Σχολικές φωτογραφίες

patousaki

Retro Member
Joined
10 Αύγ 2010
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
24
Έχοντας ρίξει μια ματιά στο forum, και μη έχοντας βρει κάτι ανάλογο... θυμόσαστε τις σχολικές μας φωτογραφίες?

Αυτές τις εμπνευσμένες δουλειές των φωτογράφων που έρχονταν μια ωραία ημέρα, μας έστηναν ως επί εκτελεστικού αποσπάσματος, και μας απαθανάτιζαν για την αιωνιότητα...

Και άντε να δεχτώ τις φωτογραφίες των νηπιαγωγείων. Με τη ροζ ή τη γαλάζια καρρώ ποδίτσα όλοι μαζί και μετά ο καθένας σε κοντινό πορτραίτο...

Όπου η πρωτοτυπία είχε εξαντληθεί προ πολλού...

Σε ένα θρανίο, με τον κλασσικό χάρτη «οι εποχές του χρόνου» για φόντο, με έναν άβακα εκ δεξιών, ένα ημερολόγιο-κύβους εξ αριστερών (μιλάμε για τρελλό concept της εποχής που δεν υπήρχε άλλη δυνατότητα αποτύπωσης της ημερομηνίας)...

Στη μέση το υπερκακόμοιρο παιδάκι, που ναι μεν είχε σταλεί καλοχτενισμένο, καλοσιδερωμένο, «του κουτιού» στο σχολείο, είχε δε περάσει η ώρα και η εμφάνιση απείχε πολύ από την πρωινή!

Και ερχόταν μετά η μη ψηφιακή τεχνολογία, με τα φιλμ που κόστιζαν, και σου τραβούσαν 2 πλάνα το ΠΟΛΥ, και όποιον πάρει ο Χάρος!

(Διότι βλέπω τον «τσίρο» των 15 τότε κιλών την αδελφούλα μου, με ένα πρόσωπο σα να περνάει μαγουλάδες και μάλιστα βαριά!)

Και άντε, να καταπιώ και 1-2 πρώτες τάξεις Δημοτικού...

Αλλά αυτές τις Πέμπτης και Έκτης, δεν τρώγονται με τίποτα!!!

Παιδάκια στο άχαρο προεφηβικό στάδιο, ένα μάτσο χάλια, από όπου να το πιάσεις!

Σωστή τοποθέτηση βάσει σωματοτύπων, ενδυματολογικών επιλογών (γιατί την ποδιά την πετάξανε όλοι κι ας είχε καταργηθεί αρχικά μόνο για Λύκειο και Γυμνάσιο), και φύλου...

Πίσω σειρά επάνω σε θρανία, μεσαία σειρά πάνω σε καρέκλες και κάτω σειρά όρθιοι.

Κάπου ανάμεσα με καμάρι (που ακόμη απορώ από πού πήγαζε...) στήσιμο δασκάλας/-ου...

Ο δικός μου συγκεκριμένα, που ήταν ελαφρώς «της γερακίνας γιος» (πώς να το θέσω ευγενικά? Μυτούλα που μύριζε τον καφέ στην Κολομβία), για μη εξηγήσιμους λόγους, γυρνούσε προφίλ και ατένιζε το ...μέλλον μας (δυσοίωνο μάλλον το έβλεπε αν κρίνω από την έκφραση...)!

Και δε σου έφτανε που είχες αυτή την άθλια αποτύπωση της μούρης σου, την είχαν και οι συμμαθητές σου, για να την βλέπουν και να σε χλευάζουν μέχρι απλά να βαρεθούν...

Μια που δεν έχω δυνατότητα να ανεβάσω κάποια από τις φωτογραφίες, ας βάλει κάποιος να «ζωντανέψει» το κείμενο!!!
 
Την εχω ξαναποσταρει, αλλα εδω ειναι η θεση της, μιας και προκειται για σχολικη φωτογραφια :)

picture.php


Το μαλλι αναστατο απο καβγα, το ενα μαγουλο ελαφρα πρησμενο (ατιμο δοντι).. χαλασμενη διαθεση (ετοιμη να βαλω τα κλαμματα), και.. βρηκε μερα θα ερθει ο φωτογραφος

Οσο για το σκηνικο.. : κατι περιεργα, με κυκλους κτλ
 
...ναι 'γειά σου! Κάτι τέτοιο εννοώ!

Κουκλίτσα πάντως, άσχετα με το φλου μαλλί! (φοράς και μονόπετρο ή κάνουν πουλάκια τα μάτια μου?)
 
^Για το ζωδιακό κύκλο μου κάνει... :p

Τι δουλεία είχε στην τάξη, απορώ... :p :p
 
serano915 είπε:
^Για το ζωδιακό κύκλο μου κάνει... :p
Τι δουλεία είχε στην τάξη, απορώ... :p :p
Ηλιακό σύστημα είναι... Εκτός αν τη δασκάλα τη λέγανε Λίτσα Πατέρα οπότε το θέμα αλλάζει...8)
 
fotoscaner.jpg


Όποιος με βρει κερδίζει σοκολάτα:Ρ
 
Ο κυριος με το μουσι?

μπουαχαχαχαχαχαχα
 
patousaki είπε:
Ηλιακό σύστημα είναι... Εκτός αν τη δασκάλα τη λέγανε Λίτσα Πατέρα οπότε το θέμα αλλάζει...
Ζωδιακό κύκλος είναι, αν το δεις φουλ σάιζ ( :p ) φαίνονται ο Τοξότης και ο Αιγόκερως... ;)

status είπε:
Όποιος με βρει κερδίζει σοκολάτα:Ρ
Να πω εγώ που ξέρω; :p (για τη σοκολάτα δηλαδή...)
 
Ωραία φωτογραφία και κυρίως -ευτυχώς- αυθόρμητη...

(Καμμία σχέση με αυτές που έχω στο μυαλό μου)
 
Λορένα είπε:
Το μαλλι αναστατο απο καβγα,

(no offence mode on)

To προβληματακι με το .. τσουλουφι

,φαινεται ειναι διαχρονικο ...
 
Ημουν σίγουρη ότι αν ήταν μονόπετρο θα ήταν ακριβώς αυτής της ...κοπής...! Μπριγιάν και βάλε!!!

(εγώ είχα πέσει θύμα κλοπής... Δε μου έμεινε ούτε ένα)
 
Να'μαι κι εγώ:

picture.php


Σχολική χρονιά 1990-1991 (β' δημοτικού)

Ρετρο λεπτομέρειες:

1. πόστερ με διάφορα φυτά, πανάρχαιο..

2. ρετρό κασσετίνες :p

3. μαθηματικά β' δημοτικού

4. μισοφαγωμένο μολύβι ενός συμμαθητή μου...

π.σ. τα μάγουλα είναι κατακόκκινα γιατί την ώρα εκείνη είχαμε γυμναστική και μας ανέβασαν άρον άρον για φωτογραφίες... χάσαμε και το παιχνίδι! φτου!

Μακράν το πιο χαζό ύφος σε σχολική φωτογραφία! :p
 
serano915 είπε:
Να'μαι κι εγώ:Μακράν το πιο χαζό ύφος σε σχολική φωτογραφία! :p
...εγώ γιατί σε βρίσκω γλυκύτατη?

Μάλλον θα φταίει η σύγκριση με το αληθινά χαζό δικό μου ύφος στις αντίστοιχες φωτογραφίες...

(είναι πραγματικά κρίμα που δεν τις έχω πώς να τις ανεβάσω...)
 
patousaki είπε:
...εγώ γιατί σε βρίσκω γλυκύτατη?
Μάλλον θα φταίει η σύγκριση με το αληθινά χαζό δικό μου ύφος στις αντίστοιχες φωτογραφίες...

(είναι πραγματικά κρίμα που δεν τις έχω πώς να τις ανεβάσω...)
Σ'ευχαριστώ! :flower: Αλλά πραγματικά πιστεύω ότι κοιτάω σαν χαζό, ούτε χαμόγελο δεν έσκασα. Μπορεί να μου έλειπαν κανα-δυο δόντια, γι'αυτό......... :p
 
serano915 είπε:
Σ'ευχαριστώ! :flower: Αλλά πραγματικά πιστεύω ότι κοιτάω σαν χαζό, ούτε χαμόγελο δεν έσκασα. Μπορεί να μου έλειπαν κανα-δυο δόντια, γι'αυτό......... :p
:D :D:D:D:D:D ξέρω ακριβώς τί εννοείς!
 
κουκλα!

Εχεις ενα υφος, χαζο δεν το λες σιγουρα. Μαλλον ντροπαλο, μαλλον στυλ : αντε να τελειωνω με το στησιμο.

καλη ομως :) τα ροζ μαγουλακια ολα τα λεφτα
 
Λορένα είπε:
κουκλα!
Εχεις ενα υφος, χαζο δεν το λες σιγουρα. Μαλλον ντροπαλο, μαλλον στυλ : αντε να τελειωνω με το στησιμο.

καλη ομως :) τα ροζ μαγουλακια ολα τα λεφτα
Ευχαριστώ, Λορένα μου. :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα