει στην αμερικη για ψωνια....

domniki νυσταζε μωρε...

turrican θα το γυρισει σε amstrad....

dim 14.5 λιτρα κρασι κοκκινο και λευκο.... :2beers:

saulot αυτος φερνει και υπολογιστη στα meeting... :confused:

manos 426klp βαθειες φιλοσοφικες συζητησεις....μετα κρασου.. :beerz:

maxoulis μεγας ευεργετης :thumbup: ...βλεπε δισκετες amstrad ....

rygar φραπε παγωτο.....

juanita ρακομελα...

gtsamour εδωσε μαθημα για το μουσικο θεμα του wonder boy in monsterland στον maxouli αφου αυτος το μπερδεψε με το θεμα του arkanoid...:eek:........!

συγνωμη για του αλλους αλλα δεν θυμαμαι ονοματα....
 
kampseis? kampseis? Ι ντοντ κνοου γουατ γου αρ τοκινγκ αμπαουτ???

το ονομα εινα ιδιο με το νικ.

Τη κουβεντα για τις σειρες επιστημονικης φαντασιας, να τη συνεχισουμε.

Με το telonio ανακαλυψαμε και ενα κοινο σπορ, σπηλαιολογια....αν και εγω εχω αποσυρθει αλλα η επιθυμια παραμενει.

Τον saulot τον τρελαναμε για την τεχνικη υποστηριξη των εταιρειων....μου θυμισε τον μυθριδατη απο τα ημισκουμπρια...

Ο Phil ευγενικοτατος και κατι πηρε το αυτι μου για μια κατασκευη, του ευχομαι να βρει το χρονο να την υλοποιηση.

Δεν προλαβα να ενταχθω στο τεαμ Ryagar, kyriazisv etc που ειχαv ρειξει TO κλαμα απο τα γελια.

JUANITA σε ευχαριστω για την επιμονη σου, με σκλαβωσες.

Δεν ειδα να μιλαει κανεις για τα περιοδικα και αλλα σκευη candy που ολοι ...σχεδον κουβαλλουσαν.

Domniki εισαι οντως Fan. Οτι πεσει στα χερια μου και στη αντιληψη μου, θα σε εχω στο νου.
 
demos8enes είπε:
Δεν ειδα να μιλαει κανεις για τα περιοδικα και αλλα σκευη candy που ολοι ...σχεδον κουβαλλουσαν.
Ωχ, έχεις δίκιο, το ξέχασα.

(Ναι, δεν ντρέπομαι να το πω) τα περιοδικά είχαν πολύ ενδιαφέρον τελικά! Δεν διάβασα κάποια ιστορία με την Candy βέβαια, αν και φαινόταν επίσης ενδιαφέρουσα, αλλά το υπόλοιπο υλικό του περιοδικού (συνεντεύξεις, κατασκευές κλπ κλπ) ήταν πολύ καλό!
 
Pooky είπε:
Εύγε! Το GRM απέδειξε ότι μπορεί και γίνεται άνετα ρεζίλι χωρίς εμένα!!!!
Αν μπορεί λέει..!!!!

Ξέρεις τι είναι να πηγαίνεις τουαλέτα και βγαίνοντας να βλέπεις 20-25 άτομα να σε χειροκροτούν..;; :D

Σου λέω,ρεζιλίκι ολκής !!!
 
Επιτελους καταφερνω και εγω να γραψω δυο λογια για την φανταστικη συγκεντρωση στις 4/11 (χε,χε.. αν δεν το εβαζα αναποδα δεν γινοταν!)

Συναντηθηκα για πρωτη φορα με ολους και ολοι μα ολοι ηταν εξαιρετικα παιδια. Τον Rygar τον υπερευχαριστω καθως με παρελαβε απο εθνικη (οδο, οχι ελλαδος!) και πηγαμε μαζι μεχρι εκει αφου φορτωσαμε και τον φοβερο manos426f. Ο wally με περιμενε με κροκοδιλε καπελο και μια μαχαιρα ως αλλος crocodile dundee, ετοιμος πλεον να αντιμετωπισει το ερπετο που κουβαλουσα στην τσαντα μου!

Επαθα ενα κοσμογονικο σοκ, καθως επρεπε να θυμαμαι ονοματα και nicknames απο ολους και αυτο ειναι ενα attribute που δεν το καταφερνω και πολυ καλα. Οποτε sorry παιδια αν το παρακανα με τα nicknames.

Γνωρισα τον sinclair μεντορα gtsamour που ειμαι σιγουρος οτι αν πατησει στην αγγλια θα τον τιτλοφορησουν ως sir και θα ειναι επιτιμος καλεσμενος του "θειου" (!), τον υπευθυνο για ελειψη amiga μηχανηματων σε Ελλαδα και Ευρωπη Telonio (αφου τις εχει μαζεψει ολες!), τον simonkey που σαρωσε ολα τα δωρα της βραδιας και που καναμε συζητησεις για amstrad και 2600 (επιφυλασσομαι για τα cx-42 φιλε μου οταν επιστρεψω), τον theoritiko που κοντεψε να με σκοτωσει οταν του ειπα οτι εδωσα το panzer xbox (!), τον maxouli που εφερε ενα υβριδιο tomahawk με γκριζο καλωδιο, με χαλαρωμενο κουμπι fire και pc generic 9 pin βυσμα που το casing ηταν πολυ ελαφρυμενο σε σχεση με το παλιο (ουτε φτιαγμενο παπακι να ηταν με τοσο ελαφρυμα που ειχε πεσει επανω του!), τον dim (οντως ΓΕΡΟ ποτηρι!), thamona, juanita (το χαμογελο της βραδιας!), domniki (της ελυσα επιτελους την απορια περι υπνου - η μαλλον την εστειλα κανονικα καθως με το jet lag δεν κοιμαμαι πλεον καθολου, και αποφασισε να κοιμηθει και για εμενα!!!), τον Giama, και ειμαι σιγουρος οτι ξεχασα αρκετα ακομα μελη.

Ολα ηταν τελεια και απλα λυπηθηκα που δεν εχω την δυνατοτητα να συμμετεχω συχνα σε τετοιες συναντησεις. Παρ' ολα αυτα αξιζε ο κοπος και θα το επαναλαμβανα με την μια χωρις δευτερη σκεψη. Μακαρι να πανε ολα καλα και να μπορεσω να βρισκομαι στις 18 στο παρτυ αν και το βλεπω δυσκολο λογω προγραμματος.

Να ειστε καλα παιδια, και χιλια ευχαριστω για το welcoming και την ζεστη ατμοσφαιρα (καλα, με τοσα κρασια κανε και αλλιως!!!)
 
Απ΄όσα μπορώ να θυμηθώ, πέρασα φανταστικά!!! :wave: Χάρηκα που

- (ξανα)συνάντησα κάποια παιδιά έστω και για λίγο λόγω διαφόρων υποχρεώσεών τους :beer:

- χάρη στον Rakeesh καταφέραμε να μαζέψουμε πάρα πολλά τεύχη της Κάντυ που μας (μου) έλειπαν και να μας μπαίνουν ιδέες για μεγαλεία στο subforumaki μας :hurrah:

-διαπίστωσα για άλλη μιά φορά πως "φαινομενικά" αταίριαστοι άνθρωποι μπορούν να δημιουργήσουν ένα τόσο ζεστό και ευχάριστο κλίμα σε βαθμό που να μας ζηλεύουν και να μας αντιγράφουν διπλανά τραπέζια... :cool:

Απ΄όσα δεν μπορώ να θυμηθώ:what:... θερμή παράκληση... την επόμενη φορά σταματήστε με νωρίς... :frypan: :takethat:

-εχτές από το κρασί που κατέβασα όχι μόνο έχασα εκδρομούλα στη θάλασσα αλλά ο πονοκέφαλος δεν έλεγε να ξεκαρακατσικωθεί από το κεφάλι μου όλη μέρα:dribble::dribble::dribble:

- προκειμένου να μη μου χρεώσουν και ξενώνα :2beers: στην Καλλιπάτειρα προσφέρθηκε ο Candy brother Kyriazis ν με πετάξει ως το σπίτι μου με την αμέριστη βοήθεια των Saulot, Mano, Dim(παιδιά, muchas gracias)

-και το χειρότερο απ΄όλα :banghead: χρωστάω στην παρέα τουλάχιστον 4-5 ρακόμελα αφού συνέχισα να παραγγέλνω χωρίς να μπω στην διαδικασία να τα πληρώσω κιόλας!!! :ban:

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για την υπέροχη βραδιά!!! Μην αργήσουμε για την επόμενη... :flower:

Phil, Demos8enes, Thamona :award: είστε πολύ όμορφοι άνθρωποι... Χάρηκα που σας (ξανά)γνώρισα και εύχομαι και να τα ξαναπούμε σύντομα!
 
Μόνο 2 ρακόμελα πήραμε, όχι 4-5. Πάντως και μένα με χάλασε το κρασί, αν και δεν νομίζω να ήπια παραπάνω από άλλες φορές. Με το ζόρι έφτασα σπίτι, και μετά ήταν το κεφάλι μου χάλια μέχρι το βράδυ. Έχασα και γω το καραόκε πάρτυ. Οπότε next time μπυρίτσες. No more χύμα κρασί. Ποτέ δεν ξέρεις τι σου σερβίρουν.

Από λεφτά μπορεί να χρωστάω και γω. Έδωσα στο Saulot γύρω στα 5 ευρώ που μου είχαν μείνει, αλλά μάλλον έπρεπε να δώσω περισσότερα.
 
Περιμένουμε και τις φωτογραφίες από τον Saulot...

(είχε τραβήξει και κανένας άλλος μήπως ;)
 
Συνάντηση Παρασκευή 9 Μαϊου 2008 (Σ.Ε.Φ)

(για να δούμε, τα κεράσια θα είναι όντως πολλά, ή πάλι θα κρατάω μικρό καλάθι?)

Συναντηση στις 9/5/2008 και ώρα 18.30 στο Σ.Ε.Φ.

Καφέ-μπαρ OLYMPICO (πίσω από το ΣΕΦ, με θέα τη θάλασσα)

 


Ραντεβού είτε στο σταθμό του ΗΣΑΠ του Φαλήρου, είτε έξω από το ΣΕΦ (προτείνετε κάτι καλύτερο ....)

Οδηγίες θα βρείτε σε αυτή τη σελίδα και λίγο πιο κάτω, στο ποστ του χρήστη exetlaios...

--------------------------------

 




  1. Saulot
  2. kyriazisv
  3. exetlaios
  4. disman
  5. zoro
  6. kapamaru
  7. juanita
  8. theoritikos
  9. domniki
  10. Gryzor
  11. dim
  12. Manos426f
  13. Rygar
  14. Δεκατέσσερας
  15. telonio

--------------------------------
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βαλε και μενα μπάρμπα!!!
 
Να βάλω κι όσους βλέπω πιο κάτω ότι διαβάζουν το θρεντ; :D
 
ΠΑΡΟΟΟΟΝ !

Πληροφορίες για τον χώρο :

Τεράστια καφετέρια, με θέα τη θάλασσα και αρκετά εύκολο παρκάρισμα (σημαντικό).

Έχει τουλάχιστον 2 "σαλονάκια" των 20 θέσεων, στυλ πριβέ.

Από ντεκόρ, διάχυτη η "σεβεντίλα" !

Απόσταση :

Από σταθμό ΗΣΑΠ ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ, 5-10 λεπτά ποδαράτο.

Ομοίως από σταθμό ΤΡΑΜ.

Ομοίως με αμάξι από Καλλιθέα (π.χ. από Caprice). (εκτός από τον Μάνο, που το κάνει 2 λεπτα ! ) :D

Οδηγίες για όσους έρθουν με τρένο :

Βγαίνετε από την πλευρά του σταθμού, που είναι ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ (όχι ΠΡΟΣ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ).

Περνάτε απέναντι την παραλιακή και ακολουθείτε προς τα αριστερά τις γραμμές του τραμ.

Σε 2 λεπτά, διακρίνετε στην απέναντι πλευρά (στο αριστερό σας χέρι), το νοσοκομείο Μετροπόλιταν,

και ένα τεράγωνο μετά, το στούντιο του ΣΚΑΙ (το δεύτερο φανάρι που θα συναντήσετε).

Ακριβώς απέναντι (στο πεζοδρόμιο που είστε, έχει "τούνελ/γέφυρα" που πάει δεξιά.

Κάντε δεξιά εκεί. Τσα ! Μπήκατε στο Σ.Ε.Φ. !

Κάνετε τον κύκλο της μικρής πλατείας που θα δείτε, και σε 2 λεπτά είστε έξω από το OLYMPICO.

Θα το καταλάβετε, έχει μια μεγάλη ράμπα και πολλά αμάξια παρκαρισμένα.

Στην πράξη είναι πανεύκολο να το βρείτε, μη σας τρομάζει η περιγραφή.

Όποιος μπερδεύτηκε, ας στείλει PM να τον διαφωτίσω.

efwt2.png
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα